Skocz do zawartości
kresia00

ReefMAX PŁOCK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Razem z moim chłopakiem zaczynamy dopiero przygodę z morskim akwarium,

Kupiliśmy akwarium ReefMax + szafkę dedykowaną + Reef Ciculator 2600 + grzałka COMFORT ZONE 100 (wszystko Aquaeloskie),

Zbiorniczek został zalany 3 maja, wodą wzięta z zoologika i zasolony solą KENT. Nie obyło się bez problemów a mianowicie, noszenie 105 l wody na 4 piętro wcale nie jest prostą robotą. Oczywiście Cyrkulator był odpalony od razu.

8 maja został wsypany żywy piasek (Bio-Active Live Aragonite White) x 2 opakowania. Teraz już wiem, że za dużo ( w sumie 18kg :shock:) a poza tym Pan w zoologicznym twierdził żeby najpierw wsypać piasek a potem ustawiać skały. Teraz wiem że to był błąd i nie wiem czy mam podkopy robić czy tak to zostawić.

Gdy piasek opadł a cylkurator był do tego wyłączony, wsadziliśmy skały na początku 2,5 kg, które dostaliśmy w gratisie. Oczywiście jak wsypaliśmy piasek, to wody zrobiło się za dużo i musieliśmy jej odjąć. Skały przed włożeniem (przynieśliśmy je w styropianowym pudle) opukaliśmy w wiaderku, w którym była woda z akwarium. I wyglądało to tak jak na zdjęciu:

post-22001-0-77296300-1369651199_thumb.jpg

Wszystko ładnie pięknie, nic się nie działo światło niebieskie ustawione od 7 do 20, białe od 8 do 19.

3 dni później (11 maja) coś mnie tknęło żeby zajrzeć do tego wiaderka z nadmiarem wody, no i sobie patrze no pisku trochę jakieś 3 kawałki skałki. Zaraz zaraz czemu jedna skałka się rusza ?? :shock: To chyba jednak nie skałka, chłopak stwierdził, że wygląda jak gekon :turned: ale wiemy przecież że gekony w słonej wodzie nie żyją bo to przecież jaszczurki czyli w żadnej wodzie nie żyją -_- . Mi to bardziej wyglądało na gigantycznego robaka !!!!!!!!! :yes Ale okazało się, że w naszych skałach przyniesionych bez wody z zoologa był salarias. No i siłą rzeczy mimo, że wiadomo, że za wcześnie i nie planowaliśmy żadnych rybek na razie jednego nowego członka rodziny już mamy, ma na imię Henryk.

post-22001-0-87535900-1369652379_thumb.jpg

Do dzisiaj mimo naszych problemów z akwarium Henryczek ma się dobrze, całymi dniami skubie skały i tylną szybę.

Dołożyliśmy również skały teraz w sumie jest jej 6,7 kg.

post-22001-0-71254800-1369652935_thumb.jpg

Mamy teraz inny problem, a mianowicie nasz zbiornik zaczął dojrzewać i powyłaziło trochę nieciekawych rzeczy. Skały zrobiły się zielono. wiśniowo, brunatne. Na piasku zrobiły się zielone gluty z bąbelkami powietrza , tylna szyba zielona ( ale z nią radzi sobie nasz salarias).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie kiedy akwa dojrzewalo i bylo sporo glonow wyjmowalem skalki i delikatnie szczoteczka czyscilem z glonow , potem plukalem w wodzie morskiej. A dlugie zielone nitki wyrywalem palcamy ile sie dalo.

Przydal vyk sie jeszce jeden cyrkulator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałam napisać w drugim poście bo mi się już zdjęcia nie mieściły.

Zielone glony na piasku:

post-22001-0-20041200-1369653274_thumb.jpg

Skały i brązowe nitki na piasku:

post-22001-0-68018600-1369653475_thumb.jpg

post-22001-0-07906800-1369653480_thumb.jpg

I ogólny wygląd:

post-22001-0-68013500-1369653540_thumb.jpg

Jade zaraz kupić testy do wody.

A pytania mam takie:

Czy dokładać coś do filtrów z tyłu? jeśli tak to co i gdzie?

Czy dolewać jakieś preparaty do wody? jakie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny gratis :) Może wybierzcie tego piachu, bo po co Wam tyle. No i jak coś podkopie skałę, to będzie problem. Ja bym wyjął połowę piachu i spróbował wbić kawałki skały w piach. Oczywiście delikatnie obracając, tak, żeby nie uszkodzić dna akwarium. Życzę wszystkiego dobrego!

