Skocz do zawartości
daro76

Zastanawiający kawałek skały hmm...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po zakupie kilku kilo skały jeden z kawałków ma na sobie ciemno granatowo-fioletowy nalot i ogólnie cała ta część jest jak by pokryta jakąś śliską/gładką powłoką która w pewnych miejscach przechodzi nawet w zieleń, na zdjęciu też to doskonale widać.

I teraz zastanawiam się czy to możliwe żeby to był twór naturalny, czy raczej skała może być pokryta jakimś świństwem typu klej, farba itp itd, a w takim wypadku wolałbym ten kawałek skały usunąć bo nie jest duży i szkoda byłoby ryzykować przenikania jakiś dziwnych związków do wody.

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

post-11451-0-12890000-1363528512_thumb.jpg

post-11451-0-02655600-1363528742_thumb.jpg


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć bez obmacania skały :) ale jak dla mnie na pierwszym zdjęciu jest niebieska gąbka, natomiast na drugim jakiś twardziel, który rósł kiedyś na skale i obumarł.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej fotce wygląda jak gąbka, niestety po dłuższym kontakcie z powietrzem na bank będzie obumierać. Co do drugiej fotki to podobnie wyglądały algi wapienne które były na kawałku skały który wyjąłem z wody i leżał sobie na powietrzu. Straciły barwę fioletową i przypominały to co jest u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden i drugi kawałek nie zawiera farby ani nic sztucznego na powierzchni. Pierwszy leżał gdzieś w sumpie ze dwa miesiace.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ta powierzchnia jest śliska jak pomalowana i twarda dlatego ująłem to w kontekście "farby" bo przypomina swoja fakturą powierzchnię malowaną olejną ;)...

A czy te gąbki i algi po obumarciu, kontakcie z powietrzem itp. mogą stworzyć taką śliską skamieniałą powierzchnię na skale?


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to obumarle algi wapienne na bank - mozesz zeskrobac alebo zaryzywkowac ze odbija , u mnie na skale byl taki kawalek ok 5x5cm i po jakis 2-3 miesiacach zaczal nabierac koloru i ladnie rosnac


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem własnie skała ma miejscami powierzchnię jakby oblaną lukrem tylko skamieniałym. Nie wiem co to było, ale nie jest to nic sztucznego.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na tym lukrze zaczęły wyrastać fajne makroglony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja bym to włożył do sumpa i poczekał co z tego się rozwinie, pokarzę mój kawałek skałki, który leży w strefie jak ja to nazywam przypływów i odpływów czyli w komorze pompy powrotnej i ta skałka gdzie są robaczki (wieloszczety jak nie próbują mnie wciągnąć do sumpa żyją u mnie w nie zmąconym niczym spokoju) czasami wystaje ponad wodę :shock:

post-10789-0-67159000-1363650710_thumb.jpg

Zobacz ile życia i ciekawych obserwacji może cię ominąć jak to wszystko w jakiś sposób unicestwisz.

Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.