Skocz do zawartości
dodoMALBORK

ReefMax by Laik

Rekomendowane odpowiedzi

Na stanie mam Chemi Pure Elite może być?

Doustnie raczej nie :evil: . Do pierwszej komory możesz wrzucić,ale ja bym z tym poczekał,aż się baniaczek ustabilizuje :)


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten węgiel to było w przenośni czyli weź na wstrzymanie, daj baniakowi dojrzeć jakieś dwa miesiące, nic nie rób tylko dolewaj odparowaną wodę oczywiście RO/DI i czyść kubek odpieniacza. A to "życie" to aiptazja, do usunięcia- poczytaj jak na forum


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petrus1 wielkie dzięki za rade i rozpoznanie aiptezji, co do jej zwalczenia to w sobotę zrobię testy i jeżeli parametry wody będą odpowiednie to kupię krewetkę wundermani aby się z nią rozprawiła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petrus1 wielkie dzięki za rade i rozpoznanie aiptezji, co do jej zwalczenia to w sobotę zrobię testy i jeżeli parametry wody będą odpowiednie to kupię krewetkę wundermani aby się z nią rozprawiła.

Za wcześnie na krewetki, one są bardzo czułe na złe parametry wody, poczekaj, aiptasia to nie krokodyl, z baniaka nie wyjdzie, zdążysz ją exterminować, pośpiech jest złym doradcą w morszczyźnie, obserwuj swoje akwarium z łapkami pod d... a ono ci wynagrodzi w przyszłości różnorodnością życia.

P.S. Czytaj forum ,zwłaszcza dział dla początkujących, to kopalnia wiedzy. Za rok będziesz śmiał się ze swoich pytań teraz zadawanych ale spoko, wszyscy przez to przeszliśmy :baby::thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a bakterie nitryfikacyjne jakie lejesz ?


narodziny - wrzesień 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Minął właśnie 4 tydzień od zalania zbiornika.

Dzisiaj sprzątnąłem trochę dno akwarium wygląda znacznie lepiej, ciekawe na jak długo.

Zostały również wykonane pierwsze testy, tylko nie wiem czy dobrze ponieważ robiłem to po raz pierwszy.

Oto co mi wyszło:

zasolenie - 1.023

pH - 8.0

NH4 - 0.25

NO3 - 0.8

PO4 pomiędzy - 0.1 a 0.25

NO2 - 0.01

KH - 12.5

Co sądzicie, powinienem powoli rozglądać się za ekipą sprzątającą?

Pozdrawiam

dodo

post-17320-0-23659200-1364040401_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki NH4 i NO2 masz wykrywalne,to nawet rąk nie wkładaj.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Minął właśnie 5 tydzień od zalania zbiornika, jak na razie wszystko wygląda dobrze.

Zostały zakupione pierwsze okazy zwierząt, ekipa sprzątająca.

1 x Calcinus elegans

3 x Cerithium sp

1 x Lysmata seticaudata

Wszystkie zwierzaki mają się dobrze, krewetka już uporała się z moją jedną aiptezją.

Wrzuciłem też do pierwszej komory chemi pure elite.

Pozdrawiam

dodo

post-17320-0-97887100-1364633577_thumb.jpg

post-17320-0-78942000-1364633584_thumb.jpg

post-17320-0-88454600-1364633590_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Małe pytanko mam odnośnie podmian wody. Wiem, że należy podmieniać 10% wody na świeżą solankę.

Po jakim czasie od zalania zbiornika należy zrobić pierwszą podmiankę wody i z jaką częstotliwością robić kolejne?

Wiem, że na forum są różne opinie co do podmianki, może ktoś z was mi podpowie jak to najlepiej zrobić w reefmax.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pierwszą zrobiłem po miesiącu..potem robiłem co tydzień po 7,5 litra czyli 10% około


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum ludzie zazwyczaj podmieniają 5l co tydzień lub 10l co 10 dni. Ja bym się wstrzymał z podmianą co najmniej do 8 tyg jeżeli nie dłużej. Jak już zaczniesz zasiedlać zbiornik koralowcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżanki i kolegów po tygodniowej przerwie.

