Skocz do zawartości
dale

Własny dozownik - pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji iż mój sterownik ma możliwość sterowania urządzeniami 12V, z czasem pracy sekundowym, zamówiłem dziś 4 szt takich pompek:

http://www.aliexpress.com/item/12V-Dosing-pump-peristaltic-dosing-pump-with-motor-and-tube-for-Aquarium-Lab-Analytical-water-BABYFISH/910984933.html

Myślałem o zrobieniu potrójnej pompki (czwarta na zapas). Projektowałem sterowanie przekaźnikami i zasilaczem typu "laptop".

czy może ktoś używał z Was takich tanich, chińskich pompek ? Może macie jakieś uwagi co do ich działania, jakości czy żywotności. Bo tutaj mam 4 szt. w cenie jednej, kupionej w Polsce.

Chciałbym tym podawać Kh, Ca i Mg.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silniczek ma 5000 obr/min i po podłączeniu będzie ci to pompować z maksymalną przepustowością czyli 200ml /min...

tak więc trzeba by zrobić sterownik z jakimś PWM'em do zmniejszenia obrotów i tym samym wydajności, w opisie masz 200l morskiego czyli średnio (grotech i RS) potrzebujesz około 2 ml dziennie tych suplementów (wiadomo zależy od potrzeb i aktualnych poziomów w akwarium). Przyjmijmy że będziesz potrzebował 10ml dziennie... wystarczy później skalibrować taką pompę tak żeby 1ml podawała na 10 - 30 s i po problemie... Sterownik na zwykłej atmedze lub tiny + układ zegarka z podtrzymaniem bateryjnym 4 tranzystory i to wszystko...

Ja bym kupił jakiś zestaw w Kamami np http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=22565 - to goła płytka ale taniej kupić płytkę i potrzebne podzespoły bo nie wszystkie wykorzystasz (np. zamiast wyświetlaczy siedmiosegmentowych zwykły tekstowy, nie ma potrzeby montowania maxa232 itp) a rozumiem że budżet skromny.

a pompka jak pompka... wszystko teraz jest chińskie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik mam:) Mam w nim właśnie 3 wolne wyjścia 12V, ze sterowaniem sekundowym. W sumie sterownik włącza mi:

-2x po 4 świetlówki (w cyklu 4-8-4), jak by były ściemniane stateczniki 4x24W t5, zrobił bym ścimnialną, ale na 2x24W za drogo wychodzi :(.

-grzałka

-chłodzenie

-dolewka (jak złożę, albo kupię :) )

-3 kanały pomp.

Jak na sterownik za mniej niż 300 zł (całość, z pompami, obudowami, zasilaczem, ok 500 zł +/- 20zł), całkiem znośnie finansowo.

Trochę przestrzeliłem z wydajnością, faktycznie mogłem mniejsze - gdzieś słyszałem, że można nimi sterować regulatorami obrotów od wentylatorów komputerowych ? Czy to może byc prawdą ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby teraz to wykorzystac proponuje takie rozwiazanie

Przekazniki twojego sterownika podaja napiecie do pomp ale napiecie to pochodzi z generatora pwm. Realizacja generatora to juz inny temat. Ważne że dzięki temu masz możliwość regulacji dawki i zachowujesz funkcjonalność starego układu sterowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjdą pompy, sprawdzimy :) Co i jak można uzyskać - wiem ze Aqua Trend miał moduły regulacji prędkości. Ale nie ukrywam, że łatwiej mi będzie rozcieńczyć roztwory, tak żeby uzyskać minimalną dawkę 3 cm3/sek. Albo i bardziej rozcieńczone. Mniej elektroniki - mniejsza awaryjność potencjalna :) A układ przekaźnikowy mam już polutowany. Jak by to wyszło, była by to ciekawa alternatywa dla pomp "markowych". Wiele osób szuka rozwiązań tanich, a działających.

.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma nic bardziej awaryjnego w "elektronice" niz przekaznik. bo jest "mechaniczny" . jak w ogole mozna nawet myslec o sterowaniu czegokolwiek na prad staly przy uzyciu przekaznikow?! opis pomyslu w trzech slowach? - horror, zgroza i masakra...


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekaźniki właściwie stosowane wytrzymują długo. Jakie masz z nimi doświadczenie ze tak piszesz? Ale oczywiście dzisiaj jest doza konkurencja ze strony technologii półprzewodnikowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi a co powiesz o tablicach sterowania systemow klimatyzacji w obiektach biurowych i fabrykach, urządzeń przemysłowych, cyfrowych wtryskarek i obrabiarek CNC - tam wszedzie jest multum przekaźników na prąd stały :-) Pracują przemysłowo w trybie ciągłym na taśmach produkcyjnych :-)

Problem jest jak kupujesz najtańsze przekaźniki noname....

