Skocz do zawartości
sivczenko

Czy zmieniać sól ???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i od razu mam pytanko. Od zalania tj. lutego używam soli Instant Ocean ,ale powoli zaczyna mi się kończyć i ktoś mi to mówił że zmienia się sól im bardziej dojrzały zbiornik to raczej zmieniać sól na docelową. Czy zgadzacie się z tym a jak tak to jaką teraz sól zakupić. Dodam że teraz mam same korale miękkie i na żywym piasku

Edytowane przez sivczenko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam to powinieneś wiedzieć po obserwacji zbiornika. Z tych informacji co podałeś to wg mnie IO powinna być Twoją docelową solą.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od tego co bedziesz chciał trzymać.... i przede wszystkim ile.

Ja zmieniłem sól na RC i mam trochę glonów na piasku, ale korale ładnie rośną (nawet 3 spsy).

Sam musisz podjąc decyzję....

uboga sól = lanie wszystkich suplementów, ballinga (bez względu na to co masz w zbiorniku)

bogatsza sól... przy samych miękkich spokojnie wystarczy = glony (do opanowania)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uboga sól = lanie wszystkich suplementów, ballinga (bez względu na to co masz w zbiorniku)

bogatsza sól... przy samych miękkich spokojnie wystarczy = glony (do opanowania)

@MojeSumienie wybacz ale to bzdura totalna

@sivczenko nie wiem co rozumiesz przez sól docelową ale na podstawie tego co napisałeś to przy twojej obsadzie ta sól która używasz jest dla Ciebie idealna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ja mam tylko rybki i miękkie korale

Ja leciałem na IO potem aquamedikowska

Teraz od 5miesięcy stosuję preisa

Podmiana raz w tygodniu 10% i nic innego nie leję do akwa

W mojej ocenie sól naprawdę dobra

Ja widzę różnicę z Tamtymi

Ale to tylko moja opinia ja bym zmienił


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tylko teraz jedni piszą tak a drudzy tak :( nie jestem jeszcze aż takim ekspertem i tylko zapodałem temat ponieważ gdzieś to słyszałem że można zmienić ,a że kończy mi się IO to będę musiał kupić więc?....teraz trzymam miękkie i takie mam ale kiedyś nie wykluczone że dojdą lps i sps tak więc nie wiem co masz na myśli Darku bogatsza i biedniejsza :( (tzn znaczenie znam :) ) ale czy np. ta IO jest naprawdę biedniejsza?? dużo ludzi używa i se chwali :) no nie wiem nich ktoś jeszcze napisze coś z doświadczenia!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu nadal jakieś mity chodzą że startuje się na IO a potem zmienia?? Ja startowałem na TMBA i było o.k ,drugie akwarium startowałem na ME i tak zostało a teraz 3 mam na RDPC i zmieniam tylko z czystej ciekawosci na AF.

Sól dobiera się do zbiornika a nie kto co poleci bo to ty musisz obserwować zbiornik i stwierdzić czy jest o.k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dieter masz racje ale powiedz mi jakie mam mieć porównanie skoro wykorzystałem jeden rodzaj soli ?? Wydaje mi się że jest ok bo w sumie jest wszystko w porządku i nic niepokojącego się nie dzieje tak? ale skąd mam wiedzieć co będzie się działo jeżeli włożę więcej korali lub dołoże jakieś lps ewentualnie spsy. Obserwuje mój zbiornik aż za bardzo bo mógłbym siedzieć 24h na dobe i wpatrywać się :p (pewnie nie ja jeden :) )no ale nie mam porównania dlatego chciałem aby wypowiedzieli się bardziej doświadczeni forumowicze niż ja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem na IO a później przeszedłem na Kenta. Jeżeli nie masz duzo wymagających korali to zostań przy IO. Ja mam nawet kilkaszczepek montipor . Przy zmianie soli nie mogłem sobie poradzić z glonami, cyjano, Dino i wszystko co możliwe. Gdy wróciłem na IO wszystko się skończyło. Leje balinga żeby utrzymać parametry. Teraz robię raz w miesiącu podmianę na kencie a kolejne 3 na IO. Nie wykluczam zmiany soli ale to dopiero jak mi baniak zarosnie. Ucz się na moich bledach


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym został na IO jak jest o.k.A jak włożysz więcej korali to i tak Cię balling nie ominie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MojeSumienie wybacz ale to bzdura totalna

dlaczego totalna bzdura? skoro już tak napisałeś to rozwiń wątek

skoro sprawdziłem to sam na sobie...

używając soli IO wiecznie miałem problemy ze skokiem kh, Mg, Ca - musiałem lać niepełnego ballinga, żeby utrzymać parametry w normie.

Odkąd przeszedłem na bogatsza sól - mam święty spokój. Nie muszę wlewać niczego do akwarium

Kh się waha - od 9-7,6 ALE NIGDY NIE SPADA poniżej wartości 7,6, Ca jest na poziomie 420-390, magnez 1360- 1300

Wszystkie korale mają się dobrze.

jedyny minus przy bogatszej soli to wysyp glonów i nic więcej!

