Skocz do zawartości
ziemny

No3 - 100

Rekomendowane odpowiedzi

Efff


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

solowca legniesz dla korali ??

nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zapodał jakiś absorber(np purigen)w miejscu mocnej cyrkulacji, bakterie plus podmiany jak normalnie ja zbijałem jakies 2 tygodnie z 30-40 do 5-10. Musi pomóc, dasz radę nie powinno być z tym problemu.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie wykonałem testy na

No2 - lekko ponad 0,1

Nh4 -0

No3 bez zmian 100

Jutro w swietle dziennym powtożę testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda zatem na problem z końcowym usuwaniem NO3, czyli:

podmiany, vodka, bakterie beztlenowe rozkładające NO3, filtr wolnoprzepływowy z suporeksem, refugium, glony wyższe w akwa itp.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem już w sumie pewny co przyczyniło się do takiego stanu mojego akwa ,otóż jakiś czas temu padł mi odpieniacz w zasadzie jego pompa (mce 600 ) i kupiłem na szybko drugi odpieniacz Tunze 9011 z drugiej ręki .Było to 8 miesięcy temu , co jakis czas czyściłem pojemnik lecz nie było w nim nigdy zbyt wiele syfu .Poszukałem troche informacji o tym Tunze i okazało się ,żę brakuje jednej małej części i przez to odpieniacz mielił w sumię ciągle ta samą wodę .Dorobiłem wczoraj w nocy coś na wzór tej częśći i chyba działa bo jest zuważalna różnica w pracy tego odpieniacza . Teraz stosuje no3:po4:x i mam nadzieję ,że kilka następnych dni przyniesie poprawę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dobrze że znalazłeś przyczyne , teraz będzie napewno szybka poprawa .


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie ponieważ przeczytałem kilka artykułów odnośnie Purigenu ,i mam kilka niejasnośći

czy usówa on już powstałe No3 z akwarium ?czy tylko blokuje dalszego jego powstawanie

czy używacie No3:po4:x używając purigen ?

pozdrawiam Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko z morskiego usunąć/zredukować NO3 przy pomocy adsorbentów. Purigen działa na same amoniaki i azotyny NO2, z którego powstaje dalej NO3. Jesli dalej utrzymuje Ci się no2 to mozesz dołozyć purigen. A tak to dobrze postawić na wódkę przy takich kolosalnych parametrach. Wyprzedzając pytania - w wyszukiwarce wpisz sobie wodka method by poczytac wiecej. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu sprzedawców choćby na alledrogo ma błędne opisy ,że purigen usuwa no3 ,chciałem się tylko upewnić . Na razie postawiłem na no3:po4:x gdyż z tego co wyczytałem łatwiej w przyszłości bedzie kontrolować baniak ,w przyszłości pewnie skieruje się w strone vodka albo vsv .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisy nie są błędne, ponieważ mamy jeszcze a. słodkowodną i tam gołym okiem widać ograniczenie NO3 po włożeniu purigenu. Napisałem Ci tylko co purigen zrobi w słonej wodzie i co mozesz uczynic teraz żeby ulżyć sobie przy tym wysokim NO3.

p.s.

Poprawiłem Ci błędy na czerwono. Koleżeństwo na forum uznaje błędy jako brak szacunku (mamy przeglądarki z podkreślnikami błędów i warto z nich korzystać).

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz trzeba oczywiście mieć dobry ale to nie on jest u Ciebie przyczyną wysokiego NO3.

Zauważ, że NH3 i NO2 masz nieduże. Co do reszty nie będę się powtarzał, ale postudiuj jeszcze cykl azotowy i to cały (od rybiej kupy do wolnego tlenu i azotu). NO3:PO4-X fajna sprawa byc może ale pomyśl jakie konkretnie bakterie masz wspierać i czy pozostałe warunki ich rozwoju masz spełnione.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Takie coś jak "absorber" nie istnieje w tym wymiarze. Może w sąsiedniej strunie albo w innym wszechświecie coś takiego jest ale u nas niestety nie ma. To taki sam błąd jak napisanie "ktury" czy "hociby"...

Purigen nie jest też zresztą absorbentem tylko adsorbentem.

Purigen ani w słodkiej ani w morskiej wodzie nie adsorbuje azotanów. On zapobiega ich powstawaniu i dlatego obserwujemy spadek NO3. W słodkowodnych zbiornikach często jest dużo roślin i NO3 spada po użyciu purigenu dlatego, że rośliny zużywają dużo azotanów. Jak nie wierzysz to weź zlewkę wlej do niej roztwór azotanu potasu i nasyp purigenu. Mieszaj to i sprawdź po 2 - 3 godzinach stężenie NO3.

