Skocz do zawartości
Lurthel

[121l + sump] Lurthel

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba czas się pochwalić moim nowy projektem. Zamierzam tam trzymać miękasy i lps'y, gdyż sps'y nie przypadły mi do gustu, lubię jak coś się w zbiorniku rusza. Co do ryb zamierzam tam trzymać dwa błazny, babkę kopiącą, i gobiodona okinawae, oraz oczywiście jakieś skorupiaki i bezkręgowce. Nowy zbiornik już powoli zalewam. niestety osmoza leje się jak krew z nosa albo i wolniej :D.

Ale do rzeczy:

- Akwarium 60x45x45 z szyb 8mm z zewnętrznym kominem ( spływ 25mm, rewizja 20mm), trzy szyby optiwhite.

- Powrót 20mm poza kominem

- Sump o wymiarach 40x50x50, trzy przegrody, na spływ, na odpieniacz, na powrót.

- Hydraulika przy kominie klejona z pcv, a dalej wężami.

Co do sprzętu:

- Odpieniacz AquaEuro USA 55

- Grzałka Aquael Gold 100w

- Pompa powrotna Tunze Silence 1073.02

- Cyrkulacja Tunze 6015

- Lampa Led (10x cree RB 5x cree białe)

Co do cyrkulacji z czasem dojdzie jeszcze koralia 900 z poprzedniej kostki i myślę, że dla miękkich/lpsów styknie. Niedługo dojdzie też dolewka.

Jeśli chodzi o skałę to kupiłem suchą niecałe 8kg i już moczy się w osmozie. oprócz tego dojdzie 3,5kg żywej z poprzedniego akwa. Do tego żywy piach. Będę zalewał na soli Red Sea gdyż póki co jestem z niej zadowolony.

Kilka fotek:

img20130420124308.jpg

img20130420124322.jpg

img20130420124402.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę wyjąć odpieniasz bez wyciągania sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie ma problemu. Wkładałem odpieniacz gdy sump był już na miejscu :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa nie będzie za słaba ?? Cyrkulacja też ledwo ledwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wystarczy, szczególnie lampa. Mardow miał ją w kostce 45x45x45 i było dobrze więc tutaj też się nada moim zdaniem. A cyrkulację zawsze mogę dołożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hernio ma racje. Tunze obiegowa na wylocie będzie ledwo dmuchać a 6015 to może być wsparciem dla 6025.

Moim skromnym to zdaniem to obie mocniejsze powinieneś sprawić sobie.

Pomyśl jeszcze nad cyrkulacją w szafce :) Jakiś otwór z kratką czy coś...

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się fajnie, ale zgadzam się, że cyrkulacje powinieneś dodać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacje w szafce póki co zrobiłem na zasadzie konwekcji. Są otwory wentylacyjne na dole i na górze. mam nadzieje że to wystarczy, jak nie to dorobię jakiś wiatraczek z kratką. Co do cyrkulacji w akwa po prostu wyjdzie w praniu, w mojej kostce z koralią 900 jedyne miejsce gdzie mogę postawić euphylie żeby ładnie rosła to pod cyrkulacją bo w innych miejscach jest pralka i zwija polipy. Po prostu nie chcę przesadzić dlatego wstępnie jest jedno tunze 6015 i ta koralia 900, jak będzie mało to dokupię 6025 lub drugą 6015.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wszystko fajnie.

Ale współczuję grzebania w sumpie:)

p.s./OT/zwał jak zwał : na czym grasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie było innej możliwości ustawienia szafki ;/. Ale będzie ładny murek oddzielający biurko w pokoju :).

A jeśli chodzi o granie to... bass <3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie fajnie tylko ja na początek zmienił bym kilka rzeczy:

obieg NJ 2300

cyrkulacja 6025 + koralia

ps. Ty basss ja perkusjaaa :D


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie ufam tym New-Jet'om. Ja tu śpię, a jak się trafi głośniejszy model to będzie kiszka.. Wole tunziaka chyba. Ale czas pokaże czy to dobry wybór.

Perke mam w garażu... Co prawda nie moja ale zawsze. Ja jednak wolę bass.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam NJ 2300 i nic nie słychać śpię przy nim i nic cichutko ;)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sam wiesz, że zdarzają się egzemplarze które potrafią warczeć. Było o tym kilka tematów co najmniej. Myślę że wydajnościowo tunze nie będzie gorsza, po drugie zużywa mniej prądu a to dla mnie i dla mojego ups'a bardzo ważne :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sam wiesz, że zdarzają się egzemplarze które potrafią warczeć. Było o tym kilka tematów co najmniej. Myślę że wydajnościowo tunze nie będzie gorsza, po drugie zużywa mniej prądu a to dla mnie i dla mojego ups'a bardzo ważne :).

