Skocz do zawartości
Carolin

[96l] Moja pierwsza mini rafka :)

Rekomendowane odpowiedzi

Także będę stawiał taki baniak i powiem ci że się będę wzorował Twoim szkiełkiem.

Masz fajny styl pisania dzięki czemu dobrze się czyta Twój blog,gratuluje i życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alexdemo, dzięki i wzajemnie życzę powodzenia :D aczkolwiek u mnie to akurat wiele rzeczy jest takich, które są przykładem jak czegoś nie robić :D

Lurthel - żebym to ja sama wiedziała co ja chcę. Znaczy chcę większe i z sumpem, ale szczegóły... wszystko się rozstrzygnie z dnia na dzień - spontaniczne decyzje, to cała ja :p

Apropos krewetki pistoletowej - podejrzewam, że kolejnymi jej ofiarami są babka i jedna decora... Ani widu ani słychu po nich od trzech dni. Parametry mam raczej takie jak zawsze, choć oczywiście do perfekcji mi daleko. Cały czas mam wykrywalne NO3 i Po4 mogłoby być niższe. Wylazły mi paskudne zielone mechate glony, na które już nie mam siły - muszę zakupić coś co je zeźre (ale nie dolabellę - za mało miejsca na tego potwora u mnie). Gdzieś kiedyś coś czytałam, żeby coś podnieść to zejdą - ale czy to był Mg czy co - nie pamiętam. Muszę poszperać trochę i znaleźć sposób na nie. Ogólnie cały czas żyłam w świadomości, żeby filtry a raczej wkłady węglowe i sedymentacyjne wymieniać jak na mierniku TDS będzie 0,10 a tu gdzieś znowu wyczytałam, że za rzadko. Teraz więc wymieniam już jak jest 0,01. Także takie tam moja rafa ma problemy ze mną, grunt że wciąż wybacza moje błędy. Korale ładnie się pompują, niektóre zaraz wyjdą z baniaka - wołają o przestrzeń :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony generalnie nie przepadają za wysokim KH i Mg. Jednak w stabilnym zbiorniku ciężko utrzymać glony więc musiałaś jakoś go zdestabilizować. Daj czas zbiornikowi a glony powinny zejść same, chyba, że to jakiś wredny gatunek.

Ja wkłady wymieniam regularnie co 3-4 miesiącenawet jak jest 0. bo zauważyłem że 000 na tds to nie wszystko. I widzę dużą różnicę jak częściej wymieniam wkłady.

Wrzucisz jakieś foty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź :) Na razie podniosłam KH i MG, mam nadzieje, że coś pomoże. Bo przecież takich glonów to ja nie miałam nawet przy dojrzewaniu :D Zastanawiam się czy nie przesadziłam z podmiankami po chemicleanie, bo dwa razy pod rząd go stosowałam. Raz i potem po 48 godz podmianka i znowu chemiclean i podmianka. Nie wiem czy za dużo nie podmieniłam , bo w sumie jakieś 40 l. Takie odnoszę wrażenie, że właśnie przedobrzyłam. Także póki co nie ma czego fotografować :D Wczoraj odczyściłam pompki itp z falujących glonow i ręcznie ze skał trochę pousuwałam. Choć nie wiem czy to dobry pomysł i przez to się nie roznoszą :p Zobaczymy.

Co do wkładów, to ja dokładnie miesiąc temu zmieniłam i już mam 0,01 (choć była raz podmianka 10 l i potem dwie po 20l + dolewki ). Coś bardzo często trzeba byłoby je wymieniać, że by było 0,00 :o W połowie września wymieniałam membranę na nową D-D, a przy każdej zmianie wkładów wymieniam też żywicę. Dodatkowo przed wkładami mam jeszcze zwykły filtr sznurkowy. Także zdaje się, że taka woda syfiata u mnie...

