Skocz do zawartości
mariuszchełm

glon czy coś gorszego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

od kilku dni mam problem z jakimś brunatnym glonem albo czymś innym.

parametry mierzyłem i są ok.

rano prawie tego badziewia nie widać ale po włączeniu światła się pojawia i zaczyna rozprzestrzeniać po piasku w miejscach naświetlonych, dziś zauważyłem że mój krab trochę podjada go grzebiąc w piasku ale chyba to przez zmniejszenie ilości podawanego pokarmu i raczej nie traktuje tego jako przysmak.

na początku próbowałem odsysać piasek w miejscach gdzie się pojawiał ale bez powodzenia, w jednym miejscu pod tym czymś widać było pęcherzyki powietrza, podejrzewałem cyjano ale to chyba nie to bo w innych miejscach tych pęcherzyków nie widać.

teraz grzebie mieszając piasek w miejscach występowanie tego badziewia i nie wiem co dalej zrobić.

ma ktoś pomysł jak z tym walczyć?


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli bordowe i są bąble to może to być cyjano, jeśli nie ma bąbli i jest bardziej brązowe to może być dino


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba się cos koleżance pomyliło :baby:


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie :) po 1 odwortnie jesli sa bomble na koncach i wyglada jak glut to dino

ale to jest cyjano jak ta lala :)

korzuchy odchodzace ,,, bank cyjano ,,, tyle ze razmem z cyjano czesto pokazuje sie tez dino ,,, :)

Edytowane przez lukaszra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne.. jak mogło się pomylić skoro w wielu wątkach internetowych opisuje się cyjano jako bordowy lub fioletowawy glut i najczęściej posiada bąble choć czasami może ich nie być...Tak mnie też instruowało wiele osób kiedy miałam problemy z tym świństwem i zawsze rozpoznanie było trafne....a brązowawe było dino.


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a liczyłem że ktoś mnie uspokoi i powie że to jakiś glon, i skoro go krab podjada to się go łatwo pozbędę. ale trudno właśnie czytam o walce z cyjano


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyjano jak w pysk strzelił :)


450l+100l sump, 40kg LR, 4xT5 54W ,tunze 6045 + 2x AQUAEL Reef Circulator 10000 , Deltec APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne.. jak mogło się pomylić skoro w wielu wątkach internetowych opisuje się cyjano jako bordowy lub fioletowawy glut i najczęściej posiada bąble choć czasami może ich nie być...Tak mnie też instruowało wiele osób kiedy miałam problemy z tym świństwem i zawsze rozpoznanie było trafne....a brązowawe było dino.

dino poznaje sie wlasnie po tym ze na koncach trzyma tlen i wyglada jak pionowy słupek

pozniej sie to odrywa i plywa po calym akwa

cyjano wyglada jak korzuch na mleku identycznie jak na tym filmie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zadziała Chemiclean to cyjano, jak Algea X to dino. :) Miałem przyjemność już dwa razy z tym walczyć. Zaczynało się od dino, a później, w miarę stosowania AlgeaX dino znikało, a pojawiało się cyjano. Faktem jest, że sinice nie koniecznie muszą być bordowe. Niestety są też toksyczne :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby sprawdzić proponuje włożyć trochę tego glonu do kieliszka z wódką-jak się zabarwi wódka po 15min na kolor czerwony to cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo odpalic prosty mikroskop szkolny jak wsadzisz dino na szkielko to ujrzysz niesamowity widok :) wszystko sie rusza i zyje ,,, miliony komoreczek przemieszcza sie i wedruje ,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podawanie bakterii, wyłączenie odpieniacza, wódka, odsysanie - nic nie pomogło

kolega saykor poratował mnie chemicleanem

po 24 godz. niewiele się zmieniło

po 48 godz. brak poprawy

podmieniłem 20% wody jak zaleca instrukcja chemiclean

wrzuciłem PhosGuard

i teraz co dalej?

brak reakcji czyli to nie cyjano?

kilka tygodni przed plagą pojawiał się brązowy nalot na szybach, oczywiście go zlikwidowałem czyszcząc szyby

ale może to były sygnały dużej ilości krzemianów i pojawiających się okrzemek?

ma ktoś pomysł jak dalej z tym walczyć?


