Skocz do zawartości
olo309

radiator

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pytanie gdzie mogę kupić radiator w dobrej cenie i jaki wybrać do 100watowych ledów akwarium ma długości 80cm i nie chciał bym montować wiatraków chyba że bendę musiał za odpowiedzi i podpowiedzi uwagi dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki "MojeSumienie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wydaje mi się, że koledzy dobrze pisali - wentylatory będziesz chyba potrzebował.

Ja robilem teraz dla siebie ledy - 42 W i radiator jest ciepły - nie gorący, ale ciepły


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator który zaproponował MojeSumienie mam w swojej lampie. Mimo że diód niewiele, dwa wiatraki 12 cm kręcą się na wolnych obrotach, radiator jest zimny :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam "drobne" radiatory a raczej profile alu i widzę jak dużo ciepła dają diody. Uważam, że wentylator musi być, najwyżej będzie się rzadziej załączał lub chodził na wolnych obrotach. Wystarczy popatrzyć na "fabryczne" produkcje- wentylator jest w 20W i w 200W...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamawiałem ten radiator 6023 o długości 110cm za kwotę 154zł plus wysyłka w firmie

http://www.hutnik.com.pl/kontakt/hutnik-dane-teleadresowe

dużo taniej niż u piekarza


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do lampy o takiej mocy i planowanej wielkości wystarczy płyta alu np.6mm

Oraz aktywne chłodzenie np

120tkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie w kwestii tej płyty alu są różne zdania - sam dłubie ciągle przy swojej lampie - ale na poważnie zacznę montaż, dopiero jak znajdę radiator o wymiarach 40x40 cm, a idealnie 45x45 i jakiś niski, 15 mm było by idealnie.

Choć ciągle nie jestem przekonany do tej lamp, niby sterowana, ale, wisieć będzie nisko, blinki muszę rozproszyć...

Poza tym, sterownik znowu padł (nawet nie wystartował).

Ciągle "pod górę"....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam drivery z regulecją na potencjometrach :-)

Nic się nie zepsuło i śmiga :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mogę założyć sobie :) Ale drivery na potencjometrach, nie elektronicznie, to "para w gwizdek".

Jedyną zaletą lamp ledowych jest pełne sterowanie. Barwą świetlówki biją je na głowę. Tak samo doświetleniem baniaka - poza ekstremalnie wysokimi.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jak zrobisz lampę- takie masz doświetlenie.

Takich blinków jak z led nie uzyskać ze T5 ni T8

Dla mnie argumentem za w przypadku led była żywotność, możliwość regulacji natężenia światła, blinki. I to mam. :-)

W jak będę chciał wschody i zachody to se podepne PWM:-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój radiator ma metr i waży lekko ponad 3kg. Diody są ustawione na 40W i radiator jest ciepły. Myślę, że przy 100W to by nie dał rady bez wiatraków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Żywotnośc" :) Ciekawe pojęcie - kilku moich znajomych zmieniło właśnie ledy z powrotem na świetlówki. Dwu lub trzech czeka na amortyzację lamp, zanim pójdą na allegro. A wydali sporo więcej niż kosztuje przeciętna lampa diodowa.

Sporo lamp trafia na gwarancji, do naprawy (relatywnie, biorąc za punkt odniesienia cenę i żywotność diody).

Poza tym, nikt do końca nie sprawdził jak świeci dioda w połowie swojego "życia", czy jakie są jej parametry zależne od temperatury/natężenia.

Opieramy się na danych katalogowych i tym co nam powiedzą twórcy lamp.

Co do t5 - owszem, mówi się że trzeba je zmieniać co pół roku, że są energio żerne ...

Ale za to mamy dużo większą różnorodność spektrum, światło jest dużo lepsze do naszych celów...

Osobiście nie zmieniałem świetlówek (Blau - więc raczej dolna nisza cenowa) przez rok. Miękkie, lps i kilka spsów sobie rośnie... Po roku wymieniam je na nowe. Może jakieś droższe? Zobaczymy.

