Skocz do zawartości
Jacek_s

KH 5 i nie mogę podnieść

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To już drugie podejście do podniesienia KH w moim zbiorniku które waha sie miedzy 5 a 6. 

Czytałem rożne wątki z tym związane głownie tu na forum i nadal nie wiem o co chodzi. Wiem o zależności miedzy KH a Ca, Mg oraz innymi związkami ale nie wiem jak to ruszyć. 

- 150 litrów w obiegu

- Sps + Lps

- Sól Preis ( wcześniej IO)

- KH - 5

- Ca - 410

- Mg - 1300

- 1.024

- nic nie dozuje (mam prochy do Ballinga)

Kalkulator wyliczył mi dawkę NaHCO3 jaką podawać aby KH podbić z 5 do 10. Wyszło 36 ml dziennie przez 7 dni w tygodniu. 

Roztwór: 4 litry RO + 500 g NaHCO3 i to uzupełnić RO do 5 litrów. 

Dawka zbyt duża na jeden raz więc postanowiłem podzielic na trzy. 

Po dodaniu 10 ml po godzinie KH bez zmian tak jak po kolejnych dwóch godzinach. Sprawdzalem test (Jbl) dodając do próbki kilka kropli NaHCO3 - test pokazuje podwyższona wartość. 

Wiecej nie lałem ponieważ nie wiem co sie dzieje z roztworem który wlewam?  Jak utrzymać stały poziom jeżeli tak szybko jego poziom spada? Lać całą dawkę?

Pozdrawiam!

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jednej dawce spodziewaleś się namacalnego wzrostu? Lej według wskazań kalkulatora i sprawdź parametry za kilka dni. Testy jbl też bym zmienił np na salifert do jbl nie mam przekonania.

Witam,

To już drugie podejście do podniesienia KH w moim zbiorniku które waha sie miedzy 5 a 6.

Czytałem rożne wątki z tym związane głownie tu na forum i nadal nie wiem o co chodzi. Wiem o zależności miedzy KH a Ca, Mg oraz innymi związkami ale nie wiem jak to ruszyć.

- 150 litrów w obiegu

- Sps + Lps

- Sól Preis ( wcześniej IO)

- KH - 5

- Ca - 410

- Mg - 1300

- 1.024

- nic nie dozuje (mam prochy do Ballinga)

Kalkulator wyliczył mi dawkę NaHCO3 jaką podawać aby KH podbić z 5 do 10. Wyszło 36 ml dziennie przez 7 dni w tygodniu.

Roztwór: 4 litry RO + 500 g NaHCO3 i to uzupełnić RO do 5 litrów.

Dawka zbyt duża na jeden raz więc postanowiłem podzielic na trzy.

Po dodaniu 10 ml po godzinie KH bez zmian tak jak po kolejnych dwóch godzinach. Sprawdzalem test (Jbl) dodając do próbki kilka kropli NaHCO3 - test pokazuje podwyższona wartość.

Wiecej nie lałem ponieważ nie wiem co sie dzieje z roztworem który wlewam? Jak utrzymać stały poziom jeżeli tak szybko jego poziom spada? Lać całą dawkę?

Pozdrawiam!

Jacek

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dlatego zmierzyłem. Co proponujesz? Lać 3 razy dziennie po 12 ml i sprawdzać KH, Mg i Ca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, i zmien testy na inne. Kh wystarczy jak podniesiesz w okolicy 8. Pierwsze co bym zrobił na Twoim miejscu to zbadał wodę innymi testami u jakiegoś kolegi albo w sklepie żeby nie było później niespodzianek.

Tak, dlatego zmierzyłem. Co proponujesz? Lać 3 razy dziennie po 12 ml i sprawdzać KH, Mg i Ca?

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Kh az 10?

i nie wiem co to za dziwny kalkulator uzywasz.

moj kalkulator mowi ze jesli chcialbys podniesc kh z 5 do 8 przy 150ltr w obiegu musisz uzyc 13.5g NaHCO3 ( do 10 jak chciałes 22.5grama).

czyli 13.5g rozrob w ro/di i podawaj powoli przez kilka dni ( nie wlej tego naraz bo skok o 3 dkh bedzie zabojczy ) monitorujac przy tym rowniez ph bo moze poleciec w dol

Artur - ja do saliferta nie mam przekonania - kazdy test jaki mialem mnie oszukał, teraz kupilem nowy i tez mu nie wierze... chyba czas na elos.

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze trzeba się liczyć z błędem pomiaru a jak do tego dojdzie jeszcze lipny test to robi się kaplica. Myślisz że elos bedzie lepszy?

A po co Kh az 10?

i nie wiem co to za dziwny kalkulator uzywasz.

moj kalkulator mowi ze jesli chcialbys podniesc kh z 5 do 8 przy 150ltr w obiegu musisz uzyc 13.5g NaHCO3 ( do 10 jak chciałes 22.5grama).

czyli 13.5g rozrob w ro/di i podawaj powoli przez kilka dni ( nie wlej tego naraz bo skok o 3 dkh bedzie zabojczy ) monitorujac przy tym rowniez ph bo moze poleciec w dol

Artur - ja do saliferta nie mam przekonania - kazdy test jaki mialem mnie oszukał, teraz kupilem nowy i tez mu nie wierze... chyba czas na elos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebadam wodę u kolegi.

Jakiego kalkulatora używasz? W jakiej ilości RO rozpuścić te 13,5 g?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elos :thumbsup::no te testy to żart jakiś...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebadam wodę u kolegi.

Jakiego kalkulatora używasz? W jakiej ilości RO rozpuścić te 13,5 g?

taki kalkulator.

http://reef.diesyst.com/flashcalc/flashcalc.html zawsze sie u mnie sprawdzał....

rozpuszczasz w takiej ilości żeby sie ładnie rozpuściło bez osadu i łatwo dzieliło na dawki dzienne, rozłóż to sobie wedle uznania i obsady korali bo niektóre nie akceptują zbyt szybkiego wzrostu Kh to nie balling żebyś musiał w jakiejś konkretnej ilości rozpuszczać.

Robi, dla mnie popularnie wysławiany salifert to żart. ale jak Elos (nigdy nie używałem osobiście, tylko czytałem ze taki super) odradzasz to już nie wiem co wybrać, chyba przestanę testować bo się wszystko rozjeżdża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze sprawdzil bym innym testem.

po drugie. ja bym nie trzymal sie kalkulatora ale oczywiscie dawek nie zwiekszal jakos skokowo tylko stopniowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś znalazłem, że dla 100l solanki 20ml 8,4%NaHCO3 podnosi KH o 1. U mnie się sprawdza.

Po drugie, był taki wątek, w którym poruszany był problem ciągłego spadku KH i stałego poziomu Ca - przeczytaj, u mnie podziałało.

Używam testów Saliferta i uważam, że są ok, ale jestem świeżynką w temacie ;-)

Salifert posiada w zestawie płyn kontrolny, nie musisz chodzić do kolegi.

Do obliczeń używam AquaCalculator, niestety podaje w gramach i trzeba sobie przeliczyć na ml gotowego roztworu.

Generalnie podaję dziennie po 20ml każdego roztworu na 112l akwarium z 10kg skały i parametry mam na stałym poziomie - opracowane metodą prób i błędów, zwierzaki się nie buntują. Trzymam KH na poziomie 8-9,5, ale wcześniej spadało mi nawet poniżej 6, rozwiązanie opisałem we wcześniej wymienionym wątku. BTW - nie pisałeś nic o podmiankach. U mnie podmianki stabilizowały na krótki czas sytuację. Powodzenia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady,

Najbardziej obawiałem się takiej sytuacji, ze będę lał dawkami nie widząc efektu po dokonaniu pomiaru aż w końcu wywali wszystko.

Zrobię tak jak piszecie. Zrobię nowy roztwór i będę powoli dawkował sprawdzając jednocześnie testem.

Podmianki co 2 tygodnie 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianami nic nie osiągnie.

Koniecznie sprawdź innym testem

Wysłano z ST26i z użyciem Tapatalk


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takiej wartości nie podbijesz podmianami w sensownym czasie. Jak nie lejesz innych roztworów w proporcjach, to nie wiem czy jest sens rozpuszczać specjalnie w RO. Wylicz ile NaHCO3 trzeba dodać, uwzględniając całość wody w obiegu (np. ja mam 480l akwarium, ale jak sypałem sól pierwszy raz to mi wyszło że mam w sumie 600l w obiegu), odmierz wagą kuchenną i rozdziel dawki żeby nie przekroczyć 1 stopnia na dzień. Ja dawałem małymi porcjami prosto do skarpety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez walcze, mam nadzieje ze juz skonczylem walke powodzeniem :) Zeszly tydzien lalem ballinga po rowno 8 ml na 54 litry i kh 6,4 i nizej. W tym tygodniu lalem 8 ml 3 x dziennie i kh ... spadlo do nawet 5. Caulastrea ostro dostaje w Du.. , kurczy sie az ja szkielet przebija, pH mierzone kropelkami 7,5. Oczywiscie miedzy roztworami byly przerwy czasowe. Dwa dni temu na noc kropelkowo grawitacyjnie zapodalem kalkwasser... wczoraj rano kh 7,7. Lecz mysle ze to nie jest rozwiazanie. Rozwiazanie mozna ujrzec i uslyszec wlewajac dwa ballingowe roztwory do szklanki. Masa CO2, i stracony CaCO3, pH w dol. W sumie mnie juz nie dziwia setki mililitrow ballinga odpieniacze ssace powietrze jak odkurzacz, tak aby wyrzucic co2 i podniesc ph. Ca mg mierze i wartosci sa

w normie

P.S pisane z telefonu


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w akwarium SPSy wiec nie dziw sie, ze kH leci. Za niedługo poleci reszta bo widocznie zaczynaja korale rosnąć. Zamiast bawić sie w jednorazowe podbijanie rozrabiaj ballinga i do przodu. Tak to zameczysz życie, ktore zaczyna sie ruszać. Raz podbijesz a za tydzień znow spadnie i znow zalozysz wątek dlaczego kH spada. Te tematy juz wiele razy sie tu przewijaly.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedziałbym więcej...bailinga w modyfikacji...już o tym dużo było...czyli każdego roztworu wedle zużycia..u mnie od prawie 10 miesiecy roztworu na podniesienie kH idzie 5 x więcej niż ca i Mg...

dawki musisz ustalić empirycznie

testy 1 x w tyg i ew modyfikacje...lepiej wolniej niż za szybko...tym bardziej że nei piszesz o kłopotach z koralowcami a o wyniku testu...

a wcześniej zaiste sprawdz innym testem


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przewijały się i tak jak napisałem w pierwszym poście przeczytałem wiele z nich. Nie będę zakładał kolejnych ponieważ mam nadzieję że w tym znajdę odpowiedzi na swoje pytania. Na temat ballinga też dlatego kupiłem prochy. Przed odpaleniem ballinga zaniepokoił mnie niski poziom KH. Chcę najpierw podnieść KH do poziomu 8-9 i dopiero zacząć dozowanie wszystkich roztworów.

Czy rozpoczęcie dozowania ballinga przy tak niskim KH ma sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedziałbym więcej...bailinga w modyfikacji...już o tym dużo było...czyli każdego roztworu wedle zużycia..u mnie od prawie 10 miesiecy roztworu na podniesienie kH idzie 5 x więcej niż ca i Mg...

dawki musisz ustalić empirycznie

testy 1 x w tyg i ew modyfikacje...lepiej wolniej niż za szybko...tym bardziej że nei piszesz o kłopotach z koralowcami a o wyniku testu...

a wcześniej zaiste sprawdz innym testem

Z koralami nie mam problemów. Przyrosty może nie powalają ale nie ma tragedii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy reaktorze, jak KH jest nieproporcjonalnie nisko w stosunku do wapnia, to trzeba najpierw sypać sodę według tego co czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przewijały się i tak jak napisałem w pierwszym poście przeczytałem wiele z nich. Nie będę zakładał kolejnych ponieważ mam nadzieję że w tym znajdę odpowiedzi na swoje pytania. Na temat ballinga też dlatego kupiłem prochy. Przed odpaleniem ballinga zaniepokoił mnie niski poziom KH. Chcę najpierw podnieść KH do poziomu 8-9 i dopiero zacząć dozowanie wszystkich roztworów.

Czy rozpoczęcie dozowania ballinga przy tak niskim KH ma sens?

czy ma sens? wedle mnie to mus...

mam dośc młode akwarium ale jak wielu tutaj , zauważyłem ze pełny bailing ( mówimy o pełnej metodzie) jest idealny dla bogato obsadzonych, stabilnych kilkuletnich systemów-znam bynajmiej kilka takowych przy których lane równo roztwory nie rozjeżdżają parametrów.. od razu napisze ze to moje zdanie!!!!

u mnie była z tym lipa i ktoś mnie naprostował.... :thumbup:

stosuję stężone roztwory i ilość każdego jak trzeba zmieniam względem cotygodniowych testów

Mg i wapń stosuję w równych ilosciach bo zużywa się po równo, ale wodorowęglanu schodzi mi dużo więcej...

dla mnie najwazniejsze jest to że parametry mam stabilne- mierzę co tydzień wcześniej salifert teraz red sea


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh 5 to i nie ma duzo czasu do stracenia.

Masz procha to go rozrabiasz i lejesz. Jesli Twoje codzienne dawki nic nie podniosly to mozesz je podwoic i jakims przyzwoitym testem po 3 dniach sprawdzic jak sie sytuacja zmienia.

Masz powod do zadowolenia, bo widac, ze mimo tak niskiego kH, korale chca produkowac szkielet.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już czytałeś, ale wolę się upewnić. Polecam też lekturę zewnętrznych linków

http://nano-reef.pl/topic/54005-spada-kh-a-ca-i-mg-niedozowane-stoja-w-miejscu/page__st__20

Chciałem się poprawić, bo po upgrade AquaCalculatora w Adaptation Ca/Alk... pojawiła się karta Liquid dosage, co znacznie ułatwia dozowanie (właśnie to zauważyłem ;-) )

Powolutku doprowadź KH do normy, zmierz wapń i uzupełnij go. Powinno być ok. Możesz zmierzyć Ca przed podnoszeniem KH będziesz miał porównianie. Podejrzewam, że Ca spadnie do ok. 350, tylko podejrzewam.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.