Skocz do zawartości
Amphiprion

Okrzemki czy cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

Alex - to co ja mam to chyba jest Dinoflagellaten: (Panzergeißler) - tylko, że ja nic a nic po niemiecku nie kumam:( Czy ktoś może mi to przetłumaczyć? - chocby tak ogólnie - jakie są powody, charakterystyka tych "dinio glonów":)

Ściągnąłem sobie te artykuły, ale dostęp do rara będę miał w domu - chyba nie są po niemiecku?:)

Nie wiedziałem, ze cyjano sa nitkowane w kształcie!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Stani za tłumaczenie fragmentów o Dino i Gold:)

Dla potomnych:

"Dino: Gdy sie te glony pokazuja to jest to prawie gwarancja, ze akwarysta zmieni hobby. Brazowe badziewie, ktore rozciaga sie na dekoracji. Z czasem dochodza do tego glony. Pod spodem powstaja bable tlenu, ktore porywaja czastki glonow do gory.

Wyglad: na obwodce mocno zalamuje sie swiatlo i bieguny sa splaszczone. Przy badaniach prubek pod mikroskopem stwierdzono ze 70% to cyjano i okrzemki a 30% to dino.

Mozna je przywlec z nowymi kamolami lub koralami i zarazic swoje akwa bez wzgledu na jakosc wody. Dino sa w stanie budowac cysty przetrwalnikowe. Moga zatruwac wode toksynami.

Pomimo, ze te glony na zdjeciu byly tydzien w drodze bez dostepu do swiatla to pod mikroskopem nadal sie poruszaly. Czyli zaciemnienie akwarium tez malo da.

Gdy sie wlacza swiatlo toi rozmnazaja sie wegetatywnie. Gdy wylaczymy pompy to plciowo i woda zabarwia sie na brazowo. Sprzyja im Si i elementy sladowe. Zeby ich nie dodawac to powinno sie przy ich odsysaniu wode przefiltrowac i spowrotem do akwa zeby wraz z nowa woda ich nie dodawac.

Proponuje sie potraktowac je kuracja Algen Ex. Ale trzeba byc pewnym, ze to o te glony chodzi. Algen Ex truje komorki glonow (rowniez tych wyzszych).

Goldalge: infekcja tez przez przyniesienie z zewnatrz.

Pod mikroskopem sa mniejsze i bardziej zwarte, obwodka mocno zalamuje swiatlo, kolor jak dino (Gold- zloty) ale sie nie poruszaja. Polaczone wiskozowa masa i ciagniete z dna przez tlen wygladaja troche jak zoltawe kluski- spagetti. Gdy nadchodza dla nich zle warunki to tez buduja taka przetrwalnikowa cyste w ktorej sklad wchodzi Si. Dlatego mysli sie, ze sa od Si uzaleznione. Czule na skoki Ph."

No to się czegoś dowiedziałem:)

Dzięki i PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh...poszperałem za środkiem AlgenEx, ale jedyne co znalazłem, to środek do walki z glonami w basenie:

http://ibs.lgs.net.pl/?idProduct=133

Czegoś takiego chyba nie dam do akwarium....będę się raczej bać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba że masz aqwarium z 50 tys litrów jak basen to spoko :) hehe


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AlgenEx dostaniesz chyba tylko w Niemczech. Kiedyś namierzyłem gościa, który był skłonny wysłać to do Polski. Poszperam to podam :)

"Algen Ex" von Michael Mrutzek

http://www.meeresaquaristik.de

bitte meine Herrschaften! :)

http://www.shop-meeresaquaristik.de/product_info.php?info=p1046_Algen-Ex-f-r-Meerwasser.html

przy okazji fajna strona z opisami 7 plag egipskich w akwarium, niestety w barbarzyńskim języku :)

http://www.korallenriff.de/plagegeister.html


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z nieukrywanym smutkiem muszę się przyłączyć do DŻIHADU z tym czymś cyjanobakteriowym. dopadły i mnie :)


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może się wszyscy zapiszemy do klubu anonimowych posiadaczy cyjano-dino-golden-bakterio-glonów?