Przy soli ubogiej, gdzie pierwiastków jest bardzo mało - wahania kh były bardzo duże. Bez ballinga spadało nawet do 5

więc dlaczego twierdzisz że jest to totalna bzdura?

Jak napisałem już wcześniej w swoim wątku - temat soli i parametrów na tym forum jest tematem tabu... każdy trzyma wszystko dla siebie... a oficjalnie żyłuje parametry do 0.

Nie leje do akwarium nic przy samych miękkich koralach. Nie mierzę ani NO3, ani Po4

Calaustrea za chwile pęknie bo tak się pompuje. Zoasy chcą wyskoczyć z baniaka bo tak się pompują.

Rico i axifuga mają po 8cm, a kupiłem je jako malutkie szczepki...

rhodactis fluo podzielił się i jak się napompują mają 15 cm średnicy... a kupiłem go 2 miesiące temu jako maciupką szczepkę.

Monti w ciągu 2 miesięcy ma przyrost prawie 1cm - dostałem ją od Signarusa

więc dlaczego uważasz ze to bzdura? Tylko dlatego że jestem "rocznym" morszczakiem?

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy caulastrea, axifuga, montipora to miękkie koralowce ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezoo...

97% obsady mam koralowce miękkie...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro miałeś w obsadzie "twardziele" to chyba nic dziwnego że miałeś skoki parametrów na soli IO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden "twardziel" wielkości 3cm spowoduje aż takie skoki? w ciągu tygodnia? raczej chyba nie


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sól jest źle dobrana skoro następuje wysyp glonow.Po drugie skok kH między 7.6 a 9 to bardzo duże skoki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za przeproszeniem MojeSumienie. jak bym miał takie skoki Kh to zajął bym się balingiem a nie pisał głupoty na forum , kolega się pyta bo nie chce mieć akwarium z huśtawką jak twoje.

jeśli podmianka buja ci kh z 7 na 9 to chyba złą sól używasz, bo większość z nas używa soli której świeży mix ma podstawowe parametry podobne to tych w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeeech... bo zrobiłem błąd... mea culpa.... zamiast 9 - miało być 8

nie twierdzę, że sól mam dobrze dobraną. Do tej pory używałem cały czas IO i musiałem sztucznie podnosić parametry.

Wszedłem do sklepu - kupiłem pierwszą lepszą sól (a że było to RC - to tylko przypadek) i po 2 tyg zrobiłem testy i nie mam tak dużych skoków parametrów.

Oczywiście, że przy skoku z 9 na 7,6 to jest bardzo dużo... przepraszam za zamieszanie :)

teraz nie robię podmian od 3 tyg, bo nie chcę dawać pożywki glonom - które już powoli schodzą. Dlatego tez napisałem, że glony sa do opanowania.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno miałem napisać moim zdaniem IO to się nadaje ale na drogę zimą. ta sól jest niby ok szyb nie trzeba często czyścić ale jak się patrzyło na baniak to w okresie roku przez który stosowałem tą sól był powolny zjazd w dół. w akwa niby ok parametry ok, ale zwierzaki inne jak je pamiętałem. po zmianie na inną sól powoli wszystko wróciło do normy


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o stosowanie IO na przemian z jakas inna bogata sola?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o stosowanie IO na przemian z jakas inna bogata sola?

juz lepiej zrobić mieszankę 3/4 ubogiej i 1/4 bogatej lub inne proporcje, ktore mają zapewnic wieksza stabilizacje niż podmiany na zmiane.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem sól Red Sea, ale tą uboższą nie pro. Z miękką obsadą cotygodniowe podmianki wystarczyły. Nie było skoków parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwariów rafowych przeznaczona jest sól rafowa, a uboższa do fish only.

Gdy po podmiance masz wysyp glonów, podmień mniej wody.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podaje Aqua Calculator po rozpuszczeniu 40,8g/L soli IO mamy: Ca 420mg/L; Kh 11,5; Mg 1175 mg/L; co prawda producent podaje inne wartości ale z moich doświadczeń wynika, że z Mg jest faktycznie tragedia. P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego totalna bzdura? skoro już tak napisałeś to rozwiń wątek

Darku gadaliśmy o tym na PW ale napisze też i tu żeby nie było że uciekam od tematu ;)

Dlaczego bzdura to wyjaśnili Ci już całkiem fajnie koledzy wcześniej więc nie ma sensu żebym powtarzał to co jest już napisane.

Jeśli chodzi samą sól i tematy tabu to nie masz racji, zwróć uwagę że nawet w tym wątku prawie każdy Ci napisał jakiej soli używa i żeby nie być gołosłownym to ja dopisze że od 10 lat używam kenta. I nie jest to żadną tajemnicą bo niejednokrotnie o tym pisałem na forum. Dodatkowo nigdy też nie miałem parcia do żyłowania parametrów do "0" i na twoim miejscu przy twojej obsadzie też bym tego nie robił (dotyczy to również autora tego tematu).

I nie ma dla mnie znaczenia czy jesteś rocznym czy 20letnim morszczakiem. Po prostu czytaj forum i pisz z głową ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.