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne.. jak mogło się pomylić skoro w wielu wątkach internetowych opisuje się cyjano jako bordowy lub fioletowawy glut i najczęściej posiada bąble choć czasami może ich nie być...Tak mnie też instruowało wiele osób kiedy miałam problemy z tym świństwem i zawsze rozpoznanie było trafne....a brązowawe było dino.

No nie wiem??? faktycznie jak rdzawo brązowe to dino, ale słusznie kolega zauważył , że cyjano też potrafi występować w postaci pęcherzków powietrza pod osnową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zadziała Chemiclean to cyjano, jak Algea X to dino. :) Miałem przyjemność już dwa razy z tym walczyć. Zaczynało się od dino, a później, w miarę stosowania AlgeaX dino znikało, a pojawiało się cyjano. Faktem jest, że sinice nie koniecznie muszą być bordowe. Niestety są też toksyczne :(

Michał teraz jest moda np: naqczystą wyborową, albo na spirytus....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podawanie bakterii, wyłączenie odpieniacza, wódka, odsysanie - nic nie pomogło

kolega saykor poratował mnie chemicleanem

po 24 godz. niewiele się zmieniło

po 48 godz. brak poprawy

podmieniłem 20% wody jak zaleca instrukcja chemiclean

wrzuciłem PhosGuard

i teraz co dalej?

brak reakcji czyli to nie cyjano?

kilka tygodni przed plagą pojawiał się brązowy nalot na szybach, oczywiście go zlikwidowałem czyszcząc szyby

ale może to były sygnały dużej ilości krzemianów i pojawiających się okrzemek?

ma ktoś pomysł jak dalej z tym walczyć?

Jak długo dokarmiałeś bakterie wódką????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8dni ale efektów nie było żadnych jedynie odsysanie pomagało

a teraz wszystko roznosi się po akw. widać na skale a wcześniej było tylko na piasku

Edytowane przez mariuszchełm (wyświetl historię edycji)

akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć tak wyglądał mój baniak 2 tygodnie temu http://nano-reef.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=25103 ustawiłem odpieniacz na mokro dwie poszewki na pościel na górę i zaciemniłem na 3 doby i a teraz nie ma ani śladu, morze wróci ale narazie nie ma :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to na dino wygląda. Zaciemnienie pomoglo, ale czy na długo ? Od postu minelo 2 dni, dalej nie wrocila ta plaga ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean nie pomógł, zaciemnienie pomogło na 2 tygodnie i zaczyna się od początku,

odessałem co się dało z piasku i leję zaraz algea x mam nadzieję że pomoże.

zastanawiam się czy wyjąć absorber silikatów i phos guarda ?

bo w instrukcji Nie używać: ozonu, węgla, zoelitu i innych absorberów

jak myślicie wyjąć je czy zostawić ?


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cyjano z algeaxem to uważaj wytłukł mi ukwiały. Na cyjano tylko odsysanie i chemiclean


Akwarium 300l+70l sump+żywa skała ok 45kg+cyrkulacja 1x3500l+wave meaker WM-3 +UV18W +1x150w HQI+2x39W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej poszukaj przyczyny skoro tyle juz z tym walczysz, jaka masz wode do dolewki?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest dino ;) kolego a tak z ciekawosci spytam sie miezyles PO4 ?


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to jest dino ;) kolego a tak z ciekawosci spytam sie miezyles PO4 ?

PO4 na dino? Bez przesady. I tak wynik bedzie zerowy przy takim wysypie. Stawiam na krzemiany i zle przygotowywana wodę na dolewki lub podmiany.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z Toba odnosnie zle przygotowanej wody do dolewki lub podmiany ale jestem ciekaw jakie ma teraz PO4 :)


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.