Edytowane przez Carolin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po chyba najdłuższej przerwie w aktualizacjach. Muszę się troszkę wytłumaczyć z czego to wynikało. Raz, że multum pracy w pracy, mnóstwo nadgodzin itp. Dwa, że razem z mężem udało nam się zmajstrować malucha, który wygrzewa się u mnie w brzuszku, no i trzy, że remontujemy wszystko na raz. Także pracy w domu jest też sporo. Jednak od niedawna jestem już na L4 a prace remontowe teraz już są takie, w których ze względu na swój stan nie biorę czynnego udziału – to zaś sprawia, że nareszcie mam trochę wolnego czasu dla siebie i dla akwarium rzecz jasna :D

Muszę się przyznać bez bicia, że akwarium zaniedbałam. Podmianki raz na dwa tygodnie, wahające się zasolenie od 1,024 – 1,029 (ani czasu nie miałam wody RO dolewać, także raz na dwa trzy dni uzupełniałam odparowaną wodę), testy robione nieregularnie… Wylazło cyjano i potężne glony, jakich nie miałam nawet przy dojrzewaniu. Nie wiem dokładnie od czego mi się takie porobiły, bo powodów mogło być wiele. Może wszystko na raz spowodowało, że stało się jak się stało. Do tego doprowadzająca mnie do szału krewetka pistoletowa, która skutecznie tępi wszystko co żyje przy dnie. Pożegnałam się z mandarynem wspaniałym a potem moyeri, babką, jedną decorą, gobiodonem (nawet zdaje się nie zdążyłam wrzucić jego fotek), krabem mitratem, krabem z pomponami, krewetkami sexyshrimp i długo by jeszcze wymieniać. Szczerze powiedziawszy był moment, że już chciałam dać sobie ze wszystkim spokój.

Jednak weszłam na fora, poczytałam sobie o waszych akwariach jak wam świetnie idzie, przypomniałam sobie moje początkowe zaangażowanie a także fakt, ile wydałam na wszystko kasiorki :p Decyzja: nie poddam się. Od półtora miesiąca walczę z cyjano, glonami i z samą sobą. Glony powoli ustępują. Cyjano jeszcze się nie poddaje. Odsysam, zakładam watę na cyrkulatory po każdym odsysaniu, karmię ostrożnie do tego stopnia, że jak przechodzę koło akwarium Błazny pływają w nadziei, że spadnie papu.

Ograniczyłam karmienie do połowy kostki solowca raz dziennie- wieczorem po zgaszeniu światła. Raz na dwa dni dla korali pipetką podaje Coral Food. Jestem dobrej myśli. Przestudiowałam dziesiątki sposobów na cyjano i większość wypróbowałam, jednak z marnym skutkiem. Jakoś cudownym sposobem nie chce mnie opuścić. W każdym bądź razie nie poddaje się.

Mimo byłego - niskiego Mg, Kh, wysokiego PO4 w granicach 0,12 i NO3 w granicach 25ppm chyba nie jest jednak tak źle jak być mogło. Korale sporo podrosły, z niektórych już robiłam szczepki. Ukwiał też doszedł do siebie po wkręceniu się w pompkę i znowu rośnie na potęgę. I znowu mam ten sam problem – za małe akwarium! Jednak uzbierane oszczędności pochłonął remont i wyprawka dla malucha. Zostało mi niewiele i planowałam kupić za to akwarium dłuższe o 20cm i zrobić sump. Ale po przemyśleniu poczekam i dozbieram kasiorki. Bez sensu władować tysiaka w kolejne tymczasowe rozwiązanie. Żeby to wszystko tańsze było :D

To może zaktualizuje stan mojego akwarium. Z życia, które się ostało posiadam:

Ryby:

- 2 x Amphiprion ocellaris

- 1 x Nemateleotris decora

- 1 x Pterapogon kauderni

- 1 x iglicznia Doryrhamphus excisus

- od tygodnia 2 x Bodianus bimaculatus

Pozostałe:

- 1 x krewetka Lysmata amboinensis

- 2 x krewetka Lysmata kuekenthali

- 1 x jeżowiec Mespilia glob ulus

- 1 x ślimak Babylonia

- 1 x ślimak Cerithium caeruleum

- 1 x ślimak Strombus

- 1 x ślimak porcelanka Oliva

- 4 x ślimak Astralium

- niezliczona ilość małych ślimaków Nassarius

Fotki mieszkańców:

134b97cf37297be6.jpg

6769cdafbe43f75c.jpg

4302da6e1c9e2632.jpg

d0ba1f301ba579f1.jpg

+ korale w większości te co były. Od ostatniej aktualizacji doszły jedynie Trachyphyllia oraz dwa korale Fungia – jeden pomarańczowy, drugi zielonkawy. Mój jedyny SPS prawie zszedł po kilkukrotnym zatosowaniu chemicleanu. Został taki ociupinek 2x2 cm Pocillopory. Może się odrestauruje, przynajmniej ten kawałeczek wystawia polipy.

Fotki Trachyphylli po tym jak ją kupiłam (zdaje się listopad/początek grudnia)

b3ce30bc866c0743.jpg

bb3e3070f47e1df3.jpg

27ce1d821fe122c3.jpg

Oraz jak wygląda teraz. Monster!!

335660b8e78302bb.jpg

40772ead0172f1d7.jpg

Fungie:

6d3b4609b29d77b0.jpg

d5dfdce1a627e2e9.jpg

I cała reszta kolorowych korali Karoliny :p

cfef09c5b8944a68.jpg

686e7025e05fd4a5.jpg

2ffec3af91e0d023.jpg

29b49fa925bd744a.jpg

f5c10218198a6011.jpg

95a7283e38b35e1d.jpg

28d50fcf0b7e4cd4.jpg

d119546d354e6d5c.jpg

ec08c1268b8628b7.jpg

d1c331fa6f830250.jpg

533fb02af6b813d3.jpg

3b15f7123acc38ea.jpg

Na koniec fotka całości:

fe43fc19c995a326.jpg

889dac67a9ff8fc4.jpg

Testy zrobione dzisiaj:

Zasolenie 1,025

PO4 – 0,06ppm

NO3 – ok. 5ppm

KH – 13,7dKH

Ca – 360ppm

Mg – 1380ppm

Kh i Mg podniesione, żeby glony sobie poszły. Mam niskie Ca, muszę je podnieść. Właśnie, póki co przerzuciłam się z soli Reef Cryslals na Preis Meersalz. Myślę czy nie zmienić, bo ciągle muszę podbijać Mg, KH i Ca. Nie wiem tylko na jaką, każdy poleca coś innego, każdy ma różne doświadczenia :p Pewnie jak zwykle zaufam moim ulubionym sprzedawcom z Zabrza, muszę tylko podpytać, bo ostatnio zapomniałam. Póki co myślę o Red Sea Coral Pro Salt.

Aktualnie w mej kaskadzie pływa sobie Rowa Phos (wymieniam co 2-3tyg), Ultra Carb- Fauna Marin ( wymieniam co 2-3 tyg), Phos Guard – Seachem (mam od 6 dni, wymieniłam drugi raz wczoraj), oraz Marine Nitrogen Sponge – Kent (nie wymieniam, tylko przepłukuje syfek przy podmiance wody).

Odpieniacz cały czas sobie pracuje ten co był tj. Tunze Skimmer 9004, pompki cyrkulacyjne bez zmian tj. Koralia oraz AquaEl. Kawałek czasu temu zmieniłam lampę na Giesemann Matrixx II 4x24W. Porządna, nie ma co. A wczoraj ją stuningowałam haha. Kupiłam pasek Led RGB z pilotem (ach) i sobie poprzyklejałam pomiędzy świetlówkami. Dziś jeszcze się trzymają, może nie odlecą. Za to po wyłączeniu się światła, co za efekt… Zawsze mi brakowało, żeby wieczorkiem coś tam jednak się świeciło i pięknie wyglądało. No po prostu zachwycona jestem. 45zł z przesyłką + tandetne wykonanie – jestem z siebie dumna.

