Skocz do zawartości
Darekn12

ocencie moj pomysl

Rekomendowane odpowiedzi

witam powoli zbieram wsio do kupy.

i tak akwa o wymiarach 50*50*50

oswietlenie 3xt5 24 watt ale w poprzech po przekatnej i do tego 1 PC.

akwa z odpieniaczem miniflotor grzalka jagera 75 watt

i teraz mam dylemat z panelem.raczej akw abedzie stalo pod sciana nie w narozniku i chcialbym zrobic panel po srodku tylniej scianki.panel kwadratowy badz prostokatny

i moje pytanie jest takie.jak zrobic panel zeby zmiescic tam maxijeta wraz z grzalka ora zodpieniaczem i jak ustawic odpieniacz zeby byl dobry przeplyw czy jakies przegordy zrobic?

pompka cyrkulacyjna to am 1000

20 kg zywej skaly i zywy piasek.

czy wszystko ok co byscie zmienili i jak zrobic panel czy moze byc posrodku i jak go rozwiazac wewnatrz?

z gory dzieki za odp i pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12 - też w jednym z moich wariantów solniczki chciałem panel - ale poczytałem w necie, że sporo osób, które kiedyś wybrały takie rozwiązanie teraz jednak by się zdecydowały na komin i sump pod akwa.

Panel raczej powinien być na całą szerokość akwa - w wąskim raczej nic łatwo nie upchniesz. Musisz dać przynajmniej 7 jak nie 10cm bo od tylnej ściany bo inaczej nie dasz rady nic tam włożyć czyli z akwa 50 robi się już na całej szerokości 40cm :-(

Zastanów się jednak nad kominem i sumpem w szafce pod spodem. Komin nie powinien zająć więcej niż 15x10cm (a pewnie i mniej :-) zresztą za parę dni się okaże ile zajmie u mnie) więc zostaje sporo więcej miejsca na skałę (u siebie zamierzam "obłożyć" komin skałą z 3 stron więc praktycznie nie będzie go widać).

Ewentualnie jeśli nie chcesz takiego rozwiązania to celowałbym w zewnętrzny odpieniacz z filtrem typu Biostar Flotor - przy takim akwa powinien sobie poradzić bez problemu a użytkownicy raczej mają pozytywne o nim opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dziekuje bogu ze mi akwa peklo ;). poczatkowo mialem akwa bez komina i chcialem tak jakt Ty zrobic panel ale to nie najlepszy pomysl.

moze sie zdarzyc ze panel sie zapcha (lub zapowietrzy) a woda fruuu no podloge :) komin jest pewniejszy ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam zdanie przedmówcy o biostarze. ma tylko jedną wadę: widać go w zbiorniku tzn. pompę bo sama spłuczka wisi obok lub styłu, jak kto chce, ale też ją widać mi osobiści nie przeszkadza. odpadają problemy pomp, odpieniaczy, śrubunki, rury. w małym akwa to zawsze jest większy problem niż przy zbiornikach rzędu 250-300litrów.

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12 swiatla masz za malo- ja mam 2x24W nad akwa 40x25x30, a Twoje jest przynajmniej 3 razy wieksze


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

tylko czy w tak malym akwa 125 litrow jest sens robic komin i sump?to podnosi koszty i to pewnie dosc znacznie...co do swiatla to mam zamiar jeszcze dodac jeden PC 24 watt.

nic nie piszecie nt umieszczenia w poprzek swietlowek czyli uznaje to za roziwazanie ok.?

moz ejednak pomysle nad biostarem?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile moze dodatkowo moze to podniesc koszt?budowy calego akwa?gdzie wkleic komin?posrodku?jakiej pojemnosci sump?gdzi emoge tego szukac?jakie rurki srubunki?znow dylemat...JAK DOBRAC EW.OBJETOSC SUMPA TO 125 LITORW AKWA?A MOZE KOMIN PO SRODKU AKWA?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12 - w Warszawie koszt wiercenia 1 otworu w zbiorniku to 30 zł.

Otwory minimum 2 ("normalny" wylew + rewizja jakby się ten pierwszy otwór zatkał).

Wskazane są 3 otwory - wtedy tym trzecim jest powrót wody do akwa (jeśli tego nie zrobisz będziesz musiał prowadzić rurkę poza akwarium co tak średnio może wyglądać. Szkło do komina to raczej groszowe sprawy (20-30 zł pewnie wystarczy).

