Skocz do zawartości
Darekn12

ocencie moj pomysl

Rekomendowane odpowiedzi

gulpi czy masz w akwa jakies pomy cyrkulacyjne?

czy jestem w stanie zapewnic prawidlowy obieg tylko jedna pompka obiegowa na AM 2500?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też chciałem mieć z pompy głównej odrazu cyrkulacje lecz niestety nie dało rady więc dałem dodatkowo marea 3200 ale to rozwiązanie też nie jest najleprze dobrze było by mieć w srodku 2 pompki cyrkulacyjne tylko jeszcze niewiem jakiej mocy

zobaczyć to możesz tu:

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=505&to=20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to teraz mam pytanie.jesli zdecyduje si ena sumpa to jaka mam wybrac pompke cyrkulacyjna o jakiej wydajnosci do akwa 50*50*50?125 brutto?AM or 2000?2500?czy moze 3000?

http://reefcentral.com/calc/drain.php

i wychodzi mi odpiowednio wymiary otowrow i dl minimalna grzebienia?

jakie dobrac srednice rurek?trzech splywu powrotu i rewizji?

i czy bed epotrzebowal ew.pomke cyrkulacyjna?

i kolejne pytanie jako ze akwa bedzie stalo na wezszym stoliku czy symp moz emiesc wymiary powiedzmy 40*40*45 dlugosci?czy to dobre rozwiazanie?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

ok.podsumujmy to wszystko do kupy

akwa 50*50*50

komin po srodku 15*15 pod tylnia scianka.i nizszy niz krawedz akwa o 6 cm

moz episze jak laik ale wl etak po chlopsku wytlumaczone i opisane

trzy otwory

jeden spustowy 32 mm i dwa 20mm jeden bezpieczenstwa i jeden powrotny.

czy jest jakas zasad umieszczania otworow w dnie akwa?czy w jednej lini rownolegle do tylniej scianki akwa?

bo tak chce zrobic.

powrot 20 mm chce pozniej ponad grzebieniem zrobic zeby woda wyplywala na 2 strony?czy to dobry pomysl?

jeden zawor kulowy do rurki spustowej.

poki co chyba wszystko o sump bede pytal pozniej co i jak.

no i grzebien na kazdej sciance komina....

czy to ok.czy cos zle?

pompk ado tego akwa to AM or 2500.dobra?

pozdrawiam darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten komin wydaje mi sie za maly.

Otwory beda oczywiscie wieksze niz rury i w jednym rzedzie. Do tego dochodza nakretki. Rure rezerwowa robilbym o tej samej srednicy co rura spustowa. Moze komin 20x15 wystarczy?

Cyrkulacje robilbym dwoma pompami (na lewo i prawo od komina) o mocy 1500 l/h kazda.

Nie dawalbym do sumpa tak silnej pompy ktora mialaby robic jednoczesnie cyrkulacje.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj stani

ja si ejuz nawet spotkalem z opinia ze przy takim akw aby ni erobili rury rezerwowej.

pomysle nad wiekszym sumpem moze jakbym mial te nakretki moglbym latwiej przymierzyc do komina rozplanowac

dwie pompy do sumpa?mniejsze?i juz np zadnej do akwa?

dobrze mysle?

pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Darek!

Nie, nie do sumpa tylko do akwa po obydwu stronach komina. Mozna tez je czasowo wlaczac i wylaczac raz jedna raz druga na np: godzine a reszte czasu zeby chodzily razem. W ten sposob zmienisz na jakis czas kierunek cyrkulacji wody w akwa i wydmuchasz detrytus zbierajacy sie po katach przy jednostajnej cyrkulacji. O.K.?

Kup najpierw te przepusty do komina i pokaz je szklarzowi. Ten powinien wiedziec jakie duze i jak daleko od siebie te otwory powinny byc.

Do sumpa potrzebujesz pompe, ktora uwzgledniajac wysokosc podnoszenia wody przepompuje 1-2 razy objetosc akwarium /h. Jezeli dasz wieksza to duza ilosc wody spadajacej do sumpa bedzie halasowala. Ta ilosc wody spadajacej do sumpa nie musi byc wieksza niz ilosc wody pompowanej do odpieniacza.

Rury rezerwowej nie potrzebujesz jezeli w akwarium bedzie wystarczajaco duzo miejsca na przyjecie wody z komory sumpa gdzie stoi pompa albo jezeli zaryzykujesz..

