Skocz do zawartości
Gość Enia

pomoc w budowie podstawy z cegieł pod akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Enia

Może jednak sama cegła? :) Stelaze metalowe po paru latach rdzewieją, drewniane muszą byc bardzo solidne i też zabierają dużo miejsca. Płyty piją wodę.Cegła nie pije, nie rdzewieje,a to że podstawa pod akwarium będzie szeroka to nie tragedia,będzie gdzie kawę postawić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może tak (rysunek w załączeniu)

Dla wyjaśnienia:

- podstawa wymurowana z cegły na gr.12cm (1/2c)

- bez przegród w środku

- na podstawę kotwiony ruszt drewniany np z kantówek 10x10cm, lakierowanych (żeby w środku ładnie wyglądało i nie piło wody), zacięcia ciesielskie (bez gwoździ)

- ruszt obity z góry płytą (blat, np. płyta 28mm)

- boki obite tą samą płytą tak aby zasłonić kantówką, może lekko zachodzić za w światło akwarium

- drzwiczki do wstawienia wg uznania :)

Zakładając, że akwa ma szerokość 60 cm to w środku zostaje około 35cm (trochę mało) ale można poszerzyć i mieć miejsce na kawę :)

To tak na szybko :)

Może być ?

Edit.

Można zrobić wszystko tylko z cegły (nawet blat !), przy zastosowaniu sklepień łukowych ale wtedy taka podstawa musiałaby mieć dość duży rozmiar no i dostęp do środka byłby dość ograniczony (byłyby stosunkowo małe otwory na drzwi). Generalnie to straszna robota no i nie wiem czy znalazłby się gdzieś jeszcze murarz zdolny do wykonania takiej pracy.

Ale wyglądałoby to rzeczywiście super

Edit 2 :)

Teraz doczytałem o kolumnach- można je zrobić jak napisałaś jednak nie mogą być wykonane tylko poprzez wymurowanie cegły na cegle bo nie zapewni to wytrzymałości i stabilności. Innymi słowy musi być wiązanie pomiędzy cegłami, czyli taka kolumna musiałaby być szeroka na około 2 cegły (50cm). No i najważniejsza rzecz wszystko musi być czymś zwieńczone, np rusztem drewnianym tak jak narysowałem. Ruszt należałoby zakotwić do cegieł ale nie metodą rozporową (za cienka ścianka) tylko poprzez wklejenie kotew i skręcenie.

Kolumny można wykonać również w wersji ze sklepieniem łukowym i to byłaby najbardziej efektowna wersja ale jak już napisałem nie wiem czy znajdziesz kogoś kto mógłby to wykonać no i taka podstawa przy akwarium 200x60cm musiałaby mieć wymiary... tak na oko około 250x100cm i wysokość około 120cm-130cm. Aby to zobrazować to myślę, że wiele się nie pomylę jak powiem, że potrzeba na to ze 3 palety cegieł, 2 tony zaprawy i tydzień roboty dla jednego murarza- koszt: materiał około 1600zł robota około 2000zł- razem 3600zł. Oczywiście jeśli miałoby to być zrobione jak należy i oczywiście mówię o wersji 100% cegła.

podstawa z cegły.pdf

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zakładając, że akwa ma szerokość 60 cm to w środku zostaje około 35cm (trochę mało) ale można poszerzyć i mieć miejsce na kawę"

U mnie akwarium o podstawie 120x40 stoi na blacie z aglomarmuru o wymiarach 150x70 - blat oczywiście stoi na... cegłach (niestety otynkowanych i tapetowanych) - jest miejsce na laptopa i kawę. murowane elementy w kształcie litery C, jeden dłuższy bok bez podpór, pod blatem szafka z małym sumpem.

Mariusz


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witkacy są też płytki cięte z bardzo starych cegieł.Są dwie ceny, wyższa za lica cegieł i niższa za plastry ze środka cegieł. Kiedyś się interesowalam tym jak chcieliśmy odnowić stare wnętrze i były potrzebne. bardzo stare cegły.Klinkierowe są troszkę inne, ale dzięki :)

Mój kolega zrobił sobie ścianę ze starej cegły z tym ,ze właśnie zimą jak miał więcej czasu ciął ją na plastry i dodatkowo szlifował otrzymując piękną nieregularnie poryflowane płytki.