Do tego musisz doliczyć śrubunki + rurki + zawór - pewnie ze 100-150 zł pójdzie jak nic.

Miejsce wklejenia - wg mnie zależy od tego jak będzie stało akwa. Mój zbiornik będzie widoczny z 3 stron i zdecydowałem się na komin po środku. Jeśli nie masz takiej potrzeby to wygodniej chyba będzie z kominem w rogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO WIDZE ZE TANIEJ ALBO SZYBCIEJ WYJDZI EKUPIENIE BIOSTARA FLOTROA I POWIESIC GO Z TYLU AKWA....I BEZ ZACHODU.JAKBYM ROBIL Z 300 L TO MOZE BYM SIE ZASTANAWIAL.ALE DO 125 GDZIE WODY I TAK BEDZI EMNIJE?

MYSLE I MAM CORAZ WIEKSZY METLIK W GLOWIE


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz robic 3x t5 24w to zaraz lepiej kupic lampe hqi 70w + 1x 18w t8 aktyniczna takie jest moje zdanie mialem tez swietlowki ale jak zalozylem hqi to zaraz bylo lepiej a efekt super :wink:wink:wink:wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12

1) nie krzycz :)

2) dlaczego drozej ??zobacz tu http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=55

wiercenie i wbudowanie komina wcale nie jest takie drogie (wystarcza checi i troche gimnastyki) ;) a nawet w malym akwa sie oplaca bo:

a) zwiekszasz i to zazwyczaj znaczaco ilosc wody w obiegu (stabilnosc srodowiska i parametrow)

;) caly sprzet zostaje schowany i nie jest na widoku


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ale przelanczam si emiedzy roznymi programmami w pracy i tak to wychodzi.

a jakiej pojemnosci dac sump do takiego akwa?gdzie moge szukac projektow?bo w google wyskakuje mi gotowe pod dane akwa jakiegos uzytkownika..

gdzie szukac?a jak u Ciebie bedzi ewracac woda do akwa?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12
nie ma problemu :) z Capsem czasami tak jest
co do sumpa i komina, bedziesz z tego co doczytalem mial akwa w rogu pokoju, proponuje zrobic komin kwadratowy w narozniku w tym samym ktory bedzie sie opieral o sciany
co do wielkosci sumpa, akwa bedziesz mial ok 125l wiec jak zrobisz 60-70 l sump to mysle ze wystarczy
bedziesz stawial pewnie to akwa na szafce wiec wymiary sumpa zrob takie aby wygodnie go tam wstawic i by wygodnie bylo co grzebac w sumpie ;)
no i oczywiscie musi miec takie wymiary by zmiescila sie pompa do powrotu wody, odpieniacz i co tam jeszcze wcisniesz, w sumie im wiekszy tym lepej ;)
tu daje linka jak jest zaprojektowany moj sump
http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=3734
przy czym mam wlasciwie tylko 2 komory (nie bawie sie w zadne refugium itp - za male akwa)
co do powrotu to ja mam w kominie 3 otwory (splyw, rewizja i powrot), woda bedzie tloczona pompa AM 2500 o wydajnosci 2500l/h (teoretycznej) ale po podniesieniu na wysokosc ok 1 m spada do ok 2000l/h, dodam ze bedzie to cala cyrkulacja (bedzie wylot w akwa rozprowadzony na kilka strumieni)
w razie czego pisz ;) ja sie tez zastanawialem nad panelem ale wybralem sumpa (mimo ze musialem rozcinac akwarium i isc wiercic otwory) z powodu ze lubie miec estetycznie wszystko urzadzone (mam malawi 375l i tak poukladalem skalki i sprzet ze wcale go nie widac) no i w morskim im wiecej wody tym lepiej ;)
co do chydrauliki to wybralem rurki do zimnej wody NIBCO, jedyny problem jaki mialem to z przystosowaniem srubunkow - trzeba bylo je spilowac (gwint storzkowy) ale po skreceniu z silikonem i oblepieniu laczen jest szczelne i trzyma ;)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do biostar flotora :odpieniacze poeieszone na szybie maja jedna wade,zawsze moze nastapic wachanie mocy pompy i wtedy woda przelajer sie na dywan-co sie wcale tak rzadka nie zdarza[chyba romanowi rozkowi odpieniacz przelal wode na podloge}.dlatego odpeiniacz powinien siedzie albo w sumpie albo w panelu .Na szybie nie polecam.chyba deltec jest bardzo stabilny ale to inny przedzial cenowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do biostar flotora :odpieniacze poeieszone na szybie maja jedna wade,zawsze moze nastapic wachanie mocy pompy i wtedy woda przelajer sie na dywan-co sie wcale tak rzadka nie zdarza[chyba romanowi rozkowi odpieniacz przelal wode na podloge}.dlatego odpeiniacz powinien siedzie albo w sumpie albo w panelu .Na szybie nie polecam.chyba deltec jest bardzo stabilny ale to inny przedzial cenowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandrel

raczej nie w narozniku.bo patrzacy mialby przed nosem kant akwa.stalo by pod sciana obok naroznika ale tak zeby mozna bylo je ogladac z 3 stron.i jesli juz mialbym robic komin to chyba posrodku tylniej scianki.kwadratowy badz prostokatny.

z tego co widze i zaczynam kumac to powinny byc trz otowry dwa wieksze do spuszczania wody jeden z nich rezerwowy gdyby zapchal sie ten glowny z zaworm?dobrz ekojaze?i jeden mniejszy ktory jest powrotny?a czy nie mozna odrazu zrobic otworow w sciankach komina gdzie woda bedzie wpklywala do akwa?czy jest sens czy moze ponad nim?i czy jest jakas zasad ze jesli akwa ma tyle to tyle % ma miec sump?sump to tez akwa z przegrodami gdzi ewkladam sprzet miniflotor grzalka i pompa powrotna.jak projektowac sump wys przegrod odleglosc ich od dna zeby byl jakis zapas na wode gdyby pompa przestala dzialac?czy jest jakas zasad a rozmieszczenia otworow w dnie?czy to jest dowolne?

chyab tyle co mi si ena ta chwile przyszlo do glowy

pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12

ok akwa bedzie ogladane z 3 stron, czyli dobry pomysl z kwadratowym/prostokatnym kominem umieszczonym na srodku "tylniej scianki"

3 otwory - jest to o tyle dobrze ze:

- jeden wiekszy otwor - splyw (obowiazkowo)

- jeden mniejszy - rewizja w razie czego jakby sie splyw zatkal (wtedy nie wypompuje ci wody z sumpa do akwa i nie zaleje mieszkania ;))

- jeden mniejszy na powrot (nie musisz prowadzic rurki powrotnej gdzies poza akwarium tylko wygodnie wraca ona ta sama prawie droga do akwa)

tego nie rozumiem "a czy nie mozna odrazu zrobic otworow w sciankach komina gdzie woda bedzie wpklywala do akwa?czy jest sens czy moze ponad nim?"

chodzi co o to zeby zrobic otwory w sciance komina przez ktore bedzie splywac do niego woda ??

jesli tak to sie nie robi otworow tylko wkleja tzw grzebien przelewowy (ma on po wklejeniu regulacje wysokosci i dzieki temu mozesz ustalic poziom wody w akwarium)

co do zasady ze jakies akwarium ma jakis litraz to powinienen miec sumpa - to nie ma takiej zasady :)

z tego co pamietam kolega smk mial akwarium 240 l bez sumpa i bez panela (prosze mnie poprawic jesli bzdury pisze)

jak zaprojektowac sumpa... temat rzeka ;) ja wykorzystalem gotowe akwarium 54 l, policzylem ile wody zmiesci sie w kominie +ilosc wody w rurkach do tego dodalem 3-4l bezpieczenstwa, od 54 l odiolem ta wode i uzyskalem maksymalny poziom wody jaki moze byc w sumpie, obliczajac na jaka wysokosc bedzie ta woda dla powierzchni (w tym wypadku 60x30 cm) uzyskalem maksymalna wysokosc przegrod (jednoczesnie maksymalny poziom wody w sumpie)

co do rozmieszczania otworow - to tak aby bylo wygodnie (musi byc jakas odleglosc od scianek) - ja mam w trojkacie ale tez komin mam trojkatny


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filavandrel :

@Darekn12

z tego co pamietam kolega smk mial akwarium 240 l bez sumpa i bez panela (prosze mnie poprawic jesli bzdury pisze)

smk miał akwarium 112l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandrel

odnosnie otworow ok 2 mniejsz ei jeden wiekszy.wiekszy splyw 1 mniejszy bezpieczenstwa i 2 mniejszy powrot.a co do powrotow chodzilo mi o cos takiego ze w jednej ze scianek komina np pod grzebieniem jest wylot tej rury powrotnej....czy tak mozna czy tez wyzej i ponad grzebieniem rurka?czy tak czy tak?

