Skocz do zawartości
kivi

Fakty i Mity

Rekomendowane odpowiedzi

Osiem miesięcy temu, ze względów oszczędnościowych, kupiłem ok 50kg suchej skały rafowej (po namoczeniu podwoiła ona swoją wagę), dodałem do niej 14kg żywej skały i prowizorycznie odpaliłem zbiornik, miało być tak tylko do czasu ożywienia skały, ale z różnych wzgledów zostało do dziś :-)

Widok zbiornika 2 miesiące od odpalenia

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-w1a.jpg

Nad prawie 350 litrowym akwarium (170x45x45) świecą 2 świetlówki T5 54W z odbłyśnikiem.

Cyrkulację zapewnia pompa Eheima 2250 l/h dmuchająca przez SCWD (więc pewnie efektywnie jest 1500 l/h)

W zborniku pracuje odpieniacz Deltec AP600, do tego grzałka i termometr. Podmiany raz na 2 tygodnie 20 l. Odparowaną wodę 3l na dobę uzupełniam kalkwasser lanym z butelki PET.

Mimo rażących niezgodności ze sztuką, akwarium jakoś frunkcjonuje. Nie jest może wyjątkowo piękne (choć mi sie podoba :(), wynika to głównie z tego że wprowadziłem do niego niewiele bezkręgowców.

W zbiorniku pływa 5 ryb (było 6), rośnie trochę korali miękkich i jeden twardy. Poza żółtymi polipami i Goby, który najpierw zeżarł dwa pustelniki a potem wyskoczył, nie odnotowałem strat.

Zbiornik dziś, pół roku, po poprzedniej fotce.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-w1.jpg

Wkrótce zmiany. Dokładam 2 x hqi, odpalam sump i pompę 5500l/h no i oczywiście zwiększam obsadę. Zanim jednak to nastapi, chciałbym się podzielić spostrzeżeniami wynikającymi posiadania zbiornika w jego obecnej formie. Wydaje mi się, że są to wnioski i spostrzeżenia warte dyskusji na tym forum :-).

C.D.N.

pozdrowienia


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Światło

Do zbiornika rafowego takiej wielkości jak mój, zaleca się kilkakrotnie większą moc oświetlenia. Tymczasem okazuje się, że przy pewnych ograniczeniach Dwie świetlówki 54W dają wystarczającą ilośc światła. Nie mam złudzeń że nie ma szans na acropory. Nie zdecydowałem się nawet na ukwiał dla błaznów. Ale Tubipora musica, koralowiec twardy, który trafił do mnie w wyniku nieporozumienia, ma się nieżle i wyraźnie się rozrasta. Na powyższych fotkach widać jak rozrosła się Clavularia (notabene usytuowana w dolnej partii zbiornika). Poniżej odnośniki do zdjęć przedstawiających kolonie brązowych zoo, których kilka wyrosło ze skałki, a obecnie tworzą ponad 80 polipową kolonię.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-w3.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-w5.jpg

Wszystkie korale wyglądają na zdrowe rozwijają się ładnie i stale ich przybywa.

W niektórych przypadkach dość długo trwała adaptacja do panujących w zbiorniku warunków.

Jedynie żółte polipy nie utrzymały się, ale ponoć zdaża się to stosunkowo często także u innych.

Wychodzi na to ze można trzymać koralowce w słabo oswietlonym zbiorniku (u mnie 100W na 350l wody)


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Skała

Tylko żywa skała, żadnych kombinacji - to obiegowa opinia. Mimo to zdecydowałem sie na kombinację. W pewnym momencie miałem wątpliwości. Obecnie jednak uważam, że bez problemu można ożywiac skałę. Trzeba jasno powiedziec, że martwa skała upodabnia się do żywej bardzo długo (u mnie około pół roku).

Ale już po 2 tygodniach od dołożenia żywej skały rozpoczął sie proces zasiedlania skały martwej. Pierwsze przelazło robactwo. Miesiąc od włożenia 14kg żywej skały wpusciłem mandaryna, zawsze był tłusty i widac było, że jedzenia ma pod dostatkiem. Glony wapienne pojawiły się na martwej skale po jakiś 2 miesiącach, a gąbki itp dopiero niedawno. Stabilne parametry wody potwierdzają, że martwa skała pełni bez zarzutu rolę filtra biologicznego pomimo słabej cyrkulacji (innej filtracji nie mam).

Wadą takiego rozwiązania poza długim czasem ożywania skały, jest też mniejsza różnorodność organizmów wprowadzonych do zbiornika. Jednakże zmniejsza to także ryzyko wprowadzenia nieporządanych gości. Natomiast do zalet, poza kilkukrotnie niższą ceną mogę zaliczyć fakt, że skałę można na sucho dowolnie posklejać przed zalaniem zbiornika :-)

Obecnie nie widzę żadnych różnic między żywą a ożywiona skałą w moim akwarium.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i to mi się podoba :( fachowo i zachęcająco :(

napisz jeszcze z kąd brałeś skałe


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Cyrkulacja

W zbiorniku wielkości mojego powinno być minimum 3000l/h + pompa obiegowa. Nie wiem dlaczego u mnie nie ma katastrofy pomimo pompy 2250l/h pracującej pod znacznym obciążeniem. Być może to dzięki SCWD, które daje efekt jakbym posiadał dwie takie pompy pracujące naprzemiennie.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-cyrkul.jpg

Tym niemniej zbyt słaba cyrkulacja w moim zbiorniku jest ewidentna i o ile poprzednio opisywane zagadnienia mogłyby pozostać bez zmian, tutaj zmiany sa konieczne. Świadczą o tym ilości osadu wybierane przeze mnie zakamarków podczas podmian.

Na dziś starczy.

Dajcie znac czy to co tu pisze wogule kogokolwiek interesuje.

pozdrawiam


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kivi - bardzo podoba mi sie Twoje ulozenie skaly :(


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzę że ostatnie pytanie nieaktualne :-)

Juz myslałem, że nikogo moje wywody nie interesują :(

Skałę częściowo kupiłem na giełdzie akwarystycznej we Wrocku, a częściowo w Aquamedicu w Poznaniu. Pierwsze żródło wyschło, drugie nadal bije.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Joopa skałę jak już wspominałem skleiłem przed zalaniem zbiornika. Jednakże robiąc to, popełniłem dwa błedy.

Pierwszy to użycie do klejenia silikonu, teraz wiem że powinienem był to zrobić klejem epoksydowym, albo poxipolem.

Drugi to, że ułożyłem skałę w zamknietą kompozycję, nie przewidziałem, ze koralowce będę dokładał na skałkach, które teraz bardzo ciężko wkomponować w całość.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie dzisiwe sie , ze jeszcze nie wywolales ozywionej dyskusji

ja przez przypadek i sklep siren zrobilem cos jeszcze bardziej ekstremalnego:)

p-rzez prawie 2 miesiace moczylem skale w solance oplukujac ja tylko 2 pompkami cyrkulacyjnymi, bez odpieniacza, oswietlalem to swietlowka chyba 6000k

i w tym czasie udalo mi sie rozmnozyc zeoksantusy ktore przyjechaly ze skala, grzybowience o aiptasji nie wspomne:)

fakt udowadniasz , ze jest to mozliwe i mysle , ze jak najbardziej z koralami miekkimi.

po ostatniej zadymie z levamisolem jak padly ryby i nie udalo mi sie wylowic 3 trupkow , podnioslem azot do ....... i korale miekkie o dziwo ok, pokaprysily chwile i zyja

nie wiem co by bylo z twardymi bo jeszcze ich nie mam.

na pewno twoj post jest nadzieja dla mlodych i nazwijmy to niemajetnych akwarystw ktorzy nie moga pozwolic sbie na drogi sprzet i po lektoerze forum poddali by sie a tak maja przyklad , ze mozna

pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@kivi Jeśli chodzi o fakty sam zauważyłes ze owszem zaoszczedziłeś na żywej skale , owszem jest to alternatywa dla "mniejszego" portfela, ale no właśnie Ja jestem zwolennikiem SKAŁY ŻYWEJ ano dlatego że po dostawie takiej żywej skały zaczyna cała akwarystyka morska, czyli krótko mówiąc i po chłopsku siedzisz z nosem przy szybie i podniecasz się na widok każdego żyjatka które wyjdzie lub "zakwitnie" na skale, przy SUCHEJ SKALE tych wrażeń jestes pozbawiony , to jest akurat argument najmniej znaczacy bo są takie jak nieocenione życie które mieści się w skale i na skale.

Wiec jak dla mnie:

FAKT - STOSOWAIE ZYWEJ SKAŁY

MIT lub USILNE NACIĄGANIE- OŻYWIANIA SUCHEJ SKAŁY

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oby więcej takich tematów :yes


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne, że ożywiałeś suchą/martwą skałę a nie ciężki niby tuff. Akwa zrobione fajnie, ale dziwi mnie że dąłeś mandaryna , ja ze swoich 180l usunąłem wargatka bo widziałem jak mniejsza mi się ilość robactwa na skale .. a robactwo to bodactwo:)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman

W zgadzam się z Tobą żywa skała to najlepsze rozwiązanie. Najlepsze, ale nie jedyne dobre. Ja zdecydowałem się na ożywianie, nawet nie z braku kasy, a raczej z powodu bariery mentalnej. Nie byłem w stanie zaakceptować, że trzeba wydać takie pieniądze na kamyki.

Dwa, trzy miesiące po dołożeniu żywej skały byłem przekonany, że popełniłem błąd, z powodów które podałeś. Jednak teraz twierdzę inaczej. Jak już pisałem nie widzę różnic w zewnętrznym wyglądzie skały żywej i ożywionej, a także sprawdza się ona jako medium filtracyjne. Twierdzę że w chwili obecnej JEST TO TAKA SAMA SKAŁA.

Jesli chodzi o obserwację życia wychodzącego z żywej skały, to miałem to zapewnione dzięki 14 kg, które dołożyłem. A sama obserwacja jak organizmy stopniowo zasiedlają martwą skałę, także była ciekawa i dostarczała emocji.

Mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Dużo wiecej fajnych mikroorganizmów niż z żywej skały, wprowadziłem do zbiornika ze skałkami, na których były koralowce. Myśle, że wynika to z tego że koralowce przewożone są w lepszych warunkach i na skałkach z nimi przeżywa wiecej mikroorganizmów. W tej chwili na wszystkich skałach w moim akwarium można wypatrzyć małe wężowidła, rozgwiazdki, ślimaki, zółte gąbki, żachwy itp, większość z nich przywędrowała na skałkach z koralowcami i zasiedliła zbiornik.

W akwariowych warunkach pewne organizmy nie są w stanie się rozmnażać i ich populacja znika także z żywej skały, inne rozmnażają się i naturalną koleją rzeczy zasiedlają nową przestrzeń życiową. Nieuniknione jest, że po jakimś czasie, nie ma róznicy między skałą żywą a ożywioną.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.Bez sumpa

Moje akwarium miało wisieć na ścianie. To taka fanaberia mojej ukochanej, być może myślała że wybije mi w ten sposób z głowy akwarium. Nie udało jej się :yes, akwarium wisi na ścianie. Ale w związku z tym nie ma miejsca na sump (A właściwie tak mi się wydawało, bo miejsce się znalazło).

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-u1.jpg

Z perspektywy czasu uznaje to za najwiekszy mankament zbiornika. Co prawda udało się schować sprzęt za skałą, ale dostęp do niego jest kłopotliwy. Poza tym na powierzchni wody ciągle tworzy sie film (przysmak rozgwiazdy piaskowej :() który raz w tygodniu muszę zbierać ręcznie.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. Piasek

Początkowo myślałem, że nie będę sypał piasku, ale w końcu (sam nie wiem dlaczego) nasypałem 1-2cm warstwę żywego piasku. Na początku był wielki entuzjazm. Piasek wprowadza do zbiornika nową jakość. Po pierwsze sam w sobie jest cudny, po drugie obserwując zwierzęta, widać od razu, że w naturze mają do czynienia z piaskiem, a nie szklanym dnem (kto widział pustelnika ślizgajacego się po szkle i brnącego przez piaszczysta łachę, wie o czym mówię)

Jednak piasek = kłopoty. Tak było i w moim przypadku. Po jakiś 2 miesiącach od wsypania piasku wyjechałem na 2 tygodnie. Zbiornikiem zajmował się kumpel i lekko go zapuścił. Od tego czasu na piachu pojawiło się cyjano. Akwarium wyprowadziłem na prostą, ale cyjano na piachu zostało. Na pewno swój udział w tej sytuacji miała słaba cyrkulacja. 3 miesięczna beskuteczna walka zmobilizowała mnie wreszcie do modernizacji zbiornika, ale zanim do niej doszło, problem cyjano udało mi się rozwiązać. Odessałem większość piasku i porządnie wypłukałem w wodzie z RO (wiem że zatłukłem kupe pożytecznych stworów). Myślę że lepszym rozwiązaniem (ale kosztownym) byłaby wymiana piasku na nową porcję zywego.

Reasumując, nie wyobrażam sobie teraz akwarium bez piasku, jednak utrzymanie go w czystości wymaga wielu wysiłków i trzeba się z tym liczyć.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Podoba mi się Twój cykl rad i spostrzeżeń. Ale wtrące i swoje 3 grosze.

ad 4 - filtr pojawia sie na powierzchni jeśli masz za słaą cyrkulacje powierzchniową. Wystarczy ustawić pompę marszczącą powierzchnie wody i po sprawie.

ad 5 - przy prawidłowo działajacym systemie utrzymanie piasku w czystości nie jest żadnym problemem. Twoje błędy to: zbyt słaba cyrkulacja i zbyt mało zewierząt dbajacych o czystość dna. Proponuję rozgwiazdy piaskowe, ślimaki ryjace w piachu, rybki przekopujace dno i wężowidła. Reszta przejdzie ze skały. I z taka obsadą i cyrkulacją piach w zasadzie sie nie rusza gdyz nic się na nim ani w nim nie odkłada.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kivi - troche of-topic. Fajne pomieszczenie, mozna by bylo je nawet zaadaptowac do sluchania muzyki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haj Tomek

Miałem przez pewien czas wyloty z SCWD ustawione na powierzchnię, efekt był taki, że korzuch zbierał się w narożach akwarium i załomach skały wystającej nad wodę. Teraz uruchamiam przelew z grzebieniem i nic mnie od teo nie odwiedzie :-)

Jesli chodzi o zwierzaki to mam rozgwiazdę piaskową, sporo krabów, które ryją w piachu, do niedawna miałem też Goby, ale to moim zdaniem nie załatwia tematu. Myślę że przyczyną jest (jak już wcześniej wspomnielismy obaj) zbyt słaba cyrkulacja. Zobaczymy co bedzie, gdy niebawem ją podwoję.

Wiem że ludzie wymieniają piach nawet w zbiornikach z b. dużą cyrkulacją. Robi tak Waldek Kwiecień, oraz właściciel ostatniego akwarium miesiąca z Reefcentral.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kivi - muzyki slucha sie przy odpowiednim natezeniu dzieku... nawet zaplecza akwa miesiaca nie powinno byc slychac :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie

To akwarium od początku miało wyglądać inaczej. Przetrwało tak długo w takiej formie tylko dlatego, że wbrew zdrowemu rozsądkowi funkcjonowało. Swój udział też miał mój brak doświadczenia i to, że wiecznie brakowało mi czasu.

Może to śmieszne, ale od samego poczatku mam zamontowane oswietlenie HQI, brakuje tylko hartowanej szybki, żeby sfiltrować UV :-)Od jakiegoś pół roku pod zbiornikiem stoi sump i pompa Delteca. Mam nadzieję, że wkrótce wreszcie to odpalę i będę mógł napisać o spostrzeżeniach porównawczych.

Moje doświadczenie akwarystyczne jest małe i nie chcę dyskutować z autorytetami. Chiciałem tylko pokazać, że można mieć zbiornik morski prosty i tani, i że może on działać i ładnie wyglądać chociaż ma oświetlenie za 200zł (tyle kosztują dwie T5 i elektronika do nich) i skałę, która w większości była kiedys martwa. Słabą cyrkulację i brak przelewu odradzam.

Jakie wnioski ja wyciągnąłem z tych 8 miesięcy?

1. Moim zdaniem za wszelką cenę warto robić przelew komin i sump.

2. Cyrkulacja powinna być duża. Słaba cyrkulacja w dłuższej perspektywie sprawia, że zbiornik wymaga coraz wiecej prac porządkowych.

3. Oświetlenie może być słabe, jesli świadomie zrezygnujemy z organizmów nie bedących w stanie sie dostosowac do takich warunków.

4. Ozywienie skały jest możliwe, ale wymaga cierpliwości.

pozdrawiam :-)

kivi


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki ze wyciagam stary temat.

Kivi bardzo podoba mie sie twoje akwa. Ciekawi mnie jedna rzecz. Piszesz ze ozywiles skale. Rozlupywales ktorys z kawalkow? Czasem z zewnatrz skala moze wygladac jak tonga a w srodku jest martwa. Pytam nie przez to ze chce krytykowac to akwa, nie szukam przyslowiowej dziury w calosci. Po prostu bede zakladal akwa i rozwazam opcje plenum, martwa skala rafowa i kilkadziesiat kilo z frachtu (moze 20lr na 40martwej??)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.