Skocz do zawartości
adam007

problem z solą

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

to mój pierwszy post na forum i od razu zwracam się z prośbą o rozwianie wątpliwośći.

Mam sól IO zakupiona bodajże w listopadzie 2012, wiaderko 4 kg było fabrycznie zapakowane. Do tej pory nie było problemu. Co tydzień podmiana więc pojemnik otwierany w celu solenia, przy kolejnych otwariciach zawsze trochę soli się skrystalizowało ale nie było to duże ilości i za każdym te kawałki były wykorzystywane do solenia. Dziś po otawrciu okazało się za cała sól jest zbrylona w jeden wielki kawał, została mi jakaś 2 cm warstwa w pojemniku i jest to jeden wielki kawał solny. Musiałem skrobać sól żeby była sypka, po wsypaniu do wody rozpuszczała się normalnie. Niby wszystko ok ale po nabraniu zasolonej wody do przezroczystego pojemnika i spojrzeniu pod światło okazuje się że wodzie unoszą się drobinki. Wygląda to tak jakby kryształki soli do końca się nie rozpuszczały. Po wsypaniu takiej samej ilości co zwykle aerometr wskazuje zasolenie takie jak zawsze. Po opróżnieniu w wiadrze, na pompie i grzałce został biały osad ale nie przypomina to kryształków soli po odparowaniu wody. Napewno nie są to żadne paprochy itp. Miał ktoś może podpbny przypadek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnego przypadki nie miałem, ale przed soleniem sól zawsze trzeba przemieszać, a to co zbrylone rozdrobnić jak się da i tak samo przemieszać z resztą. Przynajmniej ja tak robiłem i nigdy problemu nie było:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to normalne zjawisko , kiedy "opakowanie" soli traci hermetyczność(bez względu czy jest to sól IO , czy też inna bogatsza-droższa) chłonie wilgoć -wode z powietrza ,które ma z nim kontakt. Więc czym więcej razy otwierasz pojemnik z solą tym więcej "wody" wchłania . Nie wpływa to jednak na jej skład chemiczny . Jedyny malutki problem to ciut dłuższy czas rozpuszczenia się w wodzie R.O. , no i ciut inne proporcje odmieżania odpowiedniej ilości soli (gdyż wiadomo że zbrylona-wilgotna sól jest cięższa od suchej-sypkiej) - w takim przypadku kontola przygotowywanej świeżej wody refraktometrem byłaby w szczególności wskazana.


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mija 24h od wsypania soli i kryształki soli są ale o połowę mniejsze, prawie niewidoczne. Zasolenie spadło z 1.024 na 1.022.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto sprawdzić podczas zakupu sól jaka kupujemy, małe kartonowe opakowania można otworzyć. Ja własnie odpakowałem nowe 2kg Instant Ocean, niby szczelnie zapakowane a sól w środku jedna bryła twarda jak cegłowka.

Spróbowałem sól rozpuścić w wodzie i po 48h ciągle mam sporo nierozpuszczonych grubych ziaren, wydaje mi sie ,że sól do wywalenia bo szkoda ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej podczas zbrylenia soli przez wilgoć z powietrza wytrąca się wapń który nie chce się rozpuścić w RO. Taka sól może w roztworze wodnym zawierać trochę mniej wapnia rozpuszczalnego niż podaje producent na opakowaniu. Warto zmierzyć Ca w świeżej solance i ewentualnie uzupełnić. Ja często robiąc solankę do podmiany mam biały osad na dnie wiadra ale nie wpływa to u mnie w żaden sposób niekorzystnie na baniak, czyli mikro i zasolenie jest dobre. Reszta to dozowanie wapnia i magnezu co i tak większość stosuje.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem że jak sól przechowywana jest w plastikowym wiaderku to nie ma takiego problemu, jak w papierowym kartonie to się bryli...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo papier ciagnie wilgoc


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol czesto pakowana jest w zamykany worek foliowy a ten w plastikowe, zamykane szczelnie wiadro. To dobry sposob rowniez na przechowywanie :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy soli IO w kartonie miałem ten sam problem, mega bryla solna już przy drugim otwarciu. Przy sobie BlueTreasure ten efekt jest minimalny, pewnie to kwestia zamykanego worka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sól przesypuje do wora foliowego, przy okazji dobrze mieszam i wkladam do wiadra i zamykam wiekiem, nigdy się nie zbryla ;p.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję kotleta.

