Skocz do zawartości
dodoMALBORK

ReefMax by Laik

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym odstawił bakterie na jakiś czas i zobaczył co z wodą, to może być zakwit bakteryjny. Myślę że skała już jest nasycona bakteriami i lejąc masz ich nadmiar. Ja podaję raz na 2-3 miesiące ampułkę biodigest i zastanawiam się czy nie za często. Niektórzy w ogóle bakterii nie podają i mają piękne baniaki. Proponuję ograniczyć bakterie do dawki 2 krople raz namiesiąc.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za informacje, może masz racje bo zauważyłem że przez ten ostatni tydzień na skale zrobił mi się dziwny dywan z drobnych można to chyba nazwać glonów choć nie mają zielonego koloru tylko raczej biały, bądź lekko przezroczysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, to masz odpowiedź. Jak zaczną Ci się robić białe gluty na powrocie z panela i w odpieniaczu to znaczy że przedawkowałeś bakterie.Tak też się dzieje przy przedawkowaniu vodka method czy VSV. Chyba że już masz te gluty tylko się nie przyznajesz... :baby:

ale to nic złego, odpuść na jakiś czas lanie bakterii to samo zniknie :smiling:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłem białe można powiedzieć przezroczyste gluty dosyć długie jeden był przyczepiony do skały a drugi wisiał w koncie akwarium, czy to o tym mówisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłem białe można powiedzieć przezroczyste gluty dosyć długie jeden był przyczepiony do skały a drugi wisiał w koncie akwarium, czy to o tym mówisz?

Dokładnie tak, to bakterie


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc dokładając flizeline dajesz dla bakterii dodatkowy podklad, dlatego woda robi sie czysta. Masz nadmiar bakterii i zakwity w wodzie. Jak radził kolega wyzej ogranicz ich podawanie. Ja bym i tak wyjął całkowicie flizeline.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert dobrze radzi, w moim reefmaxie żadnych flizelin nie ma, patyki poszły won, nawet wyjąłem pokrywkę ostatniej komory żeby polepszyć obieg i woda kryształ.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu.

petrus1 możesz mi napisać jak ty masz rozwiązaną filtracje w RM tzn. co masz w pierwszej komorze a co masz w trzeciej?

Może być na prv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziękuje wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu.

petrus1 możesz mi napisać jak ty masz rozwiązaną filtracje w RM tzn. co masz w pierwszej komorze a co masz w trzeciej?

Może być na prv.

Poprosze nie na priv,tylko tutaj,tez jestem zainteresowany :)

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra Panowie, troszkę swój baniaczek przerobiłem :blushing:

Pierwsza komora to płytka zraszająca i adsorbent fosforanów, żadnych biobali.

Druga komora - pompa do odpieniacza zewnętrznego beast 400p i grzałka plus podwyższona przegroda do komory trzeciej.

Trzecia mała komora - powrót z odpieniacza - odpieniacz robi też za obieg,plus czujnik temperartury oryg. reefmax.

Czwarta komora - nic poza litrem siporaxu, wywalone patyki i pokrywka do której patyki były mocowane - lepszy obieg :thumbup:

Odpieniacz na igle więc trochę buczy ale mam to gdzieś.

Zrobiłem tak za poradą gościa ze sklepu w którym stoi reefmax, woda kryształ, skała już prawie bez glonów a miałem łąki zielone i lekką załamkę.

Dozuję VSV 0,5 ml dziennie rozbite na dwie dawki i biodigest ampułka raz na 2-3 miesiące.

przed zmianą odpieniacza:

post-12499-0-38433200-1365981865_thumb.jpg

teraz:

post-12499-0-84616600-1365982150_thumb.jpg

zdjęcia słabej jakości bo z telefonu, sorry

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do akwarium trafiły właśnie:

2x Amphiphrion ocellaris

1x Cryptocentrus leptocephalu

i doszła kolejna Lysmata seticaudata

Dołożyłem jeszcze jeden falownik firmy Tunze.

Mam do was jedno pytanie dotyczące karmienia ryb, mam zakupione dwa rodzaje mrożonek i pokarm suchy. Co ile karmić taki zestaw ryb, w jakich dawkach pokarm suchy a w jakich mrożony, mieszać suchy z mrożonym czy tylko podawać jeden a może na zmianę jednego dnia suchy a drugiego mrożony?

Pokarm mrożony przed podaniem rozmrozić? tak sam czy dodać jakąś wodę?

Jeszcze jedno, czy jak karmicie ryby wyłączacie falownik?

Z góry dziękuje za pomocne odpowiedzi.