A co do kosztów, to jest hobby - nie ma przymusu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywotność zależy przede wszystkim od warunków w jakich pracują diody - prąd, temperatura. diody w lampach fabrycznych są raczej wyżyłowane. ja sobie zrobiłem lampę na max 90W a obecnie pracuje na 40W. diody RB ustawione na 60% prądu maksymalnego i białe na 35%. przy takim ustawieniu i tak jest znacznie jaśniej jak przy 78w t5. poza tym miękasy i lpsy szaleją pod diodami. Myślę, że przy tak ustawionej lampie żywotność diód się znacznie wydłuży. ja na pewno nie wrócę do t5.

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj dokładnie karty katalogowe cree :) Dla jakich wartości natężenia i temp. pracy są podawane te wartości. Zdziwił byś się.

Tak samo, kolor i temp. barwowa jest podawana dla parametrów raczej różniących się od naszych lamp.

Fajnie że jesteś zadowolony ze swojej lampy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dalej, to po co robisz lampę led. Sam piszesz że jest do d...

Tylko nie mów, że z powodu zachodów słoneczka- choć to bardzo romantyczne dla niektórych.

Ja stanąłem przed wyborem oświetlenia. Myślałem też o HQI.

Ale że przy paletach dobrze się sprawdziły CXA, wybrałem led. Cała lampa wyszła mnie 900zł.

Myślę że warto było. Czas pokarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za co Ciebie ma czas pokarać ?

Nick mój to "Dale", a robię lampę dalej, dlatego że nieświadomie wpakowałem się w ledy (nie wiedziałem, że przy tej wysokości, jaką mam do dyspozycji, nie uzyskam takiego pokrycia światłem jak przy świetlówkach). A lampę składam, ale bez presji na czas, tylko dlatego że lubię wyzwania, szkoda mi wywalać ledy i elektronikę.

Zaś co do romantyzmu, to wolę obywać się bez surogatów w postaci lamp led - ale jeśli komuś potrzebne są w tym zakresie - to wolny kraj.

Choć sterowanie każdą barwą (nie ograniczę się do trzech kanałów - mój kożuch będzie miał kilka kwiatków - mówiąc językiem jednego z Kolegów :) ) jest bardzo kuszące.

Przy okazji, u siebie zastosuję jakąś pół matową pleksę - chcę rozproszyć blinki i zyskać na mieszaniu się barw oraz pokryciu.

Poza tym mam małe dzieci, a tu jak wiadomo (przynajmniej niektórym) stałe, wyraźne blinki są nie wskazane.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale- coś się tak zawziął na te lampy led :).... Ja uważam, że z gustami nie ma co dyskutować, jedni lubią blinki inni nie lubią, jedni lubią trochę niebiesko inni nie lubią niebiesko. Ledy mają na pewno jedną niezaprzeczalną zaletę (oprócz sterowania :))- są bardziej energooszczędne, albo inaczej dają więcej światła w stosunku do użytej mocy i nie wiem czy stosując tą matową pleksę nie stracisz część z tego "zysku"... A co do pokrycia światłem, czy równomiernego rozprowadzenia światła to na pewno da się to uzyskać odpowiednim rozmieszczeniem diod. Być może przy samej powierzchni wody będzie trochę mniej równomiernie ale dalej to już powinno być dobrze. Można również zastosować odpowiednie soczewki.

A mi oświetlenie ledowe i blinki bardzo się podobają... no i w naturze też są blinki.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę tylko o swoich odczuciach - nie namawiam nikogo do zmiany zdania - przepraszam jeśli tak to odebrałeś.

Soczewki, jakie widziałem, są wyłącznie skupiające - tzn mają maksymalnie 120 stopni, tyle co dioda, a częściej jeszcze mniej.

Z tą energooszczędnością bym nie przesadzał. Bo często, to co zyskasz na ledach, dołożysz w grzałce. A równomierne rozłożenie diod, porównywalne ze świetlówkami zawieszonymi nisko, nad wodą, sprawi że będziesz musiał dołożyć kilka razy więcej diod, niż wychodzi "ze sztuki", tyle że będziesz nimi mógł słabiej świecić.

Oczywiście z moim zdaniem nie trzeba się zgadzać, każdy winien wyrobić sobie swoje.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.