Skocz do zawartości
Adela

420 litrów i watpliwości.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

poprosze Was o opinię, w styczniu tego roku zdecydowałam sie na założenie akwarium morskiego. Nie dysponujac zadnym doświadczeniem zwrociłam sie o pomoc do osoby ktora taka oferuje, oczywiscie odplatnie. Zlecenie polegało na całkowitym zapięciu wszystkiego na ostatni guzik. Czytajac teraz rozne fora z tematyki morskiej akwarystyki moje akwarium zaczęło budzic duzo watpliwosci. W obawie ze zbiornik ten bedzie po rowni pochylej staczał sie ku klesce prosze o opinie/sugestie.

Szczególy systemu :

- akwarium 100x70x60h

- odpieniacz super reef octopus lx1000 zewnetrzny

- filtr kubełkowy JBL e1500

- oświetlenie 8x39W T5 (4x15kk 4x25kk)

- cyrkulacja 2xKoralia 4000 + 1xTunze 6025

- 53kg zywej skały

- ok 55kg zywego piasku (co daje ok 8 cm warstwe)

Zycie:

- dwa pokolce

- zółtek

- dwa błazenki

- 20 slimakow strombus

- 12 slimakow turbo

- dwa jezowce globulus

- strzykwa

- 4 mitraxy

- oczywiscie kilka lps-ow

Akwarium bez sump-a czego skutki odczuwam patrzac na lustro wody. Podmiany raz w tygodniu ok 60 litrow na soli RSCP. Nic nie dolewam do wody zadnych bakteri ani chemii.

Pozdrawiam

A

Edytowane przez Adela (wyświetl historię edycji)

7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś cię ładnie wprowadza w maliny.. Gdzie takie akwarium bez sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie wprowadza. Ale to co zrobił nie jest w prosty sposob do odwrocenia.


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie panikował. Przede wszystkim pytanie jak sie miewa życie, czy masz jakies porównanie do dobrze działąjącego zbiornika.?

Filtr kubełkowy to raczej niepotrzebny - ciekaw jestem co w nim jest? Ryb nie masz dużo, odpieniacz wyrabia?

Z drugiej strony zwierzaki w akwarium dość zabawnie dobrane - sami glonożercy - jakby pan akwarysta co to projektował od razu zakłądał katastrofę glonową;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwierzaki sama dobrałam po wysypie glonów. Juz mozna powiedziec, ze pojawia sie biała skała :). W kubelku odpieniacza zbiera sie piana. Filtr kubełowy po 5 miesiacach rozebrany i oczyszczony (bylo w nim bardzo szaro). Co do zycia to wszyscy zadowoleni i zdrowi korale pieknie sie pompuja czekam az ekipa czyszczaca (glownie licze na jezowce) posprzata i zaczne dokladac wiecej korali. Zdjecia dołącze jak odzyskam z serwisu komputer.

Czy mam rozumiec, ze filtra moge sie pozbyc ?


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porownujac moje akwarium do tych z forum to moje jeszcze nie jest tak kolorowe, woda jest krystaliczna lecz przed podmianami musze walczyc z zielonymi glonami na szybach. Parametry wody sa stabilne pewnei dlatego ze mam malo zycia i robie systematyczne podmiany.


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od stycznia akwarium juz dawno nie powinno mieć glonów, wklej zdjęcia i podaj parametry wody. Kubełek sie nie nadaje w morskim, mozna poczytac dlaczego, odpieniacz jest do 200l nie do 400. Cyrkulacje to ja miałem mocniejszą w 250l a i tak była padaka i dołożyłem.Co do oświetlenia to jak nie planujesz SPS to wystarczy ale jeżeli myślisz o koralach twardych to trzeba dołożyć. Do tego robisz podmiany na bardzo bogatej soli, którą sie używa jak się ma las twardych, wzmaga to przyrost glonów. Nie wiem jak ktoś mógł wziąść pieniadze za "zaprojektowanie" czegoś takiego. Niestety taka prawda.

Edytowane przez LukaSS (wyświetl historię edycji)

xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystkie zdjęcia są na komputerze, który pojechal do serwisu. Na poczcie znalazlam takie:

f560.png

jhee.png


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość ulokowania gdzieś sumpa, to zastosuj pudełko przelewowe i po problemie :) Myślałem, że gorzej to będzie wyglądać, ale nie jest źle w mojej opinii.

Cyrkulacja trochę słaba, dodatkowo, gdybyś zdecydowała się na sump to warto pomyśleć o lepszym odpieniaczu.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam miejsce na sump pod akwarium, tylko nie wiem czy mi kubek przelewowy sie zmiescic bo szczelina pomiedzy sciana a akwarium to 10 cm.

