Skocz do zawartości
Ordinary

Początek z małym litrażem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad założeniem akwarium morskiego, w końcu po kilku latach się zdecydowałem na mały słony zbiornik. Nie znam się jednak na tym tak jak na akwarystyce słodkowodnej, więc prosiłbym Was abyście mi pomogli dobrać sprzęt i stworzyć mały kawałek oceanu.

Na początku planowałem założyć na prawdę małe akwarium - Aquael Nano Reef 30. Po przeczytaniu kilkunastu tematów i dłuższym zastanowieniu wpadłem na pomysł, czy z podobnym kosztem i sprzętem nie udałoby się założyć większego zbiornika? Jak widzę - cały zestaw Nano Reef opiera się tylko na kaskadzie FZN-3. Czy w większym litrażu (~60L) również taki system by się sprawdził? Sump odpada od razu, filtra panelowego szczerze mówiąc też wolałbym uniknąć - najbardziej odpowiadałoby mi zamontowanie gotowych sprzętów tak jak to ma zazwyczaj miejsce w akwarystyce słodkowodnej. Może odpieniacz w połączeniu z FZN-3 będzie odpowiedni? Wszystko chciałbym dobrać pod Błazenki okoniowe - bardzo podobają mi się te ryby i akurat są chyba jednymi z mniej wymagających, więc odpowiednie dla początkującego. Razem z nimi krewetki i koralowce - ale nawet nie wiem w tej chwili czy miękkie, czy twarde, bo w dużej części otrzymam je od znajomego i nie orientuję się teraz jakie to (jak się dowiem to napiszę oczywiście). Tak więc na początek - pomożecie dobrać sprzęt? Czy może mój pomysł nie ma sensu i tak jakbym chciał się nie da? A może lepiej kupić Aquael Nano Reef i go dodatkowo wyposażyć? Da radę w nim trzymać ryby?

Akwarium - nie wiem jakie wymiary tutaj dobrze byłoby dobrać, trochę poczytałem i wychodzi na to, że najlepiej jest zrobić długie i szerokie ("woda morska skraca głębię") i niezbyt wysokie aby łatwo było doświetlić. Litraż chciałem jak największy, ale najlepiej żeby udało się z małą ilością techniki (czyli tak jak wyżej wspominałem). Tak więc chyba ok 60L najlepiej: 60x30x30 czy 50x40x30? A może jeszcze jakoś inaczej?

Sprzęt (filtracyjny?) - FZN-3 + odpieniacz (jaki?)

Falownik - Aquael Circulator Reef 2600 lub Koralia Nano 900?

Oświetlenie - 1x Aquael Decolight Duo Marine + Aquael Decolight 6500K 11W lub

2x Aquael Decolight Duo Marine lub

2x Aquael Ecolight T5 24W - http://allegro.pl/modul-ecolight-swietlowka-t5-24-marine10000-aquael-i2955673597.html

Do tego nocny pasek LED

Chyba że coś innego jeszcze?

RO - http://allegro.pl/filtr-osmoza-vontron-akwarystyczna-75-ro3-promocja-i2956879244.html

Grzałka - Neoheater 25W lub Easyheater 25W (wydaje mi się, że mocniejsza nie potrzebna - zajmie więcej miejsca w akwarium, a temperatura w domu zazwyczaj nie spada poniżej 25°C)

Chłodzenie - tu nie mam pomysłu

Teraz drobiazgi:

Hydrometr Sera Marin

Testy JBL (używam je obecnie w akwarium z dyskowcami, gdy je kupowałem sporo czytałem i z popularnych firm właśnie ta jest najczęściej polecana) - nadadzą się, czy muszę kupić coś typowo morskiego?

Do tego żywy piasek i żywa skała - lecz nie wiem w jakiej ilości.

Pomożecie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o grzanie to lepsze są comfortzone

Ro koniecznie z wkladem DI - demineralizator z zywicą np http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro4-demineralizator-i2956399549.html

duo marine mam u siebie 2x i jestem zadowolony, korale raczej tez

jesli koralie to 2x 900 lub 1x 2600

to tak na szybko


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Oto moje przemyślenia:

1. Akwarium lepiej 60x30z30 – łatwiej dobrać oświetlenie.

2. Filtracja, w zależności czego potrzebujesz. FZN-3 jest fajny i wystarczający, ale nie ma skimmera powierzchniowego. Ponoć można włożyć do niego odpieniacz Resun SK-300 albo strzykawkowy. Ja aktualnie wywaliłem dużą kaskadę i zostałem przy samym odpieniaczu SK-300 i malutkiej kaskadzie HBL-301, żeby ściągać brud z powierzchni wody.