56829c76263d92c9.jpg

5b7cd1bb658aea64.jpg

Zdjęcia nie oddają tego efektu axe. Pewnie jest to możliwe do uchwycenia, ale nie z moimi zdolnościami. Lustrzanka w mych rękach jest niczym komórka, a i tak na komórce zdjęcia wyszły lepiej, bardziej zbliżone do tego co widać na żywo. Trzeba by kiedyś wtajemniczyć się w ustawienia mojego fotoaparatu. Zdjęcia z telefonu:

6d9c3bf316845f22.jpg

886de6a2a178ec56.jpg

aee3b24e37a5ff16.jpg

b472b5638d6725b3.jpg

Na dziś chyba tyle, miałam w planie wrzucić amatorskie filmiki jakie porobiłam, lecz niestety mój mega szybki Internet nie działa na tyle błyskawicznie bym mogła tak szybko je przesłać. Także pojawią się później…

A jednak nareszcie jeden się przesłał. Oto pasjonujący film ukazujący szorstnika, który na kolację dostał mrożoną krewetkę (rarytas).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje maluszka :)

Filmik super :)

Czy czasem sprzedajesz szczepki swoich korali? Tez bym chciała takie kolorowe akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :D

Niejednokrotnie sprzedaje, nieraz obdarowuje :) ale nie wysyłam, przeważnie zapraszam do siebie lub podrzucam w okolice Zabrza/Piekar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedna z ładniejszych małych rafek ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google map mówi mi ze zarówno z Krakowa jak i Oświęcimia mam do Ogrodzienca ciut ponad godzinę takze jak juz wszystko zmontuje to ustawiam sie do kolejki po szczepki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karolina wpadne kiedys jak mnie zaprosisz fajne akwa

Wysłane z mojego GT-N7100 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe dzieki bardzo i zapraszam :D

Świetlówki te, które mi dobrałeś, Giesemann dwie Actinic, jedna Aquablue i jedna Aquapink. Bardzo ładne światło dają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny baniak :)

Rozumiem, że zostajesz na dłużej z tym baniaczkiem skoro zainwestowałaś sporą kasę w Giesemann Matrixx II?

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety na razie ten wymiar :) może nie oszaleje do czasu aż uzbieram..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie :):clap:


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cudne akwarium - czysto i kolorowo :thumbup:

Gratuluję również maluszka, to dopiero będzie wyzwanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale śliczności ! :thumbup:


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że skała po kryzysie, ale tylko z bliska. Super kolory ;), Ciągle zazdroszczę scolymii... :). Nie boisz się, że briareum i grzyby będą nie do opanowania niedługo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, fajnie że się podoba :p Grzyby na szczęście do ujarzmienia, dość łatwo da się je oderwać np na szczepki :D ale briareum osobiście spaliłabym miotaczem ognia. Żałuje, że w odpowiednim momencie nie posłuchałam mądrzejszych. Teraz przy podmiance traktuje je pensetą i próbuje odrywać brzegi żebydalej już nie rosło :\ nie mam innych pomysłów jak się go pozbyć. A Scolymia owszem cudna ;) zrobię fotki z bliska następnym razem. Dziś znowuż podmianka po chemicleanie... Cyjano mogłoby dać już mi spokój. Dobra wiadomość, po wirkach ani śladu (były na Euphylli) -jednak wina była wody, odkąd pilnuje by RO zawsze było 0,00 ,paskudy same odeszły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wróciło cyjano, spróbuj Colombo Mycosidol. Świetny środek, moim zdaniem lepszy od chemicleana bo odpieniacz może normalnie pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dzięki, nie słyszałam o nim. Spróbuje, choć mam nadzieje że nie trzeba będzie :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś moją idolką z forum :clap: akwarium powaliło mnie na kolana szczęka obiła się o podłogę nie mogę się doczekać kiedy moje takie będzie ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.