Skocz do zawartości
Amphiprion

Okrzemki czy cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

no dobra czyli zamawiam antireda, zwalczam to co mam i szukam przyczyn pojawienia się.

hope, że tak da radę?

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to że cyjano u mnie jest w odwrocie.

W sumei nic nadzwyczajnego nie zmieniłem - lekko podkreciłem cyrkulacje, zmniejszyłem o 1.5h oświetlenie, odstawiłem ballinga,

Ale podejżewam, że cyjano pojawiło się między innymi na skutek wywalenia biobali z komina - wszystke na raz poszły won.

Mam nadzieje że to się już niedługo skończy :)


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei walcze z cyjano przez moje wyjazdy ostatnio. Jak już było w odwrocie bo nauczyłem ojca co i jak to przed samym moim przyjazdem zapchała się dziurka zapobiegająca zasysaniu wody z akwa przez dysze wylotową obiegu i ponad 30L wody znalazło się na podłodze a ojciec uzupełnił na biegu mineralką z netto (bez soli bez niczego!) no i nie dość że goniopora i grzybki się pokurczyły przez gwałtowną zmianę zasolenia, to jeszcze cyjano znowu zaczyna kwitnąć.

A w ten weekend musz uruchomić 2 dodatkowe świetlówki po 80W więc mam gluta na moim ładnym arglive jak nic.

Musze się za ten bajzel zabrać


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje doswiadczenie z cyjano - slabe swiatlo + marna cyrkulacja = gloniska. u mnie cyjano wylazilo tylko tam gdzie wystepowalo albo jedno albo drugie. mam livesand i od liedy pokombinowalem z cyrkulacja tak zeby nie bylo martwych stref to nie pojawia mi sie na nim cyjano. no i oczywiscie trzeba miec cos co kopie w tym piachu. cyjano pojawia mi sie obecnie tylko bezposrednio pod niebieska T5 ale jak odpale HQI to i ten problem powinien zniknac


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pola walki:

1. po wywaleniu piachu glony znacznie spowolniły swoj rozwój. nie pojawiaja się tak szybko jak przedtem

2. teraz bardzo łątwo jest odessać cały syf z dna

Teraz wiem, że problem stanowił głównie piach w którym to zbierały się odpadki różnego rodzaju. Nie twierdzę, że piach jest zły, ale może stanowić problem. Zwłaszczam, że rozgwiazdę piaskową poleca się do ustabilizowanych zbiornikow - więc nic u mnie nie przekopywało piachu:)

AntiRed jest w drodze, nie spodziewam się jakiejś rewolucji, ale zobaczymy...

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do uprzątnięcia piachu dokupiłem jeszcze jedną babkę i 2 dodatkowe rozgwiazdy (miałem jedną weterankę ze zbiornika 112L) i dokupiłem 4 pustelniki.

Glony wapienne okropnie mi zarosły niektóre skałki więc do odblokowania kanalików kupiłem 2 diademy które powinny trzymać je w ryzach (nie sądziłem że będe miał kiedyś za dużo glonów wapiennych na skałkach)

Co do oświetlenia i cyjano - pojawiają się bardzo częęsto jak zwiększa się gwałtownie oświetlenie. Np. wymieniasz świetlówki na nowe (dlatego nie powinno się tego robić na raz)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wiele razy podobne problemy ale nie powtarzają się od kiedy trzymam się zasady dodawania dużej ilości>15% dobrej niezmarnowanej! zywej skały. Przy mniejszej jej ilości niemal pewne jest ,że na niezasiedlonych obszarach dna pojawią się najbardziej ekspansywne glony czyli właśnie sinice i ew. okrzemki i masa innych. żywa skała naturalnie przez bioróżnorodność walczy z tymi glonami. Poprostu masa drobnych zwierzaków zjada je a do tego występuje silna presja konkurencji glonów zielonych,które szybko powinny wygrać. Nawet jeśli urządza się start bez odpieniacza i skale z frachtu jak niektórzy...

Światło zauważyłem ma mniejsze znaczenie- miałem żarniki zarówno 4200 jak i 10000- nie było różnicy. Przyznać muszę ,że oświetlenie świetlówkami sprzyjała rozwojowi brzydkich glonów- skałka oświetlona sylvania aquastar i aktyniczną "chorowała" czasem na sinice- niewielkie infekcje. skała oświetlona hqi 4200K i świetlówkami lub tylko hqi nie miała takich kłopotów. To samo dotyczyło dna i "martwego piasku dojrzewającego" z tym ,że tutaj różnica była ogromna pomiędzy świetlówkami a hqi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lasius: myślę, że wiekszość ma ponad 15% skały. przyjmuje się minimum 20% i chyba wszyscy się tego trzymają.

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w akwarium około 20% LR.

Po porządkach glony nie znikęły, ale ich ekspansja została trochę powstrzymana...

Mam testy wody po RO i DI, trochę mnie dziwią. Otóż okazało się, że test na krzemiany nic nie wykrył, natomiast test na obecność krzemianów i fosforanów - wynik pozytywny...

