Skocz do zawartości
alghar37

OPTIWHITE czy wstawic tylko z przodu akwarium ?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie czy jest sens stosować opti przy 120l (6-8mm szyby)? Musisz sam zdecydować czy widzisz różnicę i czy chcesz za nią zapłacić.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na to pytanie to juz chyba sam musisz sobie odpowiedziec nie?nikt raczej nie wie jakie chcesz miec akwa (no oprocz tych 120L),jak ma byc ewentualnie zabudowane?nic a nic nie napisales...bo jezeli boczne sciany beda niewidoczne tzn akwa bedzie w jakiejs wnece no to wtedy mozesz sobie opti tylko na przod dac..jezeli akwa bedzie cale na widoku to juz wszystko z opti bym zrobil...

sorki ale szczerze mowiac glupie to twoje pytanie....


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie widoczny tylko przód akwa, aby uzyskać "efekt" wystarczy tylko z przodu dać opti ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego mitycznego "efektu" opti, jest niewielka różnica w przejrzystości i barwie szkła. Część osób chce tylko opti, a inni mają to szkło w poważaniu - sam sobie musisz obejrzeć, porównać i zdecydować, czy dla Ciebie stosowania tego szkła ma sens. Moim zdaniem nie warto, zwłaszcza przy cienkim szkle, ale zdecydować musisz sobie sam.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120L to raczej na długości 80cm więc szkło musi byc grube na 8mm a tu już jest różnica (przerabiałem to).

Warto dołożyć i wstawić OPTI.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Ty tak, ja mam odmienne zdanie :) szklarz pokazał mi dwie szyby 8mm OPTI i guardian - nie widziałem jakieś specjalnej różnicy poza ceną, która jest wyraźna.

@alghar37 - najlepiej jak pójdziesz do szklarza i sam ocenisz czy widzisz i Tobie się to opłaca. Bo jeśli nie widzisz żadnej różnicy to po co przepłacać? :D

Edytowane przez Bartek Łódź (wyświetl historię edycji)

Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma przód oraz boki OW i jestem zadowolony, niewiele drożej a jest ładnie, jednak decyzja należy do Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Ja miałem 2 akwaria opti jedno z 6mm drugie z 10mm szyby teraz zamówiłem akwarium z 12mm ale już nie opti tylko zwykłe bo ja tam aż takiej różnicy nie widzę ,jedyna znaczna różnica to cena

Ja za tą różnice cenową wolę ładnego korala lub rybę.

Widzisz jak zawsze na forum ile ludzi tyle zdań.

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dieter25 dlatego napisałem koledze, że najlepiej jak oceni sam :) nikt mu tak dobrze nie doradzi jak jego OKO w tej kwestii :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Opti tym bardziej przy akwarium morskim gdzie kolory odgrywają wielką rolę. Jesli woda jest kryształowa to szkła jakby w ogóle nie było. Wiele razy oglądałem zbiorniki postawione jeden obok drugiego-szło zwykłe kontra opti i roznica była ogromna, takze nie zgodze sie ze tylko cena wchodzi w gre.

Trzeba jeszcze zwrocic uwage na łączenie szkłą. Kleju nie moze byc prawie widac, nie moze wystawac.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co się chce osiągnąć. Ja porównywałem jak wyglądają kolory przez OW i zwykłą szybę 8mm i efekt jest naprawdę widoczny.

Jeżeli chce mieć się prawdziwe, żywe naturalne kolory to tylko OW.

Powiedział bym nawet w akwarystyce morskiej to obowiązek.

Wystarczy spojrzeć na baniak np. w sklepie z kolorowymi koralami od góry a potem przez zwykła szybę by dostrzec jak dla mnie kolosolną różnice. I tak na baniak wydajesz parę tysięcy złotych parę stów nie daje dużej różnicy. Po co się potem stresować przy takim eksperymencie u siebie w domu :)

Żeby uzyskać pełny efekt OW czyli tafli wody zawieszona w powietrzu musi być zrobiony co najmniej przód i boki a OW.

Oczywiście wszystko musi być klejone silikonem bezbarwnym a efekt jest tym lepszy im jaśniejsze oświetlenie.

Jeżeli da się boki ze zwykłego szkła efektu nie będzie bo na bokach będzie widoczna intensywna zieleń zwykłego szkła.

Oczywiście wszystkie wzmocnienia też obowiązkowo z OW

Edytowane przez zulus (wyświetl historię edycji)

Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem morskie całe z opti (10 mm), w słodkim tylko przód i bok. Teraz brał bym całość opti w obu wypadkach.

Dlaczego ? Może z odrobiny snobizmu ? Szczerze mówiąc, uległem sile sugestii. Może i różnicy by nie było, wszak kiedyś trzymaliśmy w ramowych...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Ty tak, ja mam odmienne zdanie :) szklarz pokazał mi dwie szyby 8mm OPTI i guardian - nie widziałem jakieś specjalnej różnicy poza ceną, która jest wyraźna.

