Skocz do zawartości
daro76

Smugi na szkle po odtłuszczaniu acetonem technicznym ?!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Próbuje odtłuścić szyby przed klejeniem, jest to dokładnie aceton techniczny. Po przetarciu szkła zostają na nim smugi ( jakby tłuste, a może to tylko takie wrażenie, że tłuste?!), tak czy inaczej zastanawiam się czy każdy aceton pozostawia po sobie takie ślady i czy one nie wpływają na osłabienie klejonych elementów?

Jeszcze jedno. Waciki mam z waty bawełniano-wiskozowej, zastanawiam się czy aceton jej nie rozpuszcza i stąd te smugi?

Może warto byłoby czym innym odtłuścić szkło przed sklejeniem np. denaturatem tylko czy może być ten fioletowy czy lepszy byłby ten bezbarwny?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Po acetonie zostają takie smugi.Ja jak kleje akwaria to szyby odtłuszczam denaturatem , następnie przecieram suchą czystą szmatką bawełnianą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli aceton polecany do odtłuszczania szkła przed klejeniem odpada, te smugi jak by tłustawe pewnie nie będą obojętne przy klejeniu.

Spróbuję denaturatem odtłuścić szkiełka. Mam nadzieję, że nie ma znaczenia czy to jest ten fioletowy czy bezbarwny?! bo fioletowy mam, bezbarwny musiałbym kupić.

Dzięki za odpowiedz.

Pozdrawiam

Edyt. Niestety szyba przecierana fioletowym denaturatem na wacie/papierze toaletowym również nosi ślady białych smug. Spróbuje jeszcze kupić bezbarwny, może on nie zostawi po sobie mazaków.

Edyt. Jednak smugi po denaturacie to wina raczej waty i papieru którym przecierałem szybę. Przecierając szkło szmatką bawełnianą zero smug!

Spróbuję jeszcze bawełnę z acetonem, zobaczymy czy również będzie bez smug, może kiedyś komuś się przyda informacja.

A tak na marginesie, to czy jest jakaś różnica między denaturatem fioletowym a bezbarwnym, oczywiście w kontekście jakości odtłuszczania powierzchni?

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Osobiście stosuje fioletowy denaturat z tego co wiem to szklarze też :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aceton to najlepszy środek jaki jest obecnie dostępny.Z moich obserwacji wynika iż lepiej spełnia swoja funkcję od denaturatu . Odtłuszczaj normalnie papierem toaletowym .

Smugi nie mają wpływu na przyczepność silikonu . Tyle ode mnie .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Denaturat to najlepszy środek jaki jest obecnie dostępny.Z moich obserwacji wynika iż lepiej spełnia swoja funkcję od denaturatu . Odtłuszczaj normalnie papierem toaletowym .

Smugi nie mają wpływu na przyczepność silikonu . Tyle ode mnie .

Denaturat lepszy od denaturatu :) ciekawe


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Denaturat lepszy od denaturatu :) ciekawe

Sory miałem na myśli aceton


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biały denaturat jest zdecydowanie lepszy od fioletowego, nie trzeba tyle razy przez chleb przepuszczać :wine: .

A w temacie to u żadnego szklarza jeszcze acetonu nie widziałem :wine:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oftop pelny ale autentyk w temacie :

lata temu zatrzymalem sie przy wiejskim sklepiku po fajki. wiadomo - lada, ekspedientka. przede mna w kolejce typowy zulik :)

- flaszeczke denaruratu bym prosil kierowniczko

-prosze.

- eeee... a co on taki wyblakniety? chce mnie pani otruc czy jak?

zlewe mialem konkretna :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi w temacie, bo mogłoby się wydawać, że temat błachy a jednak bardzo istotny. Mam nadzieje, że nie tylko ja skorzystam na waszym doświadczeniu.

Od siebie dodam z tego co zauważyłem, że smugi powstające po środkach odtłuszczających przynajmniej tych niektórych są chyba bardziej wynikiem tego jakim materiałem przecieramy w tym wypadku szkło niż przez sam środek:

- połączenie aceton i wata bawełniano-wiskozowa -> mega smugi, papier toaletowy troszkę mniejsze,

- denaturat fioletowy i wata bawełniano-wiskozowa -> małe smugi, podobnie z papierem toaletowym,

- denaturat, aceton i szmatka bawełniana -> praktycznie zero smug.

Ale jeżeli smugi nie wpływają osłabiająco na połączenie szkła ze silikonem tak jak pisze Przemek, to chyba bezpieczniej jest odtłuszczać za pomocą np. papieru choć by na możliwość częstszej jego wymiany.

Pozdrawiam

Darek


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na benzynkę ekstakcyjną?


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły elaborat się zrobił :) Jak kleiłem pierwszy raz przegrody w sumpie, odtłuszczałem acetonem. Żona zapach czosnku znosi. Za aceton, marudziła. Przed samymi świętami drugi raz poprawiałem przegrody - prawie na żywca. To znaczy, sump wyjęty, przetarty przegrody wycięte, oskrobane z grubsza, z silikonu i z powrotem do sumpa. Żadnego odtłuszczania czy czyszczenia. Potem 4 godziny schnięcia, płukanie i do szafki.

Napełniałem też niezgodnie ze sztuką, bo nie wszystkie komory proporcjonalnie, tylko od strony spływu (żeby przez włóknine woda szła).

Nic nie pekło, nic nie ciekło. Akwarium bym tak nie skleił. Ale myślę że demonizowac też nie warto.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed samymi świętami drugi raz poprawiałem przegrody - prawie na żywca. To znaczy, sump wyjęty, przetarty przegrody wycięte, oskrobane z grubsza, z silikonu i z powrotem do sumpa. Żadnego odtłuszczania czy czyszczenia. Potem 4 godziny schnięcia, płukanie i do szafki.

Napełniałem też niezgodnie ze sztuką, bo nie wszystkie komory proporcjonalnie, tylko od strony spływu (żeby przez włóknine woda szła).

Nic nie pekło, nic nie ciekło. Akwarium bym tak nie skleił. Ale myślę że demonizowac też nie warto.

W sumpie jak przegroda przepuści albo kiedy nawet odkleiłaby się całkowicie ;) nie byłoby to zapowiedzią powodzi, w akwarium sprawa miałaby się troszkę inaczej ;). Dlatego przy klejeniu akwarium chyba bezpieczniej jest zachować czystość w sensie jak najlepszego odtłuszczenia, bo to chyba główny czynnik końcowego sukcesu ;).

A tak na żywca pojechać jak ty przy sumpie to też bym się nie odważył przy akwarium ;), dlatego jeśli chodzi o mnie wolałem się upewnić w kwestiach w których nie miałem pewności z racji tego, że w tym po prostu nie działam na co dzień.

A co powiecie na benzynkę ekstakcyjną?

Niektórzy stosują, ale mało o niej jest wzmianek w kontekście odtłuszczania szkła pod klejenie akwarium. Spotkałem się też z informacją, że po odtłuszczeniu benzyną ekstrakcyjną trzeba później odczekać o ile dobrze pamiętam około tygodnia - dlaczego? nie mam pojęcia, tak samo czy to nieprzekłamana informacja.

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.