Skocz do zawartości
luft

Twoje najniebezpieczniejsze zwierzę/ta w baniaku

ankieta anonimowa  

26 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy masz ?wiadomo?? jakiego rodzaju zagro?enia mo?e nie?? ze sob? dana forma ?ycia w Twoim baniaku?

    • Tak, pe?na ?wiadomo??
      11
    • Cz??ciowa, mniejsza/wi?ksza
      13
    • Nie, nie mam ?wiadomo?ci zagro?enia
      1
    • Nie mam zdania
      1
    • Inne
      0
  2. 2. Czy przy doborze obsady w pierwszej kolejno?ci zwracasz uwag? na w?asne bezpiecze?stwo?

    • Tak
      7
    • Nie, w pierwszej kolejno?ci liczy si? wygl?d ?ycia/jego zgodno?? z obsad?
      8
    • Po cz??ci tak, ale nie jest to najwa?niejsze dla mnie
      4
    • Nie zastanawia?em si? wcze?niej nad tym
      7
    • Inne
      0
  3. 3. W razie zatrucia, uk?szenia, zranienia si? etc. - czy wiesz jak post?powa??

    • Tak, mam wszystko przemy?lane i w zale?no?ci od okolicznosci wiem jak dzia?a?
      11
    • Co? tam wiem, ale w sumie to nie mam wiedzy, gdzie szuka? pomocy przy wi?kszych problemach
      8
    • Nic nie wiem, ani te? nie wiem, gdzie szuka? wtedy pomocy
      1
    • Nie boj? si? o nic/postawa luzaka
      3
    • Nie zastanawia?em si? nigdy nad tym/temat wzbudzi? zainteresowanie
      2
    • inne
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Akwarystyka morska, jak i większość hobby, zwłaszcza związanych z żywymi formami życia wymaga podstawowej znajomości obchodzenia się, aby zaoszczędzić sobie kłopotów, zwłaszcza zdrowotnych dla człowieka. Na NR było wiele dyskusji poruszających wiele aspektów dotyczących bezpieczeństwa/zagrożeń ze strony morszczyzny, których dobrze być świadomym (linki). Ów temat założyłem ku świadomości i poszerzaniu tej wiedzy. Niech każdy z Was zastanowi się jakie w swoim akwarium ma potencjalnie najniebezpieczniejszy okaz dla zdrowia ludzkiego. Następnie napiszę w poście jeśli to możliwe:

1. Nazwa "zwierzaka"

2. Zagrożenie

3. W jaki sposób zapobiegać

4. Jak postępować w przypadku sytuacji kryzysowej

5. Opowieść własna (co się stało, objawy, leczenie, skutki)

Wiadomo, że pierwsze dwa punkty najłatwiej napisać, niemniej mam nadzieję, że wspólnymi siłami w oparciu o dostępne materiały piśmienne/internetowe stworzymy ciekawy temat dla podniesienia wiedzy nas wszystkich.

Jeśli, ktoś chciałby obalić jakiś mit związany z zagrożeniem ze strony danego życia / i odwrotnie opisać zagrożenie ze strony popularnej formy życia w naszych baniakach to również bardzo proszę.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Szkoda,że nikt nie pisze,bo ten temat bardzo mnie interesuje.U mnie najniebezpieczniejszym zwierzakiem w akwarium był kot. Biedak wpadł do niego i zrobił małe przemeblowanie. ;)A tak serio, to zdarzyło mi się kiedyś zatrucie na początku, gdy akwarium dojrzewało, smierdzialo i było cyjano,dino itd. Czyscilam wtedy szczoteczka co się dało i dużo grzebalam przy rhodactis.Wyciagalam je przyszpilalam do skał.Nawdychalam się dużo. Do tej pory nie wiem czy to był zbieg okoliczności,ale miałam mega zawroty głowy i niedobrze mi było koszmarnie.Pootwieralam okna i czekałam, aż mi przejdzie.Przeszło po dwóch dniach. :)

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nazwa "zwierzaka" ..........mantis

2. Zagrożenie.....................wiadomo, wszystko co sie rusza dookola i robi kupe

3. W jaki sposób zapobiegać...............pieron wie

4. Jak postępować w przypadku sytuacji kryzysowej........zlapac kosztem polamania korali :).....a jeszcze lepiej uciekac :)

5. Opowieść własna (co się stało, objawy, leczenie, skutki).........nie wiedzialem ze mam france, musiala przyjsc jako larwa ze szczepkami. Kiedys przyklejajac skale cos mnie pikslo w palec az gesia skorka mnie dopadla jakby prad zlapal. Po doglebnej obserwacji znalazl sie winowajca, ladna modliszka okolo 5-6cm, jeszcze mloda ale czas na eksmisje tylko ze zbyt inteligentna na wszystkie pulapki. Systematycznie dokarmiam, bo nie mam wyjscia ;)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem w akwarium palythoa. Zakupione od jednego z kolegów na forum. Nikt nie informował mnie o zagrożeniach mogących wystąpić przy tym koralu. W momencie jak tylko się dowiedziałem/doczytałem, co może narozrabiać - z obawy o zdrowie mojego dziecka zapakowałem skałkę do worka i zamknąłem w szczelnym pojemniku i wyrzuciłem na śmietnik.