Szafka podzielona na trzy komory i ta srodkowa ma wymiary podstawy 50x65 wysokosc 60cm

6t2.png

Pozdrawiam

Aneta


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi kolega S_Y_N_E_K , akwa nie wygląda źle. Sump przy tak wielkim akwa to praktycznie konieczność, nie tylko ze względu na wygodę pracy ale też jest tam miejsce np. na absorbery, lub filtry przepływowe a dodatkowo masz ze 100l więcej w obiegu, możesz dołożyć więcej mediów filtracyjnych itd.. I to co pisze mój poprzednik jeśli założysz sump to powinnaś pomyśleć również o wydajniejszym odpieniaczu, umożliwi Ci to zwiększenie obsady.

Dużo tego piasku masz, przydała by się jakaś rozgwiazda piaskowa lub nawet 2 bo jak widać piasek nie jest za czysty ale tragedii też nie ma. Zamiast rozgwiazd można dać jakąś babkę.

Filtr kubełkowy na razie może zostać(zawsze lepsza filtracja) ale jak zdecydujesz się na sump nie będzie on już potrzebny.

Oświetlenie może być, powinno wystarczyć też na jakieś mniej wymagające SPS-y .

edit : Szafkę masz drewnianą(wnioskuję po małej przegrodzie) , tak się tylko zapytam czy jest ona odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią , choć pewnie nie bo nie miała być przeznaczona na sump. Trzeba będzie ją zabezpieczyć np. Epidianem. Ta przegroda nie jest jakaś wielka ale wlezie tam jakiś mały sump. Może nie będzie duży ale zawsze zmieści się tam odpieniacz, pompa obiegowa, grzałka i może znajdzie się miejsce np. na siporax.

Te 10 cm powinno wystarczyć na pudełko przelewowe , chociaż mogło by być odrobinę więcej.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadziej, że z Waszą pomocą uda mi sie ten zbiornik doprowadzic do porzadku.


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Dużo tego piasku masz, przydała by się jakaś rozgwiazda piaskowa lub nawet 2 bo jak widać piasek nie jest za czysty ale tragedii też nie ma. Zamiast rozgwiazd można dać jakąś babkę.

Filtr kubełkowy na razie może zostać(zawsze lepsza filtracja) ale jak zdecydujesz się na sump nie będzie on już potrzebny.

Oświetlenie może być, powinno wystarczyć też na jakieś mniej wymagające SPS-y .

...

Zwróć uwagę, że koleżanka ma DSB i optyczna czystość piasku nie jest tutaj wyznacznikiem :)

Kubełek wywaliłbym osobiście, chyba, że będzie czysto czyszczony.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że koleżanka ma DSB i optyczna czystość piasku nie jest tutaj wyznacznikiem :)

Wiem że to DSB ale to nie zmienia faktu że żeby poprawić jego wygląd, oczywiście jeśli jego właścicielka tego chce przydała by się jakaś babka lub rozgwiazda.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tylko 10 cm. nie mam mozliwosci przesuniecia ze względu na cieżar. Szafka oczywiscie drewniana. Rozgwiazde kupie w przyszlym tygodniu, zrobiłabym to teraz tylko każde zakupy wymagają ode mnie wyjazdu do Warszawy :).


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z opinią pospiech nie byl wskazany i tego sie trzymałam (ufając dla człowieka, który zakładał moj zbiornik), nie chciałam zapchac akwarium koralami i rybami na samym poczatku a pozniej zastanawiac sie co z tym zrobic. I tak musiałam oddac jedna kochaną rybke bo sprzedawca nie powiedzial, że może ona być przyczyna problemów. Stopniowo wprowadzam życie zagłebiajac sie w forum. Im wiecej czytam tym wieksze mam watpliwości na zapewnienie przy takiej konfiguracji sprzętowej stabilnych warunków w moim akwarium.


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z opinią pospiech nie byl wskazany i tego sie trzymałam

I dzięki temu nie doprowadziłaś do katastrofy poprzez nie dodanie dużej ilości życia, którego system mógłby nie wytrzymać .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec potrzebuje :

- kubek przelewowy - jaki? zaznaczam ze mam 10 cm wolnej przestrzenie pomiedzy akwarium a scianą.

- sump - jaki ? ograniczaja mnie wymiary szafki 50x65

- odpieniacz - jaki ?

- pompa na powrot wody do akwarium - jaka ?

Ktos pomoże?


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pudełek przelewowych na pewno masz do wyboru Tunze (Overflow Box 1074/2) i Blau,(Overflow 1500 i 3000 do wyboru) o ile z tym pierwszym miałem do czynienia, o tyle to drugie tylko widziałem w działaniu. Tunze powinno się zmieścić bo według rysunku producenta ma 16,9 cm całkowitej głębokości, zarówno z częścią w akwa, jak również poza nim.

Jeżeli chodzi o sump to sporo zależy od odpieniacza, gdyż musimy go tam zmieścić, a także pompę obiegową. Alternatywą może być umieszczenie pompy obiegowej poza sumpem, wówczas zyskasz miejsce w sumpie, a pompę dasz w kolejnej przegrodzie w szafce.

Odpieniacz? Gdyby to było moje akwa to byłby to BK z serii mini 180 lub 200.

Natomiast na obieg pompa o wydajności ok. 2000 l/h. Wybór masz spory: New-Jet, Tunze, Aquabee, Aqua Medic.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc. Czas wybrac sie na zakupy.

Pozdrawiam

A


7104_7267.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze pompy obiegowej musisz pamiętać o stratach na mocy spowodowanych wysokością podnoszenia wody. Dla Twojego litrażu dobra by była np. NJ3000 , a jeśli wysokość podnoszenia przekracza 140cm to można by się zastanowić nad NJ4500.

Aczkolwiek pompę powinno się dobrać pod odpieniacz, po co pompa ma mielić wodę skoro odpieniacz przerobi mniej.

Nie wiem czy w Twoim przypadku pieniądze to przeszkoda, ale odpieniacz (BK z serii mini 180 lub 200) podany przez mojego poprzednika jest z najwyższej półki. Jako coś tańszego można zaproponować np. Reef Octopus NW-200-6540B, lub np. Aqua Medic - Turboflotor 1000 Multi. Godne polecenia są też Schuran - Aquaflotor Jetskim dla ciebie w rozmiarze 150 . Musisz też pamiętać że odpieniacz nigdy nie jest za duży, a wydajny odpieniacz to podstawa dobrego systemu na której nie wolno oszczędzać bo kiedyś może się to zemścić .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze pompy obiegowej musisz pamiętać o stratach na mocy spowodowanych wysokością podnoszenia wody. Dla Twojego litrażu dobra by była np. NJ3000 , a jeśli wysokość podnoszenia przekracza 140cm to można by się zastanowić nad NJ4500.

Tak a później pompa okaże się za mocno i pudełko nie będzie w stanie odebrać wody. Poza tym są dwie szkoły co do pompy na obieg, w mojej opinii im mocniejsza, tym lepiej, w tym jednak przypadku jest się ograniczonym.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc. Czas wybrac sie na zakupy.

Pozdrawiam

A

Wstrzymaj się dziewczyno zanim wtopisz kolejne pieniądze.

Po pierwsze - prowadzenie takiego litrażu na pudełku przelewowym to droga przez mękę.

W przypadku twojego zbiornika to naprawdę duża masa wody, duży przepływ zatem

- wyciszenie wpadającej wody prawie niemożliwe (no chyba że dasz przepływ 1000 l na godzinę, a to jest za mało

- po drugie duża masa wody to dużo powietrza i bąbli - wieczny strach o zapowietrzenie i wodę na podłodze.

Prowadziłem 540 L na pudełku Skimz (przepustowość 5 tys. L) i już wiem że więcej tego błędu nie popełnię.

Na pudełku to sobie można prowadzić 100-200 litrów ale ponad 400 to już jest męczące.

Po drugie - pudełko dobiera się nie na podstawie jego wymiarów i miejsca w którym ma się zmieścić, tylko możliwości jego przepływu

Po trzecie - pompę dobiera się do możliwości przepustowej pudełka - inaczej będziesz musiała mieć zawór i ją dławić - co jest czynnością bezsensowną

Po czwarte - polecany tutaj Schuran żadną miarą ci do tej szafki nie wejdzie.

Zanim zaczniesz wydawać bez sensu pieniądze przemyśl inne rozwiązania i poczekaj niech się wypowie więcej userów, będziesz miała więcej możliwości

- szafka nie była droga - więc jej strata nie zaboli tak bardzo - zrób normalną szafkę na stelażu, gdzie wejdzie ci większy sump, zrób ją wyższą 10-15 cm będziesz miała większe możliwości w wyborze odpieniacza jeśli chodzi o wysokość kubka.

- dodatkowo wpakujesz tam sobie dolewką i nawet jakiś zbiorniczek na nią i podmiany.

- poszukaj szklarza, niech ci wywierci otwory i wklei normalny komin, pod konkretną hydraulikę ze spływem rewizją i powrotem.

Póki nie masz dużo życia w akwarium, to wszystko jest do zrobienia.

Na początku więcej zachodu i pracy, ale za to później spokój. A jak gdzieś wjedziesz na kilka dni to przynajmniej nie będziesz drżała czy pudełko się nie zapowietrzyło i woda nie poszła na mieszkanie.

Tyle z mojej strony. Decyzje są twoje.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ironista, zwróć uwagę, że w akwa jest DSB, jeżeli to wszystko nie ma być rozwalane, (czyt. nie ma być robiony restart) to pudełko wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem. Kwestia czy rozwiązania mają być mniej, czy też bardziej radykalne, te o których mówisz zaliczają się w mojej opinii zdecydowanie do tych drugich.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toteż ja przedstawiłem radykalne rozwiązanie, dopóki tam nie ma dużo życia. Uważam że to lepsze niż półśrodek jakim jest pudełko. Ba powiem więcej. Gdyby żaden szklarz nie podjął się wiercenia otworów w dnie sklejonego baniaka, zamówiłbym stelaż z nowym baniakiem i zrobił klasyczną przekładkę w jeden dzień, przeznaczając na straty DSB.

Ale to tylko moja opinia. Każdy może mieć inną a z moją się nie zgadzać, to wolny kraj.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.