Skocz do zawartości
Jacek1305765940

Tunzebox

Rekomendowane odpowiedzi

hejka, właśnie zamówiłem baniaczek 200*60*70, może ktoś wie jakie i ile pomp trzeba by zastosować aby uzyskać efekcik jak na filmie który mam nadzieję ze pamiętacie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki filmik?

Jeśli chodzi o WaveBoxa to zdaje się jest do 1200l. Widziałem w akcji u @Pawła2000 i nieźle to wygląda. On ma jeszcze dodatkową pompę Tunze. Jeśli chodzi o same pompki to myślę, że 2x12000l na falowniku to minimum aby uzyskać ciekawy efekt w tak długim akwarium.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tej dlugosci to bez dwoch zdan wavebox. tylko to niego trzeba miec lekko podniesione krawedzie akwarium zeby nie chlupotalo na podloge


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

efekcik genialny według mnie ... tylko czy to tez załatwia obmywanie skały itd....... bo dwie pompy po 12 000 l i sterownik to chyba cenowo tak samo wychodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie pompy tunze stream + multokontroler kosztuja wiecej niz wavebox z kontrolerem


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje w sprawie ceny, juz sie doczytałem dokładniej... , zreszta wavebox mozna połaczyc z praca pomp... co załatwia cyrkulaje, napewno tanio nie jest ale przepieknie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie sie wacham z tym wavy a tunze ze sterownikiem 20000l/h w sumie cena podobna ale nie wiem czy ten wavy nie będzie mi wody z tanqu wylewał....może za mocno kołysać i d*pa.w sumie jeszcze nie wiem ale jesetm raczej tradycjonalistą i chyba wezme zwykłego tunze....


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jeśli chodzi o fale, to pokazywali ostatnio na tym filmie na NG z jakiegoś amerykańskiego oceanarium, jak skutecznie robią fale w dość duuużym zbiorniku. Zamiast pomp i sterowników całość składała się z wielkiego pionowego tłoka, który działał podobnie jak strzykawka na przemiennie zasysając i wypuszczając wodę...konstrukcja nieskomplikowana i chyba w całości możliwa do skonstruowania...:)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wavebox i na początku też sie bałem że będzie mi się wylewała woda z baniaka (bo niestety mam troche za wysoki komin i od lustra wody do krawędzi zbiornika jest ok 2 cm). Przy zbiorniku 120/60/60 przy ustawieniu maksymalnej wysokości fali woda podnosi się o około 1cm i nic się nie przelewa. Według instrukcji max wysokość fali przy takim zbiorniku to 4cm, a im dłuższy zbiornik tym fala jest niższa.

@błażej

Wavebox ma w środku pompę 20000l/h (62 waty), z tym że w wersji która pracuje pulsacyjnie.

@nowy_zarażony

Myślę że projekt waveboxa DIY jest trochę trudny do wykonania bo potrzeban jest pompa o dużej przpustowości i taka która włącza się i wyłącza z częstotliwością od 0,5 do 2 sekund. Wątpię czy jakakolwiek zwykła pompa jest w stanie to wytrzymać.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawle, a czy on nie zasysa także wody? To znaczy dmucha i wciąga cyklicznie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wavebox w połączeniu z 2x OR3500 (obieg) w akwa 160x85x62 załatwi sprawę ruchu wody, czy trzeba jednak dodać jakąś pompę?

kto wie? (użytkownicy Wboxa)

k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin na środku i przelew durso, powinien dobrze działać..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa powinna byc raczej orginajna. Np marea. Teraz do elektronikow:) Sterownik, byla juz mowa o takim, nie wylacza pompy tylko zmniejsza jej wydajnosc do kilkudziesieciu procent. Widzialem na filmie rowniez wersje z czojnikiem plywakowym. Mozna prosic o jakies foty i wytlumaczenie zasady dzialania, bo nie wiem czy dobrze to rozumie. Pozdrawiam.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Pompa w waveboxie nie zasysa wody, woda wypełnia ponownie pudełko grawitacyjnie gdy pompa jest wyłączona.

@nowy-zarazony

Pompa w waveboxie wyłącza się całkowicie, a nie tylko ogranicza przepływ. Z tego co jest napisane w instrukcji jest to specjalna pompa która może działać w spasób włącz/wyłącz. Poza tym pompa ma wydajność 20000l/h (zakładam, gdyż pompa stream o mocy 62W ma właśnie wydajność 20000l/h), a marea ma chyba max 6000 l/h.

Przelew w moim zbiorniku jest w prawym tylnym rogu. Wcale nie jest głośniej niż bez waveboxa, ale w kominie są biobale, na nich torebka z węglem i Rowaphos, a na tym kratka zraszająca AM. Woda spływa do sumpa dość równomiernie, aczkolwiek pomiędzy nocą (gdy wavebox jest wyłączony) a dniem jest ok 5-10 litrów różnicy w ilości wody w sumpie.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztp

Prawdopodobnie powinno być ok. Chociaż sposób poruszania wody przy pomocy waveboxa jest zupełnie inny, cała woda w akwarium poprostu faluje (u siebie najlepiej widze to na cladielli która porusza sie w prawo i w lewo o około 5cm).

W moim akwarium mam jeszcze dodatkowo 2x1000l wsadzone w skale (to jest chyba troche za malo bo zbiera mi sie troche syfu pod skala- ale jest go o wiele mniej niz przed założeniem waveboxa), jedną pompę 6000l (tunze 6060) i pompe zwrotną z sumpa OR2500.

Jeżeli zamierzasz trzymać korale które lubią bardzo silne prądy wody to powinienieś dodać jeszcze jakieś pompki/pompę do cyrkulacji.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel 2000 duza masz pompe w waveboxie byly dwa modele bo wiekszosc jest z pompa 12000l/h wiec nie wydaje mi sie ze masz 20k l .Cos mi sie nie chce wierzyc ze tam jest jakas specjalna pompa wsrodku ze ja zmodyfikowali zapewne kazda pompe tunze mozna wstawic i wlaczac i wylaczac w zaleznosci od dlugosci zbiornika.Tak jak napisales ze pompa jest wlaczana i wyaczana wiec nic prostrzego jak kupic pozadny przekaznik czasowy z nastawa od 0,1sec i nastawiana dlugoscia przerwy o ile sie nie myle przy zbiornikach dlugosci 180 czas wynosi 0.86 sec.a na konic troche plexi i sklecic takie pudelko i wydaje mi sie ze bedzie to dzialac

Mam jeszcze jedno pytanie do ciebie Pawel 2000 jak nisko masz zrobiony komin ile od krawedzi akwarium???

Pozdrawiam kiwalski


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztp

Mam to w warszawie

@kiwalski

Pompa w waveboxie ma 62W, otwór wylotowy 62mm - wszystkie turbelle poza 20000l mają otwór 50mm (oznaczenie sprawdze w domu) 62W turbelle stream mają 20000l, pompy 12000l maja chyba 45W. Zgodzam się że można dobrać odpowiedni sterownik i tylko włączać i wyłączać pompe co ileś tam sekund, moje wątpliwości budzi jedynie żywotność pompy która nie jest przystosowana do takiej pracy.

Komin jest 4cm od krawędzi zbiornika, a spiętrzenie na grzebieniu to ok 1,5-2cm


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.