3. Cyrkulator – w tym wypadku łatwiej Ci będzie z dwoma niż z jednym. Co do mocy, to zależy od ułożenia skały. W eRybce są fajne wavemakery 2000 i 4000 – mają fajny stosunek ceny do jakości.

4. Oświetlenie to indywidualna sprawa. Ale forumowa mądrość mówi o 1W/1l wody

O filtrze RO/DI i grzałce pisał przedmówca J

Hydrometr wystarczy spławik za 15zł, ale sobie go skalibruj w sklepie , żeby mieć pewność, że dobrze pokazuje.

Do testów mam ograniczone zaufanie. Sam korzystam z Saliferta, ale wyniki traktuję jako tendencję, a nie dokładny wynik.

Żywa skała – ilość litrów/10 czyli 6kg na 60 litrów. Żywy piasek, wystarczy 4kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skały trochę wiecej. Ja w 42l mam 8kg


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60/40/40 to moja propozycja,30cm glebi to kaszana a nie akwarium morskie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz byś się bawił z akwarium na zamówienie to koniecznie weź wysokość 35cm lub 40cm...

Obecnie zalałem 60x30x30 i po wsypaniu piasku i ułożeniu skały stwierdzam ze mogło by być te 5cm wyższe ;) masz 30cm - piasek i tafle wody poniżej krawędzy to daje około 25cm wysokości wody w zbiorniku. Wygląda fajnie ale te 5cm by się przydało na wysokości... niby niewiele a jednak ;)

Co do piasku to kup duży worek 9kg. Wyjdzie z tego jakieś 2cm piasku na dnie... akurat dla ślimaka kopiącego. Sam myślałem że będzie za dużo a jak wsypałem to stwierdzam że jest w sam raz.

Kaskadę też mam FZN3 do tego Koralie Nano 900. Kaskada centralnie a Koralia na bocznej ściane i powiem że dmucha to razem dość mocno ze gdzieniegdzie nawet powstają małe wiry z piasku.

Co do oświetlenia również planuje 2x Duo od Aquaela. Mam obecnie jedną z zestawu 30 litrowego i powiem że fajny efekt i ładnie świetli. Do tego piasek robi swoje bo odbija mocno światło.

Grzałka teoretycznie każda... byle z termostatem. Ja mam 75 wat i jest OK.

Planuje tylko jeszcze małą kaskadę ze skimmerem aby zbierała film powierzchniowy. Do tego zestaw filtrów do kaskady i myślę że przy podmianach regularnych będzie ok. Odpieniacz gdzieś w myślach mam.... taki wewnętrzny zgrabny jakiś... ale to jak stwierdzę że będzie go potrzeba. Chociaż przypuszczam że do samych miękkich i krewetek nie będzie potrzebny. ;)


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60x40x40 - ok, mi wymiar pasuje lecz.. czy da radę postawić to na sprzęcie takim jak planowałem, tzn. FZN-3 + ewentualnie mały (tani) odpieniacz? Nie chciałbym na start wydawać ogromu pieniędzy, nie wiadomo czy to wypali.

Jest jeszcze opcja kostki - 40x40x40.

Co do sprzętu: jak poszukałem to znalazłem kilka okazji np FZN-3 i lampki dość tanio więc bym już kompletował sprzęt taniej, powoli.

Nurtuje mnie taka rzecz jak przerwy w dostawie prądu - u mnie czasem zdarza się, że przez kilka godzin w ciągu dnia nie ma prądu - co wtedy? Dyskowce spokojnie wytrzymywały długi czas bez sprzętów, natomiast jak to wygląda ze zwierzętami morskimi?

I jeszcze jedno pytanie: załóżmy, że zamówię już teraz piasek http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Bio-Active-Live-Aragonite-Natural-White-zywy-piasek/2228 - jako że jest on żywy, to może leżeć długi czas w tym opakowaniu, czy muszę go jak najszybciej wrzucić do zbiornika?

