Skocz do zawartości
mani80

Pojawilo sie Bryopsis - jak z tym walczyc? +Ankieta

Walka z bryopsis  

55 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Moja walka z bryopsis zako?czy?a si?:

    • Moj? wygran?
    • Wygran? bryopsisu
    • inne/nie mialem bryopsis
    • Obecnie walcz?
  2. 2. Jak uda?o Ci si? pokona? bryopsis?

    • Natur? (ryby, ?limaki, je?owce...)
    • Chemi? (podniesienie Mg i Kh)
    • Chemi? i natur?
    • Wpierw chemi?, pó?niej natur? i to pomog?o dopiero
    • Wpierw natur?, pó?niej chemi? i to pomog?o dopiero
    • Nic nie robi?em
    • Wstrzyma?em podmiany wody
    • Reset systemu (nowa ska?a/u?miercenie ska?y)
    • inne
  3. 3. Czy uwa?asz, ?e bryopsis to najci??sza plaga w morszczy?nie?

    • Zdecydowanie tak
    • Najci??sza z jak? mia?em do czynienia
    • S? trudniejsze do pokonania "plagi"
    • Bryopsis - ?aden problem w pokonaniu
    • inne
    • Nie wiem/nie mam zdania


Rekomendowane odpowiedzi

Da się wygrać bez problemu. Wiele razy o tym pisałem i już nie mam siły.

Mam nawet skalę która była kilka lat temu zarośnięta bryopsisem. To napewno był bryopsis. Bryopsis bardzo łatwo odróżnić od innych glonów bo ma charakterystyczne cechy morfologiczne.

To chociaż podrzuć linki do tych wpisów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę testowała metodę nanokaczora :) 2 mitraxy dodatkowe jadą do mnie :) dolabella też (a nóż trafię na egzemplarz, który będzie to jadł ;)). Borsuka mam :) NO3:PO4-X leję, pomyślę może też o jakiejś konkurencji pokarmowej dla bryopsisu.

Przyznam szczerze, że jak zobaczyłam wczoraj mitraxa na SPSie, o którego się martwię, jak uwalnia go od bryopsisu, to mi się aż miło zrobiło. Może ma to sens? W każdym bądź razie powiało nadzieją...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat

jak przebiega walka z tym glonem?? wygrana czy przegrana


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czytales posty wstecz?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czytales posty wstecz?

tak od początku


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to odpowiedź dostałeś

zadaj inne pytanko to chętnie się przyłącze do dyskusji :)

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Was. To jest mój pierwszy post, lecz jestem z Wami od 4 miesięcy, nie piszę postów lecz staram się wyszukać informacje na forum które są już odpowiedzią na moje sprawy. A więc do rzeczy. Mój zbiornik (w obiegu 300L) jest w czwartym miesiącu. Na chwile obecną parametry mam NO2: 0, NO3: 0, PO4: niewykrywalne, Ca: 440, KH: 7. Od 3 tygodni mam potężny problem z bryopsis. Obecnie mnie on dobija swoją ekspansją. Pokrył większość skał. Obsada wśród ryb to Ctenochaetus strigosus i babka Valenciana Pullearis plus oczywiście dwie krewetki i kilka ślimaków z tzw. ekipy czyszczącej (trochusy, tectusy, turbo etc). Zobaczcie na mój bryopsis i powiedźcie mi czy na to co u mnie jest pomoże jedynie kuracja magnezowa czy kupić jeszcze jakieś zwierzątka na to (borsuk, mitrax, dolabella). Ręcznie wyrywałem ten bryopsis tydzień temu z jednoczesnym odsysaniem, lecz bryopsis wraca jak bumerang. Załączam Wam fotki zbiornika. Proszę o radę co czynić? Borsuka w sklepach niema, będą na przyszły weekend... Kupiłem magnez marki Grotech (1kg) bo słyszałem że ten z kenta od jakiegoś czasu już nie ma "tego czegoś" co zabija to dziadostwo. Na opakowaniu piszą, że 10g podniesie 11mg/l w zbiorniku 100L, więc mam rozumieć że chcąc podnosić załóżmy 50mg/l dziennie muszę dla moich 300L to musze dawać 136g?? Nie za dużo mi tego wychodzi?? Jeśli ja mam przejść z 1400 na jakieś 2000 megnezu to mi wejdzie przez jakieś dwa tygodnie około 1,5kg megnezu? Albo może lać magnez ballingowy a nie ten z receptury z opakowania??