Czy odetchnąłem? w sumie nie wiem, na pewno śpię ciut spokojniej.

Zdaję sobie sprawę z tego, że w mniejszym lub większym stopniu zwierzęta morskie są trujące/kłujące... itd itp, ale jeśli nie ma zagrożenia bezpośredniego staram się nie myśleć o tym. Bo w sumie bojąc się wszystkiego - to nawet sałaty nie powinienem jeść bo to siedlisko ołowiu :)

Tak, że podchodząc z respektem do pewnych zagadnień dotyczących morszczyzny - cieszę się swoim hobby :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ku memu miłemu zaskoczeniu większość odpowiedziała na tak na trzecie pytanie:

W razie zatrucia, ukąszenia, zranienia się etc. - czy wiesz jak postępować?

Czy, któraś z tych osób zechciałaby szerzej podzielić się swoją instrukcją bezpieczeństwa począwszy pierwszych działań, nazw leków, skończywszy na podaniu dla swojej miejscowości placówki/ek, do których udać się powinno w razie zagrożenia + instrukcja jak przygotować się do wywiadu medycznego, by rozpoznano i udzielono skutecznej pomocy?

Sam również postaram się przygotować materiał nt. mojego "najniebezpieczniejszego" zwierzaka.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Jak na mój gust akwarium morskie ogólnie jest niebezpieczne od wieloszczetów zaczynając a na innych organizmach kończąc. Dlatego dziwię się jak ktoś wkłada tam gołe ręce. U mnie choć jestem nowy w tej dziedzinie to nie do pomyślenia. W szafce pod akwarium są 2 rękawice ogrodnicze i pęseta i tylko tym cokolwiek robię tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust akwarium morskie ogólnie jest niebezpieczne od wieloszczetów zaczynając a na innych organizmach kończąc. Dlatego dziwię się jak ktoś wkłada tam gołe ręce. U mnie choć jestem nowy w tej dziedzinie to nie do pomyślenia. W szafce pod akwarium są 2 rękawice ogrodnicze i pęseta i tylko tym cokolwiek robię tam.

A ja tam "wole bez" ;)

I nie wyobrażam sobie jak można robić cokolwiek w akwarium w rękawicach - twardym trzeba być a nie "miętkim" :robo:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A ja tam "wole bez" ;)

I nie wyobrażam sobie jak można robić cokolwiek w akwarium w rękawicach - twardym trzeba być a nie "miętkim" :robo:

Jak ktoś rękami i w dodatku precyzyjnymi ruchami zarabia na chlebek to musi o nie dbać. W gipsie lub opuchliźnie ciężko na kopie pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też wsadzam ręce w razie potrzeby do akwa, nie potrafiłabym w rękawicach. Miałam już nieoczekiwane spotkanie z wieloszczetem, który na palcu zostawił mi sporą ilość włosków, jednak to mnie nie powstrzymało od gmerania w akwa w razie potrzeby:)

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze, wiemy już, że jedni stawiają na prewencję/zabezpieczenie minimalizując ryzyko. Prosiłbym trzymać się w dalszych postach meritum tematu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Xenia, euphyllia inne miekasy

2. Małe

3. Nie dotykać golymi rekoma (a jak już to na pewno nie pokaleczone, na dłoniach, palach jest pelno mikrourazow niewidocznych golym okiem )

4. Co znaczy sytuacja kryzysowa ?

5. Często grzebanie golymi rekoma w zbiorniku powodowalo u mnie zawroty glowy, nudności, niepokoj, przyspieszone puls, lacznie z tym jak usuwałem palythoa - duszność (to bardziej na punkcjie nerwowym :D .

Tak na prawde tak jak każdy zbiornik jest inny tak i ludzie - to co na kogo działa i jak działa może się bardzo roznic. Szczepy bakterii które zyja w zbiornikach tez sa rozne od tych pożytecznych bo chorobotwórcze.

Podstawowe zasady higieny (mycie rak po pracy) zakladnie rękawiczek, ew. okulary to na pewno wszystko co pomoze nam się ustrzec przed niektórymi zagrożeniami.

