Skocz do zawartości
kivi

Fakty i Mity

Rekomendowane odpowiedzi

@kivi- pod wpływem tego wątku sam zamówiłem trochę suchej skały, też poeksperymentuję. Co prawda mam żywej dużo, ale dołożę powoli suchą i zobaczę co się będzie działo. Masz rację, słaba cyrkulacja to pierwszy krok do cyjano.

Co do życia wewnątrz skały, to raczej wiele się nie zobaczy. Sam ciąłem żywą skałę, żeby przygotować kawałki pod szczepki i niewiele widziałem, pewnie tyle samo w ożywionej bym zobaczył ;) Jeśli już to chyba pod mikroskop trzeba by włożyć?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

wtrącę się bo doszedłeś po 8 miesiącach do tego co negowałeś na początku. Teraz masz rację , po 8 miesiącach masz akwarium bez "życia dużego" z trochę zarośniątą skałą i robakami,którą nazywasz żywą --- to nie jest morskie akwarium. To jest akwarium ze skałą, a nie o to chodzi, skała jest tylko narzędziem do utrzymania żywego akwarium.. Podsumowanie jest słuszne- jak chcesz mieć piękne morskie to nie eksperymentuj, uwierz innym.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz rację częściowo, nie będzie postępu gdy będziesz pokonywał ciągle tę samą drogę co inni, ciągle zaczynać od początku i robić te same błędy. szkoda czasu.Kivi stracił 8 miesięcy żeby dowiedzieć się tego co już dawno wiadomo.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek

Każdy ma swoją drogę. Proszę Cię tylko, pozostaw mi ocenę czy te 8 miesięcy to czas stracony, czy nie. Bo to mój czas i moje akwarium. (i zapewniam Cię że to akwarium morskie, a nie akwarium ze skałą)

Ja nie uważam tego okresu za stracony. Każdy dochodzi do pewnych wniosków swoją drogą. Przy okazji może mieć własne zdanie odmienne od obiegowych opinii.

Gdybym zakładał akwarium zgodnie z tym co było "od dawna wiadomo" wtedy gdy je zakładałem, to pewnie miałbym komin wypchany biobalami i kupkę skały na środku (bo na więcej żałowałbym kasy). Wątpie żeby to było lepsze akwarium od tego, które mam teraz.

Skałki nie rozbijałem i rozbijać nie będę, bo jak wspominałem jest ona sklejona. Natomiast faktem dla mnie istotnym jest to, że skała wygląda jak ta, którą włożyłem żywą i spełnia funkcję filtracyjną (zbiornik jest stabilny mimo braku innej filtracji).

Jeśli zas chodzi o duże życie, to nie wiem do końca co masz na myśli (chyba nie rekina?) Czy zbiornik by Ci sie podobał, gdybym wpadł do sklepu, kupił 20 skałek z koralami i poustawiał je w zbiorniku??

Mnie bardziej się podoba clavularia, która ze szczepki rozrosła się w dywan, naturalnie porastając skałę i którą zaszczepiłem w kilku miejscach.

Tak jak napisałem wcześniej, ja nie dyskutuję z tym "co juz dawno wiadomo", zwłaszcza, że wiadomo to od ludzi, którzy są w tej dziedzinie dużo mądrzejsi ode mnie. Ja tylko chciałem opisac, że ja zrobiłem inaczej i skomentować skutki takiej decyzji. Jest to o tyle moim zdaniem cenne, ze wszyscy (jak Ty także sugerujesz) robią z reguły zgodnie z tym co wiadomo od dawna.

A skoro temat powrócił, to po weekendzie zamieszczę nowe fotki i pociągne historię dalej :-)


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja tez wtrace swoje spostrzezenia skoro tak - jezeli chodzi o zywa skale to doszedlem do jednego wniosku - najlepszym co moze byc jest oczywiscie zywa, ale bez zadnych glonow, stwozen itp - czyli z dojrzalego zbiornika. nie ma sie z taka skala zadnego problemu jezeli chodzi o czystosc, wytwazanie osadow jest minimalne. mialem zywa "ze sklepu" i rosly na niej rzeczy niestworzone, mi sie to nie podobalo, wole czysciutka porowata skale i koralowce, ktore sam i w swoj sposob na niej "zamontuje".

