Skocz do zawartości
Amphiprion

Okrzemki czy cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

nikt z osób którzy pozbyli się "szpecizny" nie wypowiada się...

dlaczego?

poza pioną :)


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No piękne zielone gloniki. A ten nalot brązowy, to jest baaaardzo podobny do mojego, tylko, mój najpiekniejszy jest na piachu. Po dwuch dniach od czyszczenia wygląda tak:

1123-dscn2112.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dobrze, że nie mam nic na spodzie aqwa - bo bym się chyba załamał...


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zobaczę jak kolegom pójdzie walka z glonami przy pomocy chemii i chyba się sam też skuszę na antireda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja też czekam na czyjeś wyniki testów....

tylko czy taka osoba się znajdzie...

A tak na marginiesie to co jest przyczyną powstawania cyjano? Nie chciałbym co 2-3 miechy dolewac chemii - po każdym powrocie cyjano.


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm gdybys wiedzial dokladnie czemu powstaja cyjano to dostalbys Nobla - a tak powaznie to szukajac info o cyjano trafilem na informacje ze w sumie nikt nie wie czemu sie "wysypuja". Albo mam niesprawdzone zrodla informacji...


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc decyzja zapadła, będę w Łodzi w czwartek i na giełdzie kupię to cudo na glony i powiem wam co i jak.

Zaszkodzić i tak mi już nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie buszuję po internecie i się zastanawiam czy przypadkiem jakość światła tu nie ma jakiegoś znaczenia. To znaczy czy stary żarnik, który ma około 1 roku nie może być pośrednim czynnikiem? Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tata

Stary zarnik tez pewnie ma wplyw na rozwoj cyjano.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare ?wiat?o mo?e powodwa? wzrost nieporz?danego badziewia, ale, tak jak w przypadku lewy-a, moje ?wietl?wki naj? jedynie 3 miesi?ce.

Kolejnymi czynnikami pomagaj?cymi wrostowi cyjano s?:

- za s?aba cyrkulacja

- zalegaj?cy deutrystus

W sumie s?aba cyrkulacja mo?e powodowa? za?ogi deutrytusu. Cyjano nie lubi? silnej cyrkulacji. Ale ten badziew, co jest u mnie wr?cz przepada za cyrkulacja... i jest go tam wi?cej, gdzie szybciej p?ynie woda. Lubi? tak?e ?wiat?o.

W?? od pompki od odpieniacza jest p??przezroczysty i zobaczy?em ostatnio, ze tam w?a?nie zagnie?dzi?o si? te badziewie...No to juz szczyt beszczelno?ci...

AZastosuj? Antired'a, jak b?de wiedzie?, ?e s? to cyjano, a nie zmutowane cyjano-okrzemki z Marsa:Dhahhaha:D

Pozdrowienia dla wszytskich zaglonionych:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wzrost cyjano moze miec wplyw wiele czynnikow.

Zle oswietlenie, zla cyrkulacja, zbyt duzo aminokwasow, rowniez duzo Si w akwa (cyjano czesto wystepuja razem z okrzemkami), niezrownowazony stosunek NO3 do PO4 a moze i do zelaza, brak bakterii na nowo wprowadzonych do akwa przedmiotow co stwarza nowa powierzchnie jeszcze niezasiedlona, zbyt duza ilosc witamin i pewnie moznaby jeszcze dlugo wymieniac.

Prawdopodobnie mozna sie cyjano pozbyc zmieniajac kilka lub wszystkie z tych czynnikow.

Mysle, ze Anti Red moze czasowo pomoc choc to chyba nie zalatwi cyjano na zawsze. Zdaje sie, ze chemicznego srodka ktory moglibysmy stosowac w naszych akwariach jeszcze nie wymyslono.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tygodniowe, ok 70-litrowe akwarium, do którego wsadziłem 10%skały (podobno 2 tygodnie sie moczyła w sklepie), 10% wody z działającego zbiornika, tetra baktozym i live sand. Cyrkulacja ok 6 X poj. akwa./godz. Pojawił się na piachu brązowy nalot. Bardziej to wygląda jak przebarwienie, natomiast na skałach pojawiaja się zabarwienie od żółtego do jasnej zieleni.

Zmierzyłm NO3 i uzyskałem stężenie ok 15mg.

Ciekawi mnie czy do was dołączam, czy objaw jest typowy dla dojrzewania zbiornika.

Pozdrawiam Misiek


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie łam sie, też tak miałem:D Ale to normalne przy startującym baniaku. Jeśli za trzy -cztery miesiące wciąż to będziesz miał, to dopiero zadołujesz:)

Udało mi się zrobić zdjęcia tego brązowego gluta pod mikroskopem x300:

1123-dscn2159.jpg1123-dscn2164.jpg1123-dscn2165.jpg1123-dscn2168.jpg

Wiem, że kiepska jakość i niewiele widać, ale sami spróbójcie zrobić zdjęcie przez ruski mikroskop:D

Dobra wygląda to tak:

1. brązowe organizmy jednokomórkowe

2. niemobilne

3. łączące się w łańcuszki/ grona

4. pokryte jakby pancerzykiem

5. kształt ziemniaczków - regularne jaja

No i co.... ktoś wie czy to okrzemki, czy cyjano?

