Skocz do zawartości
Olav

Kilka pytań przed startem :]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :]

Przymierzam się właśnie do zbiornika morskiego 240 litrów (120x40x50). Wiedzy teoretycznej kawałek już mam ale niektore rzeczy chialbym dopytać.

Akwa mialoby mieć sump - komin zewnetrzny na bocznej ścianie - mam nieuzywane aktualnie od dlozszego czasu akwa 112litrow (80x35x40 profil) - nadaje sie na sump do takiego akwa, czy wymienic na inne?? No i co najważniejsze nie mam pojecia, co i jak w tym sumpie zorganizować - tzn nie potrafie jakoś sam tego zaprojektować. Co i jak powinno nim sie znaleźć??

Akwa bedzie zabudowane w szafke - dzieki temu miedzy podlogą a dolna ścianka akwa bedzie 120cm miejsca, takze odpieniacz sie na 100% zmiesci :] Tutaj pytanie - jaki do takiego litrażu?? Chodzi mi o wariant ekonomiczny - akwa+sprzet+sol/testy/preparaty+skala chetnie zmiescilbym sie w 3000 - 3500pln (nie licze szafki).

Czy oświetlenie 1x HQI 150w + 2xT524w + 2xpower compact wystarczy?? I jak wysoko nad lustrem wody zamontować wtedy HQI?? Bedzie w szafce okolo 100cm miejsca, bo w zamierzeniu ma ona siegac sufitu :]

Z jaką szybkoscia powinna w takim zbiorniku pracować pompa glowna??

Cyrkulacja - 4 pompy 500l/h wystarcza??

50kg zywej skaly - duzo/malo??

Zywy piasek - jest wogole sens??

Pomiar poziomu wody?? Gdzie zainstalowac taki mechanizm?? W zbiorniku glowny, czy w sumpie??

Jaka sól, jakie preparaty, jakie testy??

Co jeszcze potrzebne mi na poczatek?? Jakieś kalkreaktory, czy kalkmixery wyczytalem, ze na poczatek nie??

Acha - no i gdzie robić zakupy?? W gre wchodzi Toruń, Bydgoszcz i internet :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump się nadaje, ale możesz mieć problemy z wklejaniem przegród. mógłbyć wymienić przednią szybę a dno przyciąć u szklarza do odpowiednich rozmiarów lecz coś takiego zwyczajnie się nie opłaca. lepiej to akwa wykorzystaj na refugium, lub zwyczajnie go nie używaj.

w sumpie najlepiej umieść przegrody tak aby poziom wody zmieniał się tylko w ostatniej komorze na pompę powrotną. poza tym musi mieć wystarczająco dużo miejsca na cały sprzęt który chcesz mieć, oraz mieć zapas na ew. awarię pompy.

odpieniacz nadawałby się np. weipro SA 2014 który możesz kupić TU z pompą AM PH 2500 z wirnikiem igiełkowym którą dostaniesz TU.

Oświetlenie oczywiście by starczyło ale boki akwa byłyby niedoświetlone

Co do pompy użyj haiilei RX 6830 którą kupisz TU, jeśli chodzi o cyrkulację kup 3 maxijety 1000l/h i ogólnie na styk to powinno starczyć.

50kg skały absolutnie starczy do takiego akwa

żywy piasek-jest sens ale przy wersji ekonomicznej akwa bym raczej na to nie liczył :)

wodę uzupełnia się do sumpa

sól.......... ogólnie polecam Tropic Marin Pro reef

testy-potrzebujesz na PH, NO2 No3 i Po4 (może coś pominąłem) choć tak naprawdę później nie będą zbyt przydatne. Według jakiegoś tam testu niemieckiego czy co najlepsze są saliferty i Tropic marin, a na po 4 jakiś merlck czy coś takiego......

na początek KONIECZNIE potrzebujesz filtra RO, czyli ok. 250zeta (i więcej). do tego jeszcze przydałoby się DI

Zakupy-polecam erybka.pl w internecie ;) ponieważ jest jakaś awaria serwera czy co to zamówienia trza czasowo składać przez GG 9579118, albo telefon lub e-mail tyle że tych nie pamiętam

a teraz koszty:

akwa ok. 300zł (jak dobrze pójdzie)

sump ok. 100zł (jak dobrze pójdzie)

Rury ok. 70zł minimum (a raczej więcej)