Kivi swoje metody sa jak najbardziej wskazane, ja tez zakladalem akwarium "po swojemu", oczywiscie tylko niewielka czesc z moich teorii przetrwala, ale takie wlasnie postepowanie prowadzi do wyrobienia sobie jakiegos zdania, mozna sie o wielu rzeczach przekonac samemu. dzieki temu mozliwa jest ewolucja wlasnie:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz ja ostatnio na reefcentral.com trafilem na opinie ze w gruncie rzeczy live rock i dobra porowata martwa skala roznia sie cztero tygodniowym "cycling'em" po ktorym w martwej skale osiedla sie wszystkie potrzebne kultury bakteri. Nie wiem czy to prawdziwe czy nie, ot tak podrzucam pod rozwage ;) Pozdrawiam,

M.K


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa ładne - nie mówie że nie, ale moim zdaniem to klasyczny przykład akwarium Fish Only z dołożonymi 2 koralami miękkimi (chyba że nie dostrzegłem więcej).

Właśnie oświetleniem, cyrkulacją i czymkolwiek zamiast żywej skały różni się akwa Fish Only od akwarium Rafowego.

Nie wiem jak często wykonujesz podmiany, ale czy filtracja jest dobra czy nie to mogłbyś ocenić np. po 3-4miesiącach bez podmian.

W moim starym akwa 112L przez ok rok zrobiłem JEDNĄ podmianę, a mikroelementy uzupełniałem gotowymi płynami.Akwa miałem przerybione i pełne koralowców, a mimo niby podstawowego będu w sztuce (czyli brak podmian) wszystko rosło przepięknie (miękie, LPSy, SPS, gąbki). Dlatego że miałem dużo żywej skały i dużo żywego piachu. No3 było na poziomie 8-12m/l

W dużym nowym akwa też postawiłem na żywą skałę ale dałem jej już nie 30% jak w małym ale ok 15% i efekt jest na razie taki że przy sporym zarybieniu mam problemy z NO3(powyżej 20) i musze robić podmiany. Rybom to nie przeszkadza - bo one moga mieć i 50, ale koralowce już przy 20mg mają spore kłopoty (najbardziej widoczne po xeni która się nie otwiera).

Także IMHO martwa skała jak najbardziej, ale nie do zbiornika rafowego (co nie wyklucza trzymania miękkich).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nestepny moj baniak to najprawdopodobnij plenum w sumpie, martwa skala w baniaku skala z frachtu i rafowe:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmm akwa bardzo bardzo ładne ( :

Ale ja jak kupowałem skałe do mojego to cena żywej i martwej skały była prwie równa.Żywa skała ok 40 zł a sucha

30zł za kg.Czyli różnica 10zł na kg czyli niezbyt wielka.

Chyba ,że znacie miejsca gdzie jest tańsza martwa skałka.

Ale akwa bez kitu masz śliczne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w AM mają bodaje za 16-18zł/kg suchej a żywą kupisz po 32zł


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EEEEEEEEEe Raffy no co ty......... Niedawno byłem w AM i za żywą chcieli 42zł albo nawet 44zł za kg ale i tak musze dokupić chyba właśnie w AM żywej skałki (podobno mają na nich dużo życia) ,bo ta moja niby też żywa ale bardziej do suchej podobna.... Kilka grzybów i glony i nic poza.Kupiłem ją ,bo akurat wtedy nigdzie indziej nie mieli żywej.No było jeszcze takie coć na skale co sie wysówało i rozkładało taki malutki parasol i usiłowało łapać plankton ale chyba już zeszło z tego świata ,bo sie już nie wysówa ostatnio ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He!