Wszystkie objawy które ludzie opisują to nic innego jak objawy lekkiego zatrucia (tak jak przy dymie nikotynowym dla niepalacza).

Niestety w domowych warunkach nie wiele jesteśmy sobie w stanie pomoc gdyż raczej nikt w domu nie trzyma od tak lekow antyhistaminowych czy sterydow (alergicy, astmatycy pewnie maja :p ) ale kwestia ich skuteczności w przypadku zatruc jest niepewna.

Bo w przypadku jakichś ciężkich zatruc toksynami nie wiele zrobimy bo potrzebujemy swoistej odtrutki lub tez w jakiś sposób toksynę usunąć z organzimu.

Jeśli jesteśmy w stanie sami, a objawy i zbieg okoliczności sugerują, ze mogliśmy stać się ofiara swojego akwarium należy udac się do szpitala z oddzialem toksykologii. Dobrze jest mieć spis zwierzakow z akwa oraz probke wody, a jeśli wiemy co nas uraczylo to dobrze jest tez wziąć zwierzaka :p

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Małe skrzydlice z rodzaju Dendrochirus (w moim przypadku Dendrochirus brachypterus)

2. Kolce jadowe płetwy grzbietowej

3. Generalnie mimo pozornej ociężałości skrzydlice są w stanie rozwijać naprawdę duże prędkości. Zaciekawiona lub przestraszona skrzydlica w ciągu sekundy jest w stanie przebyć dosyć znaczne odległości. Po wygaszeniu światła moja zaczyna patrolować akwarium i wtedy wszelakie ingerencje od razu powodują jej pojawienie się (może być to spowodowane karmieniem po zgaszeniu światła). Rada jest jedna: robiąc coś w akwarium nie spuszczamy jej z oczu i unikamy prac w bezpośredniej bliskości ryby.

4. Jeżeli już dostaniemy od skrzydlicy "buzi" jedyna rada to gorąca woda, na tyle gorąca na ile jesteśmy w stanie znieść temperaturę.

5. W moim przypadku jeszcze nie nadziałem się na kolce, jednak znajomy w mojej obecności "pogłaskał" niechcący Dendrochirus bioceltatus. Mimo gorącej wody dosyć szybko pojawiła się spora opuchlizna. Następnego dnia w miejscu ukłucia niewielka martwica. Odczuć bólu nie jestem w stanie opisać gdyż jest to jak wiadomo subiektywne ale "mięcho" pod adresem winowajcy leciało jeszcze z tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. Jeżeli już dostaniemy od skrzydlicy "buzi" jedyna rada to gorąca woda, na tyle gorąca na ile jesteśmy w stanie znieść temperaturę.

Taka rada sugerujesz nic innego jak poparzenie ! Co ma zdzialac ta goraca woda ? Rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie uwalniania się toksyn do dużych naczyń krwionośnych?

W każdym przypadku nic nie robi tak dobrze jak zdrowy rozsadek !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toksyny skrzydlic oparty jest na białkach które w przypadku poddania ich działaniu temperatury są niszczone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość toksyn jakie znajdziemy w akwarium to toksyny rozpadające się w podwyzszonej tepmeraturze , gorąca woda w znacznym stopniu je neutralizuje .


6530_6678.png

80x45x50 Optiwhite 180l , 2xKoralia 2800 , odpieniacz Haqos ps-600 , Obieg NewJet 2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świrek fajne artykul + bardzo pomocny algorytm postepowania.

Fakt faktem, nie miałem pojęcia, ze na toksyny np. skrzydlicy działa ciepla woda.

Ciepla nie znaczy goraca az do granic wytrzymalosci w szczególności w czasie jaki tam jest podany, bo to grozi bardzo dużym urazem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Zapomniałam napisać,że dwa tygodnie temu czyszczac akwarium nadzialam palec na jeżowca.Ból był dość mocny, ale po kilku sekundach na palcu pojawiła się czarna plama wielkości pestki czeresni.Myślałam,że to krwiak mi się zrobił.Przez kilka godzin chodziłam z palcem w kubku z wodą,bo jak tylko go wyciagnelam zaczynało boleć od nowa. Wieczorem ból i plama zniknęła.Dopiero po kilku dniach w internecie znalazłam informacje,że czasami jeżowce wstrzykuja coś co zabarwia palec na czarno.Podaje stronę.Na początku są opisy niebezpieczeństw związanych z samym nurkowaniem,a niżej zwierzątka i pierwsza pomoc po zetknięciu się z nimi.

http://nagle.mp.pl/oit/wpraktyce/show.html?id=66967

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.