Skocz do zawartości
MojeSumienie

112l w Tychach :)

Rekomendowane odpowiedzi

@Enia - szorstnika mam pomarańczowego :)

@luft - niestety nie ma borsuka - bo nie bylem na spotkaniu. A wszędzie są wielkie.

EDIT - coby nie nabijać postów

moje krewetki mają chyba ADHD... gonią się po całym akwarium, nie zważając na nic kompletnie.

Skaczą, fruwają, nawet rzucają się na błazny. Może to "obcy"? :)

Na obiad są za małe... więc chyba pójdą na sprzedaż. Jeszcze nie widziałem, żeby takie małe "gówienka" robiły taki "bandżaj" w akwarium.

jeśli ktoś z okolic chce krewetki - to chętnie zamienię się na jakieś "miękkie" szczepki.

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tego jeszcze nie widziałem...

szorstnik wyszedł ze swojego kondonika i poszedł na spacer :) Przez noc przespacerował się około 20 cm.

Siedzi w rogu goły i świeci :)

pytanie - mam się już martwić?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

MojeSumienie,bo on do mnie chce iść, tylko szyby mu przeszkadzają! ;)Jak mój zrobił taki numer to mu dupkę piaskiem przysypałam i jest ok. :)

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie przysyp go piaskiem i jeszcze lepiej połóż na niego mały kawałek skały bo mój jak wyszedł to niestety skończył w pompie cyrkulacyjnej

Sent from my iPhone using Tapatalk


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no gołego go nie puszczę :D to już prędzej może ja... :blushing: :blushing: :blushing: :blushing: :whistle: :whistle: :whistle:

edit:

Mateusz.... a taka 3,5kg może być? bo tylko takie mam

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

MojeSumienie,małą, lekką skałką, najlepiej z jamką,bo jak go zgnieciesz to do mnie już nigdy nie trafi ;) goły czy nie goły,szorstnik czy Ty, zawsze to jakieś nowe doswiadczenie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahaha


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Nie haha tylko dawaj tu tego szorstnika,mam pełno małych skałek.A jak Ty goły przyjedziesz ,to też się znajdzie parę kamyków na ogrodzie przy oczku.Będzie Ci dobrze ;) A tak serio to możesz mu dać kawałek rurki .:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięknie pięknie... apollo Ci się przy oczku marzy ;)

a tak poważnie - przyjdę z pracy to coś pokombinuję. A szorstniki same nie budują tego "kondonika"?

poważnie trzeba jakąś rurkę mu dać?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odbuduje sobie z piasku ale dobrze go czymś chwycić bo może popłynąć z cyrkulacją

a nie masz jakieś malutkiej skałki takiej 5x3cm chociaż?


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Z tego co czytałam to budują same i mój jak go przysypałam piaskiem i ustawilam pupką w jamce pod skałką to się odbudował, ale bardzo lubią rurki i ponoć czują się w nich bezpiecznie i nie wędrują .:)

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też się przymierzam do przejścia na tą sól, ale nie wiem czy następną podmianę robić mieszając pół na pół z IO?

Czy od razu namieszać całość (12l) z samej BT

mając same miękasy nie chce mi się już lać ballinga - bo... po prostu często zdarza się ze nie jestem systematyczny i nie ukrywam, że bez pompek jest to trochę uciążliwe


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też się przymierzam do przejścia na tą sól, ale nie wiem czy następną podmianę robić mieszając pół na pół z IO?

Czy od razu namieszać całość (12l) z samej BT

mając same miękasy nie chce mi się już lać ballinga - bo... po prostu często zdarza się ze nie jestem systematyczny i nie ukrywam, że bez pompek jest to trochę uciążliwe

Zastanawiam się nad sensem twojej wypowiedzi. Lejesz Baling robiąc co tygodniowe podmiany mając korale miękkie??? hmmm niespotykane.

A w czym ma ci pomóc zmiana soli?

sorki za off-top

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę lać ballinga niepełnego, bo będąc na soli IO cały czas spada mi kh do 6 i muszę sztucznie podnosić.

Poza tym, zmieniłem oświetlenie na led, a gdzieś tu na forum wyczytałem, ze ledy też "wypłukują" kh - osobiście nie wiem na ile to jest prawdziwe i na ile to ma sens, ale faktem jest, że po podmianie mam 2 dni kh 7,2-7,6 a po tygodniu spada mi do 6,6 - 6,2

Więc myślę, że jeśli przejdę na bogatszą sól, nie będzie takich wahań - stosując podmianę co tydzień

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz wartości Ca. Korale to nie jedyni konsumenci Ca, kH i Mg. Pozostają skorupiaki, glony wapienne. Używam soli BT już przeszło miesiąc. Na razie brak negatywnych reakcji ze strony baniaka. Wcześniej używałem soli IO i AF. Pierwsza była za uboga, druga dla odmiany za bogata. Sól BT jest niejako pomiędzy nimi. Przy regularnych podmianach kwestie mikro mam w zasadzie opanowaną. Resztę zaś czyli Ca, kH i Mg zapewnia mi Balling i pompy dozujące.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca waha się w granicach 380 - 340, Mg w granicach 1260 - 1200

Ubocznych skutków raczej nie zaobserwowałem, wszystko się pompuje, ale, ze jestem nerwowy rocznik martwią mnie takie skoki.