PS. Przy duzych niedopasowaniach napieciowych, polaryzacyjnych, pradowych itp nadal to jedyne rozwiazanie gdzie nie stosuje sie nawet przekaznikow polprzewodnikowych

PS2. Przyklad pierwszy lepszy z RELPOL

Trwałość mechaniczna (cykle) > 10 do potęgi 7 - ponad 10mln załączeń

kolejny

Trwałość mechaniczna (cykle) > 3 x 10 do potęgi 7 - ponad 30mln załączeń

I to tylko te tanie przekaźniki, droższe ( jakies 20-40zł ) maja ponad 100mln

Problem jest jedynie wtedy kiedy projektant nie umie czytać not katalogowych i dobiera zły przekaźnik który się klei.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie naprawde bardzo ciesze z waszej wiedzy chlopaki :) spedzam wiekszosc zycia wsrod cykajcych bez przerwy przkaznikow i elektrostycznikow i oczywiscie nie moge sie z wami nie zgodzic bo macie racje. :) ale jak nadal bedziecie pisac w ten sposob, z ktorego wynika ze sterownie pompki 12vdc malej mocy z kontrolera cyfrowego przy pomocy przekanika jest dobrym pomyslem to sie normalnie pogniewam :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi a co powiesz o tablicach sterowania systemow klimatyzacji w obiektach biurowych i fabrykach, urządzeń przemysłowych, cyfrowych wtryskarek i obrabiarek CNC - tam wszedzie jest multum przekaźników na prąd stały :-)

To ja odpowiem jako kolega po fachu Chodiego, nawet nie wyobrazasz sobie ile przekaznikow pada w maszynach cnc i ile trzeba ich wymieniac. Nawet tydzien temu mialem sytuacje, gdy przekaznik "skleil" sie w pozycji otwartej i przeciwwrzeciono w tokarce wystartowalo bez prawidlowo zamocowanego detalu, mozesz sobie wyobrazic co sie stalo... To teraz sobie pomysl jak przekaznik zawiesi sie wieczorem i cala noc bedzie dolewal chemie w akwarium. Powodzenia


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi - dobry nie pisze - ja pisze o przekaznikach i ich zywotnosci :-)

Ja to bym sterowal te pompki ULN28xx sygnalem PWM :-) :-)

albo kupilbym pompki z odpowiednia wydajnascia i tylko ULN bez PWM :-)

Robi no sklejaja sie sklejaja :-) za duzy prad w burscie :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie takim silnikiem elektrycznym z PWM wydaje mi się nieporozumieniem jeśli mówimy o bardzo wolnych obrotach i próbie zachowania precyzji dozowania. Ja bym albo te pompki zastosował do dolewki (chętni na targowisku się znajdą) a jeśli bardzo chcesz pomajstrować to poszedłbym w mechaniczną redukcję obrotów. Wykorzystałbym mechanizm pompy a zmienił silnik na taki z przekładnią, coś w ten deseń http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-mfa-3000-1-4-5-15v-7500rpm-i3313922201.html

tylko trzeba by znaleźć z odpowiednim trzpieniem.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z Twoim ostatnim zdaniem :-)

Po namyśle, masz całkowitą rację - mając odpieniacze działające, czy lampy za kilka setek, kupują różne "robione na zamówienie" za kilka tysięcy. Nie ma to jak dobra reklama i napędzanie koniunktury. A po jakimś czasie (b. często w ciągu pierwszego miesiąca), lądują na giełdzie lub allegro.

Co do przekaźników, sterowania i awaryjności... Myślę że będę w stanie z tym życ. Nie mam wyjścia. Samemu nie potrafię zaprojektować układu (na płytce uniwersalnej, na pająka polutował bym), a zamówienie u kogoś profesjonalnie wykonującego takie rzeczy wygeneruje koszt porównywalny z używaną pompką do balinga. Bo nie sądze by ktoś "za flaszkę" machnął schemat takiej, prostej w gruncie rzeczy elektroniki (4 wejścia sterujące 12V, wejście 12 V z zasilacza, dwa wejścia czujników dolewki, 4 wyjścia 12V, wyjście 12V na pompkę dolewki).

Sterowania obrotami nie potrzeba, wydajność wynosi ok 3,3cm3/sek - reszte mogę sobie dopasować stężeniem reoztworów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości liczyłeś już jakie pojemniki będzie trzeba zastosować żeby uzupełniać trzeba było rzadziej niż co tydzień? Bo może okazać się że sporo miejsca na nie trzeba będzie wygospodarować :blushing:


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś robiłem tak zupełnie z nudów taki dozownik ale oparty na strzykawkach.

napędzałem to silnikiem z przekładnia (dostępne na allegro w cenie kilkanaście zl/sztuka)

Osobiście nigdy z tego nie skorzystałem, zbudowałem prototyp aby tylko zaprezentować koledze możliwości tego rozwiązania.

Strzykawki były duże, największe jakie udało się kupić - 50ml

ostatecznie bez wielkich inwestycji spokojnie można było dawkować 1 ml

koszt to jakieś 70 zł dla 3 dozowników

nawet zrobiłem filmik na YT ale teraz nie mam do niego dostępu.

Do uruchomienia w trybie testowym zabrakło tylko odważnego akwarysty :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mam takie sterowanie do pompek , ale do pompek o wydajnosci 50-80ml.

