Skocz do zawartości
Astis

Jaka pompa obiegowa do wysokiego podnoszenia (5 do 6m)

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję podnieść wodę z sumpa który najp. będze w piwnicy przez parter na 1 piętro czyli ok 6 m podnoszenia.

Akwarium będzie miało ok 500 l wiec wdatek jaki potrzbuję uzyskać na tych 6 m to min 3000 l/h

Jaką pompę polecacie z praktyki - nie pytam jaka pompa wg danych katalogowych by się nadawał tylko czy ktoś stosuje takie rozwiązanie w praktyce i jak się sprawdza konkretna pompa :)

Parametry jakie mnie interesują najbardziej to w kolejności:

1. Podnoszenie

2. Wydatek przy podnoszeniu 6 m

3. Zużycie prądu

Głośność pompy w tym rozwiązaniu może być pomijalna :)

Za wszelkie opinie z góry dziękuję

Zawsze marzyło mi się rozwiązanie systemu z nieograniczonym i swobodnym dostępem do sumpa w oddzielnym pomieszczeniu - teraz przy remoncie piętra będę miał możliwość to marzenie zrealizować :) więc rozważam taką ewentualność.

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łohoho, zaszalałeś. 3000 l/h przy 6 metrach. Myśle, że pompa strażacka da rade.

Jaki model to nie wiem ale mały trik Ci podpowiem.

Użyj redukcji na wężu/ rurach i zmniejsz średnice tego węża lub rury. Mniejszy prześwit- większe ciśnienie- mniejsza strata


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym, albo sąsiednim forum była ostatnio dyskusja, z której wynikało, że do wysokiego podnoszenia, albo pompy Abyzz, które do tanich nie należą lub Deltec dla Twojego przypadku min. model Deltec E-flow 12, który będzie raczej na "styk".

Jeżeli chodzi o pompy Royala to były zastrzeżenia, że nie wytrzymują dłuższej eksploatacji przy tak wysokim podnoszeniu.

W międzyczasie znalazłem dyskusję tutaj.

Edytowane przez S_Y_N_E_K (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedź.

A czy ktoś w praktyce podnosi tak wysoko wodę? A jak tak to jaką pompą.

Zaciekawił mnie temt pompy CO przerobionej do takich potrzeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega ma sump w piwnicy a akwa na 1 piętrze. Korzysta z pompy Delteca - modelu nie znam, dopytam się jutro i napiszę. Ale z obserwacji rozwiązanie bezproblemowe to to nie jest, to już druga albo trzeba pompa. Przez długi czas chodziła jako tako, teraz często ją wspomaga inna mniejszą połączoną z nią szeregowo, bo czasami potrafiła strzelić focha. Myśli o przeniesieniu sumpa na górę i to chyba najlepszy komentarz.

Pzdr

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec HLP - 3 biegi, jakiś wyższy model np. 8070 ma podnoszenie na 6,4m

ja miałem model 4xxx , podnosił na około 4m. Często można znaleźć używane

na allegro czy ebayu za 400-600zł


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście spotkałem się z pompą hlp8070 podnoszącą na ok 6-7 m, pracuje z 3 lata i żadnych problemów.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Deltec E-Flow 12, który podnosi na około H=3,2m.

Na chwilę obecną nie mam zastrzeżeń. Pracuje od około 6-mcy.

Jako, że również mam sump w piwnicy, postawiłem aqwa na stelażu o wysokości około 45cm. W ten sposób zaoszczędziłem parę centymetrów na wysokości podnoszenia.

Sump możesz również dać na pewnej wysokości od podłogi w piwnicy, w ten sposób urwiesz następne centymetry.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krispol akamedica


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment Skłaniam się ku deltecowi :)

Z wysokości lady już nic nie urwę musiałbym robić nową - może dziś wkleję zdjęcia to zobaczycie jak to wygląda u mnie (Andrzej ty widziałeś osobiście :)

W piwnicy jest taki plan co by sump podnieść nawet 1,2 m od ziemi:)

A myslał ktoś nad pompami do occzek wodnych o dużej wydajności - jest tego dużo na rynku i podnoszenie ponad 6 m to dla wodospadów normalka.

Znalazłem kilka takich pomp z ceramicznymi ośkami i podporami - tylko ciekawe jak z trwałością ale wodospady funkcjonują w różnych miejscach nie od dziś (najbliżej mam Nakło Śl.gdzie w centum ogrodnictwa jest wodospad wyższy niż 6 m a woda się leje strumieniem - może to jest trop).

To tylko takie moje luźne przemyślenia :) pompa tak jak pisałem nie musi być z tych najcichszych:) ważniejszy jest stosunek wydajności do zuzycia prądu (ta co miałem ją do tej pory do oszczędnych też nie należała (NJ 6000 wg metki 70W a na watomierzu pokazała 140W) Jest też opcja z rozbiórką lady (ale pasuje do wnętrza a rozwiązanie sumpa w piwnicy załatwiło by inne problemy jak dostępnośc, chłodzenie w lato itp itd).

Jeszcze raz dzięki za zangażowanie:)

Znalazłem np coś takiego http://www.akwarystyczny24.pl/aqua-nova-ncm-10000-energooszczedna-pompa-do-oczka-wodnego-p-3319.html?osCsid=0e43b60272efaa988fcd8c2a1033a8d3

Chyba z ciekawości zamówię ta 10000 - zobaczymy co jest warta:) pisze, że do słonej wody się nadaje - miałem kilka pompek tej firmy do filtrów wewnętrznych - dawały radę i o dziwo były ciche:)

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę kotlet, ale napisz proszę parę słów po roku doświadczeń jak to z tymi pompami jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

delteca zajedziesz kup tylko krispola z AM bardzo dobre pompy


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się poddałem - nic rozsądnego nie było w stanie spełnić postawionych wymogów i sump mam pod akwarium :(

Alternatywą były pompy baaaaardzo prądożerne a pompa chodzi przez 24h/dobę.....

Do tego wziąłem pod uwagę, że w razie awarii pompy nie będę w stanie zapewnić jakiegoś zamiennika na szybko a na leżącą zapasową w takich parametrach nie mogłem sobie pozwolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astis dzięki za info.

Próbowaleś jakichkolwiek pomp? Wogóle ruszył u Ciebie projekt sumpa w piwnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam takiego rozwiązania (sump w piwnicy). Niesamowita wygoda i dostęp do wszystkiego. Wodna podnoszona na wysokość 4m pompą aqua-nova 10000L/H.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest to fajne, ale straszna strata energii, chyba że sumpa montujesz u sąsiada z niższego piętra, to co innego :)

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.