Skocz do zawartości
Yaardai

Bielenie Cycloseris

Rekomendowane odpowiedzi

Od miesiąca w akwarium mieszka Cycloseris (kupiona jako Fungia). 3 dni temu zauważyłem, że zaczęła bieleć z jednej strony. Nie wystawia też w tej części polipów i słabiej się tam pompuje (nie tylko tam gdzie zbielała, ale też wokół). Pokarm wychwytuje. Jest to jedyny LPS.

Co może być przyczyną:

- parametry wody: NO3 - 10, PO4 - 0,03?

- zbyt uboga sól? - IO

- któryś ze zwierzaków - krewetki, ślimaki, krabiki (błaznów i mandaryny - nie podejrzewam)?

- wieloszczety? - raczej nie zauważyłem, żeby tam się zapuszczały

Mogła być delikatnie przysypana piaskiem w tej części po przejściu kraba lub ślimaka w pobliżu. Jednak wcześniej zauważyłem, że z niewielkiej ilości ziarenek piasku sama się oczyszczała.

Ok. 8 dni temu zazieleniła się tylna szyba, ale pozwalam działać ślimakom, które skutecznie czyszczą.

Przeglądałem podobne wątki, ale nikt nie znalazł przyczyn i dwa rodzaje porad:

- kąpiel w glukozie (jak? - jaka ilość? mieszać z RO/DI?)

- czekać i obserwować - jak długo?

Pozbycie się ze zbiornika, bo zatruje innych - na razie nie biorę pod uwagę. Czy prawdą jest, że to bielenie może się zatrzymać, ale już nigdy się nie cofnie? (wyczytane w innych wątkach/forach)

Miesiąc temu:

2012-12-30%252010.34.08.jpg

Obecnie:

2013-01-31%252016.36.15.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podajesz wyników testów wapnia, magnezu, kH, zasolenia - jeżeli jedziesz na IO, to dwa pierwsze parametry są nędzne i to bardzo. I tutaj właśnie szukałbym przyczyn utraty tkanki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straciła tkankę, rokowania negatywne. Spróbuj podkarmiać ją drobnym pokarmem mrożonym typu jaja krabów, mikroplankton, solowiec. A nie uszkodziłeś jej mechanicznie przy przenoszeniu?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podajesz wyników testów wapnia, magnezu, kH, zasolenia - jeżeli jedziesz na IO, to dwa pierwsze parametry są nędzne i to bardzo. I tutaj właśnie szukałbym przyczyn utraty tkanki.

Właśnie za 2 tygodnie planowałem zmienić sól na AquaForest - głównie dlatego, że miały przybyć nowe LPSy.

26.01.2013 (24h po podmianie 10L)

Mg - 1200

Ca - 390

kH - 9

1,024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straciła tkankę, rokowania negatywne. Spróbuj podkarmiać ją drobnym pokarmem mrożonym typu jaja krabów, mikroplankton, solowiec. A nie uszkodziłeś jej mechanicznie przy przenoszeniu?

Nie była przenoszona od włożenia miesiąc temu. Wczoraj ją delikatnie oglądałem. Po tym jak ponownie trafiła w to samo miejsce napompowała się i zaczęła polipować po ok. 3h - oczywiście oprócz okolic bielenia. Solowiec podjada jak błazny jedzą, ale w takim razie zaraz dostanie Invertebrate Food z Ocean Nutrition.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dokladnie ten sam zwierzak i praktycznie to samo sie stalo ...... tylko u mnie poleciala nitka od srodka otworu gebowego . Polipuje ale duzo slabiej . Niestety tez sie zastanawiam co sie moglo stac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dokladnie ten sam zwierzak i praktycznie to samo sie stalo ...... tylko u mnie poleciala nitka od srodka otworu gebowego . Polipuje ale duzo slabiej . Niestety tez sie zastanawiam co sie moglo stac.

No właśnie przeszukałem inne podobne wątki i nikt nie znalazł przyczyny i większość przypadków tragicznie zakończonych. Pełnego powrotu do zdrowia nie znalazłem. Możesz w tym wątku zamieścić jakieś podobieństwa do mojego przypadku? - czas po jakim zaczęły się problemy, parametry wody, podejrzenia co do zwierzaków, stosowane pokarmy, itp. Może zgromadzone w jednym miejscu podobne przypadki posłużą do znalezienia przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz badalem wode

p04 0.04

n03 0

ca 380

kh 6 ( obecnie 8 )

jadla , polipowala w 3 godz w zeszla niedziele tak poleciala po podmianie wody . Sol red sea coral pro ale nie stawiam na sol , wszystkie inne zwierzaki idealnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem jeszcze raz kwestię uszkodzenia mechanicznego. Mam ślimaka Babylonię, która czasami lubi sobie poskakać "z sufitu". Wspina się na szybę przykrywającą, a następnie odpada i leci na piasek lub skałę. Trochę niewiarygodne, ale czy spadający ślimak mógł uszkodzić Cycloseris?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wątpliwe, jeżeli ten koral jest w dobrej kondycji, to radzi sobie z dużo gorszymi przygodami.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakis czas temu kupilam fungie. woda w ktora do mnie przyszla miala zasolenie 1,021. zauwazylam bialy szkielet z jednej strony. nie wiedzialam co bedzie dalej. cale szczescie szkielet zarósł. prawdopodobnie byla niedozywiona. u mnie lubi jesc zwlaszcza lasonogi (potrafi wciagnac calego, a jest niewiele wieksza). niestety prawie zawsze musze przeganiac krewetki, ktore wyciagaja jej z mordki jedzenie. fungia jest pod tym wzgledem bezradna.


narodziny - wrzesień 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz na biezaco sledzic jej stan. Mi kiedys identyczna sztuka padla w 30 litrach (zaraz po przenonoszeniu). Tez zaczela znikac tkanka z jednej strony.

Niestey nie wyjalem jej w pore ze zbiornika i zatrula mi cale akwarium. Stracilem prawie wszystkie korale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.