Skocz do zawartości
oliwer21

Panel czy nie panel?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanko: czy do akwa 60x30x30(54L) jest sens budować panel "filtracyjny" na jednej z bocznych ścianek? Chcę tam zrobić trzy przegrody po jednej na odpieniacz i jakieś medium filtracyjne(czekam na propozycje). W ostatniej chciałem umieścić glony wyższe. Nad kolejnością komór się jeszcze się zastanawiam. Czy dać sobie spokój i zrobić tylko małą wstawkę w jednym z rogów na odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam akwarium około 6miesięcy 65+15 a w nim panel i moje hasło brzmi "nigdy więcej panela" :) ciężko utrzymać w nim czystość a na dodatek zżarl mi cenne 10cm szerokości!

jak już masz zamiar robić to zrób na tyle mały aby tylko zmieścił sie tam: odpieniacz,grzałka,pompa powrotna ewentualnie czujnik poziomu wody. żadnych medi filtracyjnych itp. filtr glonowy to dobry pomysł ale ale myśle że lepiej juz dać kilka kg więcej skały w akwarium niż te kilka listków które sie tam zmieszczą...


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj @Raffy-troche cie zapoznam z dzialaniem refugium To co tam umiescisz tzn czy glany czy skalke (różne teorie sa w tej sprawie)to twoja sprawa Glownym zadaniem tego sestemu jest to że np jak w glownym baniaku swiatlo off to w refugium on -ma to wplyw miedzy innymi na stabilnosc Ph ..jak wiadomo po off w gornym spada ta wartosc ...zdaje sobie sprawe ze są mixery dodajace w nocy kalwasera ale to o czem pisalem jest srodkiem najbardziej naturalnym -zachowujacym male wahania PH miedzy dniem a nocą w naszym baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj piona nielubie sie wymądrzać w przeciwieństwie do Ciebie ale ja myślałem że głównym celem refugium jest trzymanie tam glonów które pobierają z wody różne "syfki" i przekształcają je w biomase a to że można oświetlać je nocą a nie w ciągu dnia do to tylko miły dodatek (więc zgadzam sie z Tobą) :) Tak czy siak to nie temat o refugium, lepiej pomóz oliwerowi


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak myslaleś @Raffy że po co to jest??Po to aby trzemac jakieś glony.. co masz na mysli (miły dodatek)Jak doradzasz to konkretnie a nie" lepiej dac wiecej kg w baniaku niż pare listków Koledze nie doraadze dlatego że nie mialem przyjemnosci robic cos takiego w baniaku jaki on ma zamiar zrobic !!!!------------jak nie o refugium to nie wspominaj w swojej wypowiedzi bo jak dla mnie to ..hmm chyba nie byles tym tematem zainteresowany tak sadze po twoich wypowiedziach!CAŁKOWITY brak wiedzy !!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to co uważam za słuszne(człowiek chce pomóc a w zamian dostaje baty :) ) a jeżeli uważasz sie za mądrzejszego to sie pochwal i napisz cos mądrego co by komuś pomogło niemiałęś okazji robic panela TO NIEPISZ NIC !!!!to nie temat dla ciebie

jest tu taka opcja "ignoruj"? niechce mi sie czytac twoich postów które ostatnio i tak nic dobrego nie wnoszą chcesz pokazać ludziom że ty jesteś mądrzejszy, wiesz lepiej???? wogóle po co piszesz na tym forum jak pozżerałeś wrzystkie rozumy?poproś admina aby założył nowy dział dla "wrzystkowiedzących" lub cos w tym stylu i tam rozmawiaj sam z sobą


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak Raffy nie znasz sie na rzeczy JAK UTOPISZ tyle siana co ja w BANIAKU anie ..w .nocniku dla dzieci to pogadamy Podkreslam ..brak wiedzy u tego kolegi (raffy) jest wrecz odrażajacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piona :

no tak Raffy nie znasz sie na rzeczy JAK UTOPISZ tyle siana co ja w BANIAKU anie ..w .nocniku dla dzieci to pogadamy Podkreslam ..brak wiedzy u tego kolegi (raffy) jest wrecz odrażajacy

Myślę, że każde akwarium może być bardzo ładne i troszkę nie na miejscu jest pisanie o małym akwarium, że to jest "nocnik dla dzieci"

Piona, myśle że troszkę też znasz sie na rybkach słodkowodnych :)

Wejdź i zobacz ile kosztuje np. 1 paleta (z tego, co pamiętam to Raffi ma jeszcze paletki)

Taka paleta to koszt większy niż jakaś tam rogatnica czy Pokolec.