Woda po RO+DI poszła do analizy - mam nadzieję szybko dostać odpowiedź co do obecności krzemianów:)

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MisieKartuzy :

. Cyrkulacja ok 6 X poj. akwa./godz. Pojawił się na piachu brązowy nalot.

Pozdrawiam Misiek

MisieKartuzy@

nie wróże Ci sukcesów z taką cyrkulacją.....

dołóż jeszcze z dwie pompki cyrkulacyjne po 650-1000l/h


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amphiprion

To sa jakies dino - goldalgi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie Stani...to są po prostu jaja Obcych:) Wiedziałem, że jakies siły ciemności z kosmosu mieszału w moim skromnym akwarium...Zapewne planują teraz inwazję na Ziemię:) - UWAŻAJCIE na swoje akwaria!!!:):):):):D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, prztjżałem sie po raz kolejny próbkom tego czegos pod mikroskopem. Patrzę , a tam imprezka na maksa!!! Wszytsko tańczy, krąci się i zapyla tam i na zad!!!!

To co wczesniej widziałem było nieruchome - martwe. A teraz wszystko się RUSZA!!!

Tak więc wszystko jest jasne:) TO SĄ CYJANO-BAKTERIE!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

czytam o waszych problemach z glonami i przypominają mi się traumatyczne wspomnienia z mojego tanku które trwały ponad rok. Walka z glonami jest nierówna i wcale nikomu się nie dziwię, że ktoś będzie chciał złożyć broń.

Szlag mnie pamiętam trafiał jak oglądałem u kolegów piekne wymuskane akwaria, a ja siedziałem po uszy w śluzowatym gównie, kręcąc się w kółko i domyślając się tylko w czym jest rzecz.

Na początek ważne jest by zdać sobie sprawę z czym się walczy i wbrew pozorom odpowiedź nie jest jasna.

Super Amphiprion, że udało ci się posłuzyc mikroskopem, bo to duzo pomaga. Ponizej podaję linka który może się przydać do indentyfikacji alg:

http://www.korallenriff.de/algen2003.html

a jak sobie z nimi poradzić to może tutaj:

1.http://www.nano-reef.pl/datas/users/24-algenplagen%20im%20meerwasseraquarium.rar

2.http://www.nano-reef.pl/datas/users/24-dinoflagellaten.rar

3.http://www.nano-reef.pl/datas/users/24-pomocy%20glony%20temat%20z%20nano-reef.rar

4.http://www.nano-reef.pl/datas/users/24-problemy%20z%20glonami%20w%20akwariach%20morskich.rar

5.http://www.nano-reef.pl/datas/users/24-rzecz%20o%20mikroglonach.rar

PS Wszystkie artykuły nie są mojego autorstwa ale bardzo mi pomogły w walce z tym świństwem. Podaję je tutaj w dobrej wierze, jeżeli jednak ktokolwiek, a tym bardziej autor, uzna że jego arykuł nie powinien być w ten sposób publikowany, to go oczywiście usunę.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości. To jest właśnie przwdziwa przygoda z akwarystyką!:)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no muszę przyznać dość dużo i ciekawie, i widzę że objąłem dobry kierunek.


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tata :

Tak sobie buszuję po internecie i się zastanawiam czy przypadkiem jakość światła tu nie ma jakiegoś znaczenia. To znaczy czy stary żarnik, który ma około 1 roku nie może być pośrednim czynnikiem? Co wy na to?

światło jest tylko katalizatorem procesów wspomaga wzrost, samo w sobie nic nie znaczy i nie robi złego. Żeby doszło do plagi algi musza mieć pożywienie, a to ciągną z wody.

Kiedyś przeczytałem takie zdanie o glonach w akwarium, że poza procesem dojrzewania wszelkie pojawienie się glonów niskich jest skutkiem złych parametrów wody i w sumie za ten stan rzeczy odbpowiedzialny jest akwarysta.

Pamietam że strasznie mnie to ubodło.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja bitwa z cyjano trwala od polowy sierpnia...do bozego narodzenia...(dostalem super prezent..:)..zniknely w jeden dzien)..

przetestowalem Poly Ox Kenta...bez rezultatow....po 2 tygodniach odpuscilem..

co tydzien podmiana 10% wody i odssysanie syfu ..ze wszystkiego...(zoanthusy byly zmkniete prawie caly czas)...i kolejna i kolejna....i zniknely...

na reef central...jako jedna z powazniejszych przyczyn powstawania cyjano podaja zatkanie sie kamnalow w zywaj skale..i dopoki ten syf nie wylezie..to one nie znikna...

wiec nalezy uzbroic sie w cierpliwosc..i czekac..


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.