Zwalniania twoich 200ml to raczej nie bede dorabial, tak jak Aleksander napisal - sprzedaj je i kup o odpowiedniej wydajnosci

Wtedy wszystko sie staje prostsze :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opierając się na tym temacie:http://nano-reef.pl/topic/35703-metoda-ballinga/ wychodzi mi że dziennie będę miał do podania ok 50 cm3 (dane orientacyjne, ponieważ jestem w trakcie zbierania danych konsumpcyjnych). Co, nawet przy zwykłych butelkach "pet" 1,5 l (planuję klejenie szklanych zbiorników), daje mi zapas na miesiąc. 50 cm3 przy wydajności maksymalnej 200 cm3/min daje 1/4 minuty czyli 15 sekund. Co wydaje się rozsądnym czasem pracy dla takiej pompy. W sumie, mniej niż minuta tego straszliwego hałasu w ciągu doby :), wydaje się do przyjęcia. A zawsze mogę wprowadzić modyfikację np. taką: http://www.aliexpress.com/store/product/PWM-DC-motor-speed-controller/917068_712296931.html

A co do sklejania się przekaźników, w sieci piszą że przy odpowiednio dużym marginesie prądowym, to zjawisko można pominąć. Jest mocno sporadyczne. Dlatego myślę że mogę spać spokojnie, zwłaszcza że zasilacz też będzie odłączany drugim układem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynie przekazniki beda ci cykac.

Pamietaj takze ze te pompki przy takim dozowaniu beda mialy bezwladnosc ( to nie sa bardzo dokladne silniki :-) ) wiec dawka moze ci wychodzic 46 albo 55. Przy pompkach o nizszej wydajnosci dozowanie trwa dluzej i problem bezwladnosci jest mniejszy.

Druga ( moim zdaniem ) wazniejsza kwestia to stabilnosc parametrow. Nie sztuka dolewac 50ml raz dziennie plynu

ale wtedy moze sie okazac ze np. kH przed dolaniem bedzie 7,3 - zadozujesz i zrobisz 8,5 ktore znow ci spadnie w ciagu 24h do 7,3

I wtedy mowimy o wachaniach parametrow ktorych NALEZY unikac w zbiorniku.

Dlatego wlasnie w dozownikach masz podzial dawki dziennej na cykle aby te wachania byly jak najmniejsze.

Ja uzywalem ( w innych gotowych dozownikach tez tak jest ) dawek dzielonych dla kH i Ca na 12 porcji w cyklu dobowym.

No i wracajac do twoich pompek - jak piszesz 50 ml zadozuje ci w 15 sek.

to jak podzielisz dawke na np 12 ( a lepiej na 24 ) to wychodzi ze praca pompki powinna zajmowac od 0,5 do 1 sek - trudniej bedzie ci to ustawiec (np. 0,8 sek zalaczenia )

I tu ich bezwladnosc bedzie jeszcze wieksza.

ale ogolnie bedzie pracowac tylko musisz miec tego swiadomosc

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę zawsze rozcieńczyć roztwory 2x tak by objętość zbiorników starczyła np. na 2 tygodnie ( nie wyjeżdżam na dłużej), wtedy dawka płynu będzie większa, czas pracy można podzielić na kilka cykli, wahania będą mniejsze, a bezwładność, jest błędem powtarzalnym, który mogę uwzględnić :).

Obecnie, w słodkim, mam zrobiony nawóz "all in one" - dozowany jedną pompką. Da się to opanować :) A dzięki Wam, Panowie, mam świadomość problemów i mogę je odpowiednio wcześniej ogarnąć.

Dziękuję za Wasz czas i wiedzę, mam nadzieję że przyda się innym też.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z własnego doświadczenia z 200l mogę tylko potwierdzić twoją dawkę, leję dokładnie w dwóch dawkach 25ml każdego z 3 płynów ballinga czyli 50ml/doba. W zależności co włożysz do baniaka może to trochę wzrosnąć (nie mam dużo twardych). Sklejone pojemniki 2l wystarczają na długo na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Dziękuję. A ile litrów masz w obiegu ? Ja twardych mam mało, ale glony wyrabiają normę.

ps. założyłem konto na aquacenter - wydaje się przydatną stroną :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obiegu czystej wody mogę mieć w okolicach 200-220l. U mnie właśnie mam wrażenie, że to glony wapienne robią za głównego odbiorcę ballinga :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na swoje ok 300 litrów w obiegu leję po 68 ml/dobę każdego roztworu


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na twoim miejscu szarpnalbym sie na te 4zl w elektronicznym i zmontowal regulator do pompki. skoro masz sterowane wyjscia 12vdc. kup mosfeta, kostke 555, potencjometr i kilka pasywnych wlementow w/g noty generatora astabilnego tego scalaka. wszystko zlutowac mozna na plytce uniwersalnej albo i bez plytki na pajaka bo to doslownie 6 elementow. nie bedzie cyknia przekaznikow i zyskasz mozliwosc regulacji wydajnosci pompki.

najlepsze sa najmniej skomplikowane rozwiazania...


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.