Patrz strona producenta:

http://www.seachem.c...es/Purigen.html

cytuję:

"Purigen® is a premium synthetic adsorbent that is unlike any other filtration product. It is not a mixture of ion exchangers or adsorbents, but a unique macro-porous synthetic polymer that removes soluble and insoluble impurities from water at a rate and capacity that exceeds all others by over 500%. Purigen® controls ammonia, nitrites and nitrates by removing nitrogenous organic waste that would otherwise release these harmful compounds."

Co do alledrogo to w zasadzie wystarczy przeczytać ofertę i już wiadomo czy sprzedający ma jakiekolwiek pojęcie o tym co sprzedaje...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejne ostatnia podmiana wody była w niedzielę ,kiedy najwcześniej zrobić kolejną ?

Wykonałem dzis testy

Nh4 - 0

Po4 - 0

No2 -0,1

No3 - 100

wszytkie testy salifert od niedzieli leje no3:po4-x w zwiążku ze spadkiem po4 do 0 czy jest szansa ,że nopox zbije no3 ??

Edytowane przez ziemny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz dysproporcje miedzy wysokim no3, a zerowym po4. Poczytaj o tym cyklu azotowym, o bakteriach nitryfikacyjnych, co jedzą. To da Ci obraz i poczucie, że wiesz co się dzieje. Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze rozumiem to musze wspomóc/przyśpieszyć proces nitryfikacji .Czyli od niedzieli dodaje No3:po4-X- pokarm dla bakteri.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wysokie NO3 (~50) pomogło wyrzucenie phosguarda (to żeby trochę podnieść PO4), potem Prodibio BioDigest (1 ampułka co tydzień) i VSV (~1ml/100l codziennie). W momencie kiedy NO3 spadło poniżej PO4 włożyłem z powrotem phosguard, i póki co (odpukać) wszystko w miarę trzyma się 'kupy' :thumbup:

Co do No3:Po4-X - wg niektórych to to samo co VSV

Edit: może to oczywiste, ale VSV nie zadziała kiedy NO3 lub PO4 będzie bliskie zeru.

Edit2: po zbiciu NO3 trzeba zmniejszyć dawkę VSV - u mnie do 0.4ml/100l na dzień

Edytowane przez camell76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie w tym rzecz. VSV nie działa na NO3 gdy brak PO4.

A NO3:PO4-x działa w takim przypadku doskonale :) - przynajmniej u mnie tak było.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mierzyles te NO3,bo moze masz 10 a nie 100,bo jak sie patrzy z boku to wynik dzielimy przez 10?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek jadę do kolegi wykonać u niego test , jakiś czas temu mierzyłem testem red sea a tam skala jest do 50 i wtedy wynosiło ponad 50 .Przez jakiś czas stosowałem vodke ,nastepnie dostalem swój test Salifert No3 i chyba od soboty mierzyłem źle .Będe za godzinkę i podziele śie wynikami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora przyznać się do błędu wcześniej miałem testy Jbl , potem zmierzyłem No3 u kolegi .Test saliferta miałem pierwszy raz w zyciu ,co prawda byla w nim polska instrukcja niestety nie było w niej napisane jak odczytywać wynikwięc patrzyłem z boku .

Moje No3 wynosi koło 25 u kolegi na red sea pokryło się z moim wynikiem .

Wciąż mam za wysokie naszczęśćie nie jest to wynik wynoszący 100 .Człowiek uczy się na własnych błędach .Dziękuje wszytkim za okazaną pomoc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze rozumiem to musze wspomóc/przyśpieszyć proces nitryfikacji .Czyli od niedzieli dodaje No3:po4-X- pokarm dla bakteri.

Kompletnie nie rozumiesz. Nitryfikacja "produkuje" NO3 a Ty masz usuwać. Oczywiście jest ważna ale nie tutaj masz problem.

Jak to mówią do 3 razy sztuka, jak nie chce ci się przeczytać uważnie postu to ja też daję sobie spokój.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr staram się go zrozumieć i pewnie przyjdzie taki moment w ,którym będzie on dla mnie czymś więcej niż tylko regułką >Tylko wtedy już nie bedę szukał pomocy na forum . Pozdrawiam i życzę Ci dużo cierpliwośći .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zajrzyj tutaj, może nie super dokładnie ale za to prosto:

http://www.sera.de/fileadmin/epapers/marine-biotop-pl/page31.html#/48

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dziś kolejny pomiar i wynik No3- 10

Przez cały czas używałem no3pox4, co kilka dni odmuchiwałem skałę i podmiana wody co tydzien .

Woda klarowna ryby i korale zadowolone .Odniosłem wrażenie ,że phosguard jak by trochę przeszkadza w zbijaniu no3 .

W moim przypadku no3 zaczęło spadać dopiero w 3 tygodniu i po wyjęciu phosguarda.

Edytowane przez ziemny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.