reasumujac chyba jednak wezme zamowie akwa z takim kominem.po sordku ew,jakie minimalne wymiary powinien miec?zeby wlorzyc reke?jesli tak to lepiej zrobic kwadrat?czy prostokat i jaka ktora scianka dluzsza tego komina ma byc na tylniej scianie?i czy np zrobic tak zeby otwor powrotny byl np blizej ktorejs z escian komina?

moze jak bede mial to akwa z otworami to bedzie latwiej myslec o sumpie.i ewentualnie o ile nizsza ma byc scianka komina od krawedzi akwa przy np zastosowaniu grzebieni a medica?

i jeszcze jedno czy przy takim akw ajakbym zrobil sumo powiedzmy 30-5- litrow jest sens go wogole robic?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12

co do tego powrotu najlepiej jak bedzie wychodzil rurka ponad grzebieniem bo:

1) nie wiercisz kolejnego otworu w sciance komina

2) gdzy braknie pradu i pompa stanie to czesc wody sie zacznie grawitacyjnie cofac - efekt jesli dziura bedzie w kominie sporo pod powieszchnia wody (a tak musi byc bo grzebien bedzie nad) to sporo wody z akwa splynie do sumpa (zalane mieszkanie), natomiast jesli rurka powrotna wyjdzie nad grzebieniem i kolankiem zawruci minimalnie pod powieszchnie wody (dodatkowo pod samom powieszchnia wody zrobisz niewielki otworek - wywiercic) to jak woda minimalnie opadnie (brak pradu) i woda zacznie splywac to taka rurka sie szybko zapowietrzy (przez ten otworek wywiercony) i niewiele (pojemnosc rurek +kilka litrow) splynie do sumpa (obliczana wczesniej ilosc wody jaka musi pomiescic w razie takiego zdazenia sump)

zeby obliczyc jaki powinienen byc komin (dlugosc grzebienia przelewowego i wielkosci srubunkow na dole) musisz wiedziec jaka pompe zastosujesz jako powrotna

wtedy bierzesz ilosc l/h zamieniasz na galony i wpisujesz na stronce http://reefcentral.com/calc/drain.php

ten kalkulator obliczy ci srednice minimalna (drain pipe diameter) splywu - zaokraglasz ja do gory (podawana jest w calach), oraz minimalna dlugosc grzebienia przelewowego (linear overflow size), ktora rowniez zaokraglasz do gory a nawet z zapasem (podawana jest rowniez w calach wiec musisz przeliczyc na cm)

co do wysokosci szkla pod komin, za zastosowalem ok 5-6 cm nizsze od wysokosci akwa (reszte wypelnia grzebien)

proponuje zrobic ten komin i otwory jakos tak:

----------------------------------- scianka akwarium

.........|xxxxxxxxxxxx|......

.....a...|xxOxxxoxxoxx|....a

.........|-------------|.......

.............b................. woda

od lewa splyw, powrot wody do akwa, rweizja

dzieki takiemu ustawieniu mozesz np trojnikiem/czornikiem rozprowadzic wode w 2 a nawet 3 strony z pompy glownej

oczywiscie szklaz ci powie jak moga byc najblizej siebie wywiercone otwory + odstepy na srubunki

a dlugosci scianek 2xa +b musza byc rowne lub wieksze wyliczonej dlugosci grzebienia


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to jaka pompe wybrac o jakiej wydajnosci do mojego bniaczka brutto w samym baniaku 125 a sadze z e100 netto?o 10 razy wiekszej wydajnosci?to przynajmkniej mopglbym juz przemyslec wymoary grzebienia komina i te otowry.i co z ta objetoscia sumpa czy ma sens jak bedzi emial 30 badz 40 litorw?

pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli baniak 125l + sump licze ok 50-75l jakies 175-200l

proponuje jakas pompe o przeplywie ok 3500l (beda straty na instalacji - rurki, kolanka, podnoszenie na odpowiednia wysokosc), taka tez wykozystasz czesciowo do cyrkulacji (trujniki na wylocie itp)

ale tu niech sie wypowiedza jeszcze ludzie ktorzy maja juz uruchomione akwaria czy to wystarczy, ale na pewno bedziesz musial urzyc jakies pompki cyrkulacyjne wewnatrz samego akwa


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

ja mam akwarium w takim wymiarze tylko z kominem w rogu pompe główną mam eheim 1060 wyd 2280l/h otwory mam spływ 3/4" rewizja i powrót 1/2" a długość grzebienia to ok 25cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.