Pomp dozujących niestety nie mam - gdyby były pewnie bym się nie przejmował. Ale przy mojej pracy, czasami mam siłę wieczorem nalać, a czasami mi się nawet nie chce wejść na górę do pokoju.

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca waha się w granicach 380 - 340, Mg w granicach 1260 - 1200

Ubocznych skutków raczej nie zaobserwowałem, wszystko się pompuje, ale, ze jestem nerwowy rocznik martwią mnie takie skoki.

Pomp dozujących niestety nie mam - gdyby były pewnie bym się nie przejmował. Ale przy mojej pracy, czasami mam siłę wieczorem nalać, a czasami mi się nawet nie chce wejść na górę do pokoju.

Duże wahania są nieodpowiednie dla zwierząŧ. Jeżeli wybrana przez ciebie sól ma dobre właściwości buforujące to będzie ok, w przeciwnym razie nic się nie powinno zmienić. Będziesz miał co najwyżej wyższy poziom Ca, MG i KH oraz spadek na podobnym poziomie co dotychczas. Pytanie na ile sól BT jest tzw bogatszą od IO. Patrząc na ilość podawanej soli do wody i uzyskiwane zasolenie można jedynie stwierdzić, że ta sól podobnie jak np KENT ma wyższe uwodnienie związków chem użytych do jej produkcji. Można też się zastanawiać co z proporcjami innych składników (pierwiastki śladowe) w takim zestawieniu gdy mamy cięższą bazę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już sam głupieje od tego wszystkiego...

znam kilka osób, które używają tej soli i mają dużo większą obsadę niż ja i z tego co wiem, nie leją ballinga - uzupełniają tylko pierwiastki śladowe. A baniaki wyglądają rewelacyjnie.

Sam już nie wiem... co człowiek to inne zdanie, co baniak to inaczej... a najgorsze jest to, że nie wiem już jak wypracować swoją metodę

czy zmieniać sól czy jej nie zmieniać


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie róbcie ze mnie łosia :)

ja wiem, że sól to nie wszystko, wiem też, że każde akwarium jest inne, ale może jeśli przejde na bogatszą sól - nie będę miał problemu z kh. Nie wiem czy dobrze myślę, ale skoro na IO mam takie skoki kh w ciągu tygodnia, to jeśli dam sól w której kh, Ca, Mg jest wyższa - to wahania będą, ale przecież dużo mniejsze?

Co z tego że działa? Ale nie tak jak powinno - to tak jakby napisać, że auto na kapciu pojedzie - niby pojedzie - ale jak pojedzie?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem, że sól to nie wszystko, wiem też, że każde akwarium jest inne, ale może jeśli przejde na bogatszą sól - nie będę miał problemu z kh. Nie wiem czy dobrze myślę, ale skoro na IO mam takie skoki kh w ciągu tygodnia, to jeśli dam sól w której kh, Ca, Mg jest wyższa - to wahania będą, ale przecież dużo mniejsze?

A niby dlaczego? Czy jak na starej soli Twój system zużywał 100mg Mg/tydzień to na nowej będzie zużywał 50 mg/tydzień?


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie róbcie ze mnie łosia :)

ja wiem, że sól to nie wszystko, wiem też, że każde akwarium jest inne, ale może jeśli przejde na bogatszą sól - nie będę miał problemu z kh. Nie wiem czy dobrze myślę, ale skoro na IO mam takie skoki kh w ciągu tygodnia, to jeśli dam sól w której kh, Ca, Mg jest wyższa - to wahania będą, ale przecież dużo mniejsze?

Co z tego że działa? Ale nie tak jak powinno - to tak jakby napisać, że auto na kapciu pojedzie - niby pojedzie - ale jak pojedzie?

Jeżeli chcesz zmienić sól bo coś nieodpowiada lub jest za uboga to zmieniaj, nic się nie stanie. Ja zmieniałem już kilka razy, nigdy nie robiłem żadnych tajemnych procedur czy mieszania starej z nową. Konczy się wiaderko otwierasz nowe i solisz. Przecież nie podmieiasz całej wody a zwykle około 10%.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra jak temat i tak przeniesiony zostanie do mojego tematu ...

to co z mikroelementami? których nie ma w ubogiej soli i nawet dodawanie mikroelementów z kenta nie do końca załatwia sprawę.

Jeśli piszę źle - poprawcie mnie

ale na logikę, jeśli stosuję ubogą sól to muszę ją uzupełniać pierdylionem innych suplementów, mikroelementów itd itp.

Więc jeśli zastosuję sól choćby o trochę bogatszą w mikroelementy i bogatszą w Ca i Mg to siłą rzeczy nie muszę wlewać przez 20 minut roztworów z "piętnastu" butelek - bo to co powinienem wlać już mam w akwarium

czy tak?

a co za tym idzie - nawet jeśli wahania będą - bo oczywiście będą... będą na takim poziomie, że nie spadną mi poniżej poziomu, gdzie już korale będą to odczuwać - piszę tu o spadku kh z 7,6 do 6,5

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

suplementacji nie unikniesz nawet stosujac bogatsza sol. To ulatwi sprawe na jakis czas. Jak rusza korale pelna para to suplementacja bedzie koniecznoscia. Reaktor wapnia z naprawde dobrym wkladem w jakis sposob zalatwia sprawe ale tez nie do konca. Balling pelny to chyba najlepsze rozwiazanie ale tez troche upierdliwy w duzych zbiornikach


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.