Zacznę pierwszy:

- Cześć, nazywam się Amphiprion i jestem posiadaczem brązowych glonisk...

:):D:D:D

A teraz reszta churkim odpowiada:

- WSPIERAMY CIĘ!!!

:):D:D:D:D

Od razu czuję się lepiej...Kto kolejny?

:):):):):):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazywam się rah. Zacząłem pić..:)....znaczy się hodować cyjano-okrzemko-glonostwo-dziadostwo po ok. roku od założenia zbiornika... Wyszedłem z tego po około 1-2 miesięcznej walce, po czym przez następnych kilka walczyłem z nitkowatymi bandytami z układu Alfa Centauri.

Miałem, miałem :) ale nie mam i pilnuję się, żeby już nie mieć, hehe :)

Jak znam życie to każdy musi to już po okresie dojrzewania wcześniej, czy później przejść, żeby zobaczyć, że jednak to nie takie proste i trzeba się pilnować.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się podzielę teraz swoimi obserwacjami i eksperymentami.

Jako że gloniska doprowadziły mnie na skraj rozpaczy łapię się wszystkich sposobów. W czwartek nabyłm AntiRed i zalałem akwa. Wnioski - gloniska się zmieniły, coś się jakby ruszyło. Mam wrażenie że cyjano chyba narazie odpadły z gry. Pozostały mi jeszcze gloniska okrzemko lubne. Dziś nabyłem preparat: Rowa który ponoć absorbuje PO4 i SiO2.

Dam znać za jakiś czas co i jak z moją sytuacją.

Ps. Szkoda że nie cyknąłem fotek z momentu jak było najgorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby nie wróciły..

Wczoraj zrobiłem porządek w akwarium...wywaliłem dużą część piachu - śmierdział bagnem... Poprzestawiałem skałki i odessałem od groma deutrytusu. teraz wiem, czym się zywiły badziewia:)

Teraz przystępuję do walki na bierząco...Odmulanie, odkurzanie, zwiększona cyrkulacja, może węgiel aktywny...

A jesli to wszytsko nic nie da...to pozostanie jeszcze AntiRed...albo sklejanie samolocików:D hahahahaha

Nie poddaje się jednak:) Będzie dobrze:D

Tata - pisz jak zobaczysz jakieś zmiany...poprawę...oby tylko:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że robisz dokładnie to co ja robiłem, jednak efekt był nijaki, (wywaliłem żwir, biobale, przemeblowałem skałki, dołożyłem 25kg skały, pompy cyrkulacyjne dodatkowe, nowe wkłady do DI i RO i cała lista rzeczy ktrych już nie pamiętam) a efekt był żaden.

Wnioski po tygodniu od użycia Antireda - zmniejszenie gluta o 70%. Walka trwa, nie zapeszam ale chyba cholery są w odwrocie. Nawet moja lepsza połowa mówi że jest lepiej. Byle tak dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ohhh noto ladnie bo tez jestem w waszym klubie i wlasnie zamowilem zywy piach jak myslicie dodawac go teraz czy lepiej niech glony odejda ??

umnie wiecej jest glonow wyrzszych tych czerwonych nitkowatych

:)

pozd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja jeszcze bede odsysal to gowno i zobaczymy jak z tym antireedem

@Tata: a glonów wapiennych nie rusza?>

ciekawe jeszcze czy jak raz juz zgina po antiredzie to czy wracaja czy nie?

u mnie dodatkowa cyrkulacja nic nie dala. jak chce tak to gówno rośnie

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony wapienne siedzą twardo i z tego się cieszę, narazie żadnych strat nie odnotowałem po Antiredzie, ale to dopiero tydzień od zastosowania, więc zbyt krótko by coś oceniać.

