Skocz do zawartości
rafik350

Prośba o identyfikację i pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mój zbiornik ma już 9 miesięcy, za każdym razem kiedy zwiększam światło (nawet o pół godziny - obecnie świecę 6h wszystko, 8h blue) kończy się to czymś takim:

DSC08205

DSC08201

DSC08200

DSC08196

DSC08195

DSC08194

DSC08192

DSC08189

Prośba o identyfikację i pomoc

Zacząć dolewac jakies bakterie, może Fauna Marin Ultra Algea?

Wolałbym zrobić to naturalnie bez żadnej chemii, chyba że to jedyne rozwiązanie

Pzdr

post-14606-0-68727000-1359316386_thumb.jpg

post-14606-0-68341700-1359316400_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy wymieniałeś filtry i żywicę?sprawdź SI to ci rozjaśni w czym problem,to okrzemki...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy wymieniałeś filtry i żywicę?sprawdź SI to ci rozjaśni w czym problem,to okrzemki...

ponawiam prosbę

z góry dzięki za każdą pomocna odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie Si, prawdopodobnie. To pożywka dla okrzemków, ale niekoniecznie z dolewki. Jaką sól stosujesz, kiedy podmieniałeś, co ile, w jakiej ilości? Jaki poziom NO3 i zapytam jeszcze o pH?

Jeśli niskie pH to zakwaszenie wody może być dobrym środowiskiem dla okrzemków, chodź i to nie jest całkiem pewne.

Czy dolewałeś coś? Suplementy?

Nie używasz jakiejś gąbki gdzieś w obiegu?

Gdzie baniak usytuowany? Nie jest blisko oświetlenia naturalnego?

Kiedy lampy kupione? Jakie?

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząć dolewac jakies bakterie, może Fauna Marin Ultra Algea?

A teraz nie lejesz żadnych bakterii? Fauna Marin Ultra Algea to chemia, a nie bakterie, a to już ostateczność.

Tak jak koledzy piszą sprawdź Si i w razie czego obsorber na krzemiany.

Najważniejsze to ustalić przyczynę, a nie usuwać jej skutki.

Edytowane przez messaya
ort (wyświetl historię edycji)

Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu mój zbiornik wyglądał podobnie . Miałem po4 0,73 :wallbash: już zbiłem do 0,15 i jest super,prawie :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu mój zbiornik wyglądał podobnie . Miałem po4 0,73 :wallbash: już zbiłem do 0,15 i jest super,prawie :whistle:

więc po kolei

świecę:

lampa ocean light t5 6x39w,

świetlówki:

3 x reef blue

1 x purple plus

1 x reef white 15k

1 x reef white 10k

wszystko nowe zakupione 9 miesiecy temu

dozuję KH, Ca i trochę alko

nie dozuję żadnych bakterii

nie robię podmianek wody

sól Instant ocean (zbijałem magnez)

co do parametrów:

odczyty z 23/01:

Ca 430

KH 9,1

Mg 1360

pozostałe odczyty z 09/01:

NO3: ok. 2,5

PO4: 0

PH: 8,0

Mam dwie gąbki jedna w sumpie, druga w kominie + dodatkowo silicate clear (w sumpie od trzech tygodni - może czas na kupno nowego?)

Wieczorem zrobię testy więc rano dam znac co i jak

Co proponujecie?

Podmianki wody, nowy silicat, może zacząć dozować jakies bakterię, jesli tak to jakie?

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silikat po długim czasie używania moze oddawać to co nazbierał,wymieniałeś lub wymieniasz tak jak powinno się to robić?na krzemiany to chyba max 2 tyg.węgiel chyba 4 miesiące.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silicat tylko płucze raz na tydzień a lezy juz sobie od trzech tygodni

węgla nie stosuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie Special blend i nit out II,bez podmian,jak absorber nie dał rady wyciągnąć ci krzemianów przez 3 tyg to szukał bym innego sposobu...ogranicz świecenie


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym że problem zawsze pojawia się jak zaczynam zwiakszac oświetlenie (patrz poczatek posta)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualne parametry:

Temp: 24,9

Zasol: 1,022

Ca: 360

Mg: 1300

KH: 7,2

PH: 8,0

NO3: ok.5

PO4: 0

NO2: 0

NH4: poniżej 0,25

Si: musze jutro zakupic test

Co proponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok miesiąca temu na piasku zaczęło mi wyskakiwać coś podobnego jak u Ciebie. Dino/cyjano ...sam nie wiem. Z czasem zaczęło być coraz gorzej. Nawet to co babka przekopała po kilkudziesięciu minutach znów było brązowe. Fakt faktem przyznam, że zaniedbałem troche baniaczek. Między innymi przestałem lać bakterie. Ale żeby się nie rozpisywać... dwa tygodnie temu zmieniłem wszystkie wkłady w filtrze RO łącznie z membraną (pomimo, że TDS pokazywał zero), odessałem syf z piasku i wlałem jedną ampułke Biodigest Prodibio. Następnego dnia piasek bielutki jak :mooning niemowłaka i tak jest do dzisiaj. Nie wiem czy to przypadek czy może coś w tym było. Pomyślałem, że solidna porcja "dobrych" bakterii to konkurencja dla tych "złych" bakterii i tak to sobie wytłumaczyłem :thumbup:


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz baniak?

mój ma 280l - myślisz że jedna ampułka bedzie ok, niby piszą że jadna ampułka na 1000l:/

nie chce sobie zrobic większego kuku niż mam obecnie:/ a troche życia mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wyglada na okrzemki. Rozumiem ze jak wymieniles fitry i zywice to juz to bylo. Sugerowalbym rowniez wymienic pochlaniacze krzemianow na nowe lub zastosowac PhosGuard.

Uzywasz dobrej jakosci wezy lub innych plastikow? Czytalem ze one tez potrafia puszczac krzemiany. Jesli tak masz od dawna to problemu szukalbym w systemie, a nie w wodzie.

Kup test na Si i zbadaj tez wode na podmianke.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki

a co sądzisz o dodatkowym zastosowaniu Biodigest Prodibio?

czy może jakies inne bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że producent zaleca ampułkę do 1000l. Ja pojechałem po bandzie i wlałem na 170 litrów. Skutków negatywnych nie widzę.

Ale pamiętaj, że nie mam pewności czy to w jakiś sposób u mnie pomogło czy może poprostu był to zbieg okoliczności. W każdym bądź razie najlelpiej będzie jak kupisz ten test na Si i zbadasz wodę na podmianke. Może to nakieruje nas troche gdzie wogóle szukać problemu.

Edytowane przez messaya (wyświetl historię edycji)

Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłe test na krzemiany - o dziwo wynik zerowy...

już nic z tego nie rozumiem - wynika że to nie okrzemki tylko coć innego? (pytanie co??)

kilka godzin przed pomiarem dolałem ampułke Biodigest prodibio - może to miało wpływ na wynik testu?

będę wdzięczny za Wasze opinie

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynik kolego masz zerowy bo okrzemki pochłaniają do budowy krzemiany.Sprawdz krzemiany w wodociągu pózniej po RO DI.Spokojnie prodibio możesz wlać nawet do 100 litrów całe i nie zmieni to żadnego z wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam test saliferta, którego dokładność pozostawia wiele do życzenia

kranówa wychodzi mniej więcej między 0,1 a 0,25 a po RO/DI jest leciutko niebieskawa barwa, ale jak wynik testu porównujemy patrząć od góry to ewidentnie 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dalej bez większych zmian

ograniczyłem świecenie do 6h, wlałem dwie ampułki biodigest priodibio w ciagu czterach dni, używam silicate clear i większej poprawy nie widzę (fakt że sie nie nasilają)

może wymienić absorber na nowy bądź zastosowac rowa phos lub phosguard?

może zacząć robic jakies podmianki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Jak masz jakiś kolor w teście i nie ważne czy z góry, czy z bku to źle. Jaką masz membrane w RO? Mi pomogło: wymiana membrany na "mniejszą"(75) i dołożenie drugiej puszki na żywicę ( razem 1l ). Po tych zabiegach czekałem dobre 3 tygodnie na poprawe.

Powodzenia

Ps. W "ostrym" okresie lałem 4 ampułki bakterii na tydzień i wielkich problemów nie było

Moja Valenciennea sexguttata lubi brązowy nalot na piasku i teraz specialnie raz w tygodniu kranówe leje.

Edytowane przez michalfa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.