Skocz do zawartości
MixEEr

Wybarwienie/wzrost SPS (oświetlenie? LED/T5,suplementacja?)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem posiadaczem lampy PS Metis CRP (2x100w) i 3x 54w t5. Od ok. miesiąca jestem posiadaczem pierwszych SPSów, i wiekszość (poza zielonymi, pavonami, montiporami talerzowymi histryx bordowy) które mam poszły w brąz (montipory dignitaty niebieska/stalowa/czerwona, histrix zielony, acra niebiesko/fioletowa), w tym momencie mam lampy położone tak- z tyłu 3xt5 coral+, fiji, aquablue spezial (nad spsami), z przodu Ledy (70%białe, 90%niebieskie), do tego wydaje mi sie że korale stoją w miejscu (poza monti talerzowymi, które rosną jak szalone, reszta stoi w miejscu i zbrązowiała)

świece tak:

Ledy- wschód od 10 do 12, i zachód od 20 do 22.

T5- od 11 do 21.

akwarium 300l (120x50x50) + 80l sump (3komory - odpieniacz/refugium+dsb/powrót+skała)

parametry:

no3-2

po4-0

co-410

mg-1350

kh-7,7-8

dozuje balinga:

-ok 100ml Ca

-ok 100ml Kh

-mg nie dozuje

-sól bez nacl- ok 50ml

suplementy

-jod

-coral A (aminokwasy)

-coral V (witaminy)

filtracja:

-odpieniacz

-refugium z dsb (malutkie)

-AS

sól, od 2 podmian reef crystals, wcześniej AF.

-akwarium ma jakieś 7 miesięcy (założone w pazdzierniku, przeniesione z mniejszego- 100% zywa woda/skała itd)

na ten moment chciałbym aby SPSy podrosły, a potem zajął bym sie kolorami, tylko nie wiem, jak dopasować oświetlenie, ile świecić, jakie świetlówki dać do T5, troche kicha jest że cześć zbiornika jest pod ledami, cześć pod t5, lepiej chyba było by żeby na środku były ledy, i po jednej świetlówce z boku, a nie że z tyłu (nad spsami) t5, a z przodu led.

a może coś z suplementacja nie tak? leje taki zestaw już z 3 tygodnie, ale żadnej plagi glonów nie mam, troche okrzemki na piasku, ale nie w wielkich ilościach i one były zanim zacząłem lać suplementy, bałem sie że je rozniesie, ale nie roziosło, jest tyle co było - niewiele.

co myslicie :)

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat oswietlenia nie chcialbym za bardzo sie wypowiadac, bo miesiac czasu moze byc troche za krotko na ladne wybarwienie.

Natomiast tu bym zwrocil uwage:

suplementy

-jod

-coral A (aminokwasy)

-coral V (witaminy)

W takiej sytuacji, poza jodem nic bym nie podawal bo byc moze korale tych extrasow nie zuzywaja i sa przedawkowane ?

Kolory, przy dobrym oswietleniu i czystej wodzie powinny same sie ustabilizowac, a gdy korale zaczna mocno rosnac to dopiero wtedy bym sie zastanawial, czy amino i witaminy sa im potrzebne. W kazdym razie potestowalbym ich dodawanie osobno, i to przez 2-3 miesiace, zanim zaczne dodawac nastepny. Do wszystkiego trzeba podchodzic powoli...

Nie wiem czy wynik testu na PO4 jest wiarygodny. Obecnosc NO3 tez jest zastanawiajaca, chyba ze dozujesz ? Ty znasz swoj zbiornik najlepiej i pewnie wyczuwasz jak sie maja sprawy lepiej od nas.

W kazdym razie mysle, ze miesiac na wybarwienie moze byc za krotko. 2-3 miesiace z niskimi stezeniami PO4 i NO3 moga juz zaczac dawac efekt pod warunkiem, ze po drodze nie bedzie jakiejs wpadki, wtedy ten okres mozna liczyc od poczatku.

Mysle, ze sam dobrze wiesz co i jak :chris:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeszcze no3 jest do poprawy. . . Może dodać trochę po4 i wódka?

A jakie świetlówki, jaką kombinacja na wzrost? I czy nie na długo świece?

tapnięte z telefonu

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo barwy białej - zarówno w świetlówkach jak i w ledach.

Jedna white na dwie blue/blue+actinic.

Kanał biały na 50% - pamiętaj że CRP ma dwa rodzaje diod białych - Natural White oraz Cool white i jego barwa jest cieplejsza niż XM-L(wypadkowa).

Czas świecenia - maksymalnie 8-9 godzin - jeśli prześwietlisz zwierzaki to nie dosyć że zbrązowieją - to jeszcze staną we wzroście.

Moc lampy ogólna - 60-70% max(na początku przy aklimatyzacji SPS)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas świecenia - maksymalnie 8-9 godzin - jeśli prześwietlisz zwierzaki to nie dosyć że zbrązowieją - to jeszcze staną we wzroście.

Trochę podepnę się z tematem,

Podajesz 8-9 godzin ale to do światła w 100 % mocy ?