Weipro+AM ok. 370zł

Pompa powrotna ok. 120zł

Grzałka jager ok. 70zł

oświetlenie (tj. 4x54w) ok. 500zł

testy TM expert set ok. 150zł

Sól Aquamedic reef salt 25kg ok. 240zł

razem ok. 2250zł (w zaokrągleniu)

i został jeszcze największy wydatek skała, czyli ok. 38zł./kg. czyli gdybyś miał się zmieścić w 3500zł mógłbyś kupić niecałe 33kg. gdybyś za to część skały miał martwą, która koszztuje w aquamedicu 18zł/kg starzyłoby ci na 16kg martwej i 25 żywej.

sorry za trochę niezrozumiałego posta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dam ci jedna rade jako posiadacz podobnego akwa

nie zawracaj sobie d*py z weipro kup u przemka w reefshopie besta 400p , najlepszy stosunek jakosci do ceny zreszta ktos sprzedawal tu takiego sprawdz czy aktualne

piasek koralowy - na poczatek nie polecam , a jak juz to cienka warstwe, w pierwszej fazie zarosnie strasznie

cyrkulacja, z doswiadczenia proponuje 2 mocniejsze pompy takie po 1200niz kilka malych pompa glowna od 2500 do 3500 i razem bedzie ok a pompy nie zajma ci polowy akwa:)

jak cos napisz na gg troche plynnij sie gada

pozdro


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to się Adi mylisz....

@Olav: Beast400 jest w tej chwili chyba najpopularniejszym odpieniaczem do systemów ca 300litrowych zakładanych przez forumowiczów. poszukaj na forum już był (ten odpieniacz) wielokrotnie wałkowany

pozdrawiam i powodzenia

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adi Zet - je?li chodzi o to akwa, co mam, to nie bedzie problemu z wklejeniem przegrod - tyko bed? one roznej szerokosci :]

Akwa to kawalek mniej niz 300pln...

Ale co do odpieniacza to pytanie mialem takie - jest aqua medica jeden zasilany kostka lipowa - na allegro chodzi po 69pln, jest na 200l, ale podobno dobrze pracuje do 150 - a rozwiazanie polegajace na 2 takich pracujacych rownolegle??

No i pare zlotych ucinam na pszyklad na grzalce, ktora mam :]

A i co do ciemnych bokow - konkretnie HQI miala by by? centralnie (tylko nie wiem, jak wysoko nad woda??), T5 jedna z przodu, jedna z tylu a power-compact'y w poprzek i bardziej na boki :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojeju ale błęda zrobiłem. napisałem że niby Weipro + AM PH 2500 to ok. 370zł,jak to o setkę więcej.

ale beast 400 do akwa 240l + 112l sump to raczej jakoś nie wygląda za fajnie......... z czysto teoretycznego punktu widzenia ;):););):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a bubble stop to co to jest?? bo znalazlem na um-um, do tego beast400, ale nie ma opisu co to??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adi , ale mieszasz jak lyzka w cherbacie:)

kto ci powiedzail , ze best jest do 250 l ?

ja myslalem , ze do 400l i nie wiem na jakiej podstawie doradzasz jak go nie masz, ja mam w podobnym akwa i uwazam , ze spelnia swoje zadanie,mercedes to to nie jest ale daje rade


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bubble stop to jest nieodzowne wyposażenie Beasta, służy jak sama nazwa mówi do zatrzymywania bąbli powietrza, lub przynajmniej zmniejszania ich ilości

co do obciążenia odpieniacza: dobra będzie miał chłop brutto 352 litry, ale jak włoży skałę to mu trochę ubędzie, nie? i już będzie miał większy zapas. Tak mi się wydaje. Jak się mylę niech mnie ktoś rozsądnie naprowadzi na właściwą ścieżkę rozumowania.

jest jeszcze jeden aspekt: za jakiś czas będziesz Olav chciał większy zbiornik i wtedy beast 400 może nie dać rady. jak Cię stać to się przyjrzyj beastowi 1200 czy 900/700 (jakoś tak się czasem pojawia). Jak nie kupuj 400 i zajmij się innymi problemami. Jakby co to go sprzedasz, zawsze się znajdzie jakiś chętny.

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myśle tez, czy nie zrobić jednak zbiornika 120x50x50(300l), albo nawet 140x50x50 (350l), co da netto razem z sumpem do 350 litrow wody max...