Mam pytanie mianowicie, musiałem wyjechać na tydzień do Chin. Zostawiłem akwarium pod opieką żony, przed wyjazdem wyjąłem z pierwszej komory fizelinę, aby się nie zatkała syfem. Żona tylko dolewała odparowaną wodę i co się okazało, że po powrocie woda zrobiła się trochę mętna. Wiem, że to wina braku fizeliny w pierwszej komorze, którą codziennie trzeba było czyścić bo taka brudna. Patyki z fizeliną w trzeciej komorze musiałem wymienić bo taki był na nich syf, że nie dało się doczyścić.

Przechodząc do sedna sprawy moje pytanie do was jest takie:

Czy można jakoś poprawić filtracje wody w akwarium aby następnym razem jak gdzieś wyjadę nie było takiego samo przypadku, chodzi mi o to aby osoba, której zostawię akwarium pod opieką monitorowała tylko poziom wody i karmiła zwierzaki?. Dodam jeszcze tylko tyle, że nie chodzi mi o to aby przez cały czas filtracja była bezinwazyjna ale o to aby przez tydzień spełniała swoje zadanie. Na pewno dokupię jeszcze jeden falownik firmy Tunze aby poprawić cyrkulacje wody.

Z góry dziękuje za wszystkie pomocne odpowiedzi.

Pozdrawiam

dodo

Edytowane przez dodoMALBORK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość osób nie używa flizeliny ani gabek. Dobry odpieniacz przy powrocie powinien załatwić sprawę a reszta zazwyczaj osadza sie na dnie sumpa i przy podmianach możesz to odsysac. Zmetnienie raczej nie jest spowodowane brakiem flizeliny. Poszukaj innej przyczyny.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zmętnienie wody nie jest spowodowane brakiem fizeliny to dlaczego jak teraz ją zamontowałem z powrotem to woda robi przejrzysta.

Już raz miałem taki problem, kiedy zapomniałem wyczyścić fizelinę w pierwszej komorze. Woda zaczęła przelewać się poza płytkę zraszającą trwało to dwa dni woda zrobiła się naprawdę bardzo mętna, po wymianie fizeliny na nową woda wróciła do normalnej przejrzystości. Teraz mam taki sam problem tylko, że przez tydzień fizeliny nie było w ogóle w pierwszej komorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec dzialasz na zasadzie leczenia skutków a nie przyczyny. Pomysl co powoduje to zmetnienie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie nie mam pojęcia co może powodować mi zmętnienie wody. Mój reefmax jest w oryginalnej konfiguracji, w pierwszej komorze mam chemi pure elite. W akwarium 9 kg piasku i skały oraz ekipa sprzątająca jedna krewetka, jeden krab i trzy ślimaki. Odpieniacz jako tako pieni tak mi się wydaje. Może mam za słabą cyrkulacje bo są obszary gdzie zbiera się syf na pisaku i w zakamarkach skały?

Może zadam pytanie tak: jakie znacie przyczyny zmętnienia wody może coś będzie pasować.

Z góry dziękuje za wszystkie wskazówki.

Edytowane przez dodoMALBORK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem na forum, że pozostawiona brudna fizelina w akwarium może powodować zmętnienie wody, tylko nie wiem czy u mnie jest właśnie taka przyczyna. Może zbadam parametry wody? to pozwoli nam dojść prawdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry by sie przydały. Ja bym całkowicie pozbył sie flizeliny ale zrób jak uważasz. Lejesz cos do wody? Jesli tak to co i jak czesto?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje tylko bakterie, raz w tygodniu.

jakie bakterie i czemu tak często lejesz? Może tu leży przyczyna.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje bakterie aquaforest bioC według instrukcji podanej na opakowaniu. Na początku instrukcja mówiła o laniu 2 kropli codziennie przez dwa tygodnie po tym czasie lać dwie krople co tydzień i tak robię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.