Skocz do zawartości
dodoMALBORK

ReefMax by Laik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dawno nic nie pisałem, bo tak naprawdę nie ma o czym jak na razie wszystko dobrze.

Mam tylko jedna prośbę szczególnie do posiadaczy reefmaxa, poszukuje dobrego czyścika magnetycznego, który dobrze czyści. Szczególnie tą przednią profilowaną szybę.

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt nie używa czyścika magnetycznego do reffmaxa ?

Wydaje mi się, że czyścik magnetyczny nawet w Reefmaxie jest niezbędny :smiling: Ja używam Floaty II JBL'a od dwóch lat - jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez uzywam JBL-a tego co Szczepan,jesli dobrze pamietam,to sredniej wielkosci (sa chyba 3 rozmiary) i jestem bardzo zadowolony. Z racji tego,ze szyba jest profilowana,to nie ma sensu kupowac czyscika szerokiego,bo i tak zbiera tylko krawedziami.

Szyby czyszcze od wysokosci kilku centymetrow ponad piachem,a bezposrednio nad piachem patencikiem z rurki 1/2" cala i wetknietej w nia szczoteczki do zebow :).

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka spokojnie mieści się w ostatniej komorze trzeba tylko odciąć wtyczkę i przeciągnąć przewód przez podłużny otwór który się tam znajduje a następnie założyć nową wtyczkę. I problem rozwiązany :thumbup:

Po co przecinać przewód skoro można naciąć dekiel w trzeciej komorze ja tak w swoim zrobiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co nacinać dekiel skoro można zmienić wtyczkę. Po co niszczyć akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mała aktualizacja po wakacjach.

Dzisiaj wykonałem pomiary wody i oto co wyszło:

Zasolenie 1.024

PH - 7.9

NH4 - 0

NO3 - 15

PO4 - 0.03

NO2 - 0

KH/ALK - 6.1

Nadal mam dość wysokie NO3 mimo dorzucenia do trzeciej komory w panelu siporexu. Wróciłem też do fizeliny na patykach bo miałem wrażenie, że za dużo syfu i pęcherzyków powietrza wraca z panelu do głównego zbiornika. Fizelinę będę wymieniał na nową co dwa tygodnie, dołożyłem też fizelinę w pierwszej korze pod płytką zraszającą. Robię 10 L podmianki raz w tygodniu i dolewam bakterii. W pierwszej komorze znajduje się jeszcze purigen. Mam też trochę niskie KH na razie nie będę z tym nic robił poczekam i zobaczę co będzie się działo po zmianach jakie wprowadziłem tzn. dodanie fizeliny w panelu filtracyjnym.

Mam też problem z koralami SPS wszystkie dwa jakie miałem zbielały i obumarły nie wiem co jest tego przyczyną ale mam zamiar to sprawdzić bo chcę w swoim zbiorniku trzymać kilka SPSów. Musze tylko jeszcze kupić testy na Ca i Mg zobaczymy co wyjdzie jak zmierzę te dwa parametry. Ale sądząc po niskim KH dobrze nie będzie. Reszta koralowców czyli miękkie mają się dobrze jak i wszystkie zwierzaki w akwarium.

Kilka aktualnych fotek.

Pozdrawiam

dodo

post-17320-0-59250500-1381593719_thumb.jpg

post-17320-0-43506700-1381593727_thumb.jpg

post-17320-0-92893400-1381593734_thumb.jpg

post-17320-0-59436100-1381593742_thumb.jpg

post-17320-0-30971300-1381593751_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękkie to ty musisz już szczepić bo obrosły cały baniak :p Podoba mi się ułożenie twoje skały przemyślanie pod kontem czyszczenia? u mnie jest podobnie :p

Edytowane przez marekdziubak (wyświetl historię edycji)

120LT Plany na 600L W trakcie realizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Baniak się kręci całkiem dobrze,nadal walczę z wysokim NO3. Zmieniłem bakterie na inne zobaczymy czy to coś da. Kolejna sprawa to taka że w dwóch miejscach pojawiło mi się cyjano dobra wiadomość to że się nie rozrasta jak na razie dalej.

Ale pisze w zupełnie innej sprawie, mianowicie chcę zmienić świetlówki na nowe. Zestaw pozostanie tak jak w oryginale czyli jedna niebieska i dwie białe.

Moje świetlówki nie były jeszcze wymienione od startu baniaka, więc pomyślałem że to już najwyższy czas.

Tylko nie wiem czy kupić takie same jakie są zamontowane oryginalne czy wymienić na inne.

Liczę na waszą pomoc w wymianie świetlówek.

Pozdrawiam

M/D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam Sylvanię Coralstar i Marinestar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o model jaki do niebieskiej a jaki do białej.

Nazwa firmy też się przyda. Dzięki.

Panowie reefmaxarze nikt z was nie pomoże w dobrze nowych świetlówek?

Edytowane przez Debora
Ortografia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piszę do was bo mam mały dylemat co zrobić dalej w akwarium aby było lepiej.

Mianowicie próbuje zbić wysokie NO3 w tym celu zmieniłem bakterie na BioGro leje je raz w tygodniu przy podmiance. Bakterie są już w zbiorniku od trzech tygodni i wydaje mi się że akwarium ma się coraz lepiej.

Na pewno coś się ruszyło bo odpieniacz cały czas pieni na mokro.

Kolejną sprawą jest to że pojawiło mi się cyjano zaczyna po woli wchodzić na piasek co widać na załączonym zdjęciu, Tragedii nie ma poza jedną małą skałą opanowaną prawie w całości przez cyjano, jeszcze w dwóch innych miejscach się pojawiło ale tam plaga jest znacznie mniejsza.