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak widzę już zaczynasz iść w górę, jak tak to przeskaluj sprzęt o tzw. oczko wyżej

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kosztowo przy 350 litrach to nie powinno wyjść duuzo drożej, ale licze sie z tym, ze nie bedzie to 50pln roznicy :] A wole poczekać troszke dlozej, ale miec fajniejszy zbiornik :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okolo 350 litrow to juz spore akwa. Dla lepszej optyki i latwiejszego oswietlenia dwoma lampami HQI i jedna T5 zastanowilbym sie nad wymiarem 120x60x50. Z tylu czesc bedzie i tak zwezona przez komin np:25x15cm.

Pomyslnosci!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani

Komina nie bedzie :] Ma być w bocznej scianie przelew i komin zewnetrzny :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oswietlenie wystarczy. Swiatlolubne korale umiescisz pod HQI.

Pompy dalbym dwie po 2500 l/h kazda.

Odpieniacz taki do 400 l.

Sump im wiekszy tym lepszy. Majac taki duzy sump nie potrzeba zadnego bubble stop i innych bzdur. Ostatnia przegrode zrobisz tak zeby przeplyw wody byl pod nia to zadne babelki powietrza sie tam nie dostana.

Moim zdaniem 50 kg zywej skaly to za duzo. Gdyby o moje pieniadze chodzilo to dalbym 30 kg. Reszta skaly dojdzie jak bedziesz kupowal korale.

Jakies 3 tygodnie po wlozeniu skaly wsypalbym 2 worki (9 kg kazdy) zywego piachu. Tam tez odchodzi filtracja na calego.

Poziom wody bedzie sie zmienial jedynie w sumpie. Tam czujnik.

Sol np: T.Marin, A. Medic

Preparaty - zadne.

Testy: NO2, NO3, PH, KH, Ca, Mg, PO4. (Salifert lub Tropic Marin)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani no w wariancie 240 litrow, to moze i 50kg to duzo, ale akwa uroslo do 360 litrow :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze daj 40 kg i po kilku tygodniach piach. Czasami kupuje sie korale na sporych kamieniach....


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, zostaw miejsce na skale bo na pewno jej sporo przybedzie. Niewykluczone je np. za miesiac zobaczysz w sklepie piekna swierza skale i zechcesz dokupic pare kawaleczkow. To sie nawet IMO powinno praktykowac: jesli do dzialajacego akwarium z 40 kg zywej skaly dasz np. 2 kg swierzej prosto z frachtu (naturalnie dokladnie oczyszczonej z wszelkich martwych stworzen) to na pewno przezyje wiecej organizmow niz na skale na ktorej wystartowano akwa gdyz:

1. Nie bedzie praktycznie skokow zwiazkow azotowych gdyz jest tyle dzialajacej zywej skaly ze ona to na biezaco przerobi. A nawet jesli skocza to minimalnie, na pewno nie beda to dawki letalne, i za 2 dni wszytko wroci do normy

2. Organizmy te laduja w stabilnym ekosystemie czego nie mozna powiedziec o organizmach w skale wrzuconej do solanki przy starcie akwa.

IMO powinno sie na poczatku dac o te 20-30% mniej niz docelowo zywej skaly i ja sobie potem juz spokojnie uzupelniac swierza, w koncu czym wiecej organizmow tym stablilniejszy system.

No i oczwiscie korale: zalozmy ze kupisz w sumie 20 sztuk :), niech kazdy bedzie srednio na 0,5 kg kawalku substratu to juz jest dodatkowe 10 kg. Tak wiec Stani jak zwykle dobrze radzi ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myśle, że na poczatek tak ze 2 paczki po 25kg wsadze :] A potem sie zobaczy - a docelowo tak miedzy 70 a 80kg :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Olav Jasne jak będą grzybki, favie, clavularie to będą ze skałą, ale jak tak patrzę u siebie to w ten sposób może ze 3 kg mi przybyło? reszta przychodzi na malutkich, jak najmniejszych kawałkach skały, albo w ogóle bez.

Wsadź te 50 kg, a potem możesz sobie dokładać, ale w małych po kilka kg max ilościach.

A w ogóle to miałeś się uczyć, więc spadaj z nano :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah - od razu spadaj ;p A ja tu w przerwach zagladam :] Bo tak fajnie :] No myśle, że to najlepsze rozwiazanie, bo 50kg to do przelkniecia jako jednorazowy wydatek jeszcze :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.