Skocz do zawartości
refish

szorstnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ,czy jest możliwe aby szorstnika zjadła taka ryba jak; borsuk ,hepatus ,żółtek ,dzisiaj zostala po szorstniku tylko jego otoczka ze stopy ,może już za ciasno bylo i zmienił miejsce ? ale nigdzie go nie widzę ..pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie odpowiadały mu warunki, to mógł się przenieść w poszukiwaniu lepszych, być może jest gdzieś w piachu budując nową rurkę. Ryby raczej go nie ruszą (w rurce na pewno), za to po jej opuszczeniu mogą dorwać go np. krewetki.

Tak na marginesie temat do przesunięcia, bo szorstnik koralowcem na pewno nie jest :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami jak na focha to potrafi kilka godzin nie wychodzić. Natomiast jak wędruje to wydaje mi się że idzie z rurką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami jak na focha to potrafi kilka godzin nie wychodzić. Natomiast jak wędruje to wydaje mi się że idzie z rurką.

Ja miałem takiego jednego modela, że chodził co kilka miesięcy i zawsze bez rurki. W szczycie miałem trzy puste rurki i dwa szorstniki w rurkach. Pierwszy siedzi od początku akwarium w jednej i mu dobrze. Może ten drugi kobietą był i fochy strzelał :smiling:


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie odpowiadały mu warunki, to mógł się przenieść w poszukiwaniu lepszych, być może jest gdzieś w piachu budując nową rurkę. Ryby raczej go nie ruszą (w rurce na pewno), za to po jej opuszczeniu mogą dorwać go np. krewetki.

Tak na marginesie temat do przesunięcia, bo szorstnik koralowcem na pewno nie jest :)

czytałem w super akwarium że należy do grupy koraiowców, jak dla mnie to bardziej ukwial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewno gdzieś go poniosło oby nie do pomp :dizzy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być głęboko w rurce


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w rurce go nie ma ,borsuk wydziobał resztkę rury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazł się wędrownik dzisiaj wylazł ze skaly 40 cm powyżej od miejsca w którym wcześniej siedział :thumbup: a ponoć szorstniki nie chodzą :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano nie chodzą tylko pływają z nurtem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szorstniki należą do grupy koralowców. Cechą charakterystyczną szorstników jest wytworzenie przez nie osłonki składającej się z ziarenek piasku, pustych knidoblastów i śluzu. Taka osłona może być zakopana w podłożu nawet na głębokości pół metra. Osłonka służy zwierzęciu jako kryjówka przed niebezpieczeństwem. W przypadku gdy szorstnik zostanie zaatakowany to chowa swoje ciało w osłonce na zewnątrz pozostają tylko czułki. Przy odpowiedniej pielęgnacji szorstniki mogą żyć w akwarium nawet 30 lat.


AquaMedic650L+JuwelVision180L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklejając czyiś tekst (w tym wypadku opis ze sklepu internetowego) wypada podać źródło. Opis zawiera zresztą błędy, bo w systematyce nie ma grup, tylko gromady. Do gromady koralowców należą zarówno ukwiały, ukwiały rurkowe, jak i koralowce różnych gatunków. Wydawało mi się, że na forum był osobny dział dla ukwiałów, stąd uwaga o przeniesieniu-mea culpa.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chelmonem rostratus może zjeść szorstnika ? mam zamiar zakupić tą rybę jako łowce aptasi a to też ukwial :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chelmonem rostratus może zjeść szorstnika ? mam zamiar zakupić tą rybę jako łowce aptasi a to też ukwial :question:

mam chelmona co prawda dopiero od dwóch miesięcy - ale mój egzemplarz wogóle nie przejawia zainteresowania ani aipitasiami , ani szorstnikiem :waving


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam chelmona co prawda dopiero od dwóch miesięcy - ale mój egzemplarz wogóle nie przejawia zainteresowania ani aipitasiami , ani szorstnikiem :waving

Za to wytnie wszystkie rurówki :-)


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak może a nie musi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chelmonem rostratus może zjeść szorstnika ? mam zamiar zakupić tą rybę jako łowce aptasi a to też ukwial :question:

To nie jest jego jadłospis. U mnie Chelmon jest w akwarium równie długo jak szorstniki, czyli lada dzień od trzech lat.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wkomponowaliście swoje szorstniki w akwarium? Czytałem, że jedni wpuszczają je w jakieś rurki pcv, inni przysypują tył ukwiała kilkucentymetrową warstwą piasku. Chodzi mi ostatnio taki jeden delikwent po głowie i chyba się skuszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Moim szorstnikom zrobilam domki z drobnych kawałków skały z grubą warstwą piasku w środku. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że jak dopełznie do skały ( dotknie ją początkiem rurki ) to się do niej przykleja, i już przestaje "chodzić".

Trochę więcej piasku też nie zaszkodzi :)


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj szorstnik nawet o milimetr sam nie drgnie, ale jak kiedys czyscilem mu kokon z glonow i go wyciagnalem to sie okazalo ze mial pod piachem z 15 cm ogona czy rurki sam nie wiem, jak go kupowalem to nie mial tego czegos byl tylko w kokonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj szorstnik nawet o milimetr sam nie drgnie, ale jak kiedys czyscilem mu kokon z glonow i go wyciagnalem to sie okazalo ze mial pod piachem z 15 cm ogona czy rurki sam nie wiem, jak go kupowalem to nie mial tego czegos byl tylko w kokonie.

Nie bardzo rozumiem.., jak to mu czyściłeś kokon z glonów? mój szorstnik jest prawie cały zakopany, w dzień wystaje mu 1 cm tego kokonu a w nocy poprostu wysuwa się z niego na jakieś 6 cm, pompuje się i poluje :) . Wygląda to mniej więcej tak

med_gallery_13084_2900_474066.jpg

Zdjęcie robione telefonem, przy oświetleniu nocnym.


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Chodzi o to ze mój ma jakby o pare"rozmiarów" za duzy ten kokon jak na swoj rozmiar i polowe ma zakopana a polowa mu wystaje, na dodatek jak go kupowalem to mial juz glony na kokonie, pomyslalem ze je usune mechanicznie i po problemie ale tak sie nie da ciagle odrastaja, glęboko w nim siedza i trudno je wyskubac do konca. Inne szorstniki ze sklepu mialy małe czyste kokony, ale wybralem tego bo byl najdorodniejszy i najbardziej mi sie spodobal :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile macie centymetrów piasku w akwarium dla szorstnika? Gdzieś w internecie wyczytałem, że 3cm to minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.