Skocz do zawartości
Kris_77

"dzikie" korale

Rekomendowane odpowiedzi

pewnie widzieliście zdjęcia z nowej dostawy:

http://nano-reef.pl/topic/55623-kilkanascie-fotek-z-ostatniej-dostawy-koralowcow-spslps-part1/#entry555957

mam pytanie do osób którym udało się utrzymać takie koralowce przez dłuższy czas - czy rosną, jak z kolorami np po roku, jaka jest recepta na ich utrzymanie - zdjęcia mile widziane :)

obiecałem sobie, ze nigdy nie wsadzę już korali z odłowu bo w większości moja przygoda z nimi kończyła się niepowodzeniami... ale takie zdjęcia są mocno kuszące - raz, że takich szczepek hodowlanych to ze świecą szukać, dwa, że bardzo wolno to to rośnie...

podzielcie się spostrzeżeniami - ale tylko tymi udanymi

proszę nie pisać, że padły mi wszystkie - nigdy więcej dzikusów - czy nie polecam - nie o tym jest temat

piszmy tu o tym co zrobić i jak żeby takie cudeńka utrzymać


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to dezynfekcja korali,słyszalem nawet żeby odcinac korala od podstawki(bo na niej siedza pasozyty)i przyklejenie korala do nowej czystej podstawki.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzikusy raczej są bez podstawek


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawkach tez są, fakt że hodowlane ale w oceanie,a te tez podchodzą pod "dzikusy" bo w koncu w akwarium nie wyrosły.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kris77

Zaskoczę Cię,ale takie dzikusy mają największą przeżywalność - i może to wynikać z kilku aspektów.

Raz - transport - w jednym boksie transportowanych 4-5(maksymalnie) koralowców w potężnych workach z dużą ilością wody.

Ten "bufor" bezpieczeństwa powoduje że wolniej dochodzi do niekorzystnych warunków (parametrów wody) w czasie transportu - i na dwie dostawy łącznie 240 sztuk(SPS i LPS) padło 8 sztuk - te które "pokaleczyły" worki i zostały bez wody.

Koralowce "nie zmęczone" w czasie podróży szybciej dochodzą do siebie i co ciekawe - dużo mocniej polipują niż dotychczasowi mieszkańcy w akwarium.

Co do pozostałych warunków(utrzymania barwy, przeżycia itd) - to nie mogą różnić się od hodowlanych - które przecież żyją w tej samej wodzie, pod tym samym światłem - wyrosły tylko ze szczepek :-)

Kiedyś(z trzy lata temu) gdy sprowadzaliśmy takie sps-y to przeżywalność była tragiczna - ale wynikało to z tego że naprawdę duże koralowce wsadzane były w możliwie najmniejsze worki - eksporter chciał "zaoszczędzić" pieniądze importera

na transporcie - i starał się wszystko upakować..

Jaki był tego efekt? Ano taki że przeżywały te najmniejsze - a wszystkie inne dochodziły połamane, w podziurawionych workach - i zdychały w pierwszych dniach.

Dlatego też - jeśli teraz 5 koralowców leci w jednym boksie o wadze ponad 25kg - to ma to znaczący wpływ na ich cenę(choć i tak ceny w porównaniu do zachodu, gdzie podobne korale kosztują po 100 euro - w tym rozmiarze) są naprawdę atrakcyjne.

Dziś wkleję zdjęcia z kolejnego zbiornika - naprawdę, jesli ktoś ma gotowe, dojrzałe akwarium i odrobinę wyobraźni - a nie ma cierpliwości :) - to można zbudować fajny zbiorniczek - który wygląda czadowo "od zaraz" .. :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką jedną (podwójną/dwukolorową) acroporę i hystrixa prosto z hodowli na Bali. Acropora miała jeszcze wrośniętą tasiemkę ze wszystkimi danymi. Świetnie się przyjeły mimo młodego akwarium i mojego niewielkiego doświadczenia. Dodatkowo siedziało w nich kilka symbiotycznych krabików. Na Euphylii, która mogła pochodzić z tego samego źródła (choć nie miała takiej talerzowej podstawki jak SPSy) znalazłem miniaturowego jeżowca który się świetnie zaaklimatyzował i już urósł jakieś 5 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.