Jak już kiedyś pisałem (na forum w rozmowie z Tobą)

Każdy zakłada takie akwarium, na jakie go stać lub tyle ile ma miejsca.

Ja nie jestem kasiasty (bo nie mam mercedesa)

Ale stać mnie utrzymać rodzinę i akwarium (do 200-250 l)

Ale nie będę ukrywać, że nie stać mnie na mieszkanie by postawić takie akwarium.

Pracuje już dostatecznie długo i ciężko (nieraz by zarobić więcej nawet po 12-14h przy kompie)

Tynio

Pozdrawiam włącza ludzi z "nocnikami"


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że przeskadzam:p

widzę, że posypało się mnóstwo odpowiedzi na moje pytanie:D.

A tak poważnie to otrzymałem tylko jedną odpowiedź. Proszę napiszcie coś więcej i ciekawiej :con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam panel w tym wiekszym akwarium 144l

I jak narazie nie moge Ci wiele napisać

Co jest dobre że jest wszystko (prawie wszystko )

Ukryte nie razi to w oczy (taki odpieniacz czy grzałka.

Mam też Refugium tak jak pisał Raffi troszke zbiera sie tam syfu ale mysle że nie powinno byc problemu z czyszczeniem tej komory (okaże sie za jakis czas)

Bo mnie boli to ze z akwarium szerokości 45 cm zostało mi tylko 34 cm a przy morskim 45 cm wygląda juz bardzo fajnie.

Teraz zaczynam załować że nie zrobiłem szafki 50 cm

było by większe akwarium :)

Tyle z mojej strony

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piona :

no tak Raffy nie znasz sie na rzeczy JAK UTOPISZ tyle siana co ja w BANIAKU anie ..w .nocniku dla dzieci to pogadamy

Koles a kto chce z tobą gadać?? bo ja napewno nie

sorki ale ja mam 16 lat nie jestem kasiasty i niestać mnie na większe akwarium jak bede w twoim wieku

(35 lat??-choc czasem sie zastanawiam czy nie 10-12) to bede mieć akwarium o jakim ty se tylko możesz pomarzyc

Nic złego w mojej pierwszej wypowiedzi nie widze...

więc sie odemnie odpie.... i żegnaj bo nie mam zamiaru użerać sie z tobą


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olivier w tak malym akwa ja bym nie robil zadnego panela, a tylko wrzucil sporo zywej skaly i zywego piachu, a nd tym wszystkim duzo swiatla i oczywiscie cyrkulacja. Poza tym panele mi sie nie podobaja...:)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panel w 200l - mam tam pompe do odpieniacza, komore z małą iloscią biobali i na węgiel lub absorbent Po4 małą komore na glony i pompe zwtrotną - 1 rok z tym się męczę syf sie tam zbiera wyczyścić trudno serwis pomp do d*p..y a glony jak oswietlam to reszte panela trzeba zaciemnić . Nie polecam panela!

