Skocz do zawartości
mareko1

Przesiadka z ReefMax-a na 212 l. Prośba o poradę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po siedmiomiesiecznej przygodzie z RM postanowiłem postawić coś większego. Stanęło na akwarium o wymiarach 85x50x50 oraz sump o wymiarach 60x40x45. I teraz pytanie do Was czy wszystko to sobie dobrze wymayśliłem. Po pierwsze akwarium tak jak pisałem ma mieć wymiary 85x50x50, szkło Opti White 8mm, w lewym rogu komin o wymiarach 12 cm głębokośici 15 cm szerokości oraz 45 cm wysokości. W kominie trzy otwory: spływ - 25 mm, rewizja - 25 mm i powrót 20 mm. Za obieg będzie służyła pompa NJ 3000, ewentualnie Tunze Silence 1073.04 ( o ile wystarczy mi na nią budżet). Co do cyrkulacji to pomyślałem sobie aby wykorzystać moje dwie Tunze 6015, które zostaną mi z RM oraz dołożyć JVP 101, ewentualnie JVP 102 - czy to będzie ok?. Kolejna i najważniejsz sprawa to odpieniacz i tutaj największy problem bo im więcej wyczytałem o odpieniaczach tym większy mam dylemat; na początku myślałem o Reef Octopus NW - 150-6530B ale jak zaczałem się wgłębiać to sporo ludzi narzekałao na odpieńki z tej firmy; teraz myślę o czymś z Deltec-a czyli albo nówka Deltec SC 1455 - ale o nim nie znalazłem za bardzo informacji, albo używka Deltec AP/F 600, ale w tym przypadku znowu boję się o pompę, że może szybko paść ( wiadomo, jak to w rzeczach używanych); co byście mi doradzili a może jeszcze coś innego?

Poniżej rysunek akwa:

szzmyw.jpg

Druga sprawa to sump; myślałem o wymiarach 60x40x45 cm wysokości co daje 108 l. Sump chciałbym podzielić na trzy komory, tj. pierwsza o szerokości 30 cm ( czyli pół sumpa) w której znajdował by się odpieniacz, druga o szerokości 14 cm do której chciałbym włożyć Siporax no i trzecia też 14 cm na pompe obiegową, przy czym na drugiej połowie sumpa czyli tam gdzie będzie druga i trzecia komora chciałbym zrobić też zbiornik na dolewkę o wymiarach 30 cm x 10 cm głębokości x 45 cm wysokości. Jak myślicie takie rozwiązanie będzie ok? Poniżej rysunek sumpa - może bardziej coś wyjaśni ;).

9s74ev.jpg

Proszę, zerknijcie na to wszystko i dajcie znać czy wszystko jest ok.

Pozdrawiam

Marek

Edytowane przez mareko1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego NJ 3000 będziesz miał za dużego. Ja u mnie w baniaku mam NJ 2300 i prawie na maxa przykręcony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Według mnie NJ 2300 lub nawet 3000 bo w sumie to na pewnej wysokości będzie miał ok 2000l/godz to prawie 10x pojemność akwa więc jest o.k ale to się dobiera do odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość podnoszenia będzie ok. 1,25 m ( szafka wysokość 75 cm + akwa wysokość 50 cm). A jak jest z kulturą pracy NJ 2300 - chodzi mi tu o głośność; teraz w RM mam NJ 1200 i do cichych to on nie należy :(. No i co z akwa i sumpem ( tu przede wszystkim chodzi mi o przegrody i to miejsce na dolewkę), jak myślicie jest ok?

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mareko, czemu nie zrobisz komina zewnętrznego? myślę o estetyce i więcej miejsca w akwarium. Osobiście jestem zwolennikiem kominów zewnętrznych ale to tylko moje przemyślenia


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

petrus1 myślałem o kominie zewnętrznym, ale ze względu na brak miejsca musi być komin wewnętrzny. Swoją drogą mi też bardziej podobają się zewnętrzne, ale musi tak jak jest zostać. A co z akwarium, sumpem - jest ok?, no i co radzicie w sprawie odpieńka?

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w mojej 205 - litrowej Aqua Novie mam Delteca SC 1455 i jestem z niego zadowolony. Trudno mi porównać go do innych odpieniaczy, ponieważ jest to dopiero mój drugi w krótkiej karierze morszczaka. Dla mnie jest ok, robi ładna pianę i jest cichy. Nie zajmuje dużo miejsca w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minio_p a jaką masz obsadę i jak dużo karmisz przy tym odpieniaczu? Panie i Panowie kolejny raz prośba - "rzućcie na te moje wypociny okiem" i doradzcie czy jest w porządku ewentualnie co zmienić.

Pozdrawiam

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 ocellarisy, 1 babka cinctus, 1 doktorek, 1 Gramma loreto, krewetki 1 debelius i 1 amboinensis, 1 rozgwiazda, 1 jeżowiec, kilka ślimaków (0k 10), 2 kraby. Karmię 1 kostkę dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po zakupie odpieniacza, miał być Deltec a jest stożek by Sebastek na Ab 2000/1. :). Teraz mnie jeszcze zastanawiają te przeloty, bo tak naprawdę to każdy robi inaczej, czy dawać tak jak wcześniej pisałem spływ i rewizja po 25 a powrót czy nie lepiej czasami spływ i rewizja po 32 a powrót po 25 ?. I czy wysokość komina 45 cm przy wysokości akwarium to nie będzie za dużo? Kolejna sprawa związana z kominem to jesgo usytuowanie, tzn. akwarium będzie widziane z trzech stron, z lewej strony powiedzmy najmniej i teraz gdzie robić komin po lewej czy pośrodku; dodam, że nie mam miejsca na zewnętrzny :(. Odnośnie sprawy sumpa to został on trochę zmodyfikowany - wyleci przegroda na dolewkę i zmniejszę o 5 cm komorę na odpieniacz a obok sumpa stanie drugi zbiornik na dolewkę. I teraz już chyba ostatnie pytanie czy zakładając, że komin będzie w lewym rogu to dobrze będzie, że w sumpie będzie od lewej strony odpieniacz, później Siporax a w komorze po prawej obiegówka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt już prawie cały skompletowany, więc pora na zamawianie akwa i w związku z tym jeszcze dla pewności jeszcze raz pytanie jakie przeloty robić w kominie; opcja 1: spływ i rewizja 32, powrót 25; opcja druga: spływ i rewizja 25, powrót 20. Pompa to Tunze Silence 1073.020. I drugie pytanie; czy wysokość komina 45 cm przy wysokości akwarium 50 cm to nie za dużo?

Pzdr.

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie doradzi:(

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zrobiłem spływ na 32 a rewizje i powrot 25. Tak mi wszędzie proponowano. Komin mam 7cm poniżej krawędzi bo mam waveboxa.

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już mam jasność, robię 32 spływ i rewizja a 25 powrót. Dzięki cYg:rolleyes:

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.