Skocz do zawartości
Marian

Przygotowania do morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie wszystkich witam.Mam zamiar założyć akwa morskie.Czytając literaturę i strony internetowe nie mogę jednoznacznie określić co jest konieczne,a co by sie przydało.Mam akwarium 840l(200x60x70cm).Proszę o radę w jaki sprzet musze się zaopatrzyć(oswietlenie,odpieniacz,pompa główna,cyrkulacja itp) dobry ale w przyzwoitej cenie.Proszę o pomoc,za wszystkie wskazówki z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UUUuuu... Ale kaliber... 840 litrow? Z grubej rury zaczynasz... :D Z sumpem bedzie z 1000 :D


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No witam serdecznie i naprawde jestem pod wrazeniem takiego akwa.


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

UUUuuu... Ale kaliber... 840 litrow? Z grubej rury zaczynasz... :D Z sumpem bedzie z 1000 :D

Z morskim chcę zacząć może i z grubej rury,ale własnie taki zbiornik posiadam,akwarystyką zajmuję się już od ponad 20 lat,zaczynałem od małego 8 l akwarium,ostatnio te 840 litrów to była Tanganika (Trofeusy).Urzekło mnie akwarium morskie i postanowiłem takie założyć.Muszę tylko dokładnie się dowiedzieć jaki sprzęt będę potrzebował,aby niepotrzebnie niewydawać pieniędzy na coś niedobrego.

Proszę o podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zakładam, że zorientowany jesteś w kosztach?

Niestety - nie da się pominąć tego aspektu :D

Też mam dylemat co do zasolenia mojej 750-tki i chyba najlepszym sposobem, żeby zacząć się bawić w morskie tej wielkości, nie przerazić się ilością i kosztem sprzętów i wogóle sprawdzić czy da się to pociągnąć finansowo, jest zrobienie akwarium FO, kupując przezornie odpieniacz z dużym zapasem, w razie gdyby system rozbudowal się kiedyś do pełnej rafy.

Napisz coś więcej o zbiorniku. Co już masz? Są kominy, hydraulika i sump? Pompy obiegowe? Może masz też już lampy HQI albo T5? Być moze masz tak rozbudowany system, że wystarczy tylko dołożyć światła, wstawić odpieniacz i posolić? RO jest? Poza tym co już wiesz, a czego nie?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać. Na posolenie 1000 litrów na "dzien dobry" będziesz potrzebował ok. 37 kg soli (1kg od 8 do 25zł)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

840 - to juz piekny zbiorniczek

tak jak powyzej napisali koledzy, powiedz nam co juz masz, a wtedy bedziesz mogl oczekiwac sensonych pomysłow co dalej


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście liczę się z dość dużymi kosztami.Zbiornik jest juz przygotowany pod morskie posiada 2 kominy i sump o pojemności 150 l.Ze sprzetu to narazie nic nie posiadam.Myslałem nad oświetleniem,czy 3x150W HQI + 2x80W T5 wystarczy,jako pompę obiegową Deltec HLP8070(7000litrów),odpieniacz to chyba też by pasował Deltec(czy AP 850 nie bedzie za mały?Teoretycznie to wiem sporo,ale nie wiem jak to się ma w praktyce(wiedza książkowa na temat morskiego)+doswiadczenia z chodowli palet i trofeusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwagi można także kierować na e-mail:kowal.01@interia.pl

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian napisz PRZEDE WSZYSTKIM co chcesz hodowac. Czy ma to byc FO, czy rafowy, czy beda twardziele itd... bo tak to ciezko cos doradzic :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik planuję jako rafowy,na poczatek koralowce miękkie,a póżniej to i twarde.

pozdraiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec HLP8070 - jakieś 3300zł, Deltec AP 850 - jakieś 2200zł - he he - znowu się "nam" szykuje zbiorniczek Hi-Tech :D


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

Deltec HLP8070 - jakieś 3300zł, Deltec AP 850 - jakieś 2200zł - he he - znowu się "nam" szykuje zbiorniczek Hi-Tech :D

Cenę sprzętu znam,tylko nadal niewiem czy to odpowiednie do 840?Może za duże albo za małe?

pozdrawiam - Marian Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec AP 850 przeznaczony jest do zbiorników do 1200 l (wg producenta). Deltec chyba należy do firm, które nie zawyżają tej granicy (zwykle dzieli się to przez dwa) ale skoro nie musisz się liczyć z każdym groszem a celujesz w tą półkę to może model Deltec AP 902? Co prawda przeznaczony jest do 1800 litrów, ale jak mocno obciążysz system to będzie akurat :D


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze taka ogolna sugestia co do projektowania systemu.

Stosowanie pompy obiegowej o wydajnosci wiekszej niz wynosi nominalny przeplyw przed odpieniacz, to IMO niepotrzebny wydatek.

Nie odnosze tego do konkretnego przypadku, ale projektujac system, wydajnosc pompy obiegowej (pomniejszona o wysokosc podnoszenia) nalezy skorelowac z wydajnoscia przeplywu przez odpieniacz.

Inaczej bedziemy "zrzucali wode w dol" i z powrotem pompowali do gory bez potrzeby.

I odwrotnie.

Odpieniacz o mozliwosciach wiekszych niz ilosc dostarczanej "brudnej wody do odpienienia" nie bedzie w pelni wykorzystany.

A pompa obiegowa jako dodatkowa cyrkulacja jest nadzwyczaj malo wydajna i nie efektywna pod wzgledem zuzycia energii i ogolnego kosztu.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marian! Ladnie zaczynasz. Az sie boje pomyslec jak zakonczysz.

W zupelnosci zgadzam sie z wypowiedzia Piotra. Obiegowa to powiedzmy wydajnosc odpieniacza i zeby miec rezerwe(i uwzgledniajac podnoszenie) razy dwa i wystarczy.

Odpieniacz powinien byc troche wiekszy niz podaje producent - czyli wystarczy taki do np:1200 litrow.

Najpierw musisz miec RO i DI.

Jezeli chcesz swobodnie hodowac korale to oswietlenie 2 x 250 W HQI i ze dwie T5 niebieskie przez cala dlugosc akwarium uwazam za odpowiedniejsze. Korale swiatlolubne ustawisz pod lampami a po bokach te ktore potrzebuja troche mniej swiatla. Ale zanim do tego dojdzie uplynie jeszcze troche czasu.

Nad cyrkulacja bedziesz musial troche sie skupic. Najlepiej tu poczytac i wyciagnac wnioski uwzgledniajac wielkosc Twojego zbiornika. Cyrkulacja ok.20x objetosc/h.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.