1ajpg_wspwqsq.jpg1bjpg_wspsppr.jpg1cjpg_wspspps.jpg

Edytowane przez kroczek12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się finalnie udało pozbyć tego dziadostwa. Mg podniosłem do 2000 najpierw Gtotechem w płynie (miałem go jakieś 0,5l) potem Kentem z dużego 2 l pojemnika. Bryopsis zbielało i odeszło. Niestety gdy Mg zaczął powoli opadać glon wrócił. Ostatecznie pomogło ograniczenie podmian do 5% raz na 2-3 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie było aż takiej plagi ale dość szybko ustąpił po zakupie dolabelli, salariasa i jezowca.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeszcze dzisiaj uda mi się załatwić Dolabelle. Niestety borsuka nie ma w sklepie - dopiero za tydzień ponoć mają być. Czy oprócz dolabelli, kupić jeszcze kraba mitraxa i/lub jeżowca mespilia globulus? Powiedźcie mi, czy stadium rozwoju u mnie tego bryopsis jest na tyle zaawansowane że muszę już tylko podjąć radykalne już kroki w sensie kuracja magnezowa czy iść jeszcze w kierunku metody naturalnej (zwierzęta). Chodzi mi po głowie w zasadzie od dziś wystartować z magnezem na Grotechu...

Raz jeszcze pytam tych co już "zamagnezowywali" akwarium :). Przeraża mnie ten opis na opakowaniu Grotecha "10g podniesie 11mg/L w zbiorniku 100L" więc po przeliczeniu na moje 300L i chęci podniesienia o 50mg/l dziennie wychodzi 136g magnezu. Czyż nie jest to dawka o wiele za duża, a może się mylę. Jeśli dobrze liczę to 136g wystarczy na nieco ponad 7 dawek dziennych które w teorii podniosą mi 50mg/L poziom magnezu. 1kg magnezu byłoby mało na 300litrowe akwarium aby podnieść w nim z 1400 na 2000 magnez?

Edytowane przez kroczek12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszenie Mg i kH w zbiorniku niewiele daje. Co prawda wysokie poziomy kH i Mg blokują proces fotosyntezy jednak traci na tym cały system nie tylko Bryopsis.

Najlepszą metodą jest wyrywanie - tak by nie dopuścić do zwartych plech, oraz pilnowanie poziomów NO3 i PO4.

Zwarta plecha Bryopsisa działa jak samowystarczalny system. Cząstki organiczne uwięcione w kępach glona, rozkładają się stając się ponownie pożywką dla niego.

Dodatko warto mieć coś co będzie samoczynnie mechanicznie kontrolować plagę. Kraby z gatunku Mitrax, ślimaki Elysia Crispata. Z doświadczenia powiem, że odnośnie ryb to jest loteria. W przypadku borsuków 1-2 z 10 zjadają tego glona. To samo dotyczy pokolców.

