Skocz do zawartości
Gość

Czy uda mi się wygrać z aiptazją?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Cześć!

Nie myślałam, że kiedyś napiszę w tym dziale posta...

Ale niestety - nie daję sobie rady z ajptazja.. :(

- miałam

- brzydala - jadł wszystko oprócz ajptazji

- wundermani - 2 szt. - (zamało?jak na reefmaxa chyba ok)

- aipEx grotecha

W moim reefmaxie mam 2 krewetki wundermani, które nie są zainteresowane ajptazją.. to chyba od tego, że zadużo karmię i łapią sobie mrożonki. Próbowałam nie karmić przez 3 dni ale nic nie zniknęło, teraz karmię ryby pipetą, żeby krewetki nie miały zadużo kontaktu z mięskiem - ale efektów też nie widać.

Ajptazji jest tak dużo że nie będę nawet pokazywać zdjęcia. Uwierzcie - jest jedna na drugiej.

I zanim się poddam i wyrzucę całą skałę to proszę was o pomoc:)

Wpadłam na taki hardcorowy pomysł! :) I chciałam was prosić o poradę czy mogę sobie na coś takiego pozwolić :)

Otóż pomyślałam sobie, że obok akwarium postawiłabym małe (15L) akwarium w którym miałabym skałkę z jednym koralem:

Z tym ponieważ w na początku wyglądał właśnie tak a teraz jest może 1/10 z powystawianymi polipami bo resztę parzą ukwiałki.

Do tego dołożyłabym małą pompkę, grzałkę no i te 2 krewetki.

Wizja jest taka, że:

- jedynym pokarmem dostępnym dla krewetek będzie aiptazja

- po takiej głodówce znów przejdą na aiptazjową dietę

- jakby obskubały clavularię z całej aipazji wpuściłabym je do akwarium i mam nadzieję, że zaczną jeść ukwiałki.

Co o tym myślicie?

Czy to w ogóle ma sens?

Jakich specjalnych warunków potrzebują krewetki żeby przetrwać?

Czy potrzebne byłoby światło do tego czy wystarczyłoby to docierające z akwarium obok..

No i codziennie bym tam szklaneczkę wody im podmieniła..

Czy to da radę? :)

Jestem hardcorem! :)

Takie moje przemyślenia zanim "wyciepie" to wszystko!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

dokup jeszcze z 2- wundermanii

Ja mam 3 wundermani i 6 kuekant..... i są 3 aiptazje i tak sobie są od 2 miesiecy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę podobny problem do mojego, u mnie pomogło brutalne głodzenie życia (4dni) bo moj brzydal nie chciał ruszyć ani jednej różyczki a zawsze znalazł jakiś kawałek papu, po takim zabiegu nie maiłem zadnych strat w życiu ale za to otrzymałem wiernego pogromcę apistazji :) w przeciągu 2 tygodni wyjadł ponad100 apistazji


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od upewnienia się, że na pewno masz właściwe krewetki, czasami zdarzają się "niedomówienia" jak np. tu

http://nano-reef.pl/topic/52207-krewetka-podobna-do-wundermani-wyjada-polipy-z-sps/

Tu jest fajny opis http://nano-reef.pl/topic/37939-rodzaj-lysmata albo wstaw zdjęcia swoich.

Jak sie okaże, że jest ok to może spróbuj z lysmata seticaudata i to takimi ze sprawdzonego źródła.

Moje dwie kupione od Konrada (@nanokaczor) załatwiły aiptasie w 3 dni. Małe w pierwszą noc, potem te większe powyrywałem pencetą a one wyjadły resztki. Nie widziałem aiptasi chyba z pół roku a miałem chyba ze 20.

I co ważne, lysmata seticaudata w dzień siedza w ukryciu więc jak karmisz ryby przy wyłączonej cyrkulacji to się za bardzo nie pożywią (tym bardziej, że masz Wurdermanni).

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł jeszcze w innym kierunku. Jeśli masz możliwość wyjęcia tej skały z akwarium to włóż ją po prostu do wiadra z RO. Różyczki chcąc się ratować po prostu się poodklejają od skały i do kibelka chwasty :thumbup:

Oj chyba nie doczytałem, skałka jest z koralem?