Tobie polecam filtr biostarter (jak Cię stać - czasem mozna tutaj tanio kupić, lub jakiś midi-mini z Aquamedic i w bref pozorom filtr kaskade w małych akwa niesamowicie fajnie się sprawdzał (u mnie w 50l i 70l) po prostu za małe pieniążki masz fajną cyrkulacje


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe wy lubicie sie po prostu klucic:D Oliver powiem tak. Racje da sie bez panela. LR i LS. Dobra cyrkulacja, nawet mozna zrezygnowac z odpienka, jezeli rozwaznie wybierzesz obsade, bedziesz dbal o parametry i podmienial wode. (tak wiem, pewnie starzy akwarysci powiedza, ze bez odpienka sie nie da! Prawde, stary standast, ale widzialem akwaria w ktorych odchodzi sie od tego i dzialaja dobrze. Jakby nie bylo prosze nie gnoic za ta wypowiedz bo o gustach sie nie dyskutuje:D). Wszystko bedzie fajnie dzialalo, ale predzej czy pozniej, szczegolnie przy malym ladunku skaly, zaczna cie wkorzac wszystkie sprzeta w akwa. Ja planowalem panel, ale malenki i zewnetrzny polaczony z akwa grzebieniem. Niestety planu planami a zycie pokazalo...:) Wiec proponuje ci zrobic maly panel na sprzeta. ewentualnie, refugium, cxzy malenki filtr glonowy, odpienek jezeli chcesz. Tylko nie rob tego kosztem pojemnosci akwa!! doklej z tylu maly panel.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo pojedz po calosci i zrob sump. Nie zartuje, daj szklarzowi do wyciecia dziury i wklej komin, sump daj z 25 a lepiej 40L, koszta nie beda sporo wieksze a komfort pracy nieporownywalny, mozesz sobie zrobic klasycznie 3 komory a i troche wody wiecej w obiegu wiec calosc stabilniejsza, i 20L refugium da sie zrobic na jednej swietlowce PC 11W 6500K (koszta prawie zadne). IMO same plusy: wygoda + stabilniejsze zbiornik. Oczywiscie jesli Ci sie chce :) ale roboty IMO nie wiecej niz przy wklejaniu panela a same korzysci.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium ma stać na biurku więc sump raczej nie wchodzi w grę zalezało, mi także aby akwa na biurku zajmowało jak najmniej miejsca. Dlatego panel chciałem wklejić do środka. Jakby miało stać gdzie indziej to bym zrobił sump bez pytania:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za problem? Dwie/trzy dziury w biurku i gotowe :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składam sobie powoli odpieniacz tylko mam małe pytanie jaki ma wymiary w przekroju kostka lipowa(55mm)?

CHcę aby wszystko( odpieniacz i cyrkulację) obsługiwała jedna pompa( oczywiście za pomocą trójników) Akwa będzie miało 54L i sump(a jednak będzie:D) taki sam albo ciut mniejszy. Jaką byście pompę zaprzęgli do tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli planujesz odpieniacz z kostka to zadna extra pompa nie jest do niego juz potrzebna. Lepiej nie komplikuj zbyt mocno. Potrzebna bedzie pompka pompujaca powietrze do tej kostki.

Moze uda Ci sie gdzies na sciance akwa zawiesic ten odpieniacz (wewnatrz), i bedziesz mogl zrezygnowac rowniez z panela? Mysle, ze na takie extrasy to akwa jest za male. Gdzies w rogu akwa na osobnym kamieniu przymocujesz kilka listkow glonow wyzszych i to bedzie Twoje "refugium". Staraj sie urzadzac tak prosto jak to tylko mozliwe. Bedziesz mial pozniej lepszy przeglad sytuacji i zdobedziesz potrzebna wiedze do zakladania wiekszego akwarium (co jest nieuniknione).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompę chcę podłączyć u góry odpieniacza aby wodę tłoczyła w przeciwnym kierunku niż lecą bąbelki. Sump i tak chyba zrobię bo chcę mieć jak najwięcej wody. ale glonów już chyba do niego nie wsadzę bo będzie w szawce obok. Ciągle się zastanawiam jaką pompę użyć, dno sumpa będzie jakiś 1m poniżej górnej krawędzi akwa docelowego. jakie wymiary ma ta kostka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba zmienię te 54 litry na akwa(40x40x40) co daje 64litry i zajmuje mniej miejsca:wink Tylko powstaje kwestia jakie oświetlenie zastosować bo t5 24w wtedy odpadają. Czy starczy 70w hqi i coś aktynicznego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.