Nie oszukujmy się, bryopsis jest praktycznie w każdym baniaku, to że go nie widać to znak że nie znalazł sprzyjających warunków dla siebie.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mariusz_s

aż się przyjemnie takie jak Twoje wypowiedzi czyta, znasz zasadę działania i wiesz czemu podbity Mg do 2000 powoduje zanikanie bryopsis. Mnie zawsze fascynowało zapatrzenie w Kent Marine Tech Mg i jego moc uzdrawiająca na tego glona, owszem akurat ten magnez miał pewne zanieczyszczenia których poziom w akwarium rósł proporcjonalnie do wzrostu mg i one były takim czynnikiem dodanym który też hamował proces fotosyntezy ale nie tylko ten proces, bo ogólnie to bardziej złożony mechanizm i tutaj fotosynteza to może jakieś 49% udziału w pozbywaniu się bryopsis, ale jest to mimo wszystko znaczne.

pozdrawiam M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomogło Dolcia i wyrywanie, jeszcze ciut zostało ale to nic w porównaniu z tym co było ..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak do akwarium wczoraj nie trafiła dolabella lecz Siganus Magnificus - ten biały borsuczek. Narazie się oswaja, zobaczymy czy podejmie się roli do której został powołany. Zobaczymy czy podejmie się konsumpcji bryopsis. Jak to nie pomoże to w planie jest dokoptowanie jeszcze mitraxa bądź dolabelli. Jak te metody zawiodą to będę już zmuszony jedynie na megnez??

A jak robić z wyrywaniem tego bryopsis mechanicznie. Wyrywać to i na bieżąco odsysać wężykiem (przy okazji podmianki). Rozumiem, że nie wskazane jest przepuszczenie tych glonów przez watę i powtórne wlanie tej samej wody bo wpuszczę sobie od nowa zarodniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poprostu wyrywałem pensetą a resztę szamała dolcia, całych krzaków nie bardzo chciała ruszać albo ja nie zauważyłem..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ślimaka dollabele na razie z jednej skały zjadł do golutka teraz patrze jak chyba śpi pod zakopanym piaskiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zszedł. Uważaj na niego. Jak padł to może skutecznie skiepścić wodę.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sprawa obecnie wygląda tak, że mam wyjedzony briopsis do zera (!), a miałem naprawdę potężny las tego dziadostwa. Jak wspomniałem wcześniej miesiąc temu kupiłem borsuka. Przez tydzień starałem się go za bardzo nie karmić żeby zmusić go do skubania briopsisu. Przyniosło to efekt ale szczerze powiedziawszy sam borsuk pół roku by mi to wyskubał. Trzy tygodnie temu pożyczyłem ze sklepu dolabelle, a ta... wysiekła mi to do gołej skały! Wyjadała to przez 3 tygodnie bo naprawdę miała tego dużo. 3 dni temu oddałem dolabelle do sklepu żeby nie zdechła z głodu. Na polu bitwy został sam już borsuk, który na bieżąco wyskubuje briopsis (tanie mini odrosty). Kibicuje mu aby zdążył opędzić na bieżąco ten glon, jeśli nie, znów kiedyś zawita do mnie dolabella ale mam nadzieję że nie będzie takiej potrzeby, lecz chciałem zauważyć że w zasadzie briopsis już nie odrasta. Może to dlatego że niema w akwarium w ogóle pożywki dla tych glonów bo NO3 jest 0 i PO4 jest 0.

Edytowane przez kroczek12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie kolego polecam Dolabellę i Salariasa. Będziesz miał w tydzień czyściutko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapsiak, ja własnie mam wyjedzony briopsis do ostatniej łodyżki no właśnie za przyczyną Dolabelli, ale ją już oddałem do sklepu aby nie padła z głodu. Ja się właśnie zastanawiam jak teraz utrzymać taki piękny stan teraz, czy sam borsuk da sobie radę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie obecnie wcina hepek i to ostro !u kogoś z was jeszcze wcina hepatus Bryopsis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra trzeba odświeżyć ten wątek bo i mi przyszło walczyć z tą sałatą

jest jzu tego naprawdę sporo

akwa jest bardzo małe więc liska pewnie nie dostanę w wersji XS

salarias ma to w pompce

czy ktoś ma jakiś inny sposób ?? część z Was piszę o dolabelli część o podniesieniu MG

poproszę jakieś aktualne posty z waszej walki lub juz po niej

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.