Skocz do zawartości
skoti79

siporax czy skała

Rekomendowane odpowiedzi

siporax jes czysty i gotowy do użytku od razu po rozpakowaniu, skała prosto z frachtu musi byc odgazowana, siporax pozwala na nie wrzucanie taczki skały do akwarium i robieniu gruzowiska, siporax radzi sobie czesto lepiej niż skała, miałem skałe co oddawała po4, ktoś miał skałę co oddawała miedź, jakość skały na rynku ma dużo do życzenia i ciężko znaleźć dobrą, prawie wszytko to eko beton moczony w oceanie. bryopsis z siporaxu nie wyjdzie. pewnie wiecej by takich porownań znalazł....

co do muszli to lepiłem z nich kiedyś skały DIY dawało rade ale to musiało by mi się bardzo nudzić zeby lepić jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to padło na siporax dzięki :thumbsup:


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.podobno siporax bardzo sie zapycha....

Podobno UFO zestrzeliło samolot w Smoleńsku :p


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja,że skała się starzeje i podobno może oddawać po latach,natomiast siporax można częściowo wymieniać co jakiś czas,sam tego nie wymyśliłem,ale się zgadzam i stosuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo - ile lat- skała moze byc w akwa aby ją podmieniac


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja,że skała się starzeje i podobno może oddawać po latach,natomiast siporax można częściowo wymieniać co jakiś czas,sam tego nie wymyśliłem,ale się zgadzam i stosuję.

sedno sprawy


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo - ile lat- skała moze byc w akwa aby ją podmieniac

Tu chyba nie ma jedności,mam kolegę,który ma 7 lat skałę i nie dzieje się nic złego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax mozna to i skale mozna podmieniac :)

Zte Lefonu Pisz Ese


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrzej,ale jak skała porośnie koralami to po ptokach.Kiedyś byłem u Kifla z Chłopakami i dopiero widziałem porośniętą skałę,poszło chyba z 100 szczepek,ale po baniaku tego nie było widać.W takim baniaku skały się nie da wymienić.Generalnie do niedawna nie było tematu wymiany skały,ale właśnie przyszła alternatywa siporaxu i jest temat,z mojej strony to oczywiście teoria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jędrzej,ale jak skała porośnie koralami to po ptokach.Kiedyś byłem u Kifla z Chłopakami i dopiero widziałem porośniętą skałę,poszło chyba z 100 szczepek,ale po baniaku tego nie było widać.W takim baniaku skały się nie da wymienić.Generalnie do niedawna nie było tematu wymiany skały,ale właśnie przyszła alternatywa siporaxu i jest temat,z mojej strony to oczywiście teoria.

No jakbys siporax dal do akwarium tez by porosl koralami. Mowimy chyba raczej o sumpie.

Zte Lefonu Pisz Ese


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, Siporax może (jako medium filtracyjne) całkowicie zastąpić LR? A jeśli tak, jak się to przekłada? Ile kg skały zastępuje 1 kg Siporaxu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to 1 l siporaxu stosuje się na 200 l wody w zbiorniku. Ja dam więcej, na moje ok 450l będzie z 5l siporaxu. W przeszłości używałem go w słodkim, tylko dzieki niemu zbiłem no3 do zera przy duuużych pielęgnicach. Byłem zadowolony i wiem że to działa. Z 2-giej strony nie ma co z nim przesadzac, po co kupowac nie wiadomo ile litrów i tylko kase wydac..?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cop - wszystko zalezy od akwarium, obsady i jak się karmi mocno. Jak wszystko jest zbalansowane ze skałą to nie trzeba siporaxu. Jednak, gdy widzimy, że trzeba by wspomoc zbijanie no3/po4 czyms to warto siporax. A przelicznik ile na ile litrów wody 1 l siporaxu? Też sami dostosujecie. Warto przyjąć 1 litr sipo na 100 l solanki lub zacząć od minimum czyli 1 l na 200 l. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możemy siporaxu porównywać do żywej skały !