Edit: Testy NO3 i PO4, oczywiście refraktometr, bądź spławik w najgorszym razie, o ile nie macie.

Nie wiem jak wyglądają komory w reefmaxie, ale może warto wrzucić gdzieś purigen, żeby wybierał z wody związki azotu. Dojrzewanie zostaw w spokoju. Zieleń i brąz przyszły to i odejdą. Trochę boję się o Salariasa w dojrzewającym zbiorniku, ale mam nadzieję, że będzie okej.

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kresia00, poszukajcie na forum usera @baszurek. Też ma Reefmaxa i jest z Płocka. Jak coś to zapraszam też w odwiedziny do mnie. I odsuncie skałę od lewej szyby bo czyścik nie wejdzie. A informacji szukajcie lepiej na tym forum niż u tego Pana z zoologika.

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym wyciągnął połowę tego piachu, zapakował w worek i odniósł Panu do zoologika z podziękowaniem za "dobra radę ". Później skałę delikatnie wcisnął w dno. W przyszłości coś może Wam ją podkopać i może się osunąć lub co gorsza polecieć na szybę. Glonami się teraz nie przejmuj to normalne przy dojrzewaniu. Proponuje skrócić czas świecenia na okres dojrzewania np. o połowę. Teraz nie macie jeszcze nic w akwa więc nie ma potrzeby tyle świecić, a to tylko sprzyja glonom.


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podstawa w dojrzewającym zbiorniku to bakterie, czy lejesz je do akwarium?

A co do glonów na szybach to kupić czyścik i co kilka dni usuwać.

Świecenia na początek trochę za długo (światło powoduje wzrost glonów). Ja u siebie świeciłem tylko 6h, no i lałem codziennie przez dwa tygodnie bakterie.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dostaliśmy odpowiedzi :smiling: aż miło. Zrobiłam testy JBL wyniki są następujące:

NO3 = 10 ( chociaż na początku wyglądało na 0 ale jak pasek trochę poleżał to się zrobił bardziej różowy)

NO2 = 0,5-2 (ciężko stwierdzić)

Cl2 = 0

pH = 7,2

KH = 3-6

GH > 21'd :shock:

Bakterii jeszcze nie laliśmy a jakie polecacie?? Szyby oczywiście czyścimy czyścikiem. Czy 2 cylkulator jest niezbędny??

I czy to prawda że lepiej się pozbyć grzebieni i zastąpić je np purigenem??

post-22001-0-57724900-1369673731_thumb.jpg

Edytowane przez kresia00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy paskowe nie nadają się zbytnio do morszczyzny także wynikom raczej nie wierzcie bo mogą odbiegać od rzeczywistych :)

Co do drugiego cyrkulatora to już sprawa indywidualna,zobaczycie czy za jakiś czas nie będzie się odkładał detrytus za skałami,zawsze można dołożyć jakąś małą koralię 900 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde kurde nic się nie nadaje każdy mówi co innego ja kręćka dostanę :question: a co mam zrobić z tym GH ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam drugi cylkulator, u mnie znacznie poprawił obieg wody pomiędzy skałami.

Co do tuningu reefmaxa, ja nie jestem za. Już kilku osób próbowało go przerabiać, ale czy to dało jakis efekt. Poczytaj o tym na forum, jest kilka tematów odnośnie tuningu reffmaxa. Co do purigenu to nie musisz usuwać grzebiena aby go dodać wystarczy z pierwszego koszyka usunąc kilka biobali i gotowe.

Bakterie jakie leje to Aquaforest BioC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a co mam zrobić z tym GH ??

Nic nie rób :) a najlepiej to nie patrz na ten wynik bo do niczego on Ci nie jest potrzebny :)

Ja osobiście używam testów saliferta.

Edytowane przez danny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GH zostaw w spokoju.

Jeszcze za wcześnie na pomiar parametrów wody. Dojrzewanie cały czas w toku, ja u siebie zrobiłem pierwsze pomiary po miesiącu od wystartowania zbiornika, a i tak NO3 i NO2 było wykrywalne. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać to teraz najlepsze co możesz zrobić, uprócz skrócenia czasu świecenia i lania bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecisz od 7-20?, to chyba trochę długo jak na początek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde kurde nic się nie nadaje każdy mówi co innego ja kręćka dostanę :question: a co mam zrobić z tym GH ??