Pozdrawiam

dodo

post-17320-0-34852800-1366223787_thumb.jpg

Edytowane przez dodoMALBORK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystkie ryby jedzą Ci suche to możesz tym karmić 2x dziennie bez przesady. Pokarm powinien być zjedzony w ciągu 2-3 minut, bo więcej zanieczyści wodę. Jeśli nie wszystkie ryby pobierają suchy pokarm /płatki, rozumiem/ to dawaj na zmianę np. rano płatki, pod wieczór mrożonki artemii lub mysis pół kostki dla Twojej obsady, najlepiej płukane pod wodą z kranu do rozmrożenia na drobnym sitku z marketu. Ja tak robię i rybki zdrowe i tłuste :thumbup: . Lepiej nie dokarmić niż przekarmić.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj wykonałem po raz kolejny testy i oto co mi wyszło:

ph - 8.0

nh4 - 0 no może <0,25

no3 - 2

po4 - 0

no2 - 0

kh - 8.0

Mam do was jedno pytanie, mianowicie jeden falownik dmucha mi bezpośrednio na skałę. Tam gdzie fale są najsilniejsze robią mi się na skale białe obszary, jakby wszystko zostało wymyte. Czy takie ustawienie falownika na skałę może powodować jakieś problemy?

Ustawienie falowników jakie mam teraz wydaje mi się najbardziej optymalne.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj zrobiłem pierwszą podmiankę wody na świeżą solankę jakieś 9L.

Teraz czekam i obserwuje jak się będzie zachowywał ekosystem po podmianie.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pewną sprawę do bardziej doświadczonych morszczuków :thumbup: , mianowicie chcę zmienić system filtracji w pierwszej i trzeciej komorze reefmaxa. Tylko za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać, teraz mam oryginalną konfigurację plus fizelinę pod płytką zraszającą, którą codziennie czyszczę i mam trochę tego powoli dosyć :wallbash: . Dlatego chcę zmienić filtrację tak aby niebyła ona tak absorbująca, bo teraz muszę nie dość że czyścić codziennie fizelinę pod płytką zraszającą to raz na miesiąc wymieniać fizeliną na patykach oraz odsysać zebrany syf z dna w trzeciej komorze. Dlatego proszę was o pomoc jak wy to macie rozwiązane chodzi mi o to jak to wygląda dokładnie i jak należy to obsługiwać. Muszę wam jeszcze dodać, że rozwiązanie musi być tak przygotowane aby obsługiwało automatyczna dolewką, którą zamierzam zamontować.

Może na początku zajmijmy się pierwszą komorą w reefmaxie, czekam więc na wszą pomoc w tej sprawie :baby: .

Z góry dziękuje za wszystkie pomocne odpowiedzi.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam grzebień zamiast płytki. wyjmujesz jeden koszyk i masz miejsce na dolewkę. Co do ostatniej komory to wywalam patyki i wrzucam siporax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dałem grzebienia tylko zastosowałem ten z płytki zraszającej a płytkę odciąłem, wyjmujesz jeden koszyk i jest miejsce na automatyczną dolewkę. Co do ostatniej komory to wywal fizelinę z patyków i zostaw same patyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam grzebień zamiast płytki. wyjmujesz jeden koszyk i masz miejsce na dolewkę. Co do ostatniej komory to wywalam patyki i wrzucam siporax.

Ok wszystko jasne tylko co dzieje się z tym całym syfem, który teraz zbiera mi się na fizelinie pod płytką zraszającą. Rozumiem że zatrzyma się w trzeciej komorze tylko jak ją czyścić jeśli wrzucę tam siporax?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pojawił mi się w akwarium jeden problem, mianowicie na górnej części skały tam gdzie falownik dmuchał najmocniej w trzech miejscach pojawiło mi się niewielkie dino, co robić?

Czekać aż samo pójdzie czy może zacząć stosować jakąś chemię, na razie przestawiłem falownik aby tak nie dmuchał bezpośrednio na skałę. Kolejne pytanie czy po tym jak pojawiło mi się dino dalej podmienić wodę na świeżą solankę? jak na razie dokonałem tylko jednej podmianki może to jest przyczyną tego, że mam dino?

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koleżanki i koledzy help :baby:

Moje dino zaczyna się rozrastać nie wiem co robić teraz wygląda to tak jak na zdjęciu.

Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie.

Z góry bardzo dziękuje za wszelkie rady.

Pozdrawiam

dodo

post-17320-0-34636100-1368632494_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsysać, odsysać, odsysać. Poza tym akwarium raczej jeszcze dojrzewa, także czekać ewentualnie jakiś absorber fosforanów i krzemianów typu RowaPhos, to też powinno pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki lostdhar za szybką odpowiedz mam tylko jeszcze jedno pytanie ile tego RowaPhos 100ml czy 250ml?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100ml powinno starczyć na 2 razy, tylko przed użyciem trzeba wypłukać pare razy bo syfi na początku

Edytowane przez lostdhar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakiś pomysł co to może być?

Wszędzie na skałach i odsłoniętych kawałkach muszli z piasku robi mi się filetowy nalot.

Szczegóły na załączonych zdjęciach:

post-17320-0-59885000-1368809135_thumb.jpg

post-17320-0-31094400-1368809145_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.