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani a w takim razie czy przepusty dobre dobralem powrot 20 mm a obie pozstale 32 mm czy jak taki ekupi ebedzi eok? i wtedy moge isc do szklarza....

wole zrobic ta rewizje maly koszt ale jakby co to jest pomimo ubezpiczenie mieszkania oo zalania akwa.

nie wiem czemu ale kazdy badz wiekszosc wlasnie ta pompe mi poleca o takiej wydajnosci...

wiadomo z eprzy podnoszeniu spadnie wydajnosc do jakis 2000 tys l/hjak ni emniej.co do tych cyrkulacji chce rurke wylotowa zrobic na trojniku i beda dwa wyloty wody z komina na lewo i prawo....

moze byc cos takiego?bo jeszcze mi proponowano pudelko kominek wieszany przyklejany z tylu akwa....moze to lepiej?co za metlik w glowie....I JEZELI MAM kupic te przelotki to czy moge byc najzwyklejsze kupione w no castorami do zimnej wody?czy t jakies specjalistyczne musz abyc?i jak wyglada sprawa z dlugoscia rurekw kominie?

powrotna wiadomo wchodz do akwa ponad grzebieniem a rewizja wysoka tak jak prawie lustro wody a jak spustowa?jaka ma byc jej dlugosc w kominie?

pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AM OR 2500 przy podnoszeniu na ok. 130 cm ma już poniżej 2000 a dokładnie 1700-1800 ltr/h + jeszcze straty na łączeniach i zmianach kierunków i już wychodzi, że lepiej dać jedno wyjście ładnie dmuchające niż dwa ciurkające.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"powrotna wiadomo wchodz do akwa ponad grzebieniem a rewizja wysoka tak jak prawie lustro wody a jak spustowa?jaka ma byc jej dlugosc w kominie?"

-powrotna: ponad grzebieniem

-rewizja: poziom wody w akwarium - 2 cm.

-spustowa: (co najmniej) dwie mozliwosci : wysokosc np: 2cm nizsza niz dolna krawedz szpar w grzebieniu

lub: zadnej rurki (tylko przelotka w kominie). Oczywiscie miedzy kominem a sumpem rura na ktorej wtedy potrzebny jest zawor ktorym regulujemy poziom wody w kominie. Wtedy komin tez bedzie zalany a do spustu nie dostana sie babelki powietrza powodujace halas. Wtedy rewizje robilbym np: 3cm nizsza niz grzebien .


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie kupic te przleotki rurki?czy zwykle od zimnej wody?czy jakiejs firmy?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu sie musza inni wypowiedziec.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzwonilem do AM Bogucin i przeltoka 32mm 41,45

20mm 36,50 a zawor 32mm kulowy na rure 67,96

warto czy szukac innych jakis najzwyklejszych w sklepie typu obi castorama praktiker?czy to si eczyms rozni?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bez roznicy zy AM czy np nibco.W moim akwarium mam nibco i wszysko ok.

Jeeli nibco to do zimej wody wszystko

Pozdr


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiwalski a jaka cena?i gdzie tewgo szukac?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak dobrze rozumiem one po przserobieniu do celow akwarystycznych nie maja juz gwintu?i sa tylko klejone silikonem?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mają gwint tylko ztoczony żeby sie łatwiej skrecał [ja u siebie przetarłem papierem ściernym i też jest ok] a zamiast silikonu dałem poxipol woda stoji już pół roku i niecieknie

polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki koszt tego czegos wszedzi ejak patrze na stronach www to kartony sprzedaja...;-)


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dostępne w marketach budowlanych a cena za wszystkie śrubunki + klej nie przekroczy 30 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzwonilem wlasnie do przedstawiciela ok groszowe sprawy ale chodzi mi o zawor kulowy pytal mi si eczy ma byc wkleony czy skrecany?i nie wiem moge prosic o odp jaki kupic?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam u siebie klejony bo w ofercie nibko niema wkręcanych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wklejany w instalacje...szeregowo powiedzmy wiem ze inaczej nie idzi eale wiecei co mam na mysli...?

ok.to jutro pojade zakupic czyli potrzebuja do mojego akwa 2 przeloty 32 mm jeden 20 mm i zawor kulowy do rury 32 mm wszystko nibco do wody zimnej?

sorki z epytam tyle razy ale po co mam zakupic cos co nie przyda sie lub beda dodatkowe koszty.

reszta kolanka i tp itd dopiero jak bedzi esump wydaje mi sie...

w zasadzie wstepnie wyrysowalem ze bed potrzebowal 5x kolanka 90st 20 mm do powrotu

1 rure 20 mm

1 rure 32 mm

czy cos jeszcze?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nibko ma wymiary w calach ja u siebie mam 1*3/4" 2*1/2"

jeszcze musisz kupić klej i czyścik i przed sklejeniem zmontuj wszystko na "sucho" i zobacz czy będzie wszystko ok bo po sklejeniu jest cięzko coś poprawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie niby pisali ze ten bezpieczenstwa tez zrobic 3/4"...dobra ale mniej wiecej mam zarys tego jak ma wygladac....i jesli mi piszecie ze w sumie 30 nawet 50 zl to ok. prawie tyle co jeden przelot AM.bo zastanawialem si ejuz nad panelem bo roznica w cenie znaczna.a tak ta dorga oszczednosci moge zrobic sump i miec wiecej wody w obiegu.

pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.