Na siporaxie będą żyły tylko bakterie nietryfikacyje -żywa skała jest bardzie wszechstronnym "medium" - bakterie nietryfikacyjne i denitryfikacyjne. Nie wspomnę już o różnych cudach drążących kamole i udrażniające wymianę wodno / gazową.

Siporax to dobry materiał filtracyjny o którego należy bardziej dbać niż o żywą skałę. Bardzo łatwo zapycha się dytrusem,

Siporax stosowałem i będę stosował ale bardziej jako wspomaganie żywej skały niż zamiennik.

Jestem akwarystą morskim wychowanym na metodzie berlińskiej, czasy się zmieniły, "wspomagaczy" przybyło ale wg. mnie dobrodziejstwo kamoli jest nie porównywalne do całej reszty. Kiedyś była tylko żywa skała i nikt nie lał żadnych bakterii - bo nie było takiej potrzeby, teraz stosowanie "plastikowych" jałowych rozwiązań niestety nas zmusza. amen

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie napisane :) Bardziej odbieram to jako głos ku ideałom, którym jesteś wierny. Szanuję to. Jakbym miał pustego RM to bym zrobił szczepkarium z kratka rastrowa i samym siporaxem by powtórzyć wiele podobnych świetnie kręcących się projektów. Pozdro!

edit

też bazuję na metodzie berlinskiej


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft ale nie możesz szczepkarium porównywać do normalnego systemu, troszeczkę inne obciążenie i do tego ilość ryb zazwyczaj duuużo mniejsza.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano chciałem tylko zaakcentować, że żywa skała nie jest czymś cudownym, a przez to niezastąpionym. Niemniej piękne akwaria morskie opierające się w większości na technikach "naturalnych" zyskują w moich oczach podwójnie. Myślę, że we wszystkim się zgadzamy, poza tym, że bardziej doceniasz znaczenie samej żywej skały, a dla mnie jest to po prostu pierwotny materiał/budulec do zasiedlenia przez równie pierwotne formy zycia, którymi mozemy zasiedlić i suchą skałę i w jakiejś części ceramikę typu aqua roche... siporax w pewnej mierze tez staje się domkiem nie tylko bakterii (u mnie oprócz kiełży i innych pomykaczy, pomiędzy żyją 2 grube glisty, które siedzą w żywej skale - przeszły z kawałka kilowej skały na dno, bo tak chyba im łatwiej pałaszować detrytus).


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu z pytaniem następującym.Jeśli zdecydowałbym się na siporax to jaką ilość zastosować w sumpie i jak go "utrzymać w miejscu" tzn czy usypać go między kratki rastrowe czy dokleić ściankę ze szkła między komorę odpieniacza a komorę w której jest obiegówka?może macie gdzieś rozrysowany przekrój sumpa z zastosowanie siporaxu?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrym rozwiązaniem jest włożenie siporaxu do "koszyka" tak abyś mógł raz w tygodniu wstrząsnąć złożem żeby je przepłukać.

Wsypanie w komorę też jest do zrobienia ale trudniej jest utrzymać czystość.

Luft, zgadzam się po części z Tobą, resztę omówimy delektując się trunkiem w Milówce :thumbup:


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszyk plastikowy?czy wstrząsnąć wewnątrz sumpa czy na zewnątrz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dziś odwiedziłem zaprzyjaźniony sklep i sprzedawca powiedział niestety ,że nie mają siporaxu ale jest produkt Jbl Micromec. Oczywiście sprzedawca polecał produkt mówiąc ,że jest nawet lepszy ,jakie jest wasze zdanie czy ktoś stosował ?? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki.

Siporax i UV wyklucza się czy można łączyć?

Teoretycznie jedno wybija to co drugie potrzebuje do funkcjonowania (bakterii)

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a jakie kosze proponujecie do siporaxu. Czy macie jakies sprawdzone o konkretnych wymiarach np z allegro aby nie kleic sumpa pod kosz


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrzucone bez układania do komory bez koszyka i mam możliwość przegrzebania ręką całości,nawet powiem,że siporax nie gryzie,hehe.Co do koszyków to można kupić w ogrodniczym siatkę i samemu sklecić taki koszyk.Miałem taki,ale wywaliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.