Skocz do zawartości
strugas

PO4 w wodzie RO i po żywicy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie czy mierzycie lub mierzyliście kiedy kol wiek PO4 w wodzie RO i po DI,jeśli tak to co Wam pokazały testy.

Nie chcę nic nikomu sugerować dla tego na razie nie podaję swoich pomiarów, mam prośbę a żeby paru kolegów spróbowało zmierzyć i podzielić się swoimi wynikami na forum.

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mierzyłem dużą Hanką i wyszło 0,00. U mnie RO dolewa się do zbiornika przez kalkmikser i jest też zero po mikserze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie swego czasu sprawdzałem małą hannką - 0,00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS nie ma nic do rzeczy, nie mierzy fosforanow. Mimo ze pokaze 000 fosforany w wodzie moga byc. Tak nam wyszlo wiec prosba do Was.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tds sprawdz

Witam

Sprawdzanie TDS nic nie daje, woda sprawdzana w trzech różnych miejscach, trzy różne TDS, w dwóch przypadkach nowa żywica TDS zawsze 0.

Wykonane testy małą hanką w trzech przypadkach rozrzut pomiarów od 0.06 najmniej do 0.09 najwięcej, ponadto test salifertem kontrolny pokazuje fiolka lekko niebieska, test Red Sea 0.08

Nie mam pojęcia czy to z powodu bardzo mokrego lata i zimy wody przesiąknięte są syfem, i dostajemy taką a nie inną wodę.

Teraz zastanawiam się czy stosować jakiś adsorber do wody po RO i DI zanim doleje ją do baniaka w formie dolewki czy podmianki.

Pozdrawiam

Robert

Clever Cookie mnie ubiegła :evil:

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o nie wiedziałem o tym dzieki za info. A moze tak zastosować jakiś wkład który usuwa fosforany? widziałem różne żywice może i takie są :| nie wiem głośno myślę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.U mnie to samo. Tds pokazuje zero a hanka 0.08mg/l i to na nowce zywicy. Na starej tds 001 a hanka 0.15. Nic dziwnego ze od kilku miesiecy walcze z glonami


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to trzeba by wymienić membranę bo przepuszcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to trzeba by wymienić membranę bo przepuszcza.

Witam

U mnie membrana wymieniana na nową 19. stycznia tego roku, wymieniłem ze 150 GPD na 75 GPD Filmteca,

Wymieniłem nie dla tego że 150 ka była trefna ale że mniejsza membrana produkuje lepszej jakości wodę, swego czasu na ten temat toczyła się dyskusja na tym forum,

Z tego co się orientuję to membrany Filmtec są jednymi z najlepszych na rynku, tak że nie dopatrywał bym się że PO4 w wodzie po RO to wina membrany, chyba że się mylę.

Dla tego założyłem wątek żeby Koledzy pomierzyli u siebie i podali wyniki.

Bo w UK mam rozeznanie że oprócz tego że jeździmy na odwyrtkę to pewnie membrany trzeba podłączać w drugą mańkę ;):hrhr::w00t:


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prozbe Barta zrobilem test wody w baniaku, napelnialem go wczoraj z RODI i trzymalem w plastikowej bance cala noc. Salifert pokazal 0.0, zadnego odbarwienia na niebiesko. Jedynie test bardzo lekko zrobil sie metny, nic poza tym.

Membrany ani wkladow nie wymienialem od zalozenia akwarium czyli ponad rok, zywice wymieniam mniej wiecej co miesiac do dwoch jak TDS pokaze 002.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może trzeba by zrobić test wody przed membraną. Wiadomo że membrana nie oczyszcza w 100%, więc jak jest dużo przed to i część przedostanie się za.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem dodatkowe testy:

TDS w kranowie 205, Hanka poza skala, czyli ponad 2,5mg/L

po membranie, a przed Di - TDS pokazuje 022 a Hanka 0,27mg/l PO4

po dwoch kartridzach z nowa zywica TDS pokazuje 000 a Hanka 0,08mg/L PO4

Wnioski:

- membrana wydajnosc okolo 90% czyli dziala, ale nie z nominalna wydajnoscia. Woda jednak jest bardzo zimna, wiec moze gestosc wody ma wplyw na membrane. Membrana jest polroczna a wynik TDS zaraz po zalozeniu byl 016

- zaskakuje wysoka zawartosc PO4 po membranie zwazywszy, ze czasteczka PO4 jest solidnych rozmiarow. Logicznym wydaje sie wiec zalozenie, ze przez oczka membrany przechodza wszystkie inne, mniejsze od PO4 czasteczki.

