Skocz do zawartości
Lurthel

60x45x40 projekt nowego baniaczka

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to zwykle w morszczyźnie bywa, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego też, zastanawiam się nad postawieniem nowego baniaka.

Mam deficyt miejsca więc w grę wchodzą dwie wielkości:

- 30 szerokość *60 głębokość *45 wysokość

Ten wymiar bardziej mi pasuje, ponieważ nie musiałbym robić przemeblowania. Niestety pojawiają się minusy, jako że frontową szybą będzie ta krótka, to dostęp do ewentualnego sumpa byłby ciężki, ale na plus zapewne koszty utrzymania.

- 60*60*50

Ten wymiar zapewne byłby lepszy i do obserwacji i pod względem stabilności, ale nie chciał bym zrobić z pokoju graciarni.

Jak myślicie, czy warto dokładać te 100l kosztem miejsca które będzie na styk?? Od razu mówię, że do realizacji tego projektu jeszcze dużo czasu( kilka miesięcy). Nie spieszy mi się aż tak bardzo, jako że moja kosteczka dobrze sobie radzi. Chciałbym na spokojnie wszystko przemyśleć. Proszę o jakieś sugestie za i przeciw, oraz czy ktoś mógłby przybliżyć różnice w kosztach utrzymania poszczególnych litraży?

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wypasiona osiemdziesiątka niż kulejącą stoosiemdziesiątka ale ale...chcesz nam powiedzieć, że na zbiornik patrzyłbyś jakby z boku bo z krótszej strony ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy planujesz hodowlę czy hobby. Jak hobby to zrób takie żeby Ci życia zbytnio nie utrudniało i nie zawaliło całego pokoju. Powszechna jest opinia, że jak największe należy robić, ale moim zdaniem powinno być proporcjonalne do pomieszczenia i budżetu :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik stałby równolegle do ściany krótkim bokiem. Moje biurko ma 60 cm głębokości i chciałbym postawić akwarium obok biurka. Możliwość obserwacji będzie z trzech stron, ale można powiedzieć że przód akwarium będzie tą krótszą szybą. Jakby się uprzeć to można by dać 40 cm zamiast 30, tak myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im większe tym lepsze :)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób kosteczkę, udziwnionej 80-ki szybko będziesz miał dosyć.

Albo wstaw jakiś rzut swojego pokoju, to po burzy mózgów wybierzemy Ci miejsce nawet na pięścetę ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu godzinach przemyśleń stwierdziłem, że ograniczę się trochę. Tak czy inaczej za rok czeka mnie przeprowadzka więc łatwiej będzie przenieść coś mniejszego, a w nowym domu zaplanuje zbiornik dużo większy już podczas budowy. Myślałem o Reefmaxie ale nie podoba mi się gięta szyba dlatego postanowiłem postawić akwarium OW o wymiarach 60x40x40 z panelem filtracyjnym na krótkim boku.

Myślałem żeby panel zrobić 9-10 cm. Odpieniacz planowałem Blau scuma 300int, czy to dobry wybór? Jako, że jego szerokość to 25 cm to zostanie raptem 15 cm. Czy dam radę tam upchnąć coś jeszcze co pomoże w filtracji oprócz pompy powrotnej i grzałki ? A może są jakieś bardziej smukłe odpieniacze warte polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych wielu godzinach spędzonych na lekturze przeróżnych tematów dojrzałem do ostatecznej koncepcji.

Będzie to zbiornik miękko - LPS'owy

Zbiornik będzie 60x45x45 z kominem zewnętrznym na krótkim boku zwróconym do ściany, reszta szyb OW. W erybce zalecają szyby 8mm czy rzeczywiście jest potrzeba aż tak grubych?

W kominie spływ, rewizja i powrót.

Cyrkulację Planuję 2x tunze 6015

Szafkę będę budował w tym tygodniu, formatki już zamówione.

SUMP:

Tu pojawia się pytanie, jaka wysokość oraz szerokość sumpa i ile przegród. Do szafki wejdzie sump o szerokości 40cm.

Rozglądam się za jakimś odpieniaczem DIY od forumowych producentów odpowiednim do takiego litrażu :). Musi być cichy bo będę spał w tym samym pokoju oraz atrakcyjny cenowo.

Powrót wydajnościowo planowałem NJ1700 ale nie wiem czy nie będzie za głośna. Da radę przy niej spać? Ewentualnie jaką wziąć

aby była w miarę cicha i nie kosztowała fortuny.

Proszę o sugestie.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.