Skocz do zawartości
Kośmid

Syzyfowa robota- wciąż niskie KH

Rekomendowane odpowiedzi

Darek, jaka nazwę ma sol bez soli w uk?

balling salt


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Będę szukał jakiegoś bezfirmowego bo taniej :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec wywal SPSy skoro na pompy brak. Bedziesz miał problem z głowy. Bo prędzej czy pózniej i tak je ukatrupisz przy takim kombinowaniu.

Nie bądź taki hop siup bo ilu z nas ma proste twardziele bez takiej suplementacji.

Zwiększe podmiany wody to raz.

Czy dodawanie sody oczyszczonej ( bądź wodorowęglanu sodu czystego ) na dłuższą mete może zaszkodzić ? Sód gdzieś bokiem nie wyjdzie mi i nie zaszkodzi zbiornikowi ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sód zawsze "wychodzi bokiem". Balling "produkuje" NaCl w związku z tym podnosi gęstość solanki. Sam się o tym przekonałem w tym tygodniu, jak po 2 tyg Ballingowania (nie balangowania ;-) ) bez podmianki zmierzyłem gęstość i już wiem, że spławik trzeba wkładać częściej ;-).

W AquaCalculator, na dole zakładki gdzie ustawiasz parametry Ca, Mg, KH, będzie policzone o ile wzrośnie zasolenie i co zrobić, żeby nie wzrosło.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie tylko o zasolenie chodzi. Zmienia się też proporcja pomiędzy jonami Na+ i innymi jonami.

Czasem w akwariach dzieją się dziwne rzeczy. Mi kiedyś spadał sam magnez a Ca i kH stały w miejscu. I to tak masakrycznie po 200 mg/l w tydzień.

Myślę że podmiana to najlepsze wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regularne podmiany wody to zawsze najlepsze wyjscie.

Akurat w tym przypadku bym nie liczyl, ze podmianami wody podniesiesz kH, to nie to stezenie, ale wyrownasz wszelkie "nadmiary" i dostarczasz nowych elementow.

Takze mimo podmian, bedziesz musial przynajmniej 2 x dziennie dolewac roztwor na podniesienie kH. Lanie z reki jest tak beznadziejnie upierdliwe, ze sobie tego nie moge wyobrazic. Raz zapomnisz i juz na drugi dzien nie bedziesz mial kH 8 tylko 6. Nie tylko akroporkom nie bedzie to sie podobalo.

Mysle, ze w koncu powinienes "z reki" podniesc kH do wartosci jaka chcesz miec i od tego momentu dozowac przynajmniej 2 x dziennie (ja podaje 12 x dziennie) dawke, ktora latwo ustalisz (nawet doswiadczalnie i testujac co 2 dni wode).

To, czy dozowac bedziesz pompami, czy z dolewka, czy recznie, zalezy w koncu od Ciebie. Wartosc uzywanych pomp do Ballinga to ok. 1000 zl. czyli sporo, ale takie pompy zalatwiaja takie "problemy" na lata i warte sa tyle, co 4 akropory....

Nie dawniej niz w sobote, przy testowaniu wody i ustalaniu dawek Ballinga na nastepny tydzien, myslalem sobie jak robia to inni ? W koncu nie kazdy ma pompy a korale maja fajne. Ja musialem zmienic dzienna dawke o 5 ml. Czyli kazde dolanie (12xdziennie) jest o ok. pol ml mniejsze. Jak to zrobic recznie z butelki ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź taki hop siup bo ilu z nas ma proste twardziele bez takiej suplementacji.

Zwiększe podmiany wody to raz.

Czy dodawanie sody oczyszczonej ( bądź wodorowęglanu sodu czystego ) na dłuższą mete może zaszkodzić ? Sód gdzieś bokiem nie wyjdzie mi i nie zaszkodzi zbiornikowi ?

Mądry? Nie. Po prostu nauczony doświadczeniem. To raczej sam sobie wymysliles niewłaściwą drogę i szukasz tu potwierdzenia swojej tezy nie przyjmując do wiadomości, ze moze byc nie do końca właściwa. Do jakiej wartości masz w planie zwiększyć podmiany aby utrzymać to kH? 50% tygodniowo? A moze co drugi dzień? Bedziesz miał wiecznie świeża solanke w akwa i niekończące sie dojrzewanie. Podmiany są dobre, ale do czasu, gdy nie przesadzisz w druga stronę i nie zaczniesz robić za dużych.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, zapewne masz racje ale przecież posiadanie kilku twardych to nie wyrok posiadania urządzeń dozujących.

Chciałbym utrzymać KH na jakimś normalnych stopniu, powyżej 6 dKH.

Podmiany 50% no nie, no co Ty. Mam gdzieś >200 litrów w obiegu a podmiany robie tylko 9 litrów.

Większe je np.: do 15 litrów.

Jeśli to by nie przyniosło efektów to co polecacie do ręcznego podawania jakiegoś roztworu ?

Wiecznie sody nie moge podawać ( ?! ) a poziom Mg i Ca w porządku są.

Codziennie nie będę w stanie podawać roztworu ale wierze, że większe podmiany i regularne zastopują skoków z 8 dKH do 6 dKH w ciągu 24 godzin.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, zapewne masz racje ale przecież posiadanie kilku twardych to nie wyrok posiadania urządzeń dozujących.

Chciałbym utrzymać KH na jakimś normalnych stopniu, powyżej 6 dKH.

Podmiany 50% no nie, no co Ty. Mam gdzieś >200 litrów w obiegu a podmiany robie tylko 9 litrów.

Większe je np.: do 15 litrów.

Jeśli to by nie przyniosło efektów to co polecacie do ręcznego podawania jakiegoś roztworu ?