Czyli mając oświetlenie t5 8 x 54

Mam włączone

2 x 54 - 12,5 godziny

4x 54 - 11 godzin

8 x 54 - 10 godzin

Tak jest ok ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snake, z T5 tak jest ok. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, sądzę że jest dobrze. Co na to Twoje korale? ;)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, skoro wszyscy muszą zmniejszać światło białe to dlaczego w lampach podczas produkcji cześć białych ledow nie jest zastepowana niebieskimi? To tylko moje przemyślenia wiec na spokojnie :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę podepnę się z tematem,

Podajesz 8-9 godzin ale to do światła w 100 % mocy ?

Czyli mając oświetlenie t5 8 x 54

Mam włączone

2 x 54 - 12,5 godziny

4x 54 - 11 godzin

8 x 54 - 10 godzin

Tak jest ok ?

A jaki masz układ świetlówek ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, skoro wszyscy muszą zmniejszać światło białe to dlaczego w lampach podczas produkcji cześć białych ledow nie jest zastepowana niebieskimi? To tylko moje przemyślenia wiec na spokojnie :)

słuszne pytanie :)

czyli odłożyć suplementy -tylko jod i ledy, białe 50%, a świetlówki 2x blueplus i 1x aquablue spezial ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, sądzę że jest dobrze. Co na to Twoje korale? ;)

Korale mają się dobrze rosną ale te które są 10 cm od tafli początkowo wyrzuciły zooksantelle oraz są dosyć wyprane .

Snake, z T5 tak jest ok. :thumbup:

:thumbup:

A jaki masz układ świetlówek ?

4 x niebieskie i 4 białe


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, skoro wszyscy muszą zmniejszać światło białe to dlaczego w lampach podczas produkcji cześć białych ledow nie jest zastepowana niebieskimi? To tylko moje przemyślenia wiec na spokojnie :)

Pewne założenia/wiedza ewoluują wraz z produktami w oparciu o doświadczenia, badania i wyniki ekperymentów.. Podobny proces można zaobserwować wszędzie - czy to w komputeryzacji czy motoryzacji(samochody które palą 3 litry/100km - 20 lat temu nie do pomyślenia).

Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie - są panele gdzie diody białe zastępowane są innymi kolorami :)

W tej chwili najnowsze matryce SMT nie zawierają w ogóle diod biały - przykład matrycy SMT:

https://fbcdn-sphoto...594224556_n.jpg

czy

https://fbcdn-sphoto...127182919_o.jpg

Ta technologia też już jest dostępna w panelach Hyperion S(bez SMT)

http://www.advanceda...-absolute-beast

Czy ta technologia (bez białych led) działa jak powinna? Czas pokaże i zbiorniki które pod tymi panelami już można oglądać(niektóre od stycznia). Sądzę, że tak.

pozdrawiam :)

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. a jak ustawie przy metisie 3x150 White na 10% Blue na 100% Moon na 80% , lampa na 100% dodatkowo mam dołożone 2x54 w ATI Purple Plus i Sylvania CoralStar . / Może być takie ustawienie dla SPS ? Nie będzie za niebiesko ? Albo za jasno ?


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno dokładnie odpowiedzieć - raczej na pewno moc masz za dużą - przy dodatkowym oświetleniu T5 używałbym led na 55-60%(stosunek kanałów ok - może białe na 15 do 20%). Kanał moon też na 100%(to diody XPE blue)

Czy za niebiesko/jasno - to musisz już ocenić samemu, ogólnie na pewno z mocą lampy zszedłbym w dół.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie,bo widzę ze zielona pavona zaczyna łapać brąz,czy lampę która mam ustawioną na 85%(Triton r2)powinienem skręcić czy podkręcić...?Ona stoi bliżej dna,ale zauważyłem że acropora którą mam od niedawna była bardziej niebieska a teraz robi się jaśniejsza...a stoi zaraz nad lampą w połowie zbiornika...czy lampa jest za mocno ustawiona?Kanały białe mam na 8% poskręcane reszta na 100%.Po4-według saliferta 0,No3 według saliferta poniżej 2.Czas świecenia mam od 10 rano wschód 240minut i zachód od 20.Co myślicie?

Akwarium 80/60/60

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślę, że wpływ na kolor mają nie tylko nutrieny i światło.

Pavona jest lps więc powinno być jej dobrze przy dnie.

Wschód trwa 240minut?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wpływ na kolor mają nie tylko nutrieny i światło.

Pavona jest lps więc powinno być jej dobrze przy dnie.

Wschód trwa 240minut?

No tak sobie ustawiłem,żeby za szybko lampa nie wchodziła na 100%,pozatym ładnie to wygląda przy zachodzie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź potas. Najlepiej testem red sea. U mnie wszystko szło w brąz do póki go lekko nie przedawkowałem. Kolory wróciły przy 420.

Też myślałem o potasie,a salifert nie moze być?czy red sea lepszy,dokładniejszy.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Salifert na potas jest ok.

Ale przedawkowanie potasu łatwo zauważyć po koralach - są po prostu popalone.

A dozujesz aminokwasy,mikroelementy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifert na potas jest ok.

Ale przedawkowanie potasu łatwo zauważyć po koralach - są po prostu popalone.

A dozujesz aminokwasy,mikroelementy?

Tak Pełny balling.Podmiany co 2 tyg 30L.

Zamówiłem test saliferta na potas,zobaczymy co pokaże.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi gdyby okazało się ze test pokazuje sporo za dużo Potasu to co się robi w takim przypadku?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmianę


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam o nadmiarze potasu i jego braku,dobry temat juz cos tam zaczynam rozumieć.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.