Teraz rodzą się pytania:

- czy dalej podmieniać co tydzień wodę na świeżą solankę i dokarmiać cyjano (przy podmiance widać że się troszkę rozrasta) oraz dolewać nowych bakterii

- czy może zaprzestać na jakiś czas podmianki i dolewać raz w tygodniu bakterie (ale jak bez podmianki zbić wysokie NO3)

- czy może nic nie robić ani podmianki ani lania bakterii (ale to chyba zły pomysł)

- a może od razu potraktować cyjano chemiclean

Chyba że wy macie jakieś inne pomysły co zrobić w tej sytuacji.

Czekam na wsze podpowiedzi.

I z góry dziękuje za wszystkie

P.S.

Nadal czekam na reefmaxarzy w sprawie doboru nowych świetlówek.

Pozdrawiam

dodo

post-17320-0-05883600-1383586194_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o cyjano,to bym się nie zastanawiał,tylko zapodał chemiclean - 2 dni i Reefmaxie czysto,jak dzień po zalaniu :thumbup: (zdejmij tylko kubek z odpieniacza i powietrze na maxa,ja dodatkowo wrzuciłem jeszcze napowietrzacz ze słodkowodnego).

Co do świetlówek - z oryginalnych przeszedłem na: Blau Actinic/ATI Aquablue Special/ATI Coral Plus (pierwsza aktyniczna,dwie pozostałe dzienne). Barwa bardziej mi odpowiadała,niż na oryginalnych,tylko jakiś czas minął,zanim przyzwyczaiłem się do samej aktyniki - daje fioletowe światło.

Kolejna zmiana była na: Giesemann Actinic+/Giesemann Lagoon Blue/Giesemann Aquablue+ i tu barwa jest dla mnie idealna :yes (aktyniczna daje przyjemne błękitne światło).

Poniżej masz kolory światła Giesemanna :

5739_1.jpg


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki baszurek

Rozumiem że to trzy różne świetlówki firmy Giesemann:

Giesemann Actinic+ / dzienna

Giesemann Lagoon Blue / dzienna

Giesemann Aquablue+ / aktynka

Jeszcze jedna sprawa jaka moc tych świetlówek? i rozumiem że akwarium dobrze funkcjonuje na tych świetlówkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje świetlówki ATI, bo maja najlepszy stosunek ceny do jakości.

Blue plus

Coral plus

Purple plus.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki baszurek

Rozumiem że to trzy różne świetlówki firmy Giesemann:

Giesemann Actinic+ / dzienna

Giesemann Lagoon Blue / dzienna

Giesemann Aquablue+ / aktynka

Jeszcze jedna sprawa jaka moc tych świetlówek? i rozumiem że akwarium dobrze funkcjonuje na tych świetlówkach.

Tak,to trzy różne świetlówki,z tym,że aktyniczna to,jak sama nazwa wskazuje Giesemann Actinic+,a dzienne,to dwie pozostałe. Moc to oczywiście 24W,innych do RM-a nie wciśniesz.

Właściwie,to miałem pozostać przy ATI,ale którejś akurat nie było i kupiłem Giesemanna,a wymieniałem niecały miesiąc temu,póki co,wszystko o.k.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dodoMALBORK w RM używamy świetlówek 24W. Bardziej aktyniczna z wymienionych jest Giesemann Actinic+, ostatnio używałem świetlówek Red Sea (2×dzienna + aktynika) i również mają ładną barwę, lecz nie mam SPS' ów i nie mogę ocenić wpływu na te korale. Jeżeli w baniaku masz KH poniżej 8 możesz lać bakterie częściej, nawet codziennie lub podać jakąś pożywkę np.wg metody VSV. Co do cjano posłuchaj @baszurka dobrze prawi :) tylko dokładnie wylicz dawkę. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o VSV w Reefmaxie,to przy fabrycznym odpieniaczu stanowczo zly pomysl...

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe. Napisz dlaczego?

Bo to prosta droga do zamienienia akwarium w bagienko;). Probowalem u siebie (choc mi odradzano) i po dojsciu do dawki 2*0,3ml dziennie odpieniacz nie byl juz w stanie usunac syfu.

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie stosuję VSV ale używam bakterii i pożywki AF od co najmniej roku i nie zauważyłem zbytniego nagromadzenia syfku. Opróżniam odpieniacz 2 razy w tygodniu. Ale nie ma o co kruszyć kopii :) szczególnie, że zaśmiecamy temat koledze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie rozpocząłem walkę z cyjano za pomocą chemiclean.

Mam do was jedno pytanie bo zapomniałem przed wlaniem chemii do akwarium wyjąć purigien i chemi pure elite. Ale dosłownie siedziały tam 5 min zanim się kapnąłem że trzeba je wyjąć.

Czy po skończonej kuracji nadal mogę je włożyć z powrotem do akwarium?

Liczę na waszą pomoc w tej sprawie.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie,nic im nie bedzie po kilku minuta,to nie apteka ;-). Wyjecie wszelakich pochlaniaczy jest zalecane raczej z tego powodu,zeby nie oslabiac dzialania samego chemicleanu,bo np. taki chemipure w kilkudziesieciu % to nic innego,jak wegiel i po prostu pochlaniajac substancje czynna chemicleanu znacznie by oslabil jego skutecznosc.

Nie jestem tylko pewien,czy ma znaczenie,jak je przechowujesz,ja jak wyjmowalem purigen,to odlalem szklanke wody z akwarium i go nie wysuszalem.

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka

Mam pytanie, po jakim czasie były u was widoczne efekty po zastosowaniu chemiclean?

Bo u mnie po 24h nic się nie zmieniło. Cyjano jak było tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.