Skocz do zawartości
Miklosz

Czyżby gol do własnej bramki? Czyli podstawowy błąd nowicjusza.

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu dokonała się długo oczekiwana przeprowadzka z Reefmax do nowego baniaczka (140l, sump 35l, odpieniacz Blau scuma IT110, Lampa Aquamedic HQI 150W + 2 x 24W T5 /lampa dość wysoko powieszona, głównie świeci sam żarnik HQI jakieś 9 godz., T5 odpalają się na początku i przed zgaśnięciem żarnika, świecą może 3 godz./, pompa obiegowa Tunze Silent i 2 cyrkulatory Aquael.

Oczywiście śledząc forum odkładałem starą wodę itp. nie jest to ważne w tym momencie. W nowym akwarium zamieszkali domownicy z reefmaxa: 2 garbiki, błazenek, piżamka, krewetka, dwie rozgwiazdy piaskowe i kilka ślimaków. Parę grzybków, xenie oraz małego sacrophytona.

Parametry wody to (mierzone w dobrym sklepie):

NO2 – 0, NO3 – ślad, PO4 – 0, Kh – 8, Mg – 1380, Ca – 500 (trochę wysokie, ale powiedziano mi że to nie problem, spadnie samo).

I do rzeczy, zapytałem w rzeczonym sklepie o skałę z działającego zbiornika, bo mam lukę i przydało by mi się ok. 4-5 kg skały. Nie było problemów bo jak mi oznajmiono akurat przerabiano zbiornik dekoracyjny i skała jest i nie będę miał z nią żadnych problemów. (nawet dwa razy się upewniałem). Po przywozie skałę włożyłem do zbiornika i wszystko cacy.

Jednak po 5 dniach zauważyłem że: dziwnie zachowują się obydwa garbiki, chowają się ciężko oddychają (wcześniej radośnie ganiały się po akwarium), xenia przestała pompować (schowała się) i mam wrażenie że woda nie jest krystalicznie przejrzysta (a początkowo była). Zmierzyłem dzisiaj parametry testami saliferta, oto wynik: NO2-0, NO3-10,PO4-0, Ca-500 (poza skalą), Mg-1470, Kh-7,7.

Co się może dziać? Czyżby błąd nowicjusza i skała okazała się jednak trefna i zaczęła dojrzewać? (miałbym żal do sklepu, a to znane miejsce i cenione przez forumowiczów). Reszta życia wydaje się porządku. Skąd takie wysokie Ca? I czy robić coś z tym? Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca moze byc wyplukiwane z piachu ?

To nie nowa skala jest problemem. Moim zdaniem to zwykle dojrzewanie, bo czemu nie mialoby go byc ?

W nowym akwa sa nowe rzeczy to i bakterie moga zakwitnac. Mozesz jedynie spokojnie odczekac.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norma po przekładce,ruszyłeś skałę i się zaczęło dojrzewanie

Lać bakterie

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 – 0, NO3 – ślad, PO4 – 0

Wy to nazywacie dojrzewaniem?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy to nazywacie dojrzewaniem?

P.

Te parametry wody były 3 dni po przeprowadzce, zanim dołożyłem skałę. Teraz NO3 wynosi ok. 10. Natomisat niezmiennie wysoki pozostaje wapń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

tak, dojrzewaniem :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po zrobieniu przesiadki z wodą z podmian i skałą z działającego zbiornika również mam dojżewanie. Parametry ci skoczą, a i jak koledzy piszą nawet glon się pojawi. Jedynym ratunkiem jest lać dużo bakterii i czekać

Pozdrawiam


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie niepokoi stwierdzenie "odkładałem starą wodę". Więc pytam, gdzie i jak długo?


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NO2-0, NO3-10,PO4-0

Życzę wszystkim parametrów nie gorszych niż te, chyba że przez dojrzewanie rozumiemy każdą odchyłkę dowolnego parametru.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.