Edytowane przez Ordinary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, może na inne pytanie otrzymam odpowiedź:

Jaki wybrać hydrometr? Doradzono mi JBL, teraz na forum pojawiła się okazja kupna Tetry za o wiele mniejszą kwotę. W grę wchodziłby też hydrometr Sera - tak więc musi być JBL czy któryś z tych dwóch się nada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przerw prądowych, to jeśli chodzi o oświetlenie, to nie powinien to być problem. A co do reszty gratów, można zastosować przeciez UPSa. Ale ile akwarium może stać bez zasilania, to Ci nie powiem, bo nigdy nie miałem takiego problemu.

Żywy piasek jest specjalnie zapakowany. Jak nie otworzysz worka, może leżeć trochę. Jak chcesz dobrej dokładności to kup refraktometr. Ja osobiście mam zwykły spławik za 15zł, tyle że wyskalowany z refraktometrem w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie jaki tylko dobrze jakbyś go sprawdził z jakimś innym reflektometrem do porównania.

Co do piasku to może leżeć


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku około 35x35x35 mógłbym trzymać błazenka czy nie da rady?

Easyheater jest dobrą grzałką, czy odpada i mam brać tylko Comfortzone?

Edytowane przez Ordinary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skały trochę wiecej. Ja w 42l mam 8kg

A ja znów w drugą strone, z dwoma kilogramami też by funkcjonowało.

Oczywiście mało miejsca wtedy na koralowce ale po latach prowadzenia morszczyzny NIE twierdze, że duża ilość skały pomaga.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ostatnia seria pytań przed zakupami bo już trzeba zacząć działać.

1. Piach Samoa Pink 4,5kg będzie odpowiedni?

2. ~ 3kg skały na start będzie w porządku? Później jak akwarium dojrzeje to dołożę więcej (w sklepie w okolicy dostępna jest droższa skała, ale ma już dość wyrośnięte koralowce na sobie więc wolałbym taką później dołożyć aby koralowce się uchowały)

3. Cyrkulacja: na początek samo FZN-3 (widziałem dzisiaj jak to wygląda w akwarium 30L - naprawdę porządny prąd tam robiło, a chyba nie było na full nastawione), później jeśli będzie słabo to dołożę Koralię 900 lub JVP 101

4. Światło: będzie się składać z modułów Aquael Decolight 4x11W

No i właśnie, jaki wymiar akwarium ostatecznie żeby przy takim świetle rosły korale? (kiedyś może dołożę jeszcze jedno 11W)

Myślałem nad:

60x30x30h

50x40x30h

40x40x40

40x35x35h

40x40x35h

Czy może jakiś inny? Już bym chciał zamówić zbiornik, ale ciężko mi się na wymiar zdecydować..

Edytowane przez Ordinary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, w zupełności wystarczy Ci tyle piasku.

2. Skałe kupuje się raz a porządnie, od razu kup ~10% pojemności akwarium. Oczywiście jak kupujesz koralowce to są one przyczepione na małych skałkach ale ogólnie unika dokładnia się skały. W Twoim przypadku małego zbiorniczka to może wywołać efekt lekkie załamania gospodarki wodnej :D uwierz, nie wnikaj hihi.

3. FZN3 + cyrkulacja dodatkowa musowo. Koralia 900 lub coś ciut mocniejszego. Nie patrz na te Resun Wave Makery, chu***e są :)

4. Jeśli chcesz kupić dwa nowe Decolight z Aquaela (~120pln za jeden 2x11W ) i co pół roku wymieniać kompakty (~35pln za jeden ) to rozważ złożenie lampki na diodach Cree. Według mnie szybko się to zwróci. Poszukaj w dziale "DIY". Powstało pare projektów do nano zbioniczków. Do Twojego akwa ~50litrow w zupełności starczyło by z 9diód. 6 niebieskich i 3 białe. Na oko wydasz ze 3; 4 stówy a zwróci się szybko.

Wymiar zbiornika w sumie to zależy od Ciebie. 30cm szerokości to mało, może 40x40x40 ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. FZN3 + cyrkulacja dodatkowa musowo. Koralia 900 lub coś ciut mocniejszego. Nie patrz na te Resun Wave Makery, chu***e są :)

4. Jeśli chcesz kupić dwa nowe Decolight z Aquaela (~120pln za jeden 2x11W ) i co pół roku wymieniać kompakty (~35pln za jeden ) to rozważ złożenie lampki na diodach Cree. Według mnie szybko się to zwróci. Poszukaj w dziale "DIY". Powstało pare projektów do nano zbioniczków. Do Twojego akwa ~50litrow w zupełności starczyło by z 9diód. 6 niebieskich i 3 białe. Na oko wydasz ze 3; 4 stówy a zwróci się szybko.