Wiecznie sody nie moge podawać ( ?! ) a poziom Mg i Ca w porządku są.

Codziennie nie będę w stanie podawać roztworu ale wierze, że większe podmiany i regularne zastopują skoków z 8 dKH do 6 dKH w ciągu 24 godzin.

Jesli w twoim przypadku chodzi tylko o samo dozowanie kH a przynajniej na razie to ja bym zdecydowal sie na uzycie automatycznej dolewki. Mniej wiecej znasz ilosc wyparowanej wody w ciagu doby oraz ilosc wlewanego plynu kH wiec dolej takia sama dawke do zbiornika RO/DI i na jakis czasto pozwoli ci utrzymac poziom kH. Ja tak robilem dopuki kH nie ruszylo razem z Mg i Ca. teraz znowu strzykawka to robie dwa razy na dobe, rano i wieczorem i niestety dozownik musze zakupic.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany dadza bardzo malo a jesli tak, to bedzie to poprawa chwilowa .

Zobacz (jak napisal Darek), czy nie udaloby sie utrzymac kH przez rozpuszczenie nieco NaHCO3 w wodzie do dolewki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada panowie gdybym miał dolewke... albo przynamniej miejsce na nią. Dolewam z ręki. Sumpa i akwa mam zasłonięte toteż wiele wody mi nie paruje. Dzisiaj akurat dolałem RO. Ze 3 litry może. Nieregularnie dolewam bo nieregularnie paruje.

Nie znam się więc zadam pytanie pokrętnie troche. Co mógłbym dodawać zamiast wodorowęglanu sodu/ wapnia i magnezu ?

W jaki inny sposób wprowadzić anion wodorowęglanowy ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KUp zwykle proszki do ballinga i podawaj z reki, tylko bedzie to upierliwe i narobisz szkody jak bedziesz zapominal lub gdzies wyjedziesz. Mozesz tez potestowac z kroplowka, ale stezenie musisz wybadac juz sam.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś dozującą Aqua-trend za 150pln. Jedna z góry ustalona dawka ale dawała rade podawać wódke przez długi czas.

Rdza ją zjadła :D

Powiedzcie jakiego Ballinga mam zrobić. Poprosze łopatologicznie.

Dodam, że z poziomami Ca i Mg problemów nie mam...

Wiecie o co chodzi, żeby nic nie wyskoczyło ponad norme.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie spadało KH o 1 na dobę. Lałem z ręki roztwór ze zwykłego Ballinga. Teraz Już leje wszystko z Balling Light z FM i jest Ok. Oczywiście już nie z ręki, bo to była masakra.

Do swoich potrzeb możesz zrobić roztwór z tematu Testera i lać. Dawkę do ilości wody liczy Aqua Calculator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi też spada tylko KH, Ca i Mg stoi w miejscu.staram się utrzymać kh za pomocą sody.ciekawe jak długo dam radę.


120x60x60,odpieniacz DIY rura 200mm AB3000/1.12x20W led made in china,obsada Lps+parę Sps,new jet 2300 obieg,2x6045 cyrkulacja,balling,suplementy AF Coral A i V,Jod, węgiel+biopellety w planach.

6053_6143.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko kwestia czasu i Ca z Mg tez poleci. To samo przerabialem, na początku jedynie kH, teraz wszystko.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to trzeba powoli wszystkie prochy kupić g przygotować sie na lanie Ca i Mg:)


120x60x60,odpieniacz DIY rura 200mm AB3000/1.12x20W led made in china,obsada Lps+parę Sps,new jet 2300 obieg,2x6045 cyrkulacja,balling,suplementy AF Coral A i V,Jod, węgiel+biopellety w planach.

6053_6143.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To całkiem normalne,że wpierw ubywa tylko Kh,przypominam sobie,że u mnie tak samo było.

Będe kontrolował poziom czy faktycznie drastycznie spada poziom Ca i Mg.

Chciałbym dobrze dla rybek i koralików ale na pompy dozujące to nie znajde funduszy.

Z ręki mógłbym podawać ale pewnie dziennie nie będe w stanie, skleroza/ lenistwo.

Dzisiaj znów w ciągu dnia ubyło 0,7 dKH.

A może jakiś bufor KH, gotowy roztwór podawany co dwa dni na przykład ?

Świruje powoli...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli i ja mieć podobny problem, i z tego co czytam to tylko i wyłącznie ratuje mnie Balling ???


Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie to wyobrazasz? Jednego dnia podbijesz o dwa stopnie aby na dwa dni starczyło i za dwa dni znow? Takimi skokami tylko szybciej zabijesz niestety korale. Tak sie nie da. Albo rezygnacja z SPSow albo niestety zadbać o parametry. Jak nie masz na pompy to zbuduj moze reaktor?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat; mianowicie mam podobny problem, tzn. Mg stoi w miejscu, Ca nieznacznie spada, natomiast Kh spada o 0,5 dziennie. Przez 6 dni podbijałem kh z 5,2 do 8,2 robiąc roztwór z sody oczyszczonej. Na chwile obecną mam Mg - 1290, Ca - 360 ( wiem, wiem muszę podbić) i Kh 7,7. Czy codzienne lanie z ręki roztworu sody ( w dwóch, trzech dawkach) po dłuższym dozowaniu nie zaszkodzi baniakowi i po drugie czy jest szansa aby Kh się kiedyś ustabilizowało czy czas zacząć myśleć o zbieraniu funduszy na pompy dozujące. Dodam, że akwa ma 2 miesiące, 50 % wody dojrzałej, sól to IO, w baniaku z korali kilka miękasów i kilka lps-ów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.