No widzisz jak byś się spytała kolegów na forum jakie testy kupić to by Ci doradzili. No niestety paskowe są do d...y i niejedna osoba na forum się już o tym przekonała.

W tak świeżym baniaku nie musisz korygować parametrów. Tam i tak się jeszcze cuda będą działy :)

Poza tym wyniki na tych testach i tak są mało wiarygodne, np. KH? przecież to jest mega rozbiezność.


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie kolejny baniak w okolicy. Macie już zaproszenie od Włodka więc z niego skorzystajcie, jest to naprawdę człowiek z dużym doświadczeniem i jego rady z pewnością będą pomocne i unikniecie zbędnego wydawania kasy. W sklepach w Płocku to raczej nikt specjalnie nie ma zielonego pojęcia o morskim świecie, lecz w naciąganiu są wyśmienici.Mnie osobiście wprowadzał w świat morszczyzny Włodek i mniał facet cierpliwość do moich nie ustannych pytań,naprawdę polecam i oczywiście forum czytać, pytać będzie wam łatwiej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dziękuje moim kolegą z forum za rady :thumbup: światło już zmieniłam na od 10 do 16 i koniec tego dobrego, jeszcze z tym piaskiem powalczę :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki zestaw startowy od firmy Red Sea. Mature Pro kit. Zawiera 2 butelki z bakteriami, preparat podobny w działaniu do wódki i preparat do utrzymywania dobrego poziomu KH.

U mnie sie bardzo fajnie sprawdził, do tego intrukcja jest opisana co robić dzień po dniu co jest fajne dla kogoś początkującego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak zapytam z ciekawości. Czy macie filtr RO z żywicą DI? czy też będziecie wodę RO kupowali w sklepie? Bo to akwa to chyba tak pod wpływem chwili założyliście. Z testów w zasadzie tylko Salifert na NO3, kH, Ca, Mg i PO4. Testy paskowe się nie nadają. A najlepiej wpadnijcie na szybki kurs morszczyzny. Przy okazji na początek dostaniecie Sarcophytona i jakieś Zoa.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to macie start jak marzenie - zaproszenie od Włodka. To wam naprawdę dużo pomoże i ułatwi prowadzenie baniaka.

Słuchajcie i róbcie to co wam mówi, a będzie dobrze - musi być, bo początek wypisz wymaluj jak u mnie. Jak odpalałem reefmaxa też w skale przywiozłem Salariasa. :thumbup:

Aha, nieśmiało Wam szepnę, że jak będziecie szli do Włodka, a z pustymi rękoma nie wypada, to Włodek lubi Kasztelana :secret:


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe..... Kasztelana zapamiętam :) i dziękujemy za zaproszenie na pewno się pojawimy :smiling: I nie nie posiadamy filtra wodę mamy z zoologika za darmo ale planujemy takowy założyć.

Edytowane przez kresia00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, He. Z Kasztelanem to i ja bym się do Włodka wybrał po jakieś szczepki. ;-)

Jeśli chodzi o bakterie, to ja starowałem i używam dotychczas Microbe-Lift Special Blend - polecam. Śmierdzi okrutnie, ale po wlaniu już nie czuć. Teraz dorzuciłem jeszcze KZ.

Testy Saliferta oczywiście, proponuję też zakupić NaHCO3, pewnie się nie obejdzie bez podnoszenia KH.

Podczas dojrzewania był Purigen, Phosguard i Chemipure, pierwsze 2tyg bez odpieniacza i zieleniny nie było.

Proponuję mimo wszystko zakup filtra RO+DI.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arduan, wpadaj, nie widzę problemu.

O filterku RO pisałem już na priv.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim ponownie :) w dalszym ciągu nasze akwarium sobie dojrzewa ale z niczym nam się nie spieszy mamy trochę nowych skałek ale zdjęcia wrzucę później. Zaczął mnie martwić za to odpieniacz bo nie pieni się jest tam taka biała rurka i jak ją potrzymam nad powierzchnią wody to pieni a jak tylko puszczam i wpada pod wodę to przestaje. Pytanie raczej do właścicieli RM :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo się znam odpieniaczu jaki jest w RM ale jak działa on z rurka nad wodą to znaczy że tak musi być


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.