To tak jak z kobietami. Jedna hałasuje a druga nie :) Nigdy nie wiesz na co trafisz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium nareszcie zalane i zasolone. Póki co odpukać wszystko działa. Teraz pozostaje czekać aż dojrzeje i będę przetaczał resztę skały i życie. Obiegówka Tunze świetnie sobie radzi, jest niesłyszalna a pompuje tak mocno, że musiałem trochę ją skręcić. Najgłośniejszy z całego tego towarzystwa jest odpieniacz, ale przy zamkniętej szafce będzie się dało spać spokojnie. Postaram się wymyślić jakieś wygłuszenie odpieniacza, głownie chodzi o wibracje przenoszone na sump.

Kilka fotek z dzisiaj:

img0536ir.jpg

img0537y.jpg

img0538qy.jpg

img0539au.jpg

img0540fr.jpg

img0541ta.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem trochę na temat obsady rybnej w zbiorniku i wymyśliłem następujące zestawienie:

- Parka A.Ocellarisów

- 3-4 szt Zoramia Leptacantha ( Myślałem też o chromis viridis ale nie wiem co lepsze)

- Valenciennea sexguttata

- Cryptocentrus Cinctus + alpheus randalli

- Gobiodon okinawae

Co o tym myślicie? Wszelkie sugestie mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektórzy zalecają chromisy w większych stadach - chociaż czasem nie wiadomo kogo słuchać :)

ja osobiscie zastanawiam się nad pterapogonami - jakąs parką.

Valenciennea sexguttata - zajefajna babeczka - dopóki była u mnie w akwarium piasek miałem czyściutki - przede wszystkim nie rozrzucała piasku po całym akwarium, ale jak kopała dziurę, to potrafiła narobić bałaganu :)

niestety wyskoczyła mi podczas mojej nieobecności i muszę się rozejrzeć za następną. Osobiście ją polecam


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o chromisy to miałem na myśli 3-4 sztuki, to już chyba można jako stadko traktować? Czy za mało? Ale czytałem że trochę świrują na starość więc nie wiem. Mam koronę 12 cm ponad akwa, czyli w sumie od lustra wody jakieś 13-14cm. Myślisz że to wystarczy żeby babka nie wyskoczyła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia.

u mnie wyskoczyła w dzień. pływała trochę przy szybie (góra dół) i przyszedłem z pracy i znalazłem ją na dywanie. niby jeszcze dychała, ale na drugi dzień odpłynęła na wieczną rafę. Nie wiem czy ją coś wystraszyło, czy to była kwestia stresu po przełożeniu do większego akwarium. W małym miałem akwarium przykryte płytą pleksi. Duże mam otwarte.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy na jak dużą wysokość potrafi skoczyć taka ryba. U Ciebie jest jakakolwiek korona? Czy całkiem odkryte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wystarczy, szczególnie lampa. Mardow miał ją w kostce 45x45x45 i było dobrze więc tutaj też się nada moim zdaniem. A cyrkulację zawsze mogę dołożyć.

Ledy masz od Mardowa...Fajną kosteczkę na nich odpalił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy na jak dużą wysokość potrafi skoczyć taka ryba. U Ciebie jest jakakolwiek korona? Czy całkiem odkryte?

całkiem otwarte :)http://nano-reef.pl/topic/56032-112l-w-tychach/


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na nową aktualizację i trochę fotek. Baniak jest już w miarę stabilny, glony już schodzą.

Zmienił się odpieniacz na stożek od Sebastka z pompą tunze, chciałem mieć ciszej w pokoju.

Aktualna obsada rybna to:

2x błazen

2x pseudochromis fridmani

valenciennea puellaris

cryptocentrus cinctus

gobiodon okinawae

Prawdopodobnie to już ostateczna obsada

Co do koralowców to jeszcze dużo dojdzie bo jest łysawo ale wiadomo to sporo kosztuje więc systematycznie coś dokupuje jak mam fundusze.

Kilka fotek:

To fioletowe na piachu to cień, nie cyjano, po prostu aparat przekłamuje kolory troszkę.

img0596nz.jpg

img0597hf.jpg

img0598h.jpg

img0599ya.jpg

img0600us.jpg

img0601je.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, no twoje ułożenie skały jest przepiękne . Korale też wyglądaja b.ładnie . Tak dalej kolego ! :thumbup:


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.