Skocz do zawartości
dale

Potrzebna pomoc przy projekcie elektronicznym

Rekomendowane odpowiedzi

Mam sterownik akwarystyczny z 4 wyjściami 220V i 4 12V. Z tym że jest ograniczenie natężenia/mocy.

Mianowicie przy 220V maksymalnie na jedno wyjście może być 150W obciążenia. A chciałbym jednym wyjściem sterować zasilaczem 220V --> 24V/350W . Myślałem o zastosowaniu przekaźnika na 220V, tylko nie bardzo wiem jaki model. Może ktoś by mi podpowiedział ? Potrzebował bym takiego 2x2 styki zwierające i tam chyba podaje się maksymalny prąd. Próbowałem samemu liczyć ale wychodzą mi bzdury :(

Jak by jakaś litościwa dusza podpowiedziała :)...

I druga sprawa, sterownik ten na wyjścia 4 x 12V o maksymalnym prądzie 200 mA (łącznym i na jedno wyjście), czyli, zakładając pracę 4 wyjść jednocześnie, potrzebował bym przekaźniki pracujące na prądzie maks 50 mA - jest to realne ? Jeśli tak, to może znacie takie, które mógłbym zastosować ?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co to za sterownik , oraz po co Ci zasilacz na 350A? Chyba jedno zero za dużo wpisałeś.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miało być W - watt. Lampa led ma zasilacz 24V/350W maksymalnie obsłuży. A sterownik ten:

http://www.sareon.pl/index.php?id=sta1

W nim nic nie mogę grzebać, bo pożyczony, na czas ukończenia docelowego. Dlatego chciałem sobie z przekaźników i zasilacza od laptopa zrobić taką "przejściówkę"


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, ten przekaźnik powinien cię zaspokoić:

http://www.relpol.pl...zekaznik-R15-3P

Bądź szukaj czegoś w tym stylu:

http://www.conrad.pl/Przeka%C5%BAnik-przemys%C5%82owy-WAGO-788-616.htm?websale7=conradπ=504667

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie przekaźniki proponowali byście do wyjść niskoprądowych ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja bym poszedł w inną stronę.

wyjścia 220V zostawił bym w spokoju na grzałki i inne rzeczy o mocy do 150W

Przekaźnik do zasilacza oświetlenia zasilił bym z wyjść 12V, które sterowało by cewką np. takiego przekaźnika

http://www.tme.eu/pl/details/32.21.7.012.200/przekazniki-elektromagn-miniaturowe/finder/322170122000/#

lub coś podobnego.

Koszt dużo niższy niż przekaźniki których cewki są zasilane z 220V.

Pozdrawiam


Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 15A to maksymalny prąd chwilowy, ciągły to 3A więc zupełnie się nie nadaje (podobnie jak ten, ktory proponuje SoQł).

Musisz miec przekaźnik lub stycznik od 15A w górę, a czym go będzieszsterował to inna sprawa.

Odwiedź może jakąś hurtownię elektryczną.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj tylko poszukaj. Mam kilka takich przekaźników kupionych w internetowym sklepie akwarystycznych.Mała obudowa ,wtykasz w gniazdo 230V ,sterujesz prądem 12V. Pracuje to u mnie na zwarciu po 18 h na dobę , nie grzeje się i nie psuje się.Nie pamiętam gdzie to kupiłem , może w AM lub u Lajona . Poszukaj a znajdziesz.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz miec przekaźnik lub stycznik od 15A w górę...

15A ? Po co? To prawie 3,5kW!


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

on będzie zasilał zasilacz lampy, czyli napięcie przemienne 220 na którym jest max 6A. Co nam daje 1320W co w zupełności wystarczy wiedząc że zasilacz jest 350W

Czytajcie noty ze zrozumieniem.

PS: Ten przekaźnik to tylko przykład i można sobie dobrać jak kto woli. tme.eu ma świetną wyszukiwarkę z kryteriami.

Edytowane przez waldist (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15A ? Po co? To prawie 3,5kW!

24V/350W

Policz raz jeszcze. Dla ułatwienia przypominam wiedzę z podstawówki:

P=U*I

I=P/U

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr

Na wyjściu zasilacza będzie 14,5 A.

Ale ty wyłączasz zasilacz po stronie napięcia zasilania czyli po stronie 220V.

Moc oddawana (14,5Ax24V=350W) = Mocy pobieranej ze strony zasilania + straty.

Czyli z sieci będziesz pobierał (przy sprawności zasilacza 90%) około 390W co podzielone przez napiecie zasilania 220V daje ci prąd 1,8A.

Ty liczysz prąd w przypadku gdy przekaźnik wstawiasz po stronie wtórnej (24V) a ja po stronie pierwotnej(220V), i moim zdaniem tam powinniśmy sterować, no chyba że użytkownik chce zasilać układy pomocnicze lampy przez cały czas z tego samego zasilacza w tym przypadku Twoje rozumowanie jest ja najbardziej na miejscu.

Pozdrawiam


Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty liczysz prąd w przypadku gdy przekaźnik wstawiasz po stronie wtórnej (24V) a ja po stronie pierwotnej(220V), i moim zdaniem tam powinniśmy sterować....

Kolega waldist mnie ubiegł z odpowiedzią, a co do

Dla ułatwienia przypominam wiedzę z podstawówki.

to dzięki za przypomnienie, zapiszę sobie gdzieś ten wzór. ;)

Wracając do tematu, poszedł bym tą samą drogą co

wyjścia 220V zostawił bym w spokoju na grzałki i inne rzeczy o mocy do 150W

Przekaźnik do zasilacza oświetlenia zasilił bym z wyjść 12V

ale bez przekaźników, wystarczy optotriak moc3041 (2zł/szt), triak BT138 (3zł/szt), 3 resystory (grosze), kawałek płytki uniwersalnej. I jest cisza, przekaźniki nie "pstrykają", mamy zapewnioną izolację galwaniczną sterownika od sieci.

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie, dziękuję bardzo za pomoc i poświęcony czas, wiele się dowiedziałem :)

Sterować chciałem na wejściu do zasilacza - czyli na napięciu 220V - żeby odłączyć cały zasilacz - inaczej wentylator w nim będzie działał non-stop. Sterować też wolał bym napięciem 220V - mam więcej takich wyjść wolnych ze sterownika.

Czyli, konkludując powinien mi wystarczyć przekaźnik 220V/2A ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie, dziękuję bardzo za pomoc i poświęcony czas, wiele się dowiedziałem :)

Sterować chciałem na wejściu do zasilacza - czyli na napięciu 220V - żeby odłączyć cały zasilacz - inaczej wentylator w nim będzie działał non-stop. Sterować też wolał bym napięciem 220V - mam więcej takich wyjść wolnych ze sterownika.

Czyli, konkludując powinien mi wystarczyć przekaźnik 220V/2A ?

Lepiej kup 3A, 2A będzie na granicy pracy ciągłej.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/56640-zlece-wykonanie-prostego-ukladu-elektronicznego/

Niestety nie mam czasu, umiejętności i materiałów by zrobić to "zgrabnie" :(

Pomoże ktoś :) ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

zasilacz impulsowy bierze podczas startu duzy prąd. Dlatego przekaznik będzie dostawał nieźle po ... stykach. Proponuję zastosować dużo mocniejszy, który da gwarancję że jego styki szybko sie nie skleją.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.