Skocz do zawartości
mm

Jaki odpieniacz zewnetrzny wybrac? [400 litrow]

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Zalezy mi na kupnie odpieniacza, ktory moze stac obok sumpa (ale nie wisiec na sciance), pojemnosc akwarium okolo 400 litrow, co wybrac? Czy ruwal rw 130/600 jest dobrym rozwiazaniem?

Prosze o rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bedziesz musial albo podlaczyc szlauch do kubka odpieniacza i odprowadzac to odpienione badziewie do jakiegos wiadra albo wstawic ten odpieniacz do jakiegos pojemnika bo inaczej podloga bedzie wczesniej czy pozniej zalana.

Dlaczego nie dasz go od razu do sumpa?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, ale dlaczego podłoga zalana? No chyba, że ten Ruwal zamiast gęstej piany wywala wodę. Kubek przelać gęstą pianą jest raczej ciężko. No chyba, że ktoś do sumpa zagląda raz na miesiąc lub kubek ma pojemność szklanki. Proponuję Delteca AP 500, AP 600 lub APF 600. Mam APF 600 podłączonego do spływu z komina. Stoi na zewnątrz sumpa i przelania do tej pory nie było.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo latwo przelac wode z odpieniacza wystarczy ze bedzie chwilowe wachniecie mocy pompy,albo przytka sie przewod doprowadzajacy powietrze do odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, może inaczej. Myślę, że w Deltecach nie ma możliwości przelania kubka. Warunkiem jest właściwe ustawienie odpieniacza - czyli zawór na wejściu i wyjściu oraz odpowiedni poziom wody. Wachania napięcia oraz przytkanie się dopływu powietrza na 100% nie spowodują przelania. Nie wiem jak działają inne bo nie miałem, więc się nie wypowiadam.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roman rozek mial delteca ciekawe jakie jest jego zdanie w tej sprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Roman miał Delteca AP 600 ale zamontowanego obok akwarium. Z tego co pamiętam nie miał zaworu na wyściu i jego problemy polegały na bańkach powietrza, które wpadały bezpośrednio do akwarium. Wiem, że zasilał go pompą, nie wiem jaką i o jakiej wydajności. Faktem jest, że ustawienie prawidłowej pracy tych odpieniaczy wymaga trochę zabawy, lecz jeśli się zrobi wszystko zgodnie z instrukcją włacznie z dokładnym zmierzeniem przepływu wody przez odpieniacz nie ma z nim problemów. Odpieniacz ten jest dostosowany do bezpośredniego zasilania ze spływu z komina.

Moim zdaniem w przypadku Romana dwie rzeczy mogły powodować problem. Zbyt duży przepływ wody przez odpieniacz, lub zbyt niski poziom wody w nim. W takim przypadku w rurze odpowietrzające poziom wody jest zbyt niski i wręcz tamtędy bąbelki powietrza mogły być zasysane do akwarium.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnalazłem wątek, w którym Roman opisywał problem. Tak jak pisał nawet po wyłączeniu pompy pieniącej mleko wpadało do akwarium. Z tego wynika, że bąbelków w odpieniaczu nie było, a pojawiały się w akwarium. Gdyby w rurze odpowietrzającej był wyższy poziom nie byłoby tego efektu. Zawór na wyjciu tych odpieniczy musi być - niestety.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mm :

stac obok sumpa (ale nie wisiec na sciance)

Osobiscie bym jednak wstawil odpieniacz w jakis pojemnik. Roboty z tym nie ma duzo, a "w razie czego" to spimy spokojnie.

Rebciu :

No chyba, że ten Ruwal zamiast gęstej piany wywala wodę.

Piana gesta i sztywna tez moze wyleciec z kubka. I wcale nie trzeba czekac na to miesiac.

Taka piane mialem na poczatku oprozniajac kubek kilka razy dziennie

622-img_0029.jpg

Dodam, ze jak bylo zalozone wieczko na kubek, to piana wylatywala szczelinami i szybciej spadala na dol.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, taką pianę miałeś po wsadzeniu skały z frachtu - czyli syfu było aż po pachy :). W takiej sytuacji nie pomoże nawet przerabianie kubka i dodatkowy pojemnik. Ew. można ustawić odpieniacz na pianę lekko wilgotną.

Postawienie odpieniacza w jakimś pojemniku nie zaszkodzi. Moje wypowiedzi dotyczą tylko i wylącznie Delteca bo o innych odpieniaczach nie mam zielonego pojęcia i twierdzę nadal, że jeśli odpieniacz jest zainstalowany poprawnie sztuką jest zalanie czegokolwiek. Z 400 l kolegi mm (czyli to samo co u mnie) nie ma aż tak wiele syfu aby się martwić, że jak dwa dni nie zaglądam do sumpa to się wszytko zapaskudzi.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem to Roman ma do dzisiaj Delteca AP 600 i na dzien dzisiejszy ma go w sumpie


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - to tylko urzadzenie. Mozna zrobic dodatkowe zabezpieczeie w postaci umieszczenia odpieniacza w sumpie lub innym dedykowanym pojemniku, mozna tego nie robic.

Odpieniacz jest podlaczony bezposrednio do obiegu wody w calym akwa. Jakby cos z nim sie stalo, to woda z akwa wylatuje nam na podloge.

Przy wiekszych akwa, cenniejsze jest to co w akwa, niz ew. wymiana podlogi.

Decyzje kazdy podejmuje samodzielnie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami czlowiek tak przyzwyczai sie do tego, ze nic sie nie dzieje z odpieniaczem zewnetrznym, ze przestaje o tym myslec. Wystarczy wtedy dodac jakies medykamenty lub cos w akwa zdechnie i odpieniacz automatycznie zwiekszy ilosc wywalanej piany. Nie wiem czy Deltec ma jakies extra zabezpieczenia (mysle, ze nie jest az taki do przodu) ale przy zwiekszonym odpienianiu (i mimo dobrze wyregulowanego odpieniacza) w ciagu nocy moze to byc kilkadziesiat litrow wody. Wtedy nawet wiadro nic nie pomoze. Pozostaje najbezpieczniejsze rozwiazanie : odpieniacz albo w sumpie albo w akwa.

Ciau


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle o odpieniaczu zewnetrznym, zeby uniezaleznic dzialanie odpieniacza od poziomu wody w sumpie, ktory bedzie prawdopodobnie dosc niski. Moze da sie to rozwiazac inaczej, niz korzystajac z odpieniacza zewnetrznego? Dzieki za rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mm

Czy masz za maly sump w stosunku do akwa czy o co chodzi?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mysle zeby dac odpieniacz z tylu szafki, (sumpa jeszcze nie mam, ale w szafce zmiesci sie maly, a wolalbym jej nie przerabiac) dlatego zawieszane odpieniacze raczej nie wchodza w gre..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.