Efekt naprawdę powalający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Przemek,strasznie to skomplikowane. Sklepienie łukowe to dobry pomysł tył i dwa boki z pełnej cegły, przód -łuk dzięki któremu nie musiało by byc murkow, bo cegły same się klinuja,ale fatalny dostęp do sumpa.Robiłam kiedyś taki mini łuk z kilku sztuk, budujac komin nad grilem z cegły, barek kiedyś też budowalam z trzech ścian pojedynczych cegieł i się trzymał, a na górę na kotwach blat marmurowy.W pokoju też mam ogromny kominek na całą ścianę z pojedynczych cegieł, a jest wytrzymały. Muszę pomyśleć nad Twoim projektem,bardzo Ci dziękuję.Hetman Pl, proszę daj zdjęcia. :)

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enia,Twój gust jest chyba identyczny jak mojej Ingi,którą poznałaś w Bielsku,też by chciała cegły,dekupaże i by wieś śpiewała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Inmar to się cieszę, że ktoś podziela moj gust. Uwielbiam prostą niezamalowaną niczym fakturę drewna,cegły, kamienie i meble z duszą.Kocham siedzieć na skórze z barana przy otwartym kominku.Gotowe wkłady kominkowe i meble z płyt,albo jakieś laminaty nie są dla mnie.W Ikei się duszę,ale wpusc mnie na strych to umrę ze szczęścia.Jak patrzę na to moje akwarium które stoi na metalowym stelazu nieudolnie obudowanym płytą to mi niedobrze.:)

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Przemek, dwa łuki przy podłodze wyglądałyby jak oczy strasznego zwierza ;), jeden byłby ok, ale jak piszesz byłby zbyt płaski,a obsluga sumpa prawie niemożliwa.Projekt dzięki Wam już mi się w głowie wyklarowal,ale są kolejne dwie komplikacje. Moje stare akwarium na sumpa się nie nadaje, bo jest wysokie i za mało miejsca będzie pod blatem, a drugi problem to kanał grzewczy pod podłogą.Gdyby był porządnie zrobiony i gdybym wiedziała gdzie dokładnie co do centymetra przebiega nie byłoby problemu. Niestety burząc ścianę natknelam się na drugą jego odnogę. Masakra-40 cm pustej przestrzeni w której lecą rury przykryte cienką blachą, pieciocentymetrową wylewką i na tym jest podłoga z mozaiki marmurowej.Nowe akwarium jest od starego o 10 cm szersze,więc jest duża szansa, że wejdzie na ta pustkę.Nawet nie mam porządnych planów domu.Kupowalam go 6 lat temu i do tej pory jeżdżę po różnych urzędach i nic nie mogą znaleźć.Mam tylko trzy kartki które znalazłam kiedyś za szafa.Udało mi się kserujac wzmocnić linie ,więc coś tam wiem,ale nie ma na nich wymiarów odległości kanału od ścian,tylko są określone grubości rur grzewczych.Przydałby się ktoś z rentgenem w oczach. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to akwarium to ma stać na parterze? Bo wykonanie takiego projektu na stropie wymagałoby już mocnego przemyślenia tematu. Piszesz, że nie wiesz co jest pod podłogą, jeśli chciałabyś wykonać coś takiego to musisz to sprawdzić. Na pewno należy ściągnąć wierzchnią warstwę posadzki, tj. wykończenie, posadzkę cementową oraz izolację termiczną. Pod tymi warstwami powinny być podkłady pod posadzkę- zazwyczaj jest to warstwa chudego betonu, tj. beton klasy B10 lub B15. Na tej podbudowie należałoby wylać płytę betonową zbrojoną o gr. około 10-15 cm (na tyle na ile pozwolą ci warstwy posadzki, tzn grubość tego co rozebrałaś wcześniej). Płyta powinna być zazbrojona siatką stalową fi8mm 15x15cm górą i dołem. Niektórzy mogą powiedzieć po co? Przecież się to nie zawali, nie ma gdzie spaść :), to jest parter, przyziemie. Jednak mur ceglany jest wrażliwy na nierówne osiadanie, jeśli nie będzie dobrej podbudowy to bardzo prawdopodobne, że za rok dwa pojawią się rysy, pęknięcia spoin a to nie wygląda fajnie i nie budzi zaufania. Co do kanałów w podłodze to jeśli jakiś wypadłby pod zabudową to nie ma problemu, po prostu będzie na nich płyta żelbetowa. Z resztą jest kilka sposobów aby to wykonać, jedno jest pewne- gdybyś chciała coś takiego wykonać to nie żałuj na dobrą podbudowę- w tym przypadku to jest naprawdę ważne.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enia, nie mam czasu opisywać wszystkiego dokładnie, ale czasami wystarczy jedno zdanie żeby skierować myśli na zupełnie inne tory.

Chciałbym Ci przypomnieć (bo prawie wszyscy o tym zapominamy jak przestajemy być dziećmi), że nie musisz się ograniczać do standardów. Stalowy stelaż nie musi powodować morskiej choroby, a sosnowe krzesło z Ikei duszności. Podobnie cegły, nie muszą mieć fabrycznych wymiarów.

Stelaż może mieć bardzo nietypową konstrukcję i np. elementy kute, jeśli ktoś lubi. Sosnowe krzesełko po piaskowaniu zyskuje charakter, a cegły można pociąć na plastry, jak już pisano wyżej.

Nie wiem jakie masz zdanie na temat materiałów. Niektóre osoby tolerują tylko naturalne, ale dla mnie ważniejszy jest efekt i np. akceptuję imitacje i efekty niezdefiniowane - trudne do określenia.

Moja praca w dużym stopniu polega na szukaniu i wykorzystywaniu nietypowych rozwiązań i wiem, że możliwe są rzeczy nieprawdopodobne.

Moje akwarium miało być zabudowane w bardzo nietypowy sposób, ale sprawa się przeciąga więc nie uda mi się pokazać, że inaczej też można. Ale namawiam do ograniczenia kompromisów. Pewnie, że stabilność i bezpieczeństwo są najważniejsze, ale nie wierz jeśli jedna osoba Ci powie, że czegoś się nie da zrobić, inna może być odmiennego zdania.

Temat bardzo fajny i choć podpowiedzi będą setki, to może wybierzesz coś dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Rs, masz rację.Tak jak pisałam moj gust to "wieś tańczy i śpiewa" czyli łączenie różnych styli i materiałów.Też nie uznaje, że czegoś się nie da zrobić.Lubię różne nietypowe rozwiązania i zastosowanie materiałów, które z pozoru do pewnych rzeczy się nie nadają.Moja rodzinka już się przyzwyczaiła do moich pomysłów,ale sądzę,że tym co teraz planuję ich zaskocze.Przytargalam gruby na ponad metr i wysoki na 30 cm pień drzewa,który będzie robił w pokoju za stolik,w rogu zamiast wieszaka 3 stemple brzozy z piękna białą korą,kilka staroci,fajne światło,złudzenia optyczne , białe poduchy,kamień,drewno i kuty metal.Tylko kiedy ja to wszystko zrobie.Teraz jest gruz, kable nad głową i powoli brakuje kasy. Przemek,oczywiście priorytet to zlokalizowane tego kanału,można też dać płytę zbrojona pod murek, żeby równo rozłożyła ciężar.Odpowiadając na Twoje pytanie -tak to jest parter domu, bez piwnicy,jakieś 80 metrów mam tylko dla siebie na moje szalone pomysły.Wysokość pomieszczeń to tylko 2,20 ale można to fajnie wykorzystać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hetman Pl, proszę daj zdjęcia. :)

Enia,

moje oczywiście jest dużo mniejsze od planowanego przez Ciebie, ale jako przykład, że można bez stelaża.

Akwarium stoi między pokojem a aneksem kuchennym.

front view

back view


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Hetman, piękne. :) Daj jeszcze zdjęcie wnęki na sump, jej konstrukcji.Jak gruba jest ściana,z pojedynczych cegieł i polówek czy podwójnych.? Podaj grubość w cm jeśli to nie problem,bo jak nie podasz to osobiście się zjawie i zmierze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściana to standardowa działówka w budownictwie z wielkiej płyty z lat 70-tych - 10 cm. drugi z krótszych boków został dobudowany z ytonga. Zdjęcia sumpa wrzucę, jak tam trochę posprzątam ;-) Jak widzisz, od strony pokoju blat i akwarium wystają 10 cm poza obrys ściany - w podobny sposób możesz osiągnąć odpowiednią głębokość pod akwa na twojego sumpa.


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze inną możliwość.

Całą konstrukcję pod zbiornik zrobić z żelbetu grubości5-8 cm i obłożyć płytkami elewacyjnymi jak kolega kilka postów wcześniej podał.

Żelbet czy beton może być jeszcze cieńszy bo ma większą wytrzymałość i jako monolit będzie stabilniejszy.

Myślę że ścianki 5 cm to świat i pół ameryki


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Bau, też dobry pomysł.:)Ja już mam wszystko przemyślane.Jeszcze tylko muszę zlokalizować kanał grzewczy. Teraz wygląda u mnie jak na wojnie.

post-19418-0-06733200-1372611556_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W układzie żelbetu możesz olać kanał.

to tylko kwestia dozbrojenia.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Jeszcze tylko muszę zlokalizować kanał grzewczy...

W tych warunkach to nie będzie proste ;)

Podzielam zdanie Romana - szkoda by mi było miejsca, które by zajęły ściany z cegły. Wybrałbym stelaż stalowy, obudowany według potrzeb, albo trzy ścianki betonowe z profilami stalowymi pod blatem - front bez podpór (ew. z jednym słupem).

Istnieje co najmniej kilka metod zabudowy, o których tutaj nie wspomniano, więc jest spore pole manewru.

ed.

Co nie znaczy, że nacisk na podłoże musi być punktowy - podstawa akwarium może mieć "swoją podłogę", co rozłoży ciężar na większą powierzchnię.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Miejsca mam bardzo dużo.Jeśli nie uda mi się zlokalizować tego kanału to mam w planie zrobić podłogę zbrojoną pod akwarium. :)A teraz idę dodać troszkę wódki do akwarium i nie tylko,biorę zeszyt , ołówek i czekam na wenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... A teraz idę dodać troszkę wódki do akwarium i nie tylko,biorę zeszyt , ołówek i czekam na wenę.

Najpierw nalej sobie, bo potem (jak Ci braknie) będziesz żałować, że tak się troszczyłaś o akwarium.

Pochwal się swoją wizją. Oczywiście wszyscy znamy się na medycynie, polityce, finansach i budowlance, najlepiej na świecie, ale niewykluczone, że jakiś (nawet niezbyt mądry) pomysł czymś Cię natchnie :)

ed.

Miałem na myśli miejsce pod akwarium - na sump i inne graty.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Rs, jeden drink i wena przyszła.Robię murek z cegieł szerokości solniczki i wtedy nie muszę się przejmować kanałem,a sump dam za murek pod schody. Będę mogła wykorzystać stare akwarium i nie będzie przeszkadzać to że jest wysokie,dostęp idealny. :)

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jednej strony pomysł ok... ale z drugiej - masz psa... chodzisz po schodach. Nie wiem czy sump bez przykrycia jest dobrym pomysłem :)

patrząc na koszty - budowa stelaża z obiciem, a budowa murka - praktycznie to samo :)

Dlaczego kobiety potrafią sobie tak utrudniać życie? :D

Cały ten temat przypomina mi coś takiego :D >> http://www.nurt.pl/?pg=71


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

MojeSumienie,dlaczego koszty takie same?Cegły mam, blat też,zaprawa kosztuje parę zł.Sump byłby przykryty.Dlaczego mężczyźni podcinają kobietom skrzydełka? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam... zaraz przycinają :)

jakoś po prostu wizualnie to powinno wyglądać.

Moim zdaniem jak już inwestujesz to zrób jak się należy. Po co takie myki? Tu masz mur gdzieś tam sump...

Oczywiście zrobisz jak uważasz. Tylko patrząc na te gotowe rozwiązania, które Ci koledzy podsuwali wydaje mi się, że niepotrzebnie dalej kombinerkujesz :)

poza tym piszesz ze sump z przykryciem... niby ok... ale znowu trzeba odpieniacz i doprowadzenie powietrza wyciągać... a to już będzie tak dziwnie wygladać

czyli znowu następne kombinowanie.

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.