Wniosek: woda po RO i DI nie ma w sobie krzemianów, ale ma za to fosforany...CZY TO JEST MOŻLIWE?

Proszę o komentarz

Fosforany w akwarium są redukowane przez refugium, ale może to za mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI do du..?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do duuuuszy? Tzn. czy filtr DI powinien wyłapywać nie tylko krezmiany, ale także fosforany? To by mogło się nawet zgadzać...hmmmm

Chyb aprzestanę się bawić i zamówię sobie normalny filtr DI ze świerzą żywicą...może coś to pomoże.

Dzięki Stani za łopatologiczne wytłumaczenie nieadekwatności mojego Di do potrzeb:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak podmian wody, wywalenie piachu, ciągłe porządki powoli daja oczekiwany rezultat. Brązowe glony zaczynają odwrót. Jest ich co raz mniej:) Nie pojawiają się na skałkach przy których jest mniejsza cyrkulacja - to nie przestanie mnie dziwić, ale nie wnikam, ważne, że jest ich o wiele mniej. Wczesniej było ich od groma w refugium - oblepiały wszytskie glony wyższe - teraz glony w refugium są czyste:D

NA reszcie coś się ruszyło w porządanym kierunku:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wszytsko gra:D

Po glonach prawie ?ladu nie wida?. Wszytsko zaczyna wygl?da?, jak powinno. Przyczyna tkwi?a w piachu. Nie wiem, czy to kwestia tego jednego konkretnego piachu, czy nie, ale wi?cej na taki piach nikt mnie nie nam?wi. Teraz mam par? gar?ci gruzu koralowego na dnie przy szybie, za? pod sk?akami tylko bia?? plex?. Dzi?ki temu ?atwo jest robic porz?dki, a i go?a szyba nie razi w oczy. Z czasem na plastyku osadz? si? glony wapienne i b?dzie git:D

A przesy?ka z um-um'a, a w mniej AntiRed, jeszcze si? nie pojawi?a - dzi?ki temu nie zd??y?em chemii wla? do baniaka:D no i dobrze:D

Odczekam jeszcze dwa tygodnie, dla pewno?ci, ?e badziew pad? na dobre i zaczn? znowu podmienia? wod?, widz? po zoathusie, ?e zaczyna brakowa? mikroelement?w - powoli traci swoje jeskrawe kolory. Na innych mieszka?cach nie wieda? negatywnych efekt?w braku podmian. Powoli tez zaczynam znowu dodawa? p?yn Lugola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie. A jaki to byl piach?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był piach z "działających systemów" z Aquariusa - chyba 12zł/kg. NIgdy więcej. Od początku mi się nie podobał, bo był mieszanką różnego gruzu z drobnym piachem. Nie za ciekawa mieszanka. Pewnie było w nim pełno materii organicznej, a podczas transportu duża część bakterii musiała paść. Nie miałem także ekipy kopiącej - chiałem poczekać z rozgwiazdą piaskową aż wszytsko się ustabilizuje, ale było juz za późno.

Może gdybym zakupił ArgoLive nie miałbym tego problemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak z zywym piachem akwaria wygladaja super...

Na i w piachu sporo sie dzieje. Takie gole dno?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dno nie jest zupe?nie go?e. Te par? gar?ci gruzu zaciera wra?enie go?ego dna. Oczywi?cie taki pi?kny bielutki piaseczek, jak na fotkach u innych wida? jest fajny. Ale ja wol? jednak mie? troch? gruzu i troch? pleksy widocznej, ni? u?era? si? z nieustaj?c? plaga br?zowego szlamu:D

W gruzie tak?e pe?no ?ycia a i bakterie maj? gdzie si? rozwija?. Jednak najwa?niejsza dla mnie teraz jest mo?liwo?? systematycznego sprz?tania deutrytusu. Mo?e jak kiedy? w ko?cu dostan? przesy?k? z um-um'a z dodatkowymi cyrkulatorami, to sprawy b?d? wygl?dac inaczej...

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za łatwo:), to dzięki tobie szybko udało mi się zlokalizować i wyeliminować przyczynę. Tak, to bym się do dziś z tym badziewiem bujał... Ale nigdy nie wiadomo czy/kiedy problem pojawi się ponownie:)

@Alex - Dzięki jeszcze raz za pomoc walce:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh, u mnie wróciło ze zdwojoną siłą ;) choć specjalnie zwiększyłem cyrkulacje (mam Marea 2400 l/h, pompkę z dyszą rotacyjną 650 l/h i powrót z panela 900 l/h) żeby je dobić.

Parametry są w normie:

Zasolenie 1,022

PH 8,2

KH 8

PO4 0

NO3 0

NO2 0,02 mg/l

Mg 1160

Ca 440

Poddaje się, zamawiam antired, chyba że ma ktoś jeszcze jakiś pomysł czym by im tu zaszkodzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem że u mnie cyajno wraca jak nie przedmuchuje skałek, dlatego przynajmniej raz na dwa tyg. robię tajfun w aqwa i filtruje wodę. Pomaga.... a i skałki są coraz czystrze ;)


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.