- Dziwi rowniez wynik po zywicy. TDS zerowy, sugeruje niska zawartosc elektrolitow co by sugerowalo, ze PO4 jest w formie niezdysocjowanej. Jednak Hanka pokazuje wyraznie obecnosc fosforanow w wodzie RODi.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, jak na polroczna membrane to duzo masz 022 przed DI, u mnie ponad roczna daje 014 max przed DI, jak przez kilka godzin bez przerwy zbieram to i do 006 po membranie dochodzi.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co jest za membraną jest zależne od tego co do niej wpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas membranie leci piaty rok. Dziala raczej bez zarzutu. Przed zywica TDS wskazuje 006 po 000, a mimo wszystko fosforany obecne.

Byc moze bardzo obfite opady przez ostanie miesiace, sypanie soli na drogi, lub dodawanie czegos do wody by rury nie zamarzaly sprawia ze mamy teraz problemy.

cyt:

The number of beaches failing to meet minimum standards for water quality has risen following last year's wet summer.

A total of 42 beaches failed to meet the minimum EU levels expected for bathing water in testing in 2012, a rise of 17 on 2011's figures.

Heavy rain and flooding is blamed for washing pollution from town and sewers down to the sea.

There was also a huge drop in the number of beaches recommended for bathing in the latest Good Beach Guide.

Reszta tutaj, artykul z przed kilku dni

http://www.bbc.co.uk/news/uk-21947492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aktualne parę minut temu robione dodatkowe testy :

kranówka TDS 275 , PO4 poza skalą jak u Testera,

woda po membranie TDS 10 , PO4 0.18 ,

temperatura wody badanej 25 C TDS specjalnie skalibrowany na płynie kalibracyjnym.

Tak jak Mrówka napiał/ła :D po membranie lub za DI zapodaje adsorber PO4x4 i z bańki.

Pozdrawiam

Robert

Ps. Tester a płuczesz membranę? W tej chwili przepłukałem i TDS pokazuje mi 5 a przed płukaniem było j.w.

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co jest za membraną jest zależne od tego co do niej wpada.

...i dość znacząco od ciśnienia wody.

Jakiś czas temu przeprowadziłem takie małe doświadczenie. Jako że wodę mam z przydomowej studni i mogę ustawić sobie na hydroforze określone ciśnienie w instalacji wody, zobaczcie jakie różnice miałem na TDS tuż za membraną przy różnym ciśnieniu wody:

1,1 bar - 19-21 ppm

2 bar - 13 ppm

3 bar - 10-11 ppm

4 bar - 10 ppm

5 bar - 9-10 ppm

pozdrawiam.

Edytowane przez Luk1305765940 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4x4 można wrzucić od razu do zbiornika z dolewką gdzie woda stoi czy to coś da?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4x4 można wrzucić od razu do zbiornika z dolewką gdzie woda stoi czy to coś da?

Witam

Tak jak napisał Mrówka że ma to w filterku to pewnie musi być jakiś obieg bo w stojącej wodzie to mija się z celem.

Co do ciśnienia u mnie nie spada nigdy poniżej 5 bar a często jest ok. 6.


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu niektórzy pisali że robili salieferdem. Choć też coś mi świta że hanka na słoną... U mnie w Rzeszowie PO4 po membranie i żywicy 0,00. Ponoć w kranach mamy wodę zdatną do picia. Mamy oczyszczalnie za pieniądze unii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem test PO4 i wyszło 0.00 oczywiście po żywicy

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.