Czy może są jakieś sposoby na odciąganie wilgoci z soli?

Słyszałem kiedyś, że do soli kuchennej dodaje się ryż dla wyciągania wilgoci, może do wiaderka z solą wkładać woreczek?

Mi przy każdym otwarciu wiaderka sól po trochu byli się po czym nie rozpuszcza się do końca zostawiając w wiadrze biały osad.

Chciał bym tą wilgoć z wiaderka eliminować.

Może jakiś pochłaniacz wilgoci do wiaderka zdały by egzamin żeby sól się nie zbryliła?


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystaw na słońce, najlepiej w czarnym pojemniku to się osuszy a i potem łatwo ją rozkruszysz.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli wytrąci ci się węglan wapnia to wystawienie na słońce albo wygrzanie w piekarniku nie pomoże.

Tak naprawdę nie wiemy co jest w soli kupionej w sklepie - ulotki kłamią. Jeżeli ktoś twierdzi że napewno wszystkie mikroelementy są ok to nie wie o czym pisze. Stężenie mikroelementów w wodzie morskiej są tak małe że w zasadzie nie da się ich zmierzyć "w domu". Mozna zmierzyć tylko podstawowe parametry czyli stężenia Ca Mg Ba Br Sr K F .... Mikroelementów zmierzyć się nie da... Zresztą duża część tych mikroelementów wcale nie jest potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło bardziej o jakiś sposób na profilaktykę, żeby zapobiegać zbrylaniu.

Są jakieś patenty?


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam wrzucenie do soli woreczków w pochłaniaczem takich jakie znajdziemy np. w nowych butach czy innych gadżetach. Ja zawsze jak mi w łapy wejdą to odkładam :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już koledzy Ci pisali, wysypujesz z wiaderka do worka np. na śmieci a potem z powrotem wkładasz do wiaderka i zakręcasz koniec worka na gumce. Sprawdzone, działa. Shelik, sól sama w sobie jest pochłaniaczem wilgoci.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh... niby tak mam zrobione, w worku zakręcone, zamknięte szczelnie wieko a i tak mi się zbryliła. Może po prostu już przed zakupem od dna była zbrylona i jeszcze dołapała wilgoci przy pierwszej podmiance. Ale dzięki za rady :)


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Red Sea Coral Pro, która jest fabrycznie pakowana w worki foliowe zamykane w wiaderkach. Zostało mi po pierwszym zakupie małe wiaderko z opakowania 7kg, w piwnicy mam duże 22kg z którego co jakiś czas nabieram do małego, a te trzymam w pokoju. Jeszcze się nie zdarzyło żeby się zrobiła chociaż mała bryłka i myślę, że największa w tym zasługa właśnie tych wiaderek, które są wyjątkowo szczelne.


325l + 70l; LED 180W (DIY); JEBAO/JECOD DCT 4000; HYDOR Koralia Nano 1600, BLAU WM 4000; BLAU WM 8000; Deltec SC1455;

Temp: 25,0°C; Dens: 1,024; pH 8,2; KH 8,0; Ca 420; Mg 1350; PO4 0; NO3 0;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby nie pisac nowego tematu otworzylem sol wiaderko i sol jest jak by wilgotna odrazu mowie ze stoji juz z rok czasu da rade robic podmiane czy lepiej odpuscic sol to af probiotyczna szkoda bo to całe wiadro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palce trzeba dobrze napinacze żeby otworzyc te wiaderka 22kg z red sea.uszczelniające dobrze dzięki temu.trzecie wiadro tej slabszef red sea i nie było jeszcze problemów mimo że stoi w piwnicy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.