Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Niedawno w naszym mieszkaniu zawitał nowy Gość / 660l przyszłej rafy która mam nadzieję będzie sprawiała przyjemność i odprężenie wszystkim domownikom przez najbliższe lata :)

Jako że zaczynam przygodę z morszczyną mam wiele pytań odnośnie sprzętu, hydrauliki i budowy sumpa.

Kupiłem gotowe akwarium przy spontanicznej wizycie w e-Rybka, akwarium nietypowe ale idealnie pasujące do salonu w którym zostało ustawione. Ma wymiary trapezu 180/40-70/60 co daje 660l i jak na pierwsze akwarium morskie wydaje mi się idealne. Zestaw wyposażony był w sump o wymiarach 100/45-60/40 z trzema przegrodami oraz lampą BLAU 3x HQI 150W + 4xT5

W akwarium chciałbym mieć rafę z SPS-ami i kilkoma LPS-ami ,3-4 większe ryby i ławicę ok 10szt Chromis viridis.

Poniżej przedstawiam wstępny projekt żebyście jako doświadczeni akwaryści morscy rzucili okiem i wyeliminowali błędy jakie mógłbym już na samym początku popełnić.

Jest tyle urządzeń do umieszczenia w szafce że nie wiem czy mogę umieścić 2 filtry Delteca poza sumpem w szafce obok razem z reaktorem i CO2. Dzięki za życzliwość i podpowiedzi.

post-17529-0-47557000-1361386013_thumb.jpg

post-17529-0-37578300-1361386042_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie grzałki będą ci zbędne.. HQI i t5 wystarczająco będą ci grzały wodę.. I wydaje mi się że obieg też mógłby być słabszy np newjet 6000 bądź 4500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał popraw tytuł - proszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradzono mi w sklepie zeby zrezygnowac z 3 pompy cyrkulacyjnej na rzecz mocniejszej pompy obiegowej ktorej rozgalezione dysze jako wloty wody posloza za " cyrkulacje"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jest to też rozwiązanie:) ale czy to się tak idealnie sprawdza to ja ci tego nie powiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jeszcze o zbiorniku na dolewke.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym zaczął od zrobienia porządnego stelaża,bo jak widzę tam gdzie stoi sump to zwykła szafka jest bez wzmocnień?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po lewej stronie zmiescisz dolewke, do pierwszej komory odpieniacz, do drugiej reaktor a w trzeciej pompa, czujnik dolewki i grzalki.

Drzwiami docisniesz i wszystko sie ulozy.

Zwroc uwage, zeby pompa stala pod kominem, zeby nie budowac przez szafke rurociagu z kolankami itp. Na splywie, woda sobie sama poradzi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradzono mi w sklepie zeby zrezygnowac z 3 pompy cyrkulacyjnej na rzecz mocniejszej pompy obiegowej ktorej rozgalezione dysze jako wloty wody posloza za " cyrkulacje"

W blisko 700-litrowym SPSowym baniaku dodatkowa cyrkulacja na bazie pompy obiegowej to kropla w morzu wymaganej wydajności cyrkulacji, nie zawracaj sobie tym głowy.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradzono mi w sklepie zeby zrezygnowac z 3 pompy cyrkulacyjnej na rzecz mocniejszej pompy obiegowej ktorej rozgalezione dysze jako wloty wody posloza za " cyrkulacje"

Nie podałeś jaką długość ma grzebień na spływie do komina - ale weź pod uwagę że jak będziesz za szybko "napuszczał" wodę do akwarium mocniejszą pompą obiegową to może się przelewać górą przez grzebień, który nie będzie w stanie przepuścić takiej ilości wody.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ja mam zbiornik na dolewkę 64l (oczywiście pompa nie jest w stanie wybrać wszystkiego) i w cieplejszych okresach nie starcza na 7 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyz prawda, dolewka 50 l wystarczy na tydzien, moze z lekkim zapasem. Ledwo zdazy sie wrocic ze zjazdu na Wdzydzach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie duży ubytek wody macie panowie. U mnie 600L w obiegu i schodzi jakieś 40-45 litrów na tydzień. Pompa osmolatora Tunze wybiera do samego dna. Z kolei mam z nią taki problem, że nie mogę zalać całego baniaka na osmozę (ma poj.60 litrów) bo ciśnienie wody wtedy w tym baniaku jest tak duże dla tej pompki, że jak nawet się wyłaczy po dolaniu to i tak zassana woda delikatnie ciurkiem się przelewa. Dopiero jak poziom wody opadnie tak do 60% wysokości baniaka to pracuje normalnie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie duży ubytek wody macie panowie. U mnie 600L w obiegu i schodzi jakieś 40-45 litrów na tydzień. Pompa osmolatora Tunze wybiera do samego dna. Z kolei mam z nią taki problem, że nie mogę zalać całego baniaka na osmozę (ma poj.60 litrów) bo ciśnienie wody wtedy w tym baniaku jest tak duże dla tej pompki, że jak nawet się wyłaczy po dolaniu to i tak zassana woda delikatnie ciurkiem się przelewa. Dopiero jak poziom wody opadnie tak do 60% wysokości baniaka to pracuje normalnie.

to nie problem z pompa a z poziomem wody, masz poziom wody w sumpie nizej niz w baniaku na dolewke i dziala zasada naczyn polaczonych. daj koncowke wezyka od dolewki nad sumpem wyzej niz baniak dolewki a problem sie skonczy.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie problem z pompa a z poziomem wody, masz poziom wody w sumpie nizej niz w baniaku na dolewke i dziala zasada naczyn polaczonych. daj koncowke wezyka od dolewki nad sumpem wyzej niz baniak dolewki a problem sie skonczy.

O to, to to. Dokładnie tak jak piszesz, tylko nie wiedziałem jak to ubrać w słowa.

Z tym rozwiązaniem to faktycznie, najprostsze najtrudniej znaleźć.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Albo zrób "pętelke" z węża której szczyyt jest wyżej niż poziom wody z dolewki. Końcówka jest blisko tafli i nie ma problemu z odgłosem wody. No i nie cieknie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zrób "pętelke" z węża której szczyyt jest wyżej niż poziom wody z dolewki. Końcówka jest blisko tafli i nie ma problemu z odgłosem wody. No i nie cieknie :)

nie moge sobie tego wyobrazic, masz jakies foto?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie, chyba chodzi o to, że wydajność ograniczona jest przez pętelkę i szybciej woda spłynie z wężyka za pętelką grawitacyjnie niż zdąży przepłynąć przez zwężenie, a w końcu się zapowietrzy.

No, no, sam się zastanawiałem jak rozwiązać sprawę dolewki, bo też planuję wyższy zbiornik niż sump i trochę bałem się tej chlapiącej z wysoka wody.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie, chyba chodzi o to, że wydajność ograniczona jest przez pętelkę i szybciej woda spłynie z wężyka za pętelką grawitacyjnie niż zdąży przepłynąć przez zwężenie, a w końcu się zapowietrzy.

No, no, sam się zastanawiałem jak rozwiązać sprawę dolewki, bo też planuję wyższy zbiornik niż sump i trochę bałem się tej chlapiącej z wysoka wody.

chlapiaca woda to nie problem, wezyk konczy sie powyzej pojemnika na dolewke a pod nim moptujesz kawalek rury pcv po skosie do ktorej ta woda bedzie wpadala i spokojnie splywala do sumpa.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jakieś rozwiązanie, ale jakby zadziałał patent z pętelką, to nie trzeba będzie ładować dodatkowych gratów do SUMPa.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jak taka petelka ma dokladniej wygladac.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Może troszeczkę źle wytłumaczyłem o co mi chodzi, już zdjęcie daje.

post-9584-0-06821300-1361469508_thumb.jpg

Wystarczy, że chociaż część tej "pętelki" jest ponad dolewką i sprawa załatwiona. Reszta może być bardzo nisko byle nie w wodzie bo czasami zaciągnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprytne. Tylko w jaki sposób ona sie zapowietrza? Muszę przetestować.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.