U szklarza nie zobaczysz tej różnicy, w akwarium jak zaświecisz tak :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przód=OPTI , reszta=normal


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy spojrzeć na baniak np. w sklepie z kolorowymi koralami od góry a potem przez zwykła szybę by dostrzec jak dla mnie kolosolną różnice.

To akurat zupełnie chybiony pomysł na ocenę szkła - koralowce ZAWSZE wyglądają najlepiej przy oglądaniu od strony źródła światła, czyli od góry. Czy baniak będzie z floatu, opti, akrylu, czy też woda będzie utrzymywana w ryzach bez szyb dzięki magii i krasnoludkom-i tak koralowce z góry będą wyglądały lepiej.

Nie rozumiem tego usilnego forsowania swoich racji - wybór szkła to bardzo subiektywna ocena i przekonywanie nie ma tu najmniejszego sensu. Są osoby, które mają opti i czarny silikon, bo tak im się najbardziej podoba, dla innych to herezja - i kto miałby mieć rację? Każdy powinien wybierać szkło pod swój własny gust i sam musi wybrać, czy opti jest warte dopłaty, czy może są dużo fajniejsze rzeczy, na które można wydać kasę. Spieranie się o to ma równie duży sens, jak dyskutowanie nad wyższością żółtka nad hepatusem (czy odwrotnie jak kto woli).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy, dobzyby nie ma nic wspolnego z subiektywn ocena wygladu baniaka.

Sprawa jest prosta. Optiwhite nie wprowadza (albo minimalnie wprowadza ) przeklamania kolorow tak jak to robia guardiany i floaty. Guardiany i floaty dzialaja jak delikatny filtr nakladajacy zielen lub kolor niebieski na obraz. I to jest fakt a nie subiektywne odczucie. To tak jakbys sie spieral ze jasnosc optyki obiektywu aparatu to subiektywne odczucie. Sa obiektywy jasne i ciemne. Jednego stac na jasne inny nie chce na to wydac kasy i meczy sie z ciemnym.

A to czy ktos "widzi" kolory pub chce widziec kolory bez znieksztalcen to juz faktycznie subietywne odczucie :-)

Przy szybie 10mm i grubszej, hodujac kolorowe SPSy, nie widze mozliwosci u siebie aby miec szklo, ktore znieksztalca barwekorali

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde szkło wprowadza jakieś zniekształcenia barwy i kształtu, bo materiałów idealnych nie ma. Mam u siebie zbiorniki z float i full opti i materiałem, z którego wykonane są szyby, przy oglądaniu baniaków zupełnie nie zawracam sobie głowy. Baniak mojego znajomego (ze szkła 10 mm, w środku kolorowe spsy) zebrał wśród oglądających świetne oceny za wykonanie i piękne opti, a to "plebejski" float :) Dajmy każdemu ocenić baniak wg jego gustu, nie uszczęśliwiając na siłę.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No napisalem - jak ktos nie widzi barw to mu nie potrzebne :-)

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może być opiti z przodu ale przy takim zbiorniku to chyba nie ma sensu jak dla mnie za mały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie liczy się również estetyka połączeń szyb, im połączenia mniej widoczne tym lepiej, wystarczy spojrzeć i ocenić co nam odpowiada. Dlatego stawiam na przód i boki Opti.

gallery_10543_1456_30967.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam jako osoba która troszkę ze szkłem ma styczność że jest ogromna różnica miedzy rodzajami szkła.

A im grubsze tym to bardziej odczuwamy załamanie światłą idące najczęściej w zieleń.

Opti poza tym nie przekłamuje kolorów i ułatwia obserwację i zdjęcia( :smiling: tak z małego także doświadczenia powiem:D)

natomiast liczba osób nie widzących różnicy( :chris: sorki nie chcę nikogo nadepnąć za bardzo) świadczy o braku

rozpoznawania kolorów i nie dostrzegania barwy światła daltonizmie dotykającym całkiem spory odsetek populacji :blushing:

Także kolego jeśli chcesz mieć tylko z przodu lepszą widzialność uważam ze warto :thumbup::clover:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, czyli mamy jeszcze daltonizm :D To jaką jeszcze łatkę przykleicie osobom, którym wystarcza float? :p


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

W sumie zawsze to jakis szpan jak powiesz ze masz opti.Tak moim zdaniem wole patrzec na piekne zadbane akwarium z guarda jak zasyfione z opti.A po drugie mam takiego kolege w pszczynie co ma akwarium z guarda a co na nie patrze to mi dech zapiera bo tak jest bajeczne po prostu nie zwracam uwagi jakie szklo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.