Wymiar zbiornika w sumie to zależy od Ciebie. 30cm szerokości to mało, może 40x40x40 ?

A.D.4 Marku, z tego co wiem, w Decolightach wymienia się żarówki co 2 lata, a nie pół roku.

A.D.3 Wevemakery są do kitu? Ja jestem zadowolony. Wywaliłem Tunze na rzecz jednego z nich ;)

Oczywiście jadę na tym 2 miechy, ale daje radę. Oczywiście wersja z magnesem.

EDIT: chodzi mi oczywiście o wersje wavemaker 2000 i 4000, a nie JVP. O JVP się nie wypowiadam, bo nie znam.

Oczywiście gdybym teraz zabierał się za akwarium, to wybrałbym lampę ledową, a nie decolighta. Jak sobie człowiek sam złoży, to prostą dla małego akwarium zmieści w cenie 2x Decolight

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do spławika: ten spławik JBL jest naprawdę dobry i mogę go z czystym sumieniem rekomendować.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja dziś po setkach przeczytanych tematów, godzin spędzonych na różnych forach nabyłem od kolegi z forum(@cYg) kostkę 64l (więcej info masz w stopce) czekam właśnie żeby woda się trochę nagrzała i sypię sól, jutro wybieram się po skałę. Ok 6-7kg żeby nie robić gruzowiska, powodzenia życzę w projekcie ;)


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już idzie do mnie salimetr JBL, na niego się zdecydowałem oraz test NO3 Salifert. Teraz najważniejsza sprawa, to wybrać wymiar akwarium bo wydaje mi się że sporo czasu minie od zamówienia u szklarza do odbioru gotowego towaru.

Czy wysokość jest konieczna? TUTAJ na przykład jest tylko 25cm i bardzo ładnie się prezentuje, lepiej to oświetlić.

50x40x30 będzie dobre? Bo jeśli chodzi wizualnie to chyba najlepiej ze wszystkich się będzie prezentować..

Czy jednak kostka? (biorąc pod uwagę oświetlenie jakie będę miał - zalezy mi na różnorodności korali)

Mówicie, żeby żywą skałę włożyć od razu całość - ale jeśli ja bym się zdecydował na taką 60zł/kg obrośniętą koralami to one mi nie zdechną (skoro to zwierzęta) po dwóch tygodniach cyklu nitryfikacyjnego?

I jeszcze co do piasku - skoro są w nim różne żyjatka, to należy go trzymać w odpowiedniej temperaturze (jeszcze nierozpakowany) czy może leżeć gdziekolwiek byle w dodatniej?

Edytowane przez Ordinary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenia się nie bój... Decolight z Aquaela jest fajny a żarówki to będziesz wymieniał faktycznie raz co 1,5-2 lata gdy się przepalą.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem, że sprawność świetlówki zaczyna drastycznie spadać po 1500-2000 h pracy. No chyba, że aquael cos nowego wymyślił. Proszę nie brać mojej wypowiedzi jako atak tylko pisze jakie mam doświadczenie ze słodkiego a tu i tu światło odgrywa bardzo ważną role. Pozdrawiam.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co pol roku takie male swietloweczki trzeba wymieniac,t5 80w mozna co 8 miesiecy,ale co 1,5-2 lata to bzdura


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem trochę:

- Oświetlenie 4x11W Aquael, później dołożę jeszcze 11W [ile dać actinic 20000K? dwie czy trzy?]

- Wymiar 40x40x40 lub 50x40x35h które lepsze?

- Co myślicie o piasku Samoa Pink? Dobry kolor ma i właściwości czy lepiej jakiś inny?

- Absorbenty Purigen i Phosguard będą dobre? Ile ich? Po 50ml czy 100?

- Cyrkulacja 2x JVP 101 będzie dobra czy coś innego?

Edytowane przez Ordinary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę napisać post pod postem bo potrzeba mi szybka odpowiedź (kolega z forum czeka ze sprzedażą pompki): czy Hydor Pico 1000l/h będzie odpowiednim cyrkulatorem do zbiornika 70L?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie - na wywiewanie syfu zza skał. Na podstawową cyrkulację jest zdecydowanie za słaba.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.