Skocz do zawartości
Gaber

ARM by Mufti - opinie osób użytkujących

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wiem, że na ten temat pisało się wiele - większość przejrzałem

Nie ukrywam, że cenię sobie pracę Muftiego i wysiłek jaki włożył w opracowanie ARM-a, a czytałem, że bywało różnie.

Takich ludzi trzeba szanować i wspierać w działaniu, co na pewno da speeda do dalszej pracy.

Osobiście preferuje Polskie konstrukcję, dlatego zastanawiam się nad zakupem ARM-a.

Jeżeli daję zarobić to najpierw swoim :)

Do rzeczy:

- wiem. że temperatura, tzn sterowanie grzaniem i chłodzeniem bardzo ok

Pytania tyczą się: ph, redox i pomiaru zasolenia

- jakie sa wasze doświadczenia: dokładność i powtarzalność wyników

- jakich elektrod używacie, jak często je kalibrujecie

- jakiś doświadczenia z elektrodami hydrometu, bo nie ukrywam , że te mam na myśli.

jak się ma opisywany temat zaburzenia wyników, jeżeli podpięta jest jednoczesnie elektroda Ph, redox i zasolenia.

Będę wdzięczny za opinie osób, które korzystają z ARM-a :)

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi Mufti powiedział, żeby tych elektrod nie stosować. I coś w tym jest bo urządzenie nie działało dobrze z tymi elektrodami. Zreszą z elektrodami tunze też nie.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częściowo zostałem trochę jakby wywołany do tablicy :D

Dziękuje Wam obu za pozytywne i konstruktywne spostrzeżenia.

Co do elektrod, to na obecną chwilę wygląda to tak, że od jakiegoś czasu oprogramowanie w ARM mocno się zmieniło (fakt, że nie zdołałem z powodu notorycznego braku czasu napisać jeszcze nowej instrukcji obsługi).

Z tego co teraz wiem, to można stosować elektrody Hydromet, to są polskie bardzo dobre elektrody. Są one bardzo czułe. Z doświadczenia wiem przy wsparciu informacyjnym od Leszka (Loccutus :; ), że praktycznie nie m różnicy w działaniu w porównaniu z innymi markowymi elektrodami (AM, GHL, Sera czy Tunze).

W ARM od kilku ostatnich egzemplarzy zastosowałem w konstrukcji modyfikację polegającą na częściowym obniżeniu temperatury wewnątrz urządzenia, która podnoszą załączone przekaźniki. Wpinając diody prostownicze szeregowo obniżyłem napięcie zasilania przekaźników, co pozytywnie wpłynęło na temperaturę. W efekcie znacząco spadło wahanie pomiaru pH wskutek dryftu termicznego.

Jak się bowiem niedawno okazało winowajcą zamieszania przy pomiarze pH był tranzystor FET na wejściu pH, który mocno zmienia swoje parametry wskutek zmian temperatury. Obniżenie jej spowodowało dość znaczne ustabilizowanie się pomiaru.

Pozostało jeszcze w programie procesora wyeliminować drobny dryft pomiaru Redox przy załączaniu wyjść (rzędu kilku-kilkunastu miliwoltów, co jest w skali całego pomiaru mało znaczące). Jest to korekta czysto programowa, będzie n pewno zawarta w najnowszym firmware (V4.30).

Aktualnie pracuję nad współpracą z modułem ARX, który już działa u mnie od strony sterownia wyjściami oraz LAN. Niebawem dam znać co i jak.

Piękni chodzi sterowania PWM oraz 0-10V (w sumie 4 wyjścia). Podłączając drivery od lamp LED można uzyskać niezły efekt :D

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety miałem inne oczekiwania co do powtarzalności pomiarów.

Niestety w wesji bodajże v3... nie było z tym najlepiej.

Duże rozjazdy względem sond pH, Redox i zasolenia (które w ogóle pływało jak chciało ).

To wszystko jeszcze dało się ogarnąć ale gwoździem do trumny były zmiany odczytu tych parametrów w zależności od załączonych wyjść ( gniazd ).

I nie ważne czy wyjścia miały coś podpięte czy nie. Uziemiałem, podpinałem, przepinałem i się poddałem.

Jednak trzeba pamiętać że jak za tą cenę... jak komuś nie zależy na super odczytach to luzik.

Nie wiem jak to jest w nowym modelu v4.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.