Ja piach wywaliłem cały, był w nim taki syf, pomimo odmulania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a korale?

i jak to jest z odpieniaczem: AM podaje, że należy wyłączyć odpieniacz...

pozdr

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odpieniaczem jest ciekawa sprawa, trzeba go faktycznie wyłączyć, bo wali pianą jak szalony.

Co do korali to narazie brak negatywnych objawów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tata: czyli cały czas odkąd podałeś Antireda odpieniek masz wyłączony???


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Moze pierwsza godzine po podaniu AntiRed mozna miec odpieniacz wylaczony ale pozniej (tak jak pisza w instrukcji) powinno sie go wlaczyc i tak wyregulowac zeby nie kipial. Poza tym powinno sie zastosowac krotka (1 dzien ?) filtracje mechaniczna (wata w kubelku). Pozniej ja wywalic.

Nie stosowac innych filtracji (wegiel itp).

Podobno dobrze jest po trzech dniach kuracje powtorzyc.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe:) Antired w drodze, jednak uważam, że to jest tak:

1. chemia wybijamy skutek

2. bez walki z przyczyna glony wrócą wczesniej lub póxniej.

Wniosek: trzeba stosować oba sposoby na raz. Utrzymanie sterylnej czystości nie jest realne, ale olanie sprawy może prowadzić do eskalacji problemu. Chemią w gony, porządkami w przyczynę:)

Apropos niedwnej rozmowy o wyższości piachu nad szklanym dnem. teraz juz nei jestem taki pewien, czy kwestia jest taka jednoznaczna. Na pierwszy rzut oka wszytsko jest ok, ale potem wychodza takie kwaitki jak glony...

Ja miałem piach z systemów aquariusa, ciekawi mnie jak wygląda to przy AgroLive - jest droższy i ładniejszy, ale czy pozbawiony wad? Czy zamula się tak jak ten u mnie? Może wypowie się ktoś z takim piachem?

Pozdrawiam z frontu walki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pol :

ohhh noto ladnie bo tez jestem w waszym klubie i wlasnie zamowilem zywy piach jak myslicie dodawac go teraz czy lepiej niech glony odejda ??

umnie wiecej jest glonow wyrzszych tych czerwonych nitkowatych

:)

pozd...

według mnie na dno można coś położyć dopiero mając pewność że dojrzewanie jest juz zakończone i nie ma problemu z zadnymi plagami. Piasek strsznie utrudnia utrzymanie czystości i stanowi niezłe zaplecze (z pożywieniem) dla glonów szczególnie w pierwszym etapie po zalaniu baniaka.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo sie mowi o tym, ze LS przyspiesza proces dojrzewania zbiornika i pozwal duzo szybciej uzyskac stabilne parametry wody - wiec jak to w koncu jest - sypac odrazu czy czekac na zakonczenie dojrzewania ?

Pozdrawiam.


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @alex. Piach to zaraza, wcześniej czy później. Byłem wielkim przeciwnikiem akwa bez piachu, ale dużo prościej jest utrzymać czystość, poprostu nie ma się gdzie gromadzić glut.

Jak się nie ma nic na dnie to super jest szlauchem zbierać dziadostwo - do czystego.

Co do odpieniacza, to instrukcja podaje żeby nie wyłączać, ale życzę powodzenia w ustawieniu go tak żeby nie wywalił całogo środka z pianą. Najlepiej wyłączyć odpieniacz na dobę, ja tak zrobiłem i wszystko gra.

Owszem Antired to tylko środek na gluta, trzeba jeszcze znaleść przyczynę bo inaczej powrót paskudztwa murowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boje sie, ze w czasie kuracji AntiRed moga byc wydzielane jakies toksyny i wtedy bez odpieniacza moze byc roznie. W kazdym razie trzebaby caly czas obserwowac zachowanie ryb.

Zywy piach sypalbym do akwa dopiero jak glony zaczna ustepowac i przy pomyslnych wynikach testow. Szkoda zeby cos sie w swiezym piachu odlozylo. To troche wydluzy okres stabilizacji ale my przeciez jestesmy nadwyraz cierpliwi.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.