Edytowane przez salamander74 (wyświetl historię edycji)

160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jak masz brzydala długo to postaraj się go złapać i włożyć go na tydzień-dwa do innego pustego zbiornika a potem z powrotem i powinien zacząć zjadać potworki :horse: ja tak zrobiłem i pomogło do czasu aż brzydal wyskoczył z baniaka :crybaby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

A ryb nie bedziesz karmić ? ile czasu masz wunderwaffe w akwarium ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z przegłodzeniem brzydala nie jest zły. Ta zaraza musi w końcu zaskoczyć :). U mnie ładnie wcinał aiptazje argus zielony, sprzedawany sporadycznie w zoologicznych jako ryba słodkowodna; choć też potrzebował ok. miesiąca zanim załapał ocb. Potem brzydal sobie też ładnie radził. Z doświadczeń znajomych wychodzi, że dość skutecznym tępicielem jest też chaetodon auriga, choć ten może się później czepiać korali.

Broń boże nie tęp aiptazji gorącą wodą/kwaskiem cytrynowym/itp - może zabijesz jedną, ale ta franca się rozsieje, i za dwa tygodnie w jej miejsce będzie dwadzieścia. U siebie mam dwie i ich nie tykam :)

Tak więc na razie przegłodziłbym brzydkiego.

Edytowane przez ZenonPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem brzydala do sampa z kilkoma rozyczkami , jak zniknely brzydal do akwa i do dziś spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja bym ich do 15 litrów nie przekładał. Mogą tego nie przeżyć. Krewetki są dość delikatne. Chyba że do akwarium 15l podłączonego pod jeden obieg z głównym zbiornikiem... Koniecznie muszą mieć dużo kryjówek. Bez nich mają większą "chrapkę na kolegę".

Na tym zdjęciu widzę jedną malutką aiptasie. Jeżeli była by to plaga [nie było by krewetek, ani innych zwierząt jedzących pasożyta i akwarium było by mocno karmione] to było by ich 100 ++ i wtedy to koral miał by przekopane. A tak to luz.

L.wurdemanni, L.seticaudata i L.boggessi jedzą aiptasie. Jestem tego pewien bo miałem te 3 gatunki. Ale to prawda, że nie jedzą tych ukwiałów jak nie są głodne i omijają duże aiptasie. To znaczy duże też jedzą ale wolą te mniejsze bo małe łatwiej im "upolować". Dlatego duże aiptasie mozna [dla szybszego efektu] mechanicznie rozwalić albo bawić się w niszczenie wrzątkiem lub jakimiś "magicznymi" środkami. Wiele osób zwraca uwagę głównie na duże aiptasie ale najważniejsze jest to żeby znikały te małe, których nie da się [ze względu na ilość] ręcznie zabić.

Ciekawe jest też to że krewetki Thor amboinensis też jedzą aiptasie ale tylko takie maleńkie. Dowodem na to jest to, że w akwarium w którym mam te krewetki nie ma aiptasi a w innych zbiornikach na tym samym obiegu, w których nie ma żadnych krewetek aiptasie się pojawiają.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DebMat - masz dobry pomysł z włożeniem skały do innego akwa, w którym będą krewetki i ew. brzydal. Myśmy tak wygrali z różyczką. Systametycznie przekładaliśmy skały, trwało to miesiąc ale dziś nic nie zakłóca widoku :)

Edytowane przez mazu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym zaczął od upewnienia się, że na pewno masz właściwe krewetki, czasami zdarzają się "niedomówienia" jak np. tu

Wundremani kupione u nanokaczora:)

Ja bym poszedł jeszcze w innym kierunku. Jeśli masz możliwość wyjęcia tej skały z akwarium to włóż ją po prostu do wiadra z RO. Różyczki chcąc się ratować po prostu się poodklejają od skały i do kibelka chwasty :thumbup:

Oj chyba nie doczytałem, skałka jest z koralem?

skała z koralem, skała bez korala, koral bez skały - ajptazja wszędzie!

Witam,jak masz brzydala długo to postaraj się go złapać i włożyć go na tydzień-dwa do innego pustego zbiornika a potem z powrotem i powinien zacząć zjadać potworki :horse: ja tak zrobiłem i pomogło do czasu aż brzydal wyskoczył z baniaka :crybaby:

Nie mam już brzydala - jadł wszystko prócz ajptazji

Cześć :)

A ryb nie bedziesz karmić ? ile czasu masz wunderwaffe w akwarium ?

No mój plan był taki, że ryby będę karmić a krewetki nie będą miały okazji dostać się do żarcia.

Krewetki mam 2,5 miesiąca - coś koło tego

Ja dałem brzydala do sampa z kilkoma rozyczkami , jak zniknely brzydal do akwa i do dziś spokój

Mogę spróbować go dać do panelu z tyły ale szkoda bo tam ciasno jak w maluchu

Ja bym ich do 15 litrów nie przekładał. Mogą tego nie przeżyć. Krewetki są dość delikatne. Chyba że do akwarium 15l podłączonego pod jeden obieg z głównym zbiornikiem... Koniecznie muszą mieć dużo kryjówek. Bez nich mają większą "chrapkę na kolegę".

Na tym zdjęciu widzę jedną malutką aiptasie. Jeżeli była by to plaga [nie było by krewetek, ani innych zwierząt jedzących pasożyta i akwarium było by mocno karmione] to było by ich 100 ++ i wtedy to koral miał by przekopane. A tak to luz.

Na zdjęciu ja nie widzę ani jednej:)

teraz jest właśnie 100++ i koral ma przekopane na maksa... Nie wstawie zdjęcia stanu obecnego bo wstyd!:(

DebMat - masz dobry pomysł z włożeniem skały do innego akwa, w którym będą krewetki i ew. brzydal. Myśmy tak wygrali z różyczką. Systametycznie przekładaliśmy skały, trwało to miesiąc ale dziś nic nie zakłóca widoku :)

Pocieszające!:)

Będę próbować walczyć. Jeszcze nie wiem jaką metodę wybiorę ale ostro zacznę od dziś:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ich aż tyle, to dlaczego dopiero teraz zaczynasz z nimi walkę?


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Walka trwa-krewetki sa 2,5miesiace,wczesniej byl brzydal,ostatnio grotech-ale teraz to ja juz nie wiem co robic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że najrozsądniej byłoby założyć sobie jakiś plan walki. Trzeba zdać się na systematyczność. Jeśli masz jakaś wolna pompę dmuchaj nią na szkodniki. Zaczną się odczepiać od skały i dryfować po zbiorniku w celu znalezienia spokojniejszego miejsca. Przygotuj siateczkę i jak tylko się odczepi to go cap i na wieczną rafę. I tak powiedzmy z 5 dziennie. Powoli ale do przodu. A skałki bez korali to bym do do Ro jednak wrzucał. Oczywiście nie wszystkie na raz Bo system się rozjedzie.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ona nigdy nie przegrywa :p

HEHE super :thumbsup: !!

A tak poważnie, wklej fotkę. jestem wielbicielem aipty wlasnie ze względu na tę ich straszna wytrzymałość.. jestem ciekaw jak wygląda taki aiptasiowy las. Założyłem nawet zbiornik mikro ok 15l tylko ze skała i aiptasiami, ale mam tam trzy średnie i ani myślą sie rozmnażać. A próbowałem nawet je wkurzać poprzez drażnienie, szczypanie, itd ;-).. ale ani myślą sie rozmnożyć...

Pozdro Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożycz laser od kogoś mi zabicie jednej zajmuje mniej niż 10 s


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raf!

możesz rozwinąć temat jaki to laser...


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze co mi przyszło do głowy: jak masz możliwość to oddaj ryby na przechowanie, wtedy koniec z karmienien i może się wezmą do roboty.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No myslalam o rybach...ale poki co nie mam gdzie dac...

No i laser...?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HEHE super :thumbsup: !!

A tak poważnie, wklej fotkę. jestem wielbicielem aipty wlasnie ze względu na tę ich straszna wytrzymałość.. jestem ciekaw jak wygląda taki aiptasiowy las.

w Łódzkiej Manufakturze stoi kilka akwarii w tym morskie , jedno z tych morskich to jeden wielki Aiptasiowy dywan na dnie i skałkach , dorodne takie , czekają pewnie az ktoś opracuje technologię prażenia aiptasi i dodawania do sushi jako kolejny przysmak morski .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.survivallaser.com/Survival_Laser_II_445nm_Parts_Bundle_wAccessories___Rechargeable_Batteries/p556088_4052498.aspx Ja mam taki 1,8mw jedzie aż miło szkoda,ze nie mam wiecej aptasi.Widze,że cena też spadła pozdro

Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Uu..drogie to jak na walke;)

To moze ja zaprosze do siebie na kawke:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam A gdzie w Polsce można kupić takie urządzonko ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.