Jak zaczynałem ten wątek, to myślałem, ze głownie dyskusja będzie dotyczyła oświetlenia i cyrkulacji. A tu proszę temat główny ozywianie skały.

Moim zdaniem to co pisze Ocelocik może być prawdą. W kazdym razie wydaje mi się to logiczne, a także znajduję potwierdzenie tego faktu we własnych spostrzeżeniach. Nie dyskutuję z tym, że żywa skała to najlepsze rozwiązanie, ale uważam, że po odpowiednio długim czasie, można z martwej skały otrzymać w warunkach akwariowych skałę o wyglądzie i parametrach skały zywej. Oczywiście jest to, jak wspominałem, czasochłonne. Wydaje mi się, że problem bakterii i właściwości fitracyjnych skały jest tu sprawą drugorzędną. Bo skoro bakterie bez problemu zasiedlają plastikowe kulki, to czemu mają nie zasiedlić skały o strukturze identycznej z żywą skałą. Znacznie dłużej trwa porastanie skały glonami wapiennymi, a potem gąbkami żachwami ruruówkami itp, ale i to, po pewnym czasie, zaczyna się dziać. Jesli chodzi o cenę to kupowana przeze mnie skała martwa, była o połowę tańsza i o 2/3 lżejsza (bo sucha) od żywej, co objętościowo dawało sześciokrotnie większą ilość skały za te same pieniądze.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk

Cieszę się, ze Ci się podoba. W akwarium jest 9 rodzajów koralowców miękkich i jeden twardy. Podmiany 18l (ok 5%) co dwa tygodnie. Czasem nie podmieniam przez miesiąc, wtedy częściej muszę czyścić szybę, ale poza tym nic strasznego się nie dzieje.

Smk śledziłem jak wszyscy na tym forum z zapartym tchem, rozwój twojego pierwszego akwarium. Nie wiem z czego to wynikało, ze było jak było. Dla mnie to na pewno nie kwestia żywej skały. To po prostu był cud. I jak sam piszesz kolejny się nie zdażył :-)


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem prawie 10 kg suchej skały po 15 zł za 1 kg. Wymoczę przez kilka dni w RO, wypłuczę z pyłów. Zważę na sucho i po wyjęciu z wody. Porobię fotki.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha bez kitu nie skumałem ,że sucha skała jest lekka i dlatego wychodzi jej więcej na kg. Chyba też dokupie suchej troche.

Pozdrawiam wszystkich (:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą, napiszę teraz co nowego.

Na razie niewiele zmieniłem. ale prace trwają i nedługo ruszy sump. Tymczasem wywaliłem górną obudowę i zrobiłem nową na 4x54W T5. Puki co świecę nadal 2xT5 54W z tym, ze jest jaśniej, bo świetlówki są nad samym lustrem wody. Dodałem pompę atmana 1000 l/h i wywaliłem SCWD z eheima 2000 l/h (musiałem je zdjąc, bo montuję wyloty z pompy zwrotnej z sumpa i przeszkadzało). Dodałem Lobopythona i kawałek farbowanego miękasa który sie rozpadł w sklepie i do mnie trafił jeden kawałek. Usunąłem obumarłą tkankę i zaklinowałem go w skałach. Ma się coraz lepiej choć traci soczyście zółty kolor jaki miał gdy go dostałem.

miałem tez epidemię w wyniku której w 3 dni straciłem wszystkie ryby. teraz w akwarium pływa sobie jeden mandarynek.

Fotki z przed 3 tygodni.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-ff.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-f.jpg

pozdrawiam


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kivi

Dla zainteresowanych TUTAJ mozna poczytac o interesujacym zbiorniku z SPSami oparty wlasnie glownie na martwej skale. Zywej jest tylko kilka fragmentow. Pozdrawiam,

M.K


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kivi - Moim zdaniem (mogę się mylić, lecz nie sądze) moje obecne kłopoty z cyjano i zbyt wysokim stężeniem NO3 wynikają z niedostatecznej filtracji biologicznej spowodowanej właśnie zbyt małą ilością żywej skały.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo słabszą skałą, Remik. Bo nie mów, że to norma nie zmieniac wody pół roku i mieć takie wyniki, jak Ty w swoim starym akwa. Mysle że miałeś b. dobra skałę. A nie było tam wcale dużo więcej procentowo, niz masz w tym baniaku.

Ja mam częściowo suchą, i nigdy z nie schodze z NO3 poniżej 10. Nawet jak "głodzę" ryby;) Coś w tym musi być, że dobra skała to jest to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek w starym baniaku było ok 30% żywej skały w tym mam ok 15%. I tu tkwi problem. Sęk w tym że chciałem mało skały bo nie lubie jak jest zawalone głazami (stąd wolę wydać na dobrą skałę niż napakować tufu) i po prostu eksperyment nie wyszedł do końca tak jak chciałem. Teraz albo zrezygnuje z części ryb, albo będe musiał dołożyć skały, lub bede musiał robić większe podmiany. Wybiore chyba to drugie rozwiązanie (hehe)

Nie mówie że brak podmian to norma faktycznie w tamtym baniaku to była zasługa żywej skały), ale nie powiesz mi że w oceanariach w zbiornikach po 10-20tyś L robią 10-20% podmian miesięcznie? Więc jest to kwestia wydajności filtracji. W naszym przypadku podmiany to po prostu najłatwiejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Inna sprawa że w dużych akwariach w oceanariach są zazwyczaj (jeśli jakieś są) tylko korale miękkie co mogło by świadczyć właśnie o niedostatkach filtracji i oświetlenia. Ryby i korale miękkie są w stanie znieść o wiele więcej niż LPSy czy SPSy. Właściwie to jedyne duże, ładne rafowe z LPSami widziałem w Loro Parku na Teneryfie i w Berlinie.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik Ty masz ryby z konkretna przemiana materii, takie Anthiasy czy rogatnice to produkuja troche amoniaku jednak. Dawaj skale i nie pitol ;) W takim duzym akwarium juz sie da sensownie rozmiescic duzo skaly tak zeby nie wygladalo to na gruzowisko. Skala to skala, nic jej nie zastapi.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toż to własnie mówie - skała to skała. Podstawa filtracji. Tuf fajnie że spełnia też jakieś funkcje filtracyjne i wygląda ładnie jak zarośnie, ale nigdy nie będzie tak wydajny jak żywa.

Nie od parady filtracja berlińska opiera się na odpieniaczu i żywej skale a nie odpieniaczu i tufie.

Nie mówie że nie stawiają ludzie fajnych baniaków też i na tufie z żywą, ale to tylko półśrodek. Można też na T8 zamiast na T5. Jasne że można. Kiedyś ludzie stawiali baniaki bez odpieniaczy i bez żywej skały. Ale jednak krok po kroku akwaryści morscy na całym świecie doszli do wniosku że na żywej jak na razie wychodzi to najlepiej. Więc zamiast iść pod górę nie lepiej polegać na ich doświadczeniu?

No chyba że ktoś szuka oszczędności, ale skoro ktoś wywala kilka(naście) tyś zł na akwarium to oszczędność 12zł/kg skały jest - jak już wielu na forum się przekonało - w akwarystyce morskiej ślepą uliczką.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja niedawno budowałem filtr do oczka wodnego i stosowałem tam dosyć dużo różnych środków przeciw amoniakowi itp np Filtus Zeos,FILTUS NITRA BIO GARDEN.To są tanie środki a niby zbijają mocno amoniak.Niedawno się zastanawiałem czy nie zbudować dużego wydajnego filtra bilogicznego w oparciu o właśnie te bajery ale się wstrzymałem.Mam wąskie ale dosyć duże akwarium i władowałem tam 20 kg skały i już jest w nim ciasno a chce tam 3-mać murene albo pokolca królewskiego.I musze coś wykombinować ,bo widoku martwj